Protesty

Warszawa: Jest zgoda na manifestację podczas zjazdu EPP

Kraj | Protesty

Władze miasta nie chciały wydać zezwolenia na demonstrację podczas zjazdu europejskiej prawicy z Europejskiej Partii Ludowej, który odbędzie się 29 kwietnia w stolicy. Jednak pani HGW zdecydowała w ostatniej chwili dać zezwolenie, prawdopodobnie w związku z skandalem o finansowanie zjazdu. Na Kongresie spodziewany jest m. in. Nicolas Sarkozy, Angela Merkel, Silvio Berlusconi i Manuelo Barosso.

Zbiórka będzie na manifestacji kolejarzy pod PKiN o godz. 12:00.

Bielsko Biała: Związkowcy okupują biuro starosty

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Aktywiści Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza oraz Związku Syndykalistów Polski, w ramach akcji solidarnościowej z pracownikami psychiatrycznego ZOZ w Bielsku Białej,zażądali dziś spotkania ze starostą. Nie wyraził on chęci spotkania, w związku z czym protestujący, w liczbie 15-20 osób, zajęli jego biuro i czekają na jego przybycie. Wcześniejsze rozmowy pracowników z dyrekcją szpitala nie przyniosły rezultatów.

Pracownicy zdecydowali się strajkować, ponieważ dyrekcja odmówiła spełnienia ich żądań płacowych. Wcześniej dyrekcja zaproponowała lekarzom podwyżki w wysokości wysokości 850 zł przez cały rok, oraz podwyżki do 8 procent dotychczasowego wynagrodzenia przez 3 miesiące dla pozostałych pracowników, którzy uznali takie rozwiązanie za krzywdzące, ponieważ mogą one być bardzo małe lub może ich nie być w ogóle. Pracownicy obawiają się także restrukturyzacji lub likwidacji placówki, podkreślają, że likwidacja byłaby zła, nie tylko z punktu widzenia pracowników, którzy straciliby swoje miejsca pracy, ale także z punktu widzenia pacjentów, którzy zostaną pozbawieni opieki zdrowotnej blisko swojego miejsca zamieszkania.

Postulaty pracowników psychiatrycznego ZOZ w Bielsku Białej:

1. Gwarancja zachowania takiej samej liczby łóżek, jak obecnie, na poszczególnych oddziałach.
2. Gwarancja zatrudnienia do 2015 roku dla wszystkich pracowników.
3. Wzrost wynagrodzeń dla pracowników o 400zł.

Obecnie w pracowniczym referendum w szpitalu pracownicy zdecydowali się strajkować, obecnie pracują jednak normalnie.

O sytuacji psychiatrycznego ZOZ pisaliśmy już wcześniej na CIA.

15:30 Zakończyło się spotkanie protestujących ze starostą. Trwało około pół godziny. Starosta, Andrzej Płonka, nie miał ochoty na dyskusję ze związkowcami, odpowiadał arogancko, twierdził, że nie od niego zależą losy ZOZ w Bielsku Białej, w związku z czym nie może on nic zrobić. Zostały przedstawione postulaty pracowników, Płonka zagwarantował zachowanie obecnej liczby łóżek szpitalnych, ale nie odniósł się do pozostałych postulatów. Starosta zadeklarował chęć wzięcia udziału w spotkaniu związku zawodowego działającego na terenie placówki - OZZ Inicjatywy Pracowniczej.

14:20 Protestujący okupują biuro starosty, rozdawane są ulotki, dziennikarze przeprowadzają wywiady z protestującymi. Podobno starosta jest w drodze i jedzie do protestujących.

Ukraina: Podziemny protest górników

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W piątek 17 kwietnia, 74 górników z kopalni Kommunarskaja w obwodzie Donieckim we wschodniej Ukrainie odmówiło wyjścia na powierzchnię po zakończeniu zmiany. Akcja jest protestem przeciwko niezapłaconym pensjom.

Podobny protest zorganizowali w kwietniu górnicy z kopalni Makiejewka i pracownicy przedsiębiorstwa budowy kopalń. Za: mosnews

Londyn: Protest pracowników metra

Świat | Protesty

Pracownicy londyńskiego metra przeprowadzili 24-godzinny strajk na linii Victoria. Od wtorku rano, w proteście uczestniczyło 180 motorniczych. Związkowcy uczestniczący w strajku domagają się poprawy zabezpieczeń drzwi składów, które czasem otwierają się z niewłaściwej strony.

Według pracowników, jedynie wagony obsługiwane przez zajezdnię w Seven Sisters w północnym Londynie nie są wyposażone w zabezpieczenia drzwi.

Uniwersytet Gdański: Sprzeciw wobec planów komercjalizacji wyższych uczelni

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Dzisiaj przed południem Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka odwiedziła Uniwersytet Gdański. Spotkanie miało mieć charakter „konsultacji społecznych” do planowanej reformy szkolnictwa wyższego. Mimo że spotkanie trwało 1,5h jedynie trzy osoby zdążyły zadać Pani Minister pytania i wyrazić swoje zastrzeżenia co do założeń reformy „Partnerstwo dla wiedzy”. Pytania zadali: dyrektor Katedry Skandynawistyki prof. Hieronim Chojnacki, były rektor UG, a obecnie Dziekan Wydziału Filologicznego prof. Andrzej Ceynowa oraz Przewodniczący Samorządu Studentów Łukasz Bień. Warto zauważyć, że to właśnie Samorząd Studencki podniósł kwestię kontrowersyjnego „konwentu”, który według założeń reformy miałby być organem stojącym ponad Senatem Uczelni. Z zapisów projektu można wnioskować, że konwent miałaby być swego rodzaju radą nadzorczą uczelni.

Pod koniec spotkania, kiedy stało się jasne, że „konsultacje społeczne” zamieniły się w wykład Pani Minister, grupa studentów i doktorantów rozwinęła transparenty wyrażające sprzeciw wobec projektu reformy. Ich treścią były hasła: „odZYSKaj Edukację” oraz „Wiedza NIE jest Towarem www.emancipating-education-for-all.org”. Transparenty, podobnie jak głosy krytyczne wobec projektu reformy przyjęte zostały brawami. Po zakończeniu spotkania, młodzi pracownicy i doktoranci wręczyli Pani Minister białą koszulkę z logiem Światowego Tygodnia Działań „Reclaim your Education” oraz z nadrukowanym na przedzie pytaniem „Ile warte są nauki społeczne?”.

Francja: Będą represje wobec radykalnych akcji pracowniczych

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Pracownicy francuskiej fabryki opon Continental, którzy zdewastowali budynki biur zakładu i siedziby lokalnych władz na północy kraju, żeby zaprotestować przeciwko zwolnieniom z pracy, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności przed sądem - oświadczył w środę premier Francji Francois Fillon.

Wypowiadając się na antenie radia France Info, szef francuskiego rządu nawiązał do wtorkowego protestu pracowników Continentalu. Po tym jak sąd potwierdził decyzję o likwidacji zakładu pracy w Clairoix, robotnicy zdewastowali siedzibę firmy i siedzibę władz lokalnych, rozbijając okna, demolując komputery i meble.

Po wyroku w sprawie Pirate Bay: demonstracje, ataki hakerów, zamknięte witryny

Świat | Protesty

Wyrok skazujący czterech założycieli The Pirate Bay na rok więzienia wywołał w Szwecji prawdziwą burzę. W Sztokholmie doszło do demonstracji oburzonych internautów. Do Partii Piratów zgłosiło się kilka tysięcy nowych chętnych. Jednocześnie hakerzy zaatakowali stronę internetową IFPI.

Obejrzyj film: Steal This Film II & Good Copy Bad Copy

Zaraz po ogłoszeniu wyroku na ulicach Sztokholmu pojawiła się demonstracja przeciwko antypirackim działaniom władz. W akcji wzięło udział około 1000 osób. Podobne inicjatywy o mniejszej skali pojawiły się również w innych miastach kraju. "Politycy wydali wojnę całej naszej generacji. Władze są cyfrowymi ignorantami. Potrzebujemy polityków, którzy nie będą ulegali obcym wpływom" - powiedział do tłumu podczas demonstracji Rick Falkvinge, przewodniczący Partii Piratów.

Torrentfreak.com donosi, że po wyroku w sprawie Zatoki Piratów znacznie nasiliły się ataki hakerów na stronę Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która uznawana jest za jednego z największych antypirackich lobbystów na świecie. W niedzielę hakerzy dokonali zorganizowanych ataków typu DDoS na stronę internetową IFPI. Ataki unieruchomiły stronę na kilka godzin.

Według serwisu The Register ponad 250 hakerów zebrało się na kanałach IRC AnonNet by przedyskutować dalszą strategię ataków. Mooncup, jeden z administratorów kanału, powiedział dla TorrentFreak: "wszystko wskazuje na to, że hakerzy chcą w ten sposób pokazać wytwórniom, że internet jest wolną strefą i powinni (wytwórnie, IFPI, itd.) albo odpiep***ć się od tego interesu albo ponieść konsekwencje".

Cyberzemsta za sprawę Piratebay

Świat | Kultura | Protesty | Represje | Technika

Wyjątkowo wysoki wymiar kary dla twórców internetowego serwisu wymiany plików The Pirate Bay, spotkał się z szerokim sprzeciwem społecznym.

Wkrótce po ogłoszeniu wyroku miał on miejsce na ulicach, teraz również w przestrzeni wirtualnej. Cyberaktywiści rozpoczęli wczoraj internetową operację o nieoficjalnym kryptonimie "Baylout". Oznaczana ona zmasowany atak na serwisy firm czerpiących zyski z przemysłu muzycznego - głównie z ich inicjatywy odbyło się postępowanie sądowe - oraz prywatne strony pracowników. Jedną z ofiar akcji jest strona internetowa organizacji International Federation of the Phonographic Industry, która praktycznie przestała funkcjonować. Według informacji hakerów, w rozpoczętym wczoraj ataku wzięło udział od 700 do 1000 osób.

W serwie Youtube założono też specjalny profil propagandowy Baylout Operation. Na stronie Pastebay znajduje się instrukcja dla osób chcących przyłączyć się do działania.

Warszawa: Kolejny protest lokatorów

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś pod Ratuszem odbył się kolejny protest lokatorów przeciw podwyższeniu czynszów w mieszkaniach komunalnych. Od 1 maja czynsze w Warszawie mogą wzrosnąć o 200 lub 300%.

W pikiecie wzięli udział lokatorzy z całej Warszawy. Protestowano przeciwko reprywatyzacji kamienic oraz polityce mieszkaniowej miasta.

W proteście wzięło udział ok. 80 osób, w tym członkowie Komitetu Obrony Lokatorów, Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, Związku Syndykalistów Polski oraz Lewicowej Alternatywy.

Podczas protestu straż miejska dała mandat ekipie z TVP, która próbowała filmować pikietę.

Sztokholm - 1000 osobowa demonstracja poparcia dla twórców The Pirate Bay

Protesty | Technika

Wyrok w sprawie administratorów serwisu The Pirate Bay rozgniewał internetową społeczność. W Szwecji doszło do ulicznych demonstracji, a agregatory treści pełne są wrogich koncernom medialnych komentarzy. Trudno napotkać jakąkolwiek odmienną opinię – w sondażu pisma TheGuardian, ponad 85% respondentów uznało, że wyrok służy tylko ochronie interesów wielkich korporacji. Tymczasem Piraci uspokajają hasłem: „Don't worry - we're from the internets. It's going to be alright. :-)”.

Wczoraj na ulice Sztokholmu wyszło ponad 1000 osób, które demonstrowały swoje niezadowolenie z orzeczeń szwedzkiego systemu sprawiedliwości. Wśród okrzyków „Wolność dla TPB” z przemową wystąpił przywódca Partii Piratów, Rick Falkvinge. Powiedział on: „Politycy wypowiedzieli wojnę całemu naszemu pokoleniu. Nasi politycy to cyfrowi analfabeci – potrzebujemy polityków, którzy nie będą się kłaniać zamorskim potęgom.

Ulotka pracowników Ford Visteon w Londynie

Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka

Oświadczenie niektórych robotników Ford Visteon i wspierających

Jak podjęliśmy akcję My, robotnicy Ford Visteon, okupowaliśmy naszą fabrykę w środę, 1 kwietnia. Dzień wcześniej na spotkaniu, które trwało tylko 6 minut, powiedziano nam, że europejska spółka z fabrykami w Belfaście [Irlandia Północna], Basildonie [Walia] i Ponders End, Enfield [Londyn], zbankrutowała i że mamy odejść - bez wypłaty naszych płac. Rzeczy osobiste mieliśmy odebrać następnego dnia, ale o godz. 10 fabryka była zamknięta. Wtedy robotnicy w Belfaście już okupowali fabrykę i wciąż ją jeszcze okupują .

Żądamy tego co się nam należy 200 pracowników, którzy pracują dla spółki córki Forda, chcą tych samych warunków, które zawsze mieli na zasadzie "umowy lustrzanej" ze spółką matką. Dotychczas nie wiemy, kiedy dostaniemy zaległe płace. Nasze emerytury mają być kontrolowane przez państwowy Fundusz Ochrony Emerytur, co oznacza maksimum 9 tys. funtów wypłaty i bardzo okrojone warunki. Niektóre i niektórzy z nas mają 40 lat stażu!

W ten sposób Visteon USA chce oszczędzać naszym kosztem. Jednak członkowie związku zawodowego Unite zadziałali zdecydowanie, niespodziewanie dla szefów, którzy sądzili, że takie działanie wyeliminowali wiele lat temu.

My robotnicy chcemy, żeby nasze dotychczasowe warunki były respektowane. Nie możemy pozwolić aby Ford Visteon uniknął odpowiedzialności.

Negocjacje już się zaczęły. W wyniku okupacji Visteon zgodził się na negocjacje z nami. Nasz przedstawiciel związkowy poleciał w tym tygodniu do USA, żeby się spotkać z przedstawicielami amerykańskiej spółki. Dalsze negocjacje mają odbyć się w przyszłym tygodniu.

Przyszłość? Niektórzy proponują, że poza odpowiednimi odprawami powinno się również wykorzystać kwalifikacje robotników, którzy potrafią zrobić wszystko z plastiku, do produkcji coraz bardziej potrzebnych części do zielonych produktów: części do rowerów i przyczep, kolektory słoneczne, turbiny, pojemniki recyclingowe itd. Rządowe inwestycje w tych sektorach zamiast finansowych prezentów dla bankierów mogłyby być zyskowne i długofalowo chronić miejsca pracy.

Każde wsparcie pożądane My robotnicy Ford Visteon cieszemy się wsparciem ze strony innych fabryk Forda w całej Wielkiej Brytanii oraz w zakładach pracy i organizacjach społecznych na całym świecie. Kilkaset osób przyszło na nasze pikiety pod fabryką.

Prosimy, wy również przyjdźcie do fabryki w dowolnym czasie, aby okazać wsparcie. Przekonajcie wasz związek albo waszą organizację, żeby uchwaliła rezolucję wsparcia i włączyła się do naszej pikiety. Przeprowadzajcie zbiórki w zakładzie pracy albo wśród znajomych i odwiedźcie nas ...

Listy poparcia do walczących: visteonoccupation@googlemail.com
Darowizny czekiem do: "Harengey Solidarity group", POBox 2474. N8

Możemy wygrać. Nie jesteśmy na kolanach, jesteśmy gotowi do walki!

Poprzyjcie walkę robotników Ford Visteon
Przyjdźcie do fabryki kiedykolwiek

Po naszej 8-dniowej okupacji, przyłączcie się teraz do pikiety na zewnątrz.

Norson Road EN3 4NQ
blisko stacji kolejowej Ponders End, Enfield

Do fabryki idzie się 5 minut piechotą przez most, główną drogą w kierunku centrum Londynu. Kolejna ulica w lewo to Morson Road, fabryka znajduje się na końcu ulicy.

b/d

Bilin: Aktywista zabity

Świat | Protesty | Represje

29-letni Bassem Abu Rahmeh został zabity wczoraj w wiosce Bilin na Zachodnim Brzegu gdzie co tydzień odbywają się protesty przeciwko izraelskiemu murowi apartheidu. Rahmeh to 18 człowiek, którzy został zabity podczas tych demonstracji.

Kanał XML