Protesty

Program 2 Polskiego Radia zamilknie na 24 godziny

Kraj | Protesty

8 lipca radiowa Dwójka zamilknie na 24 godziny - zamiast audycji będzie nadawać śpiew ptaków. To protest przeciwko dramatycznemu spadkowi finansowania tej instytucji publicznej.

W oświadczeniu protestujących radiowców czytamy m.in.: Dzisiejszy stan debaty o mediach publicznych odebrał nam nadzieję na rozwiązanie problemu w najbliższej przyszłości. Uwaga opinii publicznej jest kierowana niemal wyłącznie na problemy telewizji i na spory polityczne. Mamy wrażenie, że głos kultury jest w dyskusji lekceważony, a nasza działalność – pomijana i przemilczana.

Brak gwarancji stabilnego finansowania Polskiego Radia uderza przede wszystkim w Program 2, w całości utrzymywany ze środków publicznych. W tym roku nie stać nas już na organizację Festiwalu Muzycznego Polskiego Radia, z anteny znika twórczość współczesna, zarówno literacka, jak i muzyczna. Nie mamy pieniędzy na zaplanowane nagrania i koncerty, nie możemy wesprzeć prestiżowych festiwali, które dotąd współorganizowaliśmy. Nawet nasza zgoda na radykalne zmniejszenie honorariów dziennikarskich nie rozwiązała tej trudnej sytuacji. Przed nami jubileuszowy Rok Chopinowski. Tradycja Polskiego Radia od początku istnienia zobowiązuje nas do włączenia się w jego organizację. W obecnej sytuacji finansowej wydaje się to nierealne.

Program 2 Polskiego Radia nie nadaje reklam, naszej działalności nie sposób powierzyć mechanizmom rynku.

Chiny: Brutalne stłumienie protestu w prowincji Xinjiang

Świat | Dyskryminacja | Protesty

Do 140 wzrosła liczba ofiar niedzielnych zamieszek, do których doszło w Urumczi - stolicy ujgurskiego regionu autonomicznego Sinkiang (Xinjiang), na zachodzie Chin. Agencje podają też, że rannych jest ponad 800 osób. Setki ludzi zostało aresztowanych.

Ponad 300 osób - w większości Ujgurów - zebrało się wczoraj na jednym z placów stolicy Xinjiangu, w proteście przeciw dyskryminacji etnicznej. Do zamieszek doszło, kiedy policja starała się rozpędzić uczestników demonstracji przy użyciu elektrycznych pałek.

- Widziałem wielu ludzi popychanych i ranionych bagnetami przez policję - powiedział przez telefon agencji Reutera Zhang Wanxin, świadek wydarzeń.

Hamburg: Zamieszki po dorocznym Schanzenfest

Świat | Protesty

http://www.pflock.com/pics/schanze06.jpg]Jak co roku w Hamburgu odbyło się Schanzenfest, impreza dla tych, którzy sprzeciwiają się kapitalizmowi i państwowej przemocy. Ma ona niezależny i niekomercyjny charakter i coraz trudniej znoszą ją władze miasta i policja. Od godzin porannych rozstawiane były stoiska z ulotkami, pchli targ. Zajęto także dom przy Rosenhofstraße, co radośnie obwieszczono i około 11:30 przybyła już policja. Miały miejsce 2 aresztowania, ale próba odbicia budynku nie powiodła się.

Pomimo tej interwencji policji impreza trwała na ulicy w luźnej atmosferze, przy koncertach. Jednak niewiele po zapadnięciu zmroku, nawet już około 20:00 policja zaczęła pojawiać się pomiędzy odwiedzającymi festyn w pełnym rynsztunku bojowym, było kwestią czasu kiedy ruszą do ataku. Jak podają niemieckie indymedia około 22:00 policja rozpoczęła szturm na uczestników imprezy, akcja była niespodziewana, trzeba było w popłochu przerwać koncert i zdemontować scenę oraz sprzęt nagłośnieniowy by uniknąć jego dewastacji (inne źródła podają, że starcia rozpoczęły się tuż po zakończeniu koncertu). Doszło do szybkiej eskalacji, policji udało się posłać świat wizerunek festynu na jaki czekały media. Odwet za tą brutalną próbę pacyfikacji nastąpił później w godzinach nocnych i porannych.

Włochy: Demonstracja pod bazą wojskową w Vicenzie

Świat | Militaryzm | Protesty

Sześciu policjantów zostało rannych podczas starć z demonstracjami w sobotę podczas demonstracji przeciwko powiększeniu bazy wojskowej Dal Molin w Vicenzie. W demonstracji uczestniczyło ponad 3 tys. ludzi.

Około 300 osobowa grupa wyposażona w hełmy i plastikowe tarcze obrzuciła policjantów kamieniami i butelkami. Policja odpowiedziała gazem łzawiącym i pałowaniem.

Obecnie baza wojskowa jest przewidziana na 2750 żołnierzy. Trwają prace nad rozszerzeniem bazy o dodatkowe miejsca dla 1800 żołnierzy, kosztem 500 milionów dolarów. Projekt popierały zarówno rządy Romano Prodiego, jak i Silvio Berlusconiego.

Berlin: Protest przeciw G8 i "architekturze bezpieczeństwa"

Świat | Protesty

Około 600 osób demonstrowało wczoraj przeciwko szczytowi G8 w Berlinie i przeciwko “architekturze bezpieczeństwa”, czyli coraz bardziej rozwijającemu się państwowemu systemowi represji i kontroli. Hasłem demonstracji było „Wstrząśnijmy G8 – jesteśmy waszym kryzysem".

Marsz rozpoczął się w dzielnicy Kreuzberg, minął włoskie przedstawicielstwo handlowe i zakończył się przy Bramie Brandenburskiej.

Przemówienia dotyczyły polityki G8 odnośnie klimatu, wojny i spraw sądowych przeciwko policji i aktywistom w Genui. Solidaryzowano się z demonstracją w Vicenzie, oraz z dwojgiem włoskich anarchistów aresztowanych poprzedniego dnia pod zarzutem „anarcho-insurekcjonistycznego spisku”. Oskarżeni mieli rzekomo dokonać aktu sabotażu linii kolejowej na trasie Orte-Ancona przy użyciu techniki znanej z ataków na pociągi TGV we Francji.

USA: Marsz bezdomnych w Sacramento

Świat | Protesty | Ubóstwo

2 lipca w Sacramento w Kalifornii, setki bezdomnych domagało się pod ratuszem prawa do bezpiecznego miejsca przebywania. Trzy miesiące temu, władze miasta zamknęły miasteczko namiotowe, w którym mieszkali bezdomni. Teraz, nie mają gdzie się podziać. Demonstracja miała na celu wymuszenie na władzach przekazania miejsca na nowy obóz.

W tym tygodniu zamknięto również tymczasowe schronisko, w którym bezdomni przebywali w zimę. Teraz, mieszkańcy schroniska nie mają gdzie się podziać.

Jeden z organizatorów demonstracj, Val Jon Farris, powiedział: „Ludzie nie mogą mieszkać w legalny sposób, chyba że są właścicielami lub najemcami mieszkania lub domu. Jeśli jesteś bezdomnym, nie masz prawa istnieć. Nie możesz nawet położyć się spać bez ryzyka aresztowania i ukarania. Walczymy o prawo ludzi do życia, bez groźby uwięzienia.”

Tymczasem, władze miasta Sacramento zastanawiają się raczej, jak dalej okroić koszty na usługi publiczne.

Bezdomność w Kalifornii jest dużym problemem – mówi się o 15 tys. bezdomnych w samym San Francisco. (za libcom.org)

Czechy: Eksmitowani squattersi z Milady walczą o nowe miejsce

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Dzień po ewikcji squatu Milada w czeskiej Pradze, grupa około 20 osób przeprowadziła okupację Agencji ds. Informacji o Edukacji, która nakazała dokonanie eksmisji Milady. Kilka godzin później, do okupujących dołączyło kilkaset osób, które zgromadziły się przed budynkiem. Po bezowocnym spotkaniu z szefem Agencji, demonstranci wyruszyli na miasto.

Następnego dnia, kilkanaście osób odwiedziło biuro burmistrza dzielnicy, który nakazał ewikcję i odegrało parodię ewikcji. Burmistrzowi wręczono zgniłe warzywa, wraz z informacją, że wszyscy mieszkańcy squatu są wegetarianami (burmistrz twierdził, że na squacie znaleziono zepsute mięso). Wieczorem odbył się benefit, ale musiał zostać przeniesiony do innego klubu niż planowano, w związku z pogróżkami innego burmistrza dzielnicy. Przedwczoraj, w parku w centrum miasta odbyło się również Food Not Bombs.

Rzym, La Aquila- Blokada miasta oraz protest solidarnościowy z ofiarami trzęsienia ziemi

Świat | Protesty
2009-07-07 00:00
2009-07-10 23:59

7 Lipca w Rzymie planowane są akcje bezpośrednie, infopointy oraz blokada miasta na dzień przyjazdu delegacji międzynarodowych na szczyt G8+G14+G21 we Włoszech. Sam szczyt będzie oficjalnie miał miejsce 8-9-10 Lipca w mieście la Aquila, które zostało doszczętnie zniszczone przez trzęsienie ziemi.

10 Lipca odbędzie się międzynarodowy marsz solidarności w La Aquila z ofiarami trzęsienia ziemi oraz za jak najszybszą rekonstrukcją socjalną tego miasta.

“Akat qhiparux waranq waranqanakax kutinixa" (wrócę i będą nas miliony)

V-Strategy, Roma 2009

V de Violeta, V de Venganza, V de Victoria

alasbarricadas.org

Honduras: Zamieszki przeciw zamachowi stanu

Świat | Protesty | Tacy są politycy

W poniedziałek, pod pałacem prezydenckim w stolicy Hondurasu Tegucigalpie, doszło do starć z udziałem tysięcy protestujących przeciwko zamachowi stanu. Tłum palił opony i blokował ulice i obrzucał policję kamieniami i butelkami. Policja użyła gazów łzawiących, by rozproszyć demonstrację. Przynajmniej 15 osób zostało rannych, a 38 aresztowanych.

Choć prezydent Barack Obama oficjalnie potępił zamach, Sekretarz Stanu Hillary Clinton zdaje się wykazywać brak entuzjazmu do pełnego przywrócenia prezydenta Zelayi do władzy.

Jak ujął to John Negroponte, weteran współpracy z dyktatorskimi rządami w Hondurasie w latach 1981-1985, „Wydaje się, że Clinton chce wykorzystać środki nacisku, by odwieść Zelayę od proponowanych zmian w konstytucji". Być może zamach stanu jest swego rodzaju ostrzeżeniem.

Zobacz komentarz: Honduras: CIA nigdy nie ma dość

Bangladesz: Pracownicy podpalili co najmniej 50 fabryk

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Już trzeci dzień trwają protesty i zamieszki w Bangladeszu. Już napisaliśmy o tym, jak pracownik został zabity podczas protestu 27 czerwca. Dziś dziesiątki tys. ludzi już protestują. Policja atakuje protestujących gazem i gumowymi kulami.

Dziś pracownicy dowiedzieli się, że jedna z fabryk, Hamim, nadal pracuje i ok. 50 tys. pracowników przeszło pod fabrykę, aby wstrzymać tam pracę. Policji nie udało się rozpędzić demonstrantów.

Szturmujący tłum podpalił. Strażacy nie mogli dotrzeć do palących się fabryk, ponieważ inni pracownicy zablokowali drogę.

Pracownicy także zniszczyli i podpalili ciężarówki i inne pojazdy należących do fabryk.

Sosnowiec: hutnik wszedł na komin w proteście przeciwko zwolnieniom grupowym

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Mężczyzna, który z samego rana wszedł na komin Huty Buczek w Sosnowcu i domagał się rozmowy z prezesem, jest już na ziemi. Jak donosi RMF FM, hutnik został przewieziony do szpitala na badania. Desperat protestował w ten sposób przeciwko zwolnieniom grupowym w swojej firmie.
Komin stojący nieopodal bramy wejściowej do huty ma około 40 metrów wysokości. Mężczyzna wszedł tam po 7 rano. Po sześciu godzinach zdecydował się jednak zejść na ziemię. Według relacji radia RMF FM, mężczyzna najpierw zrzucił z komina swoją kurtkę, a później po drabinie zszedł na dół.

Dziennikarzom powiedział, że wszedł na komin, ponieważ nie może pogodzić się z utratą pracy. - Były zwolnienia. Prezes ukradł nam pieniądze z kasy zapomogowo-pożyczkowej, później zwolnił ludzi. To mnie doprowadziło do desperacji - tłumaczył hutnik.

źródło i więcej informacji: http://www.tvn24.pl/-1,1607488,0,1,zszedl-z-komina-rozmow-nie-bylo,wiado...

Bangladesz: Atak na protestujących pracowników. Jeden został zabity.

Świat | Prawa pracownika | Protesty

27 czerwca paramilitaryści zastrzelili demonstranta podczas protest robotników przemysłu odzieżowego w Ashulia, 30 km od Dhaki. Ok. 7 tys. robotnicy demonstrowało. Paramilitaryści z Ansars otworzyli ogien. Jeden został zabity i wiele rannych.

W zeszłym tygodniu 1800 pracowników strajkowało przez kilka dni, domagając się podwyżek oraz wypłat zaległych pensji. Kierownictwo fabryki zgodziło się, a pracownicy 25 czerwca wrócili do pracy. Jednak 27 czerwca zwolniono 3 pracowników, którzy brali aktywnie udział w negocjacjach z fabryką. Kiedy pracownicy o tym się dowiedzieli, od razu opuścili fabrykę i zaczęli demonstrować przeciw represjom ich kolegów, domagając się przywrócenia ich do pracy.

Wielka Brytania: Aktywiści lokatorscy zajęli dom parlamentarzystów

Świat | Lokatorzy | Protesty

Grupa aktywistów lokatorskich zajęła dom parlamentarzystów Anne i Alan'a Keene. Małżonkowie są parlamentarzystami z Partii Pracy i są znani jako "Pan i Pani Wydatki" ponieważ wykorzystali publiczne pieniądze na swoje prywatne wydatki. Małżeństwo znalazło się w centrum skandalu, kiedy wyszło na jaw, że wydali publiczne pieniądze, aby spłacić hipotekę za swoje dwa domy i zrobić remont.

Podczas spotkania mieszkańców Hounslow dwa dni temu, ktoś powiedział, gdzie stoi jeden z ich domów. Dom stoi pusty od ponad roku. Aktywiści postanowili go zająć. Aktywiści tłumaczyli, że ponad 10 tys. osób czeka na subsydiowane mieszkanie tylko w Hounslow, a politycy wydają pieniądze podatników na utrzymanie pustego domu.

Aktywiści twierdzą, że wszyscy ludzie, którzy tego potrzebują powinni zająć pustostany.

Także stwierdzili, że ponieważ Anne Keene głosowała za wojną w Iraku, mają nadzieję, że tam w domu niedługo będą mogli zamieszkać uchodźcy z Iraku.

Calais: Demonstracja antygraniczna

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Ponad 2 tys. aktywistów wzięło udział w demonstracji antygranicznej Calais. Demonstracja za prawa przemieszczania się odbyła się pokojowo ale nie bez incydentów.

Kiedy ludzie poszli na demonstrację z obozu, policja zatrzymała i przeszukała ludzi. Odebrała od nich wiele flag i chustek. Według prasy mainstreamowej, policja użyła gazu wobec protestujących, ale kilka demonstrantów mówiło, że nie było żaden poważnych incydentów z policją podczas demonstracji.

Wideo

Nigeria: kolejne ataki na instalacje Shella

Świat | Protesty

Grupa rebeliantów z Ruchu na rzecz Wyzwolenia Delty Nigru dokonała w ostatnich dniach ataku na instalacje naftowe koncernu Shell. Wysadzone w powietrze zostały urządzenia na polu naftowym Afremo. Akcja stanowi odpowiedź na wymierzone przeciwko bojownikom grupy "ekspedycje karne" kontynuowane przez siły zbrojne Nigerii w rejonie Delty.

Kanał XML