Moskwa: Marsz nacjonalistów i incydenty na ulicy

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

W Moskwie odbył się "Marsz Rosjan" organizowany przez lokalne środowiska nacjonalistyczne i neonazistowskie. Maszerujący faszyści wznosili hasła takie jak "Chwała Perunowi" (chociaż na demonstracji nie brakowało chrześcijańskich ekstremistów), "Wolność dla pułkownika Kvachkova" (Vladimir Kvachkov - wojskowy nacjonalista skazany za zamach terrorystyczny na ministra spraw wewnętrznych Anatolija Czubajsa w 2008), "Wolność dla Andersa Breivika", "Precz z imigrantami" czy "Czubajs na krzesło elektryczne".

Cała manifestacja skoncentrowana była głównie na sprzeciwie wobec "okupantów" jakimi są imigranci z południowych republik byłego ZSRR.

Niżny Nowogród: Wniosek o skazanie antyfaszystów oddalony

Świat | Antyfaszyzm | Represje

Sąd odmówił skazania antyfaszystów oskarżanych o "próbę obalenia konstytucyjnego porządku", "ustanowienie anarchii" oraz dokonywanie napadów na "zamożnych obywateli" i przedstawicieli subkultury skinhead.

Wszyscy trzej oskarżeni: Pavel Krivonosov, Dmitri Kolesov i Oleg Gembaruk zaprzeczają również jakoby byli "członkami" grupy Antifa-RASH. Strona oskarżycielska argumentowała to rzekomymi "kartami członkowskimi" znalezionymi w mieszkaniu jednego z nich. Trudno wyobrażać sobie, żeby grupa antyfaszystowska miała "karty członkowskie" jednak sąd nie wziął pod uwagę zeznania jakoby "dokumenty" były spreparowane przez policję.

Toruń: Baner solidarnościowy z uchodźcami walczącymi o swoje prawa!

Kraj | Dyskryminacja | Protesty

W związku z nagłośnionymi protestami uchodźców przebywających w strzeżonych ośrodkach w Polsce (w Bielsko-Białej, w Lesznowoli, w Przemyślu i w Białymstoku) oraz w związku z protestami uchodźców w Berlinie - jako gest wsparcia dla imigrantów i imigrantek walczących o swoje prawa w Toruniu zawisł baner solidarnościowy o treści " żaden człowiek nie jest nielegalny", a także na przestrzeni ostatniego tygodnia zostało rozdanych ok. 1000 ulotek informujących o sytuacji protestujących.

Nie zgadzamy się na rasistowską politykę państw, dyskryminującą ludzi ze względu na ich pochodzenie.

Egipt: Strajk pracowników portowych Dubai Ports World

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Po dwunastu dniach strajku, pracownicy portowi Ain Sokhna Port w Egipcie powrócili do pracy, po tym jak firma Dubai Ports World poszła na szereg ustępstw. Jednak pracownicy nadal domagają się przywrócenia do pracy ośmiu pracowników, którzy zostali zwolnieni za nawoływanie do strajku. Jeden z nich przyjął odszkodowanie finansowe. Zwolnieni pracownicy pracowali w porcie po kilkanaście lat, jednak zarzucono im oficjalnie „niekompetencję”. Pracownicy nie mają wątpliwości, że chodziło tak naprawdę o ich rolę w zorganizowaniu skutecznego strajku.

W dniu 12 października, około 2 tys. pracowników firmy DP-World zaprzestało pracy, całkowicie paraliżując terminal portowy. Około 800 osób na zmianę okupowało teren portu. Pracownicy domagają się stałych umów, pełnego wymiaru pracy, wypłaty zaległych należności, premii okresowych, dodatków za pracę w niebezpiecznych warunkach i poprawy warunków pracy.

Pracownicy ocenili koszt spełnienia ich żądań na około 1,6 miliona USD, jednak firma wolała narazić się na dziesięciokrotnie większe straty, ponosząc konsekwencje strajku. Mass media starały się w tym czasie straszyć rzekomymi groźbami spalenia portu, od których pracownicy jednak się stanowczo odcięli.

Izrael: Akcja bezpośrednia przeciw supermarketowi Rami Levy

Świat | Protesty

Izraelscy żołnierze użyli gazu łzawiącego i granatów hukowych przeciw aktywistom, którzy dokonali akcji bezpośredniej w supermarkecie należącym do sieci Rami Levy, nieopodal Ramallah. Protestujący wtargnęli do sklepu omijając ochronę. W rękach mieli transparenty m.in. z napisem: „bojkotuj okupację i jej produkty”. W proteście uczestniczyli zarówno Palestyńczycy, jak i aktywiści z zagranicy. Cztery osoby zostały aresztowane. Jedna osoba musiała być przewieziona do szpitala z powodu odniesionych obrażeń.

Sieć Rami Levy znalazła się na celowniku protestujących ze względu na to, że w należących do niej supermarketach sprzedawane są produkty pochodzące z nielegalnych osiedli na terytoriach okupowanych. Towary są reklamowane klientom palestyńskim i konkurują z produktami pochodzącymi z gospodarstw należących do Palestyńczyków. Z tego względu władze Autonomii Palestyńskiej wprowadziły zakaz kupna i sprzedaży towarów pochodzących z nielegalnych osiedli.

Francja: Sąd nakazał sieci Bricorama zaprzestanie wyzysku pracowników w niedzielę

Świat | Prawa pracownika

W dniu dzisiejszym, sąd apelacyjny w Wersalu podtrzymał wcześniejszy wyrok sądu w Pontoise, który nakazywał sieci marketów budowlanych Bricorama zaprzestanie sprzedaży w niedzielę. Spółka zmuszała swoich pracowników do pracy w niedzielę, co stanowiło naruszenie prawa.

Spółka Bricorama starała się uzyskać u władz nadzwyczajne uchylenie wyroku oraz prowadziła intensywną kampanię lobbingową wśród parlamentarzystów, byle tylko zachować możliwość wyzysku pracowników w niedzielę. Stosowano typowe dla pracodawców metody szantażu: straszenie plajtą spółki i zwolnieniami.

Związki zawodowe zapowiedziały walkę o przestrzeganie wolnej niedzieli u konkurentów sieci Bricorama (głównie małych sklepów), oraz o zachowanie miejsc pracy i zarobków w sieci.

Volvo likwiduje miejsca pracy w Szwecji, ale w Polsce nie tworzy nowych

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika

 Protest szwedzkich pracowników Volvo Szwedzka korporacja Volvo Buses podjęła decyzję o zamknięciu zakładu w Säffle i przeniesieniu całej europejskiej produkcji autobusów do fabryki we Wrocławiu. Po zamknięciu zakładu, w Szwecji mają pozostać tylko działy obsługi posprzedażnej i wsparcia technicznego dla klientów w Skandynawii, łącznie około 50 miejsc pracy. Utrata ponad 300 miejsc, przy bezrobociu przekraczającym 11%, a wśród młodych ludzi dochodzącym nawet do 28%, będzie bardzo dużym ciosem dla tego małego szwedzkiego miasteczka. Około 400 szwedzkich firm zapowiedziało w tym roku masowe zwolnienia, w tym ostatnio Telia Sonera, która ma pozbyć się 2000 pracowników.

Przeniesienie produkcji ze Szwecji do Wrocławia nie spowoduje zwiększenia zatrudnienia w istniejącym już zakładzie produkcyjnym. Należy więc się spodziewać zwiększonych wymogów wydajności wobec obecnie zatrudnionych pracowników. Fabryka zatrudnia w tej chwili 1,2 tys. osób na liniach produkcyjnych oraz około 200 osób na stanowiskach biurowych i inżynierskich. Volvo wybrało Polskę ze względu na należące do najniższych w Unii koszty zatrudnienia. Koncern ma również swoje linie montażowe w Meksyku, Brazylii i Indiach.

USA: Elektrownie atomowe w trybie awaryjnym podczas huraganu Sandy

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Kilka elektrowni atomowych na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych musiało zostać wyłączonych w trybie awaryjnym w związku z huraganem Sandy. Elektrownia w Oyster Creek w New Jersey ogłosiła alarm z powodu zagrożenia dla systemu chłodzenia paliwa jądrowego. Obawiano się, że woda może zatopić pompę obsługującą systemy chłodzenia rezerwuaru ze zużytym paliwem. Zużyte paliwo jądrowe musi być chłodzone w rezerwuarach przynajmniej przez pięć lat, zanim może być zamknięte w suchych kontenerach.

Awaria systemu chłodzenia mogłaby mieć katastrofalne konsekwencje znane z Fukushimy. W USA pracuje 31 reaktorów dokładnie takich, jak w Japonii. Na szczęście jednak nie doszło do zalania. W USA są 104 reaktory rozsiane po całym kraju, które generują 20% energii elektrycznej kraju. Wszystkie zostały zaprojektowane w latach 60’tych i 70’tych i zbliżają się do końca swojego zaplanowanego okresu eksploatacji. 

Zobacz też: Nuklearny koszmar Ameryki

Białoruś: Wzrost cen, wzrost bezrobocia

Świat | Gospodarka | Tacy są politycy | Ubóstwo | Zwolnienia

Rząd białoruski wydał dekret na mocy którego wzrośnie cena podstawowych artykułów żywieniowych jak chleb, masło, mleko itd. Tłumaczy to obroną gospodarki przed spekulacją i chęcią zmniejszenia różnic cenowych pomiędzy towarami wytwarzanymi z tych samych surowców tj. mleka, mąki itd.

Wbrew powszechnej opinii na Białorusi wzrasta również bezrobocie. W 2012 było o 98 tysięcy więcej bezrobotnych niż w 2011. Zwalniają w większości drobne firmy oraz sektor publiczny. Rząd zapowiada stworzenie w ciągu 5 lat 400 tys. miejsc pracy. Na razie nie wydaje się aby rzeczywiście ta obietnica miała zostać spełniona.

Więcej tutaj

Berlin: Wciąż trwają protesty uchodźców

Świat | Dyskryminacja | Protesty

Pod Bramą Brandenburską w Berlinie trwa protest głodowy uchodźców, którzy domagają się m.in. prawa do swobodnego przemieszczania się na terenie Niemiec. Obecnie obowiązuje ustawa, która zakazuje im opuszczanie terenu w promieniu 30 km. od obozu dla uchodźców. Protest głodowy jest kontynuacją Marszu Uchodźców z Wurzburga do Berlina, oraz demonstracji, która odbyła się 13 października. Cały czas trwa również okupacja Oranienplatz w dzielnicy Kreuzberg.

Dziś w nocy, niemiecka policja napadła na uchodźców prowadzących strajk głodowy pod Bramą Brandenburską i odebrała im śpiwory i okrycia. Kilka dni wcześniej policja ukradła im również namioty. Akcja miała miejsce nad ranem, by nie była widoczna dla licznych turystów, którzy przechodzą koło Bramy Brandenburskiej. Wcześniejsze próby odebrania śpiworów protestującym były skutecznie blokowane przez grupy osób wspierających protest. W piątek doszło do aresztowania kilku osób i do demonstracji solidarnościowej pod więzieniem na Moabicie, gdzie były przetrzymywane.

W sobotę odbył się taż marsz uchodźców i antyrasistów do ośrodka azylantów w Wassmansdorf. Demonstracja była wyrazem solidarności z uchodźcami, którzy zostali kilka dni wcześniej zaatakowani przez grupę neonazistów.

Warszawa: Demonstracja organizacji lokatorskich

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś w Warszawie miała miejsce kolejna demonstracja lokatorska, zorganizowana przez Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej, Komitet Obrony Lokatorów, Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, Kolektywy "Syrena" oraz "Przychodnia". Przy wyjątkowo niesprzyjającej pogodzie, lokatorzy i wspierający ich aktywiści przemaszerowali spod Ministerstwa Gospodarki pod Sejm, skandując hasła "Lokatorzy to nie towar", "Dach nad głową dla każdego".

Podczas przemówień, działacze organizacji lokatorskich krytykowali trwającą dziką reprywatyzację, w ramach której lokatorów przekazuje się jako „wkładkę mięsną” do budynków zwracanych prywatnym właścicielom, kolejne podwyżki i tak wysokich opłat czynszowych, rujnujące "stawki odtworzeniowe" które dodatkowo pogrążają zadłużonych lokatorów. Mówiono o eksmisjach na bruk, do ruder i baraków, oraz o ciągłych próbach pogarszania i tak już tragicznej Ustawy o ochronie praw lokatorów.

Grecja: Enklawy neonazizmu w policji od lat tolerowane

Świat | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Guardian przeprowadził anonimowy wywiad z wysokim rangą oficerem greckiej policji. Według niego, neonazistowska partia Złoty Świt od lat infiltruje grecką policję tworząc wewnątrz niej swego rodzaju enklawy, które toleruje zarówno dowództwo jak i każdy kolejny rząd.

Neonaziści są wykorzystywani przez policję do walki z ruchami społecznymi, które przewodzą protestom przeciwko narzuconym przez Unię Europejską programom oszczędnościowym.

Rzecznik prasowy greckiej policji, Christos Manouras, zaprzeczył, jakoby policja wykorzystywała lub była wykorzystywana przez jakąkolwiek formację przeciwko jakiejś innej, a także istnieniu „enklaw faszyzmu” w samej policji.

Uganda: Solidarność w obronie pracownicy zakończona całkowitym sukcesem

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Pisalem wczesniej na lamach CIA o sprawie pracownicy o imieniu Jiarida, która była kasjerka restauracji Ponnus znajdującej się w bogatej dzielnicy Muyenga w stolicy Ugandy, Kampali. Po mojej zdecydowanej interwencji solidarnościowej, a po krótkim czasie również wszystkich pozostałych pracowników i pracownic menadżer oddal pieniądze, lecz później okazało się ze tylko cześć. Żądałem razem z personelem pracowniczym oddania należnych zarobionych pieniędzy za wykonana prace, lecz nie zaplaconych za ostatni miesiac. Po tym jak Menadzer uciekl samochodem zapewniając mnie ze zapłacił wszystko Jiarida poinformowała mnie, ze jest to niecała polowa zwróconej należnej wypłaty.

Gdańsk: Wojciech Dąbrowski nie żyje

Kraj | Lokatorzy

Sprawę historyka sztuki walczącego z władzami gdańska o lokal socjalny dla byłej żony opisywaliśmy na łamach CIA. Dzisiaj dowiedzieliśmy się o jego śmierci.

Umarł w nocy z czwartku na piątek. Mimo problemów ze zdrowiem mężczyzna głodował przez półtora miesiąca. W międzyczasie był hospitalizowany, ponieważ jego organizm nie znosił tak wielkiego obciążenia. Był mocno obciążony kilkoma chorobami przewlekłymi i lekarze uznali, że potrzebna jest hospitalizacja. 3 października opuścił szpital w stanie ogólnym dobrym. Ponownie trafił do nas w środę ok. 1 w nocy, na szpitalnym oddziale ratunkowym był badany przez dwóch internistów, o godz. 15 wyszedł ze szpitala.

Kobieta o którą walczył Wojciech Harry Dąbrowski przebywa podobno w Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku.

Wojciech jest kolejną ofiarą walki lokatorskiej. Pozostanie w naszej pamięci.

Białystok: pobicie w chwilę po zakończonych wizytacjach

Kraj | Dyskryminacja | Represje

23 października 2012, tuż po zakończeniu wizytacji prowadzonej przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, funkcjonariusze straży granicznej pobili 33-letniego obywatela Nigerii.

Wg relacji świadków do zajścia doszło w godzinach popołudniowych. Nigeryjczyk został pobity przez pracowników ośrodka, a następnie zamknięty w izolatce, gdzie doszło do kolejnego pobicia. Na noc skrępowano go w kaftanie bezpieczeństwa i unieruchomiono pasami. Pozostali zatrzymani zostali zmuszeni do rozejścia się do swoich cel. Funkcjonariusze w rasistowski sposób obrażali obywatela Nigerii.

Poszkodowany przebywa w ośrodku od dwóch tygodni, był żonaty z Polką. Przed umieszczeniem w ośrodku zwrócił się z prośbą do ambasadora Nigerii, o pomoc w powrocie do kraju. W związku z brakiem odpowiedzi ze strony władz Nigeryjskich, został zatrzymany i umieszczony w ośrodku zamkniętym w Białymstoku.

protestuchodzcow.wordpress.com