Bułgaria: Aktualności w sprawie australijskiego antyfaszysty Jocka Palfreemana

Świat | Antyfaszyzm | Represje

O sprawie australijskiego antyfaszysty uwięzionego w Bułgarii pisaliśmy już wcześniej.

Ostatnio (21 października i 11 listopada) odbyły się dwie rozprawy apelacyjne. Kolejna ma mieć miejsce 22 grudnia. Na rozprawach nadal nie stawił sie jeden z faszystów z grupy która zaatakowała Jocka, który obecnie przebywa w niemczech i odmawia przyjazdu na sprawę. Mówi się, że być może zostanie doprowadzony do sądu siłą.

Jak do tej pory w rozprawach apelacyjnych zeznały 3 osoby - dwóch byłych i jeden nadal pracujący policjant. Cała trójka potwierdziła w swoich zeznaniach, że rzeczywiście przed atakiem na Jocka grupa Bułgarów dokonała ataku na dwóch Cyganów. Zaprzecza to wersji prezentowanej przez prokuraturę i samych faszystów, wedle których żadnego ataku na Cyganów nie było, a Jock bez powodu zaatakował i zaczął dźgać nożem.

Warszawa: Spotkanie Komitetu Obrony Lokatorów

Kraj | Lokatorzy

Dziś w Warszawie w dzielnicy Praga Południe, odbyło się spotkanie lokatorskie zorganizowane przez Komitet Obrony Lokatorów. Celem spotkania było zapoznanie lokatorów mieszkających w kamienicach zagrożonych reprywatyzacją z sytuacją, która może ich czekać w niedalekiej przyszłości. W ubiegłych tygodniach, działacze Komitetu roznosili ogłoszenia do kamienic, wobec których toczą się postępowania reprywatyzacyjne wszczęte przez spadkobierców dawnych właścicieli (lub ludzi, którzy się za nich podają). Komitet otrzymał listę takich kamienic od urzędników miejskich.

Na spotkaniu obecnych było około 100 osób, które były żywo zainteresowane informacjami, jak można uzyskać więcej informacji na temat osób, które starają się odzyskać nieruchomość, jak walczyć z podwyżkami czynszów i jak opóźniać i utrudniać proces reprywatyzacji. Działacze Komitetu wspomnieli o zablokowaniu reprywatyzacji kamienicy przy ul. Targowej 64, dzięki czemu 130 rodzin nadal płaci czynsz w wysokości komunalnej i nie jest zagrożonych eksmisjami. Jako przykład skuteczności społecznych działań podano również zablokowanie nowelizacji Ustawy o ochronie praw lokatorów.

Wiele spośród obecnych osób wyraziło chęć dalszego działania z Komitetem Obrony Lokatorów.

Paypal odblokowuje fundusze Wikileaks

Świat | Protesty | Technika

Paypal to nie jedyna strona, która jest atakowana przez anonimowych “hackerów”. Problem mają też takie firmy jak MasterCarda i Visa, które także stały się celem ataków społeczności 4chana ze względu na blokowanie konto Wikileaks.

Jak podaje Chip.pl:

“4chanowcom sprzeciwił się Facebook, usuwając Stronę Operation Payback, co jednak na wiele się nie zdało – Anoni opierali swoje działania na /b/ (4chanowe forum) i Twitterze. Ten ostatni również zaczął pospiesznie blokować wpisy Anonimowych, co oczywiście spotkało się z odwetem ostrzegawczym (Twitter przestał działać przez chwilę, a po tym, jak „wstał”, obie strony zaprzestały dalszych zaczepek, a Twitter… przeprosił!).”

4chan o sobie i swojej walce:

- Jesteśmy zwiastunem maszerujące ruchu oporu. Mamy dość dezinformacji, mamy dość korupcji. Mamy dość wojen prowadzonych z bezpiecznej odległości i tajemnic. Wolność to zaciskająca się pętla dla tego status quo.

Specjaliści twierdzą, że jest to jeden z największych konfliktów w internecie. A to dopiero początek wojny.. /am/

Na podstawie Chip.pl

* DDoS (ang. Distributed Denial of Service) – atak na system komputerowy lub usługę sieciową w celu uniemożliwienia działania poprzez zajęcie wszystkich wolnych zasobów, przeprowadzany równocześnie z wielu komputerów (np. zombie).

Czy hakerska grupa Anonymous (operacja Payback) zmienia strategię?

Świat | Protesty | Represje | Technika

Czy hakerska grupa Anonymous (znana z operacji Payback)zmienia strategię?

W wywiadzie opublikowanym wcześniej w portalu Russia Today do ataków na witryny internetowe instytucji finansowych, które „zdradziły” Wikileaks (np. Visa, MasterCard i Pay Pal) przyznała się grupa Anonymous (programowo działająca w obronie przed agresywną polityką stowarzyszenia RIAA), deklarując, że będzie prowadzić walkę o rehabilitację i pomszczenie Wikileaks ("We will fight for the vindication of Wikileaks").

Zostałyśmy zgwałcone. Czy to my powinnyśmy się wstydzić? Billboard w centrum Warszawy

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm

Na plakacie pięć postaci kobiecych w różnym wieku. Obok hasło „Zostałyśmy zgwałcone. To nie my powinnyśmy się wstydzić”. Dziś rano w centrum Warszawy zawisł bilbord na zakończenie 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet.

Kobiety są silne, zebrane razem, zdecydowane, mówią twardo własnym głosem. Plakat odwraca typowy wizerunek biernej ofiary oraz oddaje głos tym, w imieniu których zwykle wypowiadają się inni - politycy, eksperci. Wstyd, poczucie winy i lęk przed napiętnowaniem zamykają nam, ofiarom, usta. Tylko 8% gwałtów zgłaszana jest na policji. Wiele kobiet nie mówi o gwałcie nawet swoim bliskim.

Wstyd i poczucie winy pojawiają się, gdy zostaniemy zgwałcone i od rodziny, od policji, od znajomych, zamiast słów wsparcia, słyszymy: Zostałaś zgwałcona, naprawdę? Ale co, nie mogłaś się obronić, koleżanka nie pomogła? Czemu zgłasza się Pani tak późno i po co się Pani myła?! A może chodzi Pani o dowody przeciwko mężowi przed sprawą rozwodową? I po co tamtędy szłaś? Lepiej nikomu o tym nie mów.

Strajk weterynarzy - możliwy paraliż rzeźni

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Od 1 stycznia 2011 roku lekarze weterynarii przestaną wystawiać świadectwa zdrowia i badać zwierzęta. Handel mięsem zostanie sparaliżowany. Staną rzeźnie, do których nie może przybyć żaden transport nie zaopatrzony w dokument, potwierdzający bezpieczeństwo zwierząt. Powodem jest trzykrotne obniżenie stawki za kontrolę przez ministra rolnictwa. Zagrożony jest program zwalczania choroby Aujeszkiego wart setki milionów złotych.

Taka jest reakcja 6 tysięcy lekarzy weterynarii wolnej praktyki na rozporządzenie ministra rolnictwa o trzykrotnym obniżeniu stawki za kontrolę w stadach. Do końca roku minimalna opłata za badania wyniesie jeszcze 45,5 złotych, a po 1 stycznia 2011 roku - ma to być 15 złotych.

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna zwraca uwagę, że opłaty za przeprowadzane badania i kontrole nie były podwyższane od 12 lat. Jej zdaniem, lekarze wolnej praktyki, których umowy z inspekcją weterynaryjną kończą się z upływem tego roku, nie powinni podpisywać nowych.

W. Brytania: Dziesiątki tysięcy przeciwko podwyższeniu czesnego. Trwają starcia z policją

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Dzisiaj w Wielkiej Brytanii trwają wielkie protesty studenckie i uczniowskie, do których dołączyli także związkowcy, przeciwko przegłosowanym dzisiaj podwyżkom czesnego. Już od 2-3 tygodni trwają różnorodne formy oporu, m.in. okupacje uniwersytetów i szkół, np. Newcastle University. Sporo krytyki skupia się nie tylko na głównej partii rządzącej - konserwatystach, ale także na ich koalicjantach - Partii Liberalno-Demokratycznej. Jej szef, Nick Clegg, przed wyborami zapewniał, że nie poprze podwyżek. Zmieniło się to po wejściu partii do rządu. Teraz nazywa tych którzy protestują przeciwko podwyżkom, że są naiwni i bujają w obłokach. Ta arogancka wypowiedź dodatkowo rozwścieczyła ludzi.

Największe protesty odbywają się dziś w Londynie (mapa protestów z zaznaczeniem pozycji policyjnych). Główny marsz w kierunku parlamentu rozpoczął się na Malet Street, ale odbyło się też kilka zdecentralizowanych akcji, np. pod Bank of England.

Do poważniejszych starć doszło w okolicach Trafalgar Square oraz pod parlamentem, gdzie policja zablokowała dojście. Protestujący zapalili race i obrzucili jajkami kordony policyjne. Następnie przełamali blokadę w postaci płotu okalającego Parliament Square. Policja w kontrataku użyła pałek i koni. Protestujący rozpalili ogniska wokół parlamentu. W dalszej części protestów wybuchały w różnych miejscach starcia z policją, która obrzucana była m.in. pojemnikami z farbą. W pewnym momencie policjanci brutalnie ściągnęli niepełnosprawnego z wózka.

Łatwiejsza eksmisja lokatora a nowa Ustawa o "ochronie praw lokatorów"

Lokatorzy

Rząd chce zliberalizować przepisy dotyczące eksmisji. W przyjętej przed tygodniem strategii mieszkaniowej na najbliższe dziesięć lat rząd zapowiedział, że już w przyszłym roku zliberalizuje przepisy dotyczące eksmisji. Rząd proponuje, aby w każdym przypadku o przyznaniu lokalu socjalnego decydował sąd, biorąc pod uwagę sytuację rodzinną i materialną eksmitowanego. Eksmitowani mogą dostać prawo do tymczasowego pomieszczenia a nie do lokalu socjalnego.

W nowej ustawie ma się też znaleźć przepis, który zobowiąże gminy do stosowania czynszów, które pokrywałyby koszty eksploatacji i remontów. Grozi to podwyżkami.

Rząd także chce pozbawić najbliższych zmarłych najemców prawa do dziedziczenia ich mieszkań. Gmina będzie mogła wskazać małżonkowi lub dziecku inny, np. mniejszy lokal.

WikiLeaks: Nigeria pod totalną kontrolą koncernu Shell

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Ubóstwo

 ShellWedług ujawnionych przez WikiLeaks amerykańskich depesz dyplomatycznych gigant naftowy Shell umieścił swoich ludzi we wszystkich głównych ministerstwach nigeryjskiego rządu. Daje to koncernowi wgląd we wszystkie decyzje dotyczące bogatej w złoża ropy naftowej Delty Nigru.

Jeden z przedstawicieli zarządu Shella powiedział jednemu z dyplomatów amerykańskich, że koncern ma swoich pracowników we wszystkich kluczowych departamentach i stąd też wie o "wszystkim co się w nich dzieje". Przechwalał się także, że nigeryjski rząd przymyka oko na rozmiary infiltracji przez Shella i nawet nie był świadomy tego, jak dużo ta firma wie o jego poczynaniach.

Tajne depesze z afrykańskich ambasad USA, ujawniają także, że ten angielsko-holenderski koncern wymienia informacje wywiadowcze ze służbami USA. W jednym z przypadków dostarczył np. amerykańskim dyplomatom nazwiska nigeryjskich polityków podejrzanych o wspieranie bojowników i prosił o informację ze strony służb, czy bojownicy mają dostęp do pocisków ziemia-powietrze.

Jasna Polana - nowe pismo

Kraj

 Jasna Polana Ukazał się pierwszy numer periodyku o tematyce humanistycznej "Jasna Polana". Jak pisze we wstępie redaktor pisma, Marcin Kreczmer, nazwa „Jasna Polana” pochodzi od nazwy posiadłości, w której Tołstoj spędził większą część życia, jak również od czasopisma pedagogicznego, które wydawał w okresie, kiedy zajmował się edukacją chłopskich dzieci.

W pierwszym numerze „Jasnej Polany” znajdziecie dłuższy tekst Kazimierza Dąbrowskiego, psychiatry i twórcy niesłusznie zapomnianej teorii Pozytywnej Dezintegracji. Jego aforyzmy i myśli dotykają ważnych kwestii rozwoju i człowieczeństwa z wyczuciem godnym prawdziwego humanisty.

Zdecydowałem się również na zamieszczenie „Obywatelskiego nieposłuszeństwa” Henry’ego Davida Thoreau. Gandhi oparł swój ruch między innymi na tym eseju, a sam Tołstoj rozwijał przez lata idee obywatelskiego nieposłuszeństwa.

"Solidarność" chce skrócenia pracy sklepów w wigilię

Kraj | Prawa pracownika

"Solidarność" chce, by w wigilię sklepy zostały zamknięte wcześniej niż zwykle. Swój apel w tej sprawie zostanie skierowany tak do klientów, jak i do właścicieli sieci handlowych.

Przewodniczący "S" Piotr Duda podkreśla że misją związku zawodowego jest nie tylko walka o godną płacę oraz ochrona miejsc pracy, ale też poprawa jakości wykonywania zawodu. Zaznacza że problem dotyczy ok. 150 tys. osób, głównie kobiet.

Zwrócono też uwagę, że przedłużenie godzin pracy sklepów do godz. 18 nie przekłada się na zwiększenie zysków, gdyż o tej porze niewiele osób robi jeszcze zakupy. Pracownicy natomiast muszą dodatkowo rozliczyć się z pieniędzy i posprzątać sklepy, przez co nierzadko docierają do domów o godz. 20.

Białogard: policjant sam sobie wlepił mandat, by uniknąć kary od przełożonych

Kraj

Policjant z Białogardu w Zachodniopomorskiem sam sobie wystawił mandat na kwotę 20 złotych. Dlaczego? Bo nie chciał mieć nieprzyjemności, za to, że podczas służby nie udało mu się nikogo ukarać.

"To jest skandal. W Komendzie Powiatowej Policji w Białogardzie panuje napięcie. Napięcie to spowodowane jest naciskami kierownictwa jednostki dotyczącymi pogoni za tzw. "wynikami". Policjanci plutonu patrolowego mają nakładać mandaty za byle wykroczenia". Naczelnik wydziału prewencji ogłosił podwładnym, że będą ponosili konsekwencje służbowe, jeśli nie nałożą przynajmniej jednego mandatu na służbę. Pouczeń miało nie być w ogóle.

USA: Departament Stanu uznał, że społeczeństwo jeszcze nie dojrzało do autocenzury

Świat

W zeszły czwartek, studenci Columbia University w Nowym Jorku otrzymali wiadomość email od Działu Karier Zawodowych tej uczelni, w którym zalecano im, by nie dyskutowali o sprawach związanych z WikiLeaks na Facebooku i na Twitterze. Email był forwardem wiadomości otrzymanej przez uczelnię od pracownika Departamentu Stanu.

Po tym, jak studenci ostro zaprotestowali przeciwko próbom ograniczenia wolności słowa, rzecznik Departamentu Stanu, Philip J. Crowley, wydał oświadczenie, w którym zaprzeczył, by mail wyrażał oficjalne stanowisko Departamentu Stanu. Również władze Uniwersytetu Columbia wycofały się, przyznając, że studenci mają prawo dyskutować o czym im się podoba, bez narażania się na żadne negatywne konsekwencje.

Zemsta za WikiLeaks: Kolejne korporacyjne strony na celowniku hakerów

Świat | Protesty

Dzisiaj atakowi DDOS uległa kolejna korporacyjna strona - MasterCard. Ma to związek z blokadą przekazywania pieniędzy dla WikiLeaks przez tego operatora kart płatniczych. Strona była przez pewien czas niedostępna w wyniku ataku, a obecnie działa bardzo powoli. Trwają prace nad przywróceniem pełnej funkcjonalności, jak oświadczają przedstawiciele korporacji. Atak jest częścią Operation: Payback, o której pisaliśmy wcześniej.

Już wcześniej podobnemu atakowi uległa strona banku PostFinance, który zablokował konto rzecznika WikiLeaks - Juliana Assange'a. Atakowany był także PayPal, który zablokował konto WikiLeaks. PayPal przyznał dzisiaj, że blokada konta nastąpiła po interwencji Departamentu Stanu USA.

Tymczasem inny operator kart płatniczych - Visa - nakazała niewielkiej islandzkiej firmie DataCell, która pomagała WikiLeaks gromadzić fundusze, zawiesić wszystkie operacje, nawet te które dotyczą innych instytucji poza WikiLeaks. DataCell zapowiedziała walkę przed sądem w tej sprawie. Będzie to skutkowało poważnym ciosem zarówno w finanse DataCell, jak i WikiLeaks. - To jest sprawa polityczna i Visa nie powinna się w to angażować - powiedział Andreas Fink, dyrektor DataCell.

ALTERGODZINA - O współczesnych formach kontroli społecznej

Kraj

ALTERGODZINA - audycja społecznie zaangażowana
W każdą środę o godz. 22:00 w Akademickim Radiu LUZ w Internecie (www.radioluz.pwr.wroc.pl) i we Wrocławiu na 91,6

W najbliższej Altergodzinie gościć będziemy Katarzynę Szymielewicz, prawniczkę i aktywistkę, absolwentkę WPiA Uniwersytetu Warszawskiego oraz School of Oriental and African Studies, współzałożycielkę Fundacji Panoptykon, działającej na rzecz ochrony praw człowieka wobec zagrożeń związanych z rozwojem społeczeństwa nadzorowanego. Porozmawiamy o współczesnych formach kontroli i nadzoru nad społeczeństwem oraz o zagrożeniach, jakie się z nimi wiążą. Będziemy także wspominać Johna Lennona, który został zamordowany 8 grudnia 1980 roku w Nowym Jorku. Opowiemy nie tylko o muzyce tego artysty, ale także o jego zaangażowaniu politycznym i społecznym.

Ponadto, jak zawsze w Altergodzinie, przedstawiamy Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń krajowych i międzynarodowych ostatniego tygodnia, widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki "głównego nurtu". W audycji gramy też muzykę artystów i artystek zaangażowanych społecznie i politycznie.

ALTERGODZINA to audycja tworzona przez alterglobalistki i alterglobalistów związanych z Wrocławską Grupą "Społeczeństwo Aktywne" oraz pismem społecznie zaangażowanym "Recykling Idei".
Słuchajcie nas w każdą środę o godz. 22:00 w działającym przy Politechnice Wrocławskiej Akademickim Radiu LUZ, we Wrocławiu na 91,6 FM oraz na całym świecie w Internecie (www.radioluz.pwr.wroc.pl).