Protesty

Katowickie organa ścigania i Stroer szukają "Ligociana"

Kraj | Protesty

"W katowickiej dzielnicy Ligota ktoś zakleja billboardy z reklamami. Uważa, że szpecą krajobraz. - To wykroczenie - ostrzegają policjanci.

Na reklamach ktoś nakleja pasy z napisem: "Ten billbord szpeci naszą dzielnicę". Zniszczył już reklamę sieci sklepów kosmetycznych, rozgłośni radiowej i biura podróży. Nie wiadomo, kim jest - na pasku umieszcza jednak adres internetowego forum o dzielnicy (forum.ligota.info), gdzie dyskusja o reklamach trwa od kwietnia.

Dyskusję rozpoczął internauta o pseudonimie "Ligocian". "Może wydawać by się mogło, że reklamy są czymś normalnym w gospodarce kapitalistycznej, może i tak, ale 2, 3, 4 na dzielnicę wkomponowane w krajobraz, a nie po billboardzie na każdym rogu ulicy" - napisał. Nie ukrywa, że billboardy mu się nie podobają, bo przyjemniej jest oglądać zieleń i domy niż "głupie reklamy". "Ligocian" nie wspomniał jednak, że zamierza niszczyć billboardy, więc nie ma podstaw go o to podejrzewać.

Przejąć lotnisko Tempelhof! [spotkanie - Wwa]

Świat | Kultura | Miejsca | Protesty
2009-05-13 19:00
2009-05-13 21:00

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Przestrzeń miasta, przestrzeń działania" na Chłodna 25.

13 maja 2009, g. 19

Galene Haun, Stefan Hoeffken, Nikolai Roskamm
prowadzenie: Joanna Erbel, Grzegorz Lechowski

Czym jest dla Berlina Tempelhof - wielką szansą czy problemem?
Jak ma odbywać się proces planowania przestrzeni?
Czy można zesquotować lotnistko?

Galene Haun, Stefan Hoeffken, Nikolai Roskamm - członkowie berlińskiej grupy Urbanophil. Urbanophil - grupa architektów i urbanistów zajmująca się nowymi procesami rozwoju miast i miejskiej kultury. www.urbanophil.net

O akcji na linkYoutube.

Gruzja: Tysiące przeciwko Saakaszwilemu

Świat | Protesty

Przed gruziński parlament w Tbilisi wyszło 15 tysięcy osób, aby zaprotestować przeciwko polityce prezydenta Micheila Saakaszwilego. Wczoraj fiaskiem zakończyły się rozmowy rządu i opozycji w sprawie trwających od 9 kwietnia protestów, dotyczących głębokiego kryzysu w Gruzji.

Do manifestacji nawołuje opozycja, która uważa, że Micheil Saakaszwili jest samozwańczym prezydentem i zarzuca mu łamanie zasad demokracji oraz wciągnięcie Gruzji w przegraną wojnę z Rosją. W zamieszkach, do których doszło kilka dni temu, zostało rannych 28 osób. (IAR)

Robotnicy dopadną Tuska w Krakowie

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty

Donald Tusk przeniósł obchody 20 lecia III RP i wyborów 4 czerwca z Gdańska do Krakowa, aby uniknąć protestów robotniczych na Wybrzeżu. Jednak robotnicy znajdą go i w Krakowie. Do Krakowa na sto procent zawitają hutnicy i kolejarze. Ci ostatni organizują już nawet noclegi dla stoczniowców. Być może pod Wawelem pojawią się również górnicy - poinformowało radio RMF FM.

- Nie będziemy nawoływali do rozróby, ale w demokratyczny sposób nasze niezadowolenie będziemy manifestowali na ulicy (…) Cicho na pewno nie będzie. A czy spokojnie? Zobaczymy. Jeśli wyprowadzą policję przeciwko robotnikom, to może być niespokojnie - mówią dla RMF FM związkowcy. Związkowcy wstępnie oceniają, że w Krakowie może się pojawić nawet kilka tysięcy osób.

San Paulo: Okupacja budynku Krajowej Fundacji Zdrowia (Funasa)

Świat | Dyskryminacja | Edukacja/Prawa dziecka | Miejsca | Protesty | Tacy są politycy | Ubóstwo

100 brazylijskich Indian, zajęło we wtorek budynek rządowy w San Paulo i przetrzymywało urzędników, którzy tam pracują, domagając się lepszej służby zdrowia.

Manifestujący, którzy reprezentowali 5000 Indian w 37 wspólnotach paulistowskich weszli do siedziby Krajowej Fundacji Zdrowia (Funasa), organizacji zależnej od Ministerstwa Zdrowia, która powinna zajmować się pomocą medyczną i sanitarną społeczności indiańskich.

Według protestujących, fundusze na zdrowie nie docierają do ich wiosek.

"Indiańskie dzieci są niedożywione, mnóstwo z nich umiera. Brakuje podstawowych usług medycznych, nie mamy karetek pogotowia przy przychodniach, nie mamy leków", "nikt nie zwraca uwagi na problemy Indian" - powiedział indiański przywódca Dara, jeden z reprezentantów protestu.

30 urzędników, którzy byli przetrzymywani w budynku, zostało uwolnionych wieczorem. Według Funasa, nikt nie został ranny podczas okupacji i nie zarejestrowano zniszczeń materialnych.

Organizatorzy protestu domagają się rozmowy z krajowym prezydentem Funasa, Danilo Forte, którego oskarżają o nie usunięcie ze stanowiska dyrektora tej instytucji w San Paulo, Raze Rezek.

Policja wojskowa otoczyła strefę, ale nie nawiązała kontaktu z protestującymi.

Tusk wystraszył się robotniczego buntu. Przenosi obchody 4 czerwca do Krakowa

Kraj | Protesty

Impreza dla polityków i beneficjentów nowego systemu zapowiadana na 4 czerwca w Gdańsku z okazji 20 rocznicy wyborów kontraktowych do Sejmu, została przeniesiona do Krakowa.

- Element czysto polityczny uroczystości, czyli szczyt Grupy Wyszehradzkiej nie odbędzie się w Gdańsku. Nie chcę żeby 4 czerwca wyglądał tak, że związkowcy z flagami "Solidarności" biją policjantów i na odwrót. Do takiej sytuacji w żadnym wypadku nie powinniśmy dopuścić - powiedział premier Donald Tusk. - To u nas wszystko zaczęło się 20 lat temu. Wszyscy możemy się tym chwalić. To dziedzictwo, które mój rząd chce pielęgnować i pomóc w tej pielęgnacji - mówił premier i dodał, że chce, aby obchody były pozbawiono negatywnych skojarzeń politycznych. Przy zapowiedzi aktywu związkowego, zapowiedzi demonstrowania w tym czasie w trakcie uroczystości, spowodowało to wszystko, że nie jestem w stanie zapewnić bezpieczeństwa premierom, młodzieży. Nie pokażę gościnności. Nie chcę, aby 4 czerwca w oczach naszych gości kojarzył się z petardami, palonymi oponami- dodał.

Wiele wskazuje na to, że przed gniewem biednych i zwalnianych z pracy w Krakowie też się nie uda mu ukryć. Robotnicy już szykują się do wyjazdu do Krakowa.

"Plażowy" protest przeciwko systemowi maturalnemu

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Jeden z maturzystów przyszedł na pisemny egzamin z wiedzy o społeczeństwie w koszalińskim I Liceum Ogólnokształcącym ubrany w strój plażowy - informuje Głos Koszaliński. Miał na sobie białe klapki, letnie szorty i bawełniany podkoszulek z wizerunkiem słonia z przodu.

- Postanowiłem zamanifestować w ten sposób swoje niezadowolenie z obecnej formy matury - powiedział protestujący maturzysta Wojciech Czyż. - Jestem przeciw schematyzmowi, kluczom odpowiedzi, przeciwko maturalnemu systemowi, w którym ludzie kreatywni nie mają szans. Chciałem pokazać, że nie trzeba być takim, jak wszyscy. - dodał.

Sopot: Przeciwko wyburzeniu kina i teatru

Kraj | Miejsca | Protesty

Komitet Ochrony Kultury Sopockiej złożył wniosek dotyczący zorganizowania referendum w sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym zlokalizowane są Kino Polonia oraz Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie.

KOKS zdecydował się na podjęcie działań zmierzających do zmiany decyzji Rady Miasta, która na styczniowej sesji zdecydowała o dopuszczeniu funkcji usługowej i mieszkaniowej na przedmiotowej działce. Wolimy kino i teatr, niż zaplanowane w ich miejscu centrum handlowe i apartamentowiec. - mówią działacze KOKS

Komitet sprzeciwia się zburzeniu zbudowanego w 1910 roku budynku, który - wbrew opinii większości mieszkańców - nie został wpisany na listę obiektów zabytkowych. Komitet Ochrony Kultury Sopockiej podjął w tej sprawie w styczniu tego roku ostrzegawczy protest okupacyjny teatru.

Poznań: Demonstracja "Rozbrat zostaje!"

Kraj | Miejsca | Protesty | Ruch anarchistyczny

Poznań, 9 maja 2009 r., godz. 15.00 ul. Fredry, przed Teatrem Wielkim
DEMONSTRACJA "ROZBRAT ZOSTAJE - ODZYSKUJEMY MIASTO"

Przeciwko prywatyzacji przestrzeni publicznej! Przeciwko antyspołecznej polityce władz! Za prawdziwym samorządem i partycypacją w decyzjach! Mieszkania prawem, nie przywilejem!

Organizatorzy piszą: Naszą demonstracją chcielibyśmy pokazać, że różnorakie problemy począwszy od mieszkaniowych, przez komercjalizację i prywatyzację przestrzeni publicznej po arogancję urzędników i brak partycypacji mieszkańców w decyzjach ich dotyczących, nie są problemami odizolowanymi od siebie, jak chciałyby to widzieć władze, ale mają wspólne podłoże. A w związku z tym, działania różnych komitetów protestacyjnych i stowarzyszeń lokalnych, sprzeciwiających się polityce realizowanej przez władze, mimo że poruszają problemy jednostkowe działają w interesie mieszkańców całego miasta. Walka o skłot Rozbrat jest jednym z nich.

Przeczytaj oświadczenie Kolektywu Rozbrat | Wyślij list do prezydenta Poznania

Demonstracja rozpocznie się wiecem o godz. 15.00 pod Operą (ul. Fredry). Następnie przejdzie ulicami Poznania wzdłuż Mostu Teatralnego, dalej skręci w ul. Roosevelta do Ronda Kaponiera, gdzie skręci w ul. Św. Marcin, następnie w ul. Ratajczaka, dalej przejdzie ul. Niezłomnych, ul. Krakowską do Pl. Andersa i ul. Półwiejskiej, gdzie odbędzie się krótki wiec. Następnie demonstracja przejdzie ul. Półwiejską do Podgórnej w lewo do Al. Marcinkowskiego, następnie w prawo w ul. Paderewskiego skąd uda się na Stary Rynek gdzie odbędzie się kolejny wiec. Po jego zakończeniu pochód uda się na Pl. Wielkopolski ulicami Żydowską, ul. Sławną, ul. Wroniecką, ul. Kramarską i ul. 23 lutego. Na Pl. Wielkopolskim, po krótkim wiecu, demonstracja zostanie zakończona.

Wieczorem piknik i afterparty na Rozbracie.

Przyjezdnym organizatorzy postarają się zapewnić miejsca noclegowe - możecie zabrać także namioty, koniecznie karimaty i śpiwory.

Solidarity action with Rozbrat squat in Poland, Poznan

English | Protesty

Today (2009.04.06) a small group protested in front of the Polish Embassy in Budapest, showing the letters "Save Rozbrat" in a hopefully not so bad Polish. They gave a letter addressed to the ambassador and the city council of Poznan, which was received by the housekeeper and her small child. Rozbrat is one of the oldest squats in Europe and under threat of eviction these days because of an imminent auction. The squat called for an international day of action for May 6th.Today (2009.04.06) a small group protested in front of the Polish Embassy in Budapest, showing the letters „Save Rozbrat” in a hopefully not so bad Polish. They gave a letter addressed to the ambassador and the city council of Poznan, which was received by the housekeeper and her small child. Rozbrat is one of the oldest squats in Europe and under threat of eviction these days because of an imminent auction. The squat called for an international day of action for May 6th.

Akcja rozsyłania maili do prezydenta Poznania w sprawie Rozbratu

Protesty

list wyślij na adres: prezydent@um.poznan.pl

Panie Prezydencie,

Piszemy do Pana aby wyrazić swoje zaniepokojenie sytuacją skłotu Rozbrat w Poznaniu. Jako przyjaciele i sympatycy działalności Rozbratu jesteśmy głęboko poruszeni tym, że władze miasta bezustannie ignorują nie tylko działalność, jak również istnienie 15-letniego centrum społecznego, kulturalnego i politycznego, które znane jest w Europie jak i na całym świecie.

Okupacja biura Donalda Tuska w Gdańsku

Kraj | Protesty

W poniedziałek 4 maja około godz. 11.30 do gdańskiego biura Donalda Tuska na ul Szerokiej weszło 9 związkowców Sierpnia 80, którzy przyjechali tu aż ze Śląska. Ogłosili, że od dziś biuro jest czynne 24 godziny na da dobę, że nie ruszą się z tego miejsca dopóki nie przyjedzie tu premier, aby rozmawiać o aktualnych 21 postulatach. Stwierdzili też, iż nie naruszają swoimi działaniami prawa, bo biuro jest miejscem publicznym utrzymywanym również z ich podatków.

Związkowcy rozgościli się spoczywając rotacyjnie na 3 krzesłach, stojąc lub siedząc na podłodze, bo nikt nie zagwarantował działaczom po 600 km podróży nawet stołka, żeby nie wspomnieć o szklance kawy, a nawet wody . Swoje żądania w formie 21 postulatów "Sierpniacy" rozwiesili na drzwiach w okupowanym pomieszczeniu, a informacje o całodobowo otwartym biurze na drzwiach wejściowych od strony klatki schodowej.

Około godz. 13.00 do kolegów ze Śląska poznanych przy strajku w kopalni Budryk dołączyłem, aby wyrazić solidarność z protestującymi oraz wsparcie słusznych żądań przez OZZ Inicjatywa Pracownicza. Przybyłem tam niezwłocznie jak tylko dowiedziałem się o okupacji biura Tuska w Gdańsku, aby ich walka nie była osamotniona, a zwłaszcza dlatego, że gdyby te postulaty zostały spełnione żyli byśmy w sprawiedliwszym kraju. Wówczas być może jedynie "elity" zacisnęłyby trochę swoje kilkumetrowe pasy dla dobra ogółu społeczeństwa, a nie biedacy, którym właśnie te "elity" dla prywatnych zysków nakazują wciąż dorabiać nowe dziurki tuż przy sprzążce.

Gdańsk: Pikieta solidarnościowa ze związkowcami okupującymi biura PO

Kraj | Protesty

Wczoraj w godzinach wieczornych kilka osób związanych ze środowiskiem pracowniczym i anarchistycznym, wyrażało swoją solidarność z zatrzymanymi związkowcami z Sierpnia 80, którzy brali udział w okupacjach biur posłów Platformy Obywatelskiej.

Pod komendą policji przy ul. Nowe Ogrody w Gdańsku rozwieszono transparent z hasłem: "Dość antyspołecznej PO-lityki rządu i pracodawców".

Policja interweniowała i wylegitymowała wszystkie zebrane osoby, twierdząc że brały udział w nielegalnym zgromadzeniu.

Kanał XML