Jest wyciek o TTIP, następcy ACTA

Świat | Tacy są politycy

Wczoraj ruszyła pierwsza runda negocjacji porozumienia TTIP, określanego w niektórych źródłach jako TAFTA. To porozumienie teoretycznie powinno rozruszać handel między UE a USA. Niestety od dawna istnieją obawy, że w ramach tajnych negocjacji do TTIP zostaną dodane te same zapisy, które upadły wraz z ACTA.

Dziennik Internautów pisał już o tym, że negocjacje TTIP będą toczyły się za plecami obywateli. Unijny komisarz ds. Handlu Karel de Gucht mówił wprost, że przejrzyste negocjacje nie wchodzą w grę. Niestety ludzie tacy, jak Karel de Gucht, nie biorą pod uwagę, że lepiej otwarcie informować o negocjacjach niż czekać na przecieki, a teraz mamy pierwszy przeciek dotyczący TTIP.

Pierwsza runda negocjacji TTIP w Waszyngtonie rozpoczęła się wczoraj i potrwa do 12 lipca. Zaplanowano konferencję prasową na ostatni dzień, a także spotkanie dla obywateli w Brukseli (16 lipca). To jednak nie oznacza, że obywatele dostaną wiele informacji o przebiegu negocjacji. Wydaje się raczej, że władze USA i UE chcą zrobić przynajmniej wrażenie przejrzystych.

Żurawlów: Czy umowy między Chevron a Gminą Miączyn są legalne?

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Tacy są politycy

Kilka miesięcy temu przedstawiciele firmy Chevron zawarli umowę z Gminą Miączyn, w której koncern zobowiązał się do przebudowania lokalnej drogi dojazdowej prowadzącej do miejsca, w którym ma dokonywać odwiertów we wsi Ministrówka. Dotychczas była to droga polna, która służyła rolnikom za dojazd do okolicznych pól i gospodarstw i nie była przystosowana do obsługi ciężkiego transportu i intesywnego użytkowania. 

Jak dotąd umowa z dnia 12 kwietnia 2013r. była tajna: Wójt Gminy Miączyn, pan Józef Długosz odmawiał pokazania jej nawet radnym Gminy. Dziś, na stronie www.occupychevron.tumblr.com publikujemy całą treść umowy. Warto zwrócić uwagę na dwa punkty, które są wyjątkowo bulwersujące.

Lublin: Szykują się nowe zwolnienia nauczycieli

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Zwolnienia

Według prezesa Zarządu Okręgu ZNP w Lublinie Janusza Różyckiego w woj. lubelskim zwolnionych ma być ponad 200 nauczycieli. „Może być ich więcej, bo informacje nadal napływają. To lawina zwolnień” – powiedział PAP Różycki.

Zwolnienia dotyczą przede wszystkim nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, takich przedmiotów jak matematyka, geografia, informatyka, przyroda, gdzie nastąpiły zmiany programowe, które prowadzą do zmniejszenia liczby godzin nauczania.

Zdaniem Różyckiego zwolnienia nauczycieli wynikają nie tylko ze spadku liczby uczniów, ale także z trudnej sytuacji finansowej samorządów. „Myślę, że samorządy ratują swoje budżety kosztem szkół i nauczycieli, i mają na to cichą zgodę władz rządowych” – uważa Różycki.

Kraków: Demonstracja przeciwko likwidacji 8-godzinnego dnia pracy

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W sobotę, 6 lipca, anarchiści zorganizowali pikietę przeciwko nowelizacji Kodeksu Pracy i elastycznym godzinom pracy. Demonstracja rozpoczęła o godz. 12, w przejściu podziemnym koło Dworca Głównego.

Federacja Anarchistyczna napisala na swojej stronie: "Praca nawet po 13 godzin na dobę, 6 dni w tygodniu, bez płatnych nadgodzin: to wszystko funduje pracownikom rząd pod hasłem walki z kryzysem. Niewiarygodne? Pobudka! Oni zrobią wszystko by przypodobać się wielkiemu kapitałowi! Zniesienie 8-godzinnego dnia pracy cofa nas o przeszło sto lat: o te 8 godzin walczyli nasi pradziadowie jeszcze w 1905 r. To już nie jest “zwykły” wyzysk, tylko wielka kpina z ludzi pracy! KONIEC Z ZACISKANIEM PASA – ZACISKAMY PIĘŚĆ!

Zapraszamy wszystkich, jednak członków partii politycznych przestrzegamy przed przynoszeniem barw partyjnych i próbami zabierania głosu. Decyzja rządu PO to tylko kolejny krok w „uelastycznianiu form zatrudnienia”. To samo robiło SLD, którego dawni członkowie dziś są w Ruchu Palikota, partie prawicowe AWS i PiS i wszystkie inne, które miały okazję przewinąć się przez parlament."

Rolnicy z Ziemi Zamojskiej protestowali w Lublinie

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Żurawlów, Rogów, Szczelatyn i Siedlisko to zamojskie wsie, należące do gminy Grabowiec. Wsie zagrożone od niedawna wydobyciem gazu łupkowego. Rolnicy protestują na swojej ziemi, choć ich poświęcenie prasa oficjalna zbywa nieomal milczeniem (jako osobę odpowiedzialną za taki stan rzeczy goście z gminy Grabowiec wskazywali marszałka województwa lubelskiego, polityka PSL – Krzysztofa Hetmana).

By zwrócić uwagę opinii publicznej – przybyli do stolicy województwa. Wyludniony w sobotę i upalny Lublin raczej planom gości nie sprzyjał. Podobnie wytresowana przez ćwierć wieku bierność mieszkańców Koziego Grodu. Były ulotki, przemówienia i… muzyka.

Wielka Brytania: Marks and Spencer i Workfare - rozpoczynają się protesty

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Firma Marks and Spencer ogłosiła, że zamierza korzystać z darmowej pracy 1000 osób w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu odbywają się protesty pod sklepami sieci w wielu miastach.

Marks and Spencer chce korzystać z brytyjskiego programu Workfare. Dzięki programowi przymusowej pracy dla osób bezrobotnych, firma nie musi płacić ani grosza za ich pracę. A to pozwala oczywiście na zwiększenie zysków. Firmy korzystające z programu także nie mają potrzeby tworzyć nowych płatnych miejsc pracy, co z kolei tylko zwiększa problem bezrobocia.

Od wielu miesięcy, aktywiści w Wielkiej Brytanii pikietują sklepy korzystające z programu Workfare. Dzięki oburzeniu obywateli i aktywistów pracowniczych, niektóre ze sklepów zrezygnowały z udziału w programie.

USA: Była pracownica McDonalda pozwała franczyzę za zmuszanie do korzystania z określonych kart bankowych

Świat | Prawa pracownika

Była pracownica McDonalda w Pennsylvanii wniosła pozew do sądu przeciwko franczyzie. Skarży się o to, że musiała pobierać wynagrodzenie z karty obciążonej opłatami, skutkiem czego niektórzy pracownicy otrzymywali wynagrodzenie niższe niż minimalna pensja. Chodziło o kartę typu Payroll Card banku JPMorgan Chase. Gdy pracownica domagała się wydania czeku z pensją, McDonald's odmówiło, oświadczając, że karta jest jedynym możliwym sposobem otrzymywania pensji.

Kobieta stara się uzyskać dla swojej sprawy status pozwu zbiorowego, tak by ewentualne odszkodowania otrzymali również pozostali pracownicy. Domaga się dla pracowników prawa do wyboru gotówki lub czeków. Jej zdaniem, zmuszanie pracowników do korzystania z karty jest sposobem na przerzucenie kosztów obsługi czeków na pracowników.

Istnieje strona z petycją dotyczącą tej sprawy.

USA: Masowe demonstracje przeciwko rządowej inwigilacji

Świat | Protesty

W dniu 4 lipca w ponad 100 amerykańskich miastach odbyły się protesty przeciwko szpiegowaniu obywateli przez agencje rządowe. 4 lipca zamiast udziału w tradycyjnych defiladach święta niepodległości, obywatele w wielu miastach wybrali akcje przeciwko rządowemu programowi inwigilacji obywateli za pośrednictwem najnowszych środków technologicznych.

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) prowadzi tajny program szpiegowania społeczeństwa (nie tylko amerykańskiego) w postaci inwigilacji internetu, podsłuchów, czy nadzorowania obywateli. Tajne operacje USA wyszły na jaw w postaci przecieku ujawnionego przez byłego amerykańskiego szpiega pracującego dla NSA - Edwarda Snowdena – ciągle poszukiwanego przez rząd amerykański.

Wiele protestów pod nazwą „Restore the Fourth” („Przywrócić Czwartą”) – miało na celu obronę czwartej poprawki do konstytucji USA – czyli prawa chroniącego obywateli przed bezprawną inwigilacją, zatrzymaniem, przeszukaniem i gwarantującą nietykalność osobistą. Protestowano również przeciwko wydaniu przez rząd 1,5 miliarda dolarów na Centrum NSA do spraw gromadzenia informacji w Utah.

Społeczności internetowe przyłączyły się do protestów. Ponad 30 000 stron internetowych zamieściło bannery domagające się od NSA zaprzestania światowej inwigilacji. Do akcji przyłączyły się między innymi znane społeczności internetowej strony jak Mozilla, WordPress czy Reddit.

RPA: Starcia przeciwników Obamy z policją

Świat | Protesty

Podczas wizyty prezydenta USA Baracka Obamy policja starła się z demonstrantami przeciwnymi jego obecności w RPA. Demonstranci z grup „NoBama” i „No You Can’t”, a także związki zawodowe i studenci protestowali przeciwko przyznaniu Obamie honorowego doktoratu na Uniwersytecie w Johannesburgu.

Obama krytykowany jest głównie za wspieranie eksploatacji afrykańskich zasobów przez amerykański rząd i korporacje, wspieranie Izraela w okupacji Palestyny, a także za ataki terrorystyczne bezzałogowych samolotów.

Demonstranci starli się z policją pod kampusem Soweto. Policja użyła gazu łzawiącego, gumowych kul i granatów ogłuszających. Protestujący przedarli się pod amerykańską ambasadę, gdzie przez wiele godzin okupowali wejścia i teren wokół ambasady.

Wrocław: Rocznica strajku pod Chung Hong

Kraj | Prawa pracownika

24 pracowników i pracownic fabryki Chung Hong rok temu zaczęło strajk po zwolnieniu Krzysztofa Gazdy, związkowca Inicjatywy Pracowniczej. Po kilku dniach akcji protestacyjnej pracodawca zastosował lockout – zwolnił strajkujących. Związkowcy pozwali pracodawcę. Domagają się wypłaty odszkodowań, a część z nich również przywrócenia do pracy. Obecnie przed Sądem Pracy we Wrocławiu toczą się ich rozprawy.
5 lipca odbyła się demonstracja solidarnościowa ze zwolnionymi pracownikami i pracownicami Chung Hong.

Ponieważ pracodawca odwołał popołudniową zmianę w Chung Hong demonstracja przeszła pod zakład LG Electronic. Tam odbył się piknik solidarnościowy.

PO szykuje projekt ograniczenia uprawnień związków zawodowych

Kraj | Prawa pracownika | Tacy są politycy

Politycy PO przygotowali projekt ustawy, który zakłada likwidację etatów związkowych w firmach oraz pozbawienie związków prawa do pomieszczenia na terenie przedsiębiorstwa i przywileju zbierania składek przez pracodawcę.

Jak mówi Michał Jaros (PO), szef Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnego Rynku, w którym powstał projekt, nie jest on wymierzony w związki. - Jesteśmy ich zwolennikami - twierdzi, podkreślając, że związkowcy powinni traktować swoje zajęcie jako działalność społeczną. I choć projekt powstał bez formalnej zgody władz klubu PO, to autorzy zmian liczą na poparcie nawet dwóch trzecich klubu. (wybiórcza)

Warszawa: Pracownicy Centrum Komunikacji Społecznej zostali zwolnieni

Kraj | Prawa pracownika

Pod koniec czerwca, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przeniosła Marcina Wojdata, który do tej pory kierował Centrum Komunikacji Społecznej, na stanowisko Sekretarza Miasta. Centrum Komunikacji Społecznej jest instytucją, w której m.in. odbywały się rozmowy, na których organizacje lokatorskie prezentowały swoje postulaty urzędnikom miasta.

Przed swoim odejściem, Marcin Wojdat podjął decyzje o nie przedłużaniu umów śmieciowych części pracowników zatrudnionych w tej instytucji. Pracownicy zostali bez żadnej odprawy i wypowiedzenia posłani na bezrobocie bez prawa do zasiłku. Na ich miejsce zostali zatrudnieni wolontariusze. Jak mówią władze, na 2014 rok ma zostać obgłoszony konkurs dla organizacji pozarządowej, która mogłaby "animować przestrzeń Warsztatu".

Kraków: Akcje solidarnościowe z uchodźcami z Niemiec

Kraj | Protesty

4 lipca w Krakowie odbyła się akcja solidarnościowa z uchodźcami z Niemiec. W zeszłym tygodniu, w centrum Monachium, w dniach od 22 czerwca do 30 czerwca odbywał się generalny strajk głodowy uchodźców.

30 czerwca został brutalnie przerwany przez policję. W geście solidarności w Krakowie został rozwieszony baner i odbyła się akcja solidarnościowa pod konsulatem niemieckim.

Żaden człowiek nie jest nielegalny!

Związkowiec z bełchatowskiego szpitala zwolniony

Kraj | Prawa pracownika | Represje

Wojciech Jendrusiak, przewodniczący Związku Zawodowego Konfederacja Pracy w Szpitalu Wojewódzkim w Bełchatowie i sekretarz komitetu protestacyjnego prowadzącego od roku spór zbiorowy z dyrekcją, został dyscyplinarnie zwolniony z pracy w administracji szpitala.

Wojciech Jendrusiak uważa, że dyscyplinarne zwolnienie to kara za jego działalność związkową i podżeganie do zaostrzenia protestu związkowców w szpitalu, którzy żądają podwyżek i zablokowania zwolnień. - Od dawna dało się odczuć, że jestem pracownikiem, którego chętnie by się pozbyto - mówi Wojciech Jendrusiak. - Dostał wypowiedzenie, bo pyskował przy zmianach, które są planowane w szpitalu i kiedy dyrektor otrzymał nagrodę, a sam proponował, by obniżyć pracownikom pensję - dodaje Grzegorz Ilnicki, prawnik związkowca.

Egipt: Wojsko przejęło władzę

Świat | Tacy są politycy

Po licznych demonstracjach przeciwników rządu Mursiego na placu Tahrir liczebnie sięgających kilkunastu milionów wojsko aresztowało prezydenta, pro-rządowych dziennikarzy i przejęło władzę.

Mohammed Mursi do końca wzywał swoich zwolenników do stawiania biernego oporu wobec armii, która nie użyła tym razem przemocy wobec cywili. Jak zadeklarowali wojskowi, obejmują władzę do czasu wyborów. Na ulicach widać było dużo ludzi z flagami Egiptu wiwatujących na cześć wojska.

Polecamy poczytać jak wyglądało przejęcie władzy przez Mursiego.