Świat

Egipt: Miliony protestują na placach, ulicach i w fabrykach. Mubarak rezygnuje, armia przejmuje władzę

Świat | Protesty

Lista zamordowanych demonstrantów | Apel o solidarność egipskich anarcho-komunistów | Niesamowite zdjęcia z walk o most na Nilu
Komentarz publicystyczny: Rewolucje w "Świecie Arabskim": ludzie pracy jako mięso armatnie? | Oświadczenie ZSP-Warszawa: Rewolucja dla Egiptu | Wywiad z egipskim studentem: Korzenie egipskiego ruchu rewolucyjnego

Zdjęcia

Aktualizacje: 16 lutego: Rządząca Egiptem Rada Wojskowa wydała dziś kolejne ostrzeżenie, żądając natychmiastowego zaprzestania wszelkich demonstracji pracowniczych. Spodziewany jest całkowity zakaz protestów i strajków. Rada Wojskowa wysłała ostrzeżenie za pomocą smsów.
Tymczasem, protesty nadal trwają. Setki pracowników lotniska w Kairze nadal protestuje o lepsze pensje i lepsze warunki ubezpieczenia zdrowotnego. W przemysłowym mieście Mahalla trwa strajk w przedsiębiorstwach włókienniczych, a w Suezie, około tysiąca osób domaga się zamknięcia fabryki chemicznej, która wylewa toksyczne odpady do jeziora w pobliżu miasta.

Grecja: Koniec procesu czwórki z Salonik

Świat | Represje

Podczas protestów przeciwko szczytowi Unii Europejskiej w Salonikach w 2003 r, policja aresztowała wiele osób. Funkcjonariusze i tajniacy także próbowali wrabiać ludzi, m.in poprzez podrzucanie plecaków wypełnionych niebezpiecznymi materiałami demonstrantom zatrzymanym podczas protestów. Zatrzymano pod fałszywymi zarzutami 7 osób znanych wtedy jako "7 z Salonik".

Więźniowie ci rozpoczęli strajk głodowy i po 63 dniach aresztu, zostali zwolnieni. Zarzuty zostały wycofane w 2004 roku jednak prokurator odwołał się od tej decyzji i sprawa wróciła do sądu w 2008 roku. Sąd uznał, że czterech uczestników demonstracji jest winnych i zostali oni skazani na wyroki od 4 do 8 lat więzienia.

14 stycznia rozpoczął się proces apelacyjny. 31 stycznia sąd ostatecznie uznał, że oskarżeni są niewinni.

Hiszpania: 27 stycznia CNT wyszło na ulice w całym kraju

Świat | Protesty | Strajk

27 stycznia hiszpański związek zawodowy CNT zorganizował demonstracje i akcje w całym kraju, zdecydowanie protestując przeciw lawinie cięć socjalnych wdrażanych przez rząd. Związki należące do CNT także przyłączyły się do strajku generalnego w tych miastach, gdzie został zwołany.

W tych prowincjach gdzie organizowane są strajki generalne (Galicja, Katolonia, Euskadi i Nawarra), CNT aktywne wspierał te mobilizacje, biorąc udział w pikietach rano i organizując manifestacje po południu. W Galicii, CNT wzięło udział wraz z innymi organizacjami w liczącej ponad 4 tys. osób demonstracji w Kompostelli. W La Coruña CNT zorganizowało własną demonstrację wraz ze związkiem CIGA. W Ferrol i Vigo także miały miejsce działania CNT, w postaci pikiet i demonstracji.

W Euskadi i prowincji Nawarra, CNT przyłączyło się do strajku generalnego. W strefie Vizcaya, akcje były skoncentrowane głównie w okręgu przemysłowym Durango. CNT Guipúzcoa, razem z CNT Navarra połączyły się by działać i robić pikiety w swojej strefie. CNT-Vitoria/Gazteiz zorganizowało manifestacje w stolicach regionów.

Londyn: Demonstracja przeciwko cięciom

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W sobotę 29 stycznia pod hasłem „Obronić Edukację – Zwalczaj Każde Cięcia” odbyła się demonstracja zwołana przez EAN (Education Activist Network) i NCAFC (National Campaign Against Fees & Cuts). Organizacje te złożone głównie z aktywistów studenckich i pracowników oświaty, nie poddają się po przegłosowanych przez parlament brytyjski podwyżkach opłat za studia.

Zjednoczeni razem ze związkowcami różnych branż domagali się w sobotę zniesienia opłat za studia jak i zaprzestania cięć budżetowych. Tuż przed południem, zanim rozpoczęła się demonstracja, kilkuset aktywistów z grupy Arts Against Cuts (zrzeszającej pracowników muzeów, galerii i artystów) rozpoczęło okupację British Museum w proteście przeciwko cięciom wydatków na kulturę i oświatę.

Davos: Demonstracja przeciwko WEF

Świat | Protesty

W Davos 29 stycznia odbyła się coroczna demonstracja przeciwko Światowemu Forum Ekonomicznemu. Doszło do starć z policją, która użyła armatek wodnych przeciw demonstrantom.

Wielu demonstrantów nie dotarło na demonstrację ponieważ policja zatrzymywała pociągi do Davos, przeszukując ludzi. W największej mobilizacji policji w historii szczytu, zablokowała ona także wiele dróg. Kontrolowano również granice razem ze Strażą Graniczną posługując się bazą danych ok. 300 osób, które nie mogły wjechać do Szwajcarii. 33 osóby zostały zatrzymane na granicy.

Policyjna prowokacja przeciwko brytyjskim Indymediom

Świat | Technika

 imc ukW niedługim czasie po ujawnieniu czterech tajnych agentów brytyjskiej policji infiltrujących środowiska anarchistów i radykalnych ekologów w Wielkiej Brytanii ukazujący się w Brighton anarchistyczny magazyn Schnews opublikował informację o systematycznie ponawianych próbach publikacji na stronach brytyjskich Indymediów tekstów nawołujących do akcji bezpośrednich z użyciem przemocy z komputerów należących do brytyjskiej policji. Publikacje, pochodzące z bramek 202 i 303, używanych przez brytyjską policję, były blokowane przez filtry Indymediów. Policyjne posty podżegały do użycia przemocy podczas akcji bezpośrednich, co w Wielkiej Brytanii jest przestępstwem i może stanowić podstawę do zarekwirowania serwerów, na których są one umieszczone.

Według informacji Schnewsa, pierwsza próba umieszczenia na Indymediach tego rodzaju materiałów przez policję miała miejsce w sierpniu 2008, i od tego czasu podobne posty były regularnie wysyłane do Indymediów aż do stycznia tego roku.

Brytyjskie Indymedia kilkakrotnie miały problemy z policją tego kraju z powodu treści publikowanych postów. Na początku 2009 roku jej funkcjonariusze zarekwirowali jeden z serwerów, na których umieszczony był post z adresem sędziego, prowadzącego sprawę przeciwko grupie obrońców praw zwierząt SHAC. Jedna osoba została wtedy zatrzymana, a serwer wraz z rzeczami osobistymi jego posiadacza nadal znajduje się w rękach policji. W roku 2005 zarekwirowano serwer bristolskich Indymediów, na którym pojawiła się informacja o ataku na transport samochodów. W obu przypadkach Indymedia nie przekazały policji numerów IP, z których zamieszczono informacje, gdyż system na jakim opiera się newswire Indymediów nie przechowuje ich w formie logów.

Egipski Alter-net

Świat | Represje | Technika

Po wyłączeniu egipskiego Internetu, protestujący obywatele uruchomili alternatywne środki komputerowej łączności. Egipskie władze nie wyłączyły stacjonarnej sieci telefonicznej, co wykorzystali protestujący. Sytuacja, kiedy nie ma łączności internetowej ale jest telefon, przypomina lata 80 XX wieku, a wtedy istniały już środki łączności komputerowej dostępnej "szarym obywatelom".

Według informacji przekazywanych za pośrednictwem Twittera, Egipcjanie uruchomili sieci poczty komputerowej oparte o technologię UUCP oraz oprogramowanie sieci Fidonet.
Fidonet był amatorską siecią BBS-ów - komputerów z którymi można było połączyć się za pomocą modemu i specjalnego oprogramowania dostępowego (terminala). BBS-y udostępniały pocztę elektroniczną, listy wysłane z jednego BBS-u docierały do adresata przekazywane przez cały łańcuch pośredników, kiedy w nocy (aby rachunki telefoniczne były mniejsze) BBS-y dzwoniły do siebie wymieniając listy.

Podobnie działa druga uruchomiona w Egipcie alternatywna sieć - UUCP. To dostępna w serwerowym systemie operacyjnym Unix usługa zdalnego kopiowania plików - Unix to Unix Copy Program (kopiowanie plików z Unixa do Unixa). Usługa ta została wyparta przez bezpośrednie łącza internetowe na początku lat 90 XX wieku, ale przez długi czas sieć komputerów rozmawiających przez UUCP była podstawową infrastrukturą poczty internetowej oraz sieci dyskusyjnej Usenet.

Berlin: Demonstracja w obronie squatu 'Liebig 14' i zamieszki z policją

Świat | Protesty

Demonstracja w obronie squatu i centrum kulturalnego "Liebig 14", zapowiedziana na 2-go lutego, została w sobotę poprzedzona mniejszą demonstracją, która zakończyła się wieczornymi zamieszkami i starciami z policją.

Gdy, wg różnych źródeł, od 2 do 3 tysięcy demonstrantów maszerowało z dzielnicy Kreuzberg w kierunku Liebig Strasse, przy której znajduje się zagrożony ewikcją squat, kilkaset osób zaatakowało policję gradem kamieni i kostki brukowej. Na ulicach powstały prowizoryczne barykady ze śmietników i znaków drogowych. W kierunku policyjnych kordonów poleciały również petardy i pojemniki z farbą.
Ok. 40 policjantów zostało rannych, wg dotychczasowych doniesień 17 osób aresztowano.

Kair: Policja i ochroniarze rozkradli muzeum starożytności

Świat | Kultura

W Egipcie w Muzeum Starożytności w Kairze w wyniku zamieszek zostało skradzionych i zniszczonych wiele eksponatów z okresu Starożytnego Egiptu. Już w dniu wczorajszym informowano o uszkodzeniu dwóch mumii.

Niestety Egipcjanom nie udało się zapobiec plądrowaniu Muzeum w Kairze. Dzisiejszy dzień przyniósł kolejne tragiczne informacje, tym razem ofiara szabrowników i złodziei padł według słów wieloletniej Dyrektor Muzeum w Kairze słynny Skarb Tutanchamona.

Wieloletnia Dyrektorka Kairskiego Muzeum Waffa El Saddik powiedziała ze za tymi wydarzeniami stoja ludzie z Ochrony Muzeum oraz policjanci. "To byli ochroniarze Muzeum, nasi ludzie " - powiedziała El Saddik dla niemieckiego "Tagesspiegel".

Idzie drożyzna, idzie głód

Świat | Gospodarka | Ubóstwo

 Kathe Kollwitz, HungerCeny żywności na świecie rosną jak oszalałe. Wyliczany przez FAO, agendę ONZ ds. wyżywienia i rolnictwa, indeks cen żywności, obejmujący 55 produktów, wspiął się ostatnio na najwyższy poziom od 2,5 roku, napędzany głównie zwyżką cen cukru, pszenicy, kukurydzy i soi. Analitycy są pewni, że to nie koniec marszu.

Zwyżka notowań pszenicy na światowych rynkach o ponad 60 proc. od lata przełożyła się na ponad 20-procentowy wzrost cen mąki u nas. W ślad za nią mocno drożeje pieczywo, którego ceny w zeszłym roku wzrosły o prawie 10 proc., a także makarony i ciasta. W czołówce tego wyścigu cen są też owoce i warzywa, za które płacimy obecnie 15-20 proc. więcej niż przed rokiem (jabłka i pomidory podrożały o ponad połowę), w podobnym stopniu za masło i dużą część produktów nabiałowych. Wyraźnie, o jedną dziesiątą, zdrożały też drób i cukier. – Średni wzrost cen żywności w ciągu ostatniego roku wyniósł 5-6 proc. – szacuje Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Opublikowany właśnie raport ONZ mówi o 25-procentowym wzroście cen produktów żywnościowych w 2010 roku na świecie. U nas hamował je umacniający się od połowy roku złoty, zmniejszając koszty importu. W tym roku trudniej na to liczyć, bo przy obecnych notowaniach złotego do euro (3,85-3,90 zł) czy do dolara (poniżej 2,90 zł) raczej nie można się spodziewać dalszego umacniania naszej waluty.

Polska demokracja na szarym końcu

Kraj | Świat | Tacy są politycy | Wybory

Polska na szarym końcu wśród demokracji świata. W badaniu nazywanym "Barometrem demokracji" przeprowadzonym przez Uniwersytet w Zurychu sprawdzono stopień realizowania przez państwa zasad wolności, równości i kontroli. Warszawa plasuje się co prawda tuż za Francją, lecz po niej są już tylko RPA i Kostaryka. Listę otwiera Dania.

Barometr, używa 100 wskaźników, by zmierzyć stopień przestrzegania przez państwo trzech zasad demokracji: wolności, równości i kontroli. Barometr rejestruje m.in. różnice w udziale w życiu politycznym, przejrzystości działań władz, w wolności osobistej, zdolności do wdrażania decyzji demokratycznych, w przestrzeganiu prawa. Porównanie 30 demokracji światowych między rokiem 1995 a 2005 wykazało, że przoduje Dania, za którą znalazły się Finlandia i Belgia. Najgorzej w tym porównaniu wypadły: Polska (28. miejsce), Republika Południowej Afryki (29.) i Kostaryka (30.) Tuż przed Polską znalazła się Francja (27. miejsce), a przed nią Wielka Brytania (26.).

Włochy: USI-AIT wzywa do strajku generalnego w dniu 28 stycznia 2011 r.

Świat | Protesty | Publicystyka | Strajk

USI wzywa wszystkich pracowników sfery budżetowej i prywatnej do całodziennego strajku generalnego. Strajk jest protestem przeciwko wszystkim nowelizacjom ustaw, oraz porozumieniom pomiędzy związkami, rządem a pracodawcami, obecnym i przyszłym, których celem jest ograniczenie prawa do strajku, negocjacji i reprezentacji. Protest dotyczy również:

  • Sprzeciwu wobec wszystkich nowelizacji ustaw, których celem jest zmniejszanie pensji pracowników i pogarszanie ich warunków pracy,
  • Obciążania samych pracowników konsekwencjami kryzysu, poprzez podwyższenie wieku emerytalnego i zamrożenie płac w stosunku do inflacji,
  • Protestujący domagają się wykorzystania środków wydawanych na wojsko i utrzymanie służb bezpieczeństwa na bardziej użyteczne cele - na przykład po to, by tworzyć nowe miejsca pracy,
  • Zastąpienia pracy tymczasowej i nieformalnych sposobów zatrudnienia stałymi umowami o pracę,
  • Zniesienia uzależnienia prawa do pobytu od posiadania umowy o pracę i wycofania pakietu legislacyjnego ds. bezpieczeństwa,
  • Zamknięcia wszystkich Ośrodków Identyfikacji i Wydalenia dla imigrantów,
  • Podwyższenia poziomu emerytur i płac, niezależnie od produktywności i zagwarantowania dochodu i dostępności podstawowych usług dla wszystkich,
  • Odzyskania pieniędzy od osób uchylających się od płacenia podatków i ukrywających dochody.

USI-AIT

Wielka Brytania: Rząd postanowił sprywatyzować wszystkie lasy

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka

Dzisiaj rząd Wielkiej Brytanii ogłosił list potwierdzający wcześniejsze plany o całkowitej prywatyzacji lasów. Koalicja Partii Konserwatywnej i Liberalnych Demokratów chcę wystawić na sprzedaż wszystkie państwowe lasy (łącznie 150 000 hektarów), których i tak już niewiele pozostało. Będzie to największa wyprzedaż przestrzeni publicznej od 60 lat.

Retoryka jakiej używają politycy Partii Konserwatywnej jest wręcz typowym przykładem orwellowskiej nowomowy; Ministerstwo Środowiska twierdzi, że będzie to "całkowicie nowe podejście do własności i zarządzania terenami leśnymi, gdzie zostanie ograniczana rola państwa a zwiększona prywatnego sektora i indywidualnych obywateli". Oczywiście będzie to korzyść dla społeczeństwa - przekonują. "Zamiast Wielkiego Rządu chcemy Wielkiego Społeczeństwa, dając jednostkom, biznesowi i samorządom lokalnym możliwość chronienia zasobów leśnych".

Samorządy lokalne oczywiście nie mają pieniędzy (gdzie ten sam rząd wprowadził radykalne cięcia wydatków na samorządy) na wykup lasów, więc zostają tylko prywatne firmy i bogate jednostki. Firmy przemysłu drzewnego już zacierają ręce, a ta resztka lasów, która nie zostanie wycięta będzie atrakcją turystyczną za którą trzeba będzie płacić by móc ją obejrzeć.

Egipt: Rząd odcina internet, demonstranci zdobywają broń

Świat | Protesty | Represje

W odpowiedzi na rosnącą siłę protestów społecznych wymierzonych przeciw rządowi, władze Egiptu podjęły decyzję o odłączeniu dostępu do internetu, oraz wyłączeniu sieci komórkowych. Władze mają nadzieję, że dzięki temu będą mogły utrudnić organizowanie protestów. Jak podaje Associated Press, trasy routowania internetowego do i z Egiptu zostały wyłączone. Oznacza to, że wszelkie połączenia internetowe Egiptu ze światem nie działają w obu kierunkach. Operacja miała miejsce wczoraj w nocy.

Dotknięci są najwięksi operatorzy: Link Egypt, Vodafone/Raya, Telecom Egypt, oraz Etisalat Misr. Wydaje się, że Noor Group nadal ma cząstkową łączność ze światem. Dostępna jest również strona egipskiej giełdy.

Tymczasem, na ulice Kairu zostało wysłane wojsko. Wprowadzono godzinę policyjną. Pomimo represji, demonstranci podpalili główną siedzibę partii rządzącej. Siedziby partii w Mansoura i w Suezie zostały splądrowane. Całe oddziały policji uciekały pod gradem kamieni. Niektórzy policjanci postanowili zdjąć uniformy i przyłączyć się do demonstracji. W Suezie, demonstranci przejęli komisariat i zdobyli broń. Broń została użyta do ataków na kolejne komisariaty.

Filmy z zajść.

Eksplozja na Światowym Forum Gospodarczym

Świat | Gospodarka | Tacy są politycy

Prawdopodobnie mały ładunek wybuchowy eksplodował w hotelu Morosani. To obiekt położony około dwóch kilometrów od centrum, gdzie trwają główne obrady szczytu. Sama eksplozja nie była groźna. Rozbiła zaledwie dwa okna, ale to i tak wystarczyło by postawić na nogi całą lokalną policję - donosi "Forbes". Hotel wykorzystywany jest przez delegację szwajcarską. Ponadto podczas lunchu miało się tam odbyć forum o przestępczości zorganizowanej. Zaplanowane przemówienia mieli m.in. prezydent Kolumbii, oraz szef Europolu.

Meinstreamowe media podają iż śledczy podejrzewają na razie lewicowe grupy terrorystyczne, które sprzeciwiają się organizacji szczytu w Davos.

Kanał XML