Serbia: Atak na anarchosyndykalistę

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

W sobotę 22 maja, o godzinie trzeciej nad ranem, jeden z członków Inicjatywy Anarcho-syndykalistycznej (ASI) z Nowego Sadu został zaatakowany przez grupę neonazistów. Napastnicy mieli około 20 do 25 lat i prawdopodobnie "polowali" właśnie na niego. Do wracającego do domu aktywisty podjechał samochód, z którego wysiadło kilku mężczyzn krzycząc "Śmierć antyfaszystom!". Aktywista doznał urazu głowy i stracił przytomność.

Warszawa: Spotkanie dotyczące agencji FRONTEX

Kraj | Dyskryminacja

 Spotkanie na temat FRONTEXu W dniu 22 maja w Warszawie odbyło się spotkanie dyskusyjne zorganizowane przez Związek Syndykalistów Polski, pod tytułem FRONTEX - Technologia, nadzór i kontrola policyjna. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach działań związanych z pięcioleciem istnienia agencji Frontex i "Europejskim dniem straży granicznej”. W spotkaniu wzięli udział goście m.in. z Rumunii oraz Niemiec, działający w organizacjach Anti-Racist Network, Frontexplode, Noborder.

Pierwsza część spotkania rozpoczęła się od prezentacji podstawowych informacji o agencji FRONTEX, jej historii, głównych założeniach, sposobach finansowania i bieżących operacji na obszarze Morza Śródziemnego i Atlantyku, oraz na granicach lądowych Unii Europejskiej. Opisano zasady działania grup interwencyjnych RABIT, uzbrojonych w ostrą amunicję oddziałów paramilitarnych które mogą działać na terenie państw członkowskich niezależnie od obowiązujących w danym kraju przepisów. Opisano również sposoby łączenia jednostek straży granicznej różnych krajów w jednostki działające pod dowództwem FRONTEXu. Sporo uwagi poświęcono też praktycznej stronie działalności agencji, na przykładzie doświadczeń z greckiej wyspy Lesvos, gdzie operują oddziały Frontexu.

Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon opowiedziała o technologii nadzoru i kontroli w kontekście praw człowieka i oficjalnej ideologii stanowiącej podstawę instytucji Unii Europejskiej. Duży nacisk położyła gromadzeniu danych osobowych i sposobom w jaki są one udostępniane agencjom rządowym.

Warszawska Praga: Policja zabiła handlarza-imigranta przy Stadionie

Kraj | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm | Ubóstwo

Zeznania żony zamordowanego Nigeryjczyka
Warszawa: Antypolicyjne grafitti w solidarności z Maxem I.
Oświadczenie ZSP-Warszawa w sprawie zabójstwa policyjnego na Stadionie

Jutro (poniedziałek 24 V) o godz. 19:00 odbędzie się wiec przeciwko przemocy policyjnej w tunelu pod stacją Warszawa Stadion (obok PKS).

19:50 Nieumundurowani policjanci rekwirują resztki towaru w przejściu podziemnym pomiędzy dworcem PKP i PKS.

Aktualizacja 19:41 Dworzec PKS Stadion jest zajęty przez policję. Między dworcem a stadionem, w miejscu gdzie padł strzał stoi radiowóz. Trwa spisywanie obecnych w okolicy imigrantów. Jest spokojnie, nie ma walk. Co ciekawe policyjna suka stoi również pod infoszopem anarchistycznym na ul. Targowej. Policjanci nie wysiedli, siedzą w środku i obserwują budynek.

Aktualizacja 14:50 Jak podaje mm-warszawa "Po obrzucaniu kamieniami 4 radiowozy zostały zniszczone. W wyniku zamieszek ucierpiał także jeden z funkcjonariuszy, który z obrażeniami głowy został przewieziony do szpitala. W sumie policjanci na bazarze zatrzymali dzisiaj 25 osób"

Do zdarzenia doszło kilkanaście minut po godz 10 w okolicy wejścia na bazar przy dworcu PKS Stadion. -Wedlug swiadków, do których dotarli korespondenci CIA, podczas policyjnej kontroli na stadionie, jedna osoba zaczęła uciekać przed policją. Po dogonieniu, policjanci chcieli ją położyć na ziemię. Mężczyzna który został zastrzelony, mówił po polsku, więc chciał w jakiś sposób pomóc osobie zatrzymanej, która nie mogła się skomunikować z policjantami nie znającymi języka angielskiego. Gdy mężczyzna się zbliżył dostał strzał w brzuch, w wyniku którego po pewnym czasie zmarł. Po zastrzeleniu nigeryjczyka, osoby znajdujące się obok zaczęli atakować policjantów.

Ofiarą jest młody Afrykańczyk. Podczas zajścia został pobity policjant i z obrażeniami głowy trafił do szpitala.

Lublin: pikieta na rzecz tolerancji

Kraj | Antyfaszyzm | Protesty

Więcej zdjęć 1, 2, 3

20:18 Zatrzymane osoby zostały już wypuszczone z mandatami 50 zł.

18:20 Uzyskano już dane 29 zatrzymanych, z pośród ogólnej liczby, która prawdopodobnie wynosi 31 osób. Najprawdopodobniej wszyscy są na na ul. Północnej.

17:56 Pochód nacjonalistów dotarł do celu.

17:44 ONR kontynuuje pochód przez stare miasto. Wiemy już, że przynajmniej jedna osoba z blokujących front demonstracji wydostała się z kordonu, zatrzymano więc co najwyżej 33. Prawdopodobnie 14 osób przewieziono na komisariat na ul. Północnej, ktoś znajduje się także na ul. Głównej.

17:22 34 osoby siedzą już w więźniarkach. Policja nadal nie puszcza marszu narodowców do przodu, ale to już chyba tylko kwestia czasu, wygląda na to, że ONR zaraz ruszy swoją zaplanowaną trasą. Jak się dowiedział legal team policja nie podjęła jeszcze decyzji, czy zatrzymani będą przewiezieni na komisariaty.

17:14 Ludzie siedzący na jezdni są wyciągani przez gliniarzy za ręce i nogi i wsadzani do więźniarek. Policja uporała się już z około połową blokujących od strony Zakmu. ONR wciąż stoi blokowany z dwóch stron.

17:00 Nie zmieniono jednak trasy pochodu ONR. Ludzie z 30-osobowej blokady siedzą na jezdni, demo ONR obróciło się do tyłu jednak tutaj na deptak wyszli uczestnicy pikiety. Brunatni są zatem blokowani z dwóch stron.

16:52 Około 30 osób zablokowało ONR na deptaku. Pochód narodowców zmienił trasę. Wcześniej uczestnicy legalnej demonstracji obrzucili kwiatami pochód brunatnych.

Ottawa: wysadzenie placówki Royal Bank of Canada

Świat | Ruch anarchistyczny

W stolicy Kanady, Ottawie, grupa anarchistów wysadziła bank i ostrzegła przed kolejnymi aktami przemocy podczas rozpoczynającego się w przyszłym miesiącu w Toronto szczytu państwa G8/G20. Nikomu nic się nie stało, straty zaś szacowane są na 300 tysięcy dolarów kanadyjskich (około 289 tysięcy dolarów amerykańskich). Policja w Ottawie traktuje atak anarchistów jako odosobniony przypadek.

Celem anarchistów była placówka Royal Bank of Canada. Grupa, w zamieszczonym w sieci oświadczeniu poinformowała, że cel nie został wybrany przypadkowo - bank ten był sponsorem tegorocznej zimowej olimpiady w Vancouver, która według anarchistów odbyła się na "ziemi skradzionej tubylcom".

Jak napisali w wydanym oświadczeniu: „Opór trwa. Wzięliśmy sobie za cel RBC w związku z finansowaniem przez bank wydobycia roponośnych piasków w prowincji Alberta i łamaniem praw ludności rdzennej przez sponsorowanie zimowej olimpiady. Olimpiada odbywała się na terenach, skradzionych ludności indiańskiej w prowincji Vancouver. Igrzyska się skończyły, lecz ogień wciąż płonie. Przywódcy krajów G8 i G20 w towarzystwie bankierów spotykają się w Huntsville i Toronto by podjąć kolejne decyzje w sprawie wykorzystania ludzi i środowiska. My też tam będziemy.”

Policja poinformowała, że dochodzenie w sprawie ataku jest w toku, odmówiła jednak komentarza w związku z zamieszczonym w internecie oświadczeniem.

Poniżej można obejrzeć film z akcji.

Wyrok w sprawie przeciwko Grupie SOLID SECURITY

Kraj | Prawa pracownika

18 maja 2010 roku Sąd Okręgowy w Warszawie – XXI Wydział Pracy, podtrzymał korzystny dla Macieja Guza wyrok sądu niższej instancji w sprawie przeciwko Grupie SOLID SECURITY Sp. o. o. Po wygranej przez Guza jesienią 2009 r. sprawie przed sądem rejonowym, pozwana firma złożyła apelację do sądu okręgowego, który jednak podtrzymał wcześniejszą decyzję.

Wyrok, jaki zapadł w sprawie Maćka Guza jest precedensem w orzecznictwie sądów pracy w Polsce i jego skutki mogą mieć konsekwencje dla dziesiątków tysięcy pracowników, w szczególności firm ochraniarskich.

Maciej Guz, związkowiec i działacz trockistowski (pismo socjalistyczne „Dalej!”), był zatrudniony w trzech spółkach, agencjach ochrony mienia, na umowę zlecenie: w Grupie SOLID SECURITY, w Agencji SOLID SECURITY i w SOLID SECURITY. Wszystkie te spółki mają swoją siedzibę przy ul. Postępu 17 w Warszawie. We wszystkich Guz pracował równolegle w latach 2004-2006.

Ósmy numer ORGANU prasowego CRK

Antyfaszyzm | Ekologia/Prawa zwierząt | Ironia/Humor | Kultura | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Nr. 8 (maj 2010) :
Dobrusia - Injustice anywhere is a threat to justice everywhere
Agata, bóg Halina - Mindfuckinboy - wywiad z Shaunem i Kismet z Singapuru
Dobrusia - Basisgruppe Tierrechte (BAT) - wywiad
Seth Tobocman - Za mało jeszcze ludzi zginęło (komiks)
bóg Halina - Eviva l’arte, kurwa! - wywiadoartykuł o Teatrze Mocno Poetyckim "Dajmy Se Po Rajtkach"
Gosia Małgorzata - Zagraniczny chłopak na zimę (komiks)
Ola - …głosujecie za Chinami gdy w Xinjiangu płonie wolność…
Robert "Ryba" Rybicki - Zamknięte zdjęcia czyli fort anioła
Upadek Zachodu nastąpi w konsekwencji jego własnej hipokryzji – rozmowa z Gabi Delgado-Lopez z grupy DAF (tłum. Ana Frett)
Paj Chi Wo - Baader zawsze brał 2 kwasy
PPS - Nie kasuj! - wywiad z Witoldem z ZSP
Daniela Fonseca - komiks

plik PDF do pobrania (37,8 mb)

archiwalne numery dostępne na podstronie Organu:
organ.crk.wroclaw.pl

Norwegia: Strajk sprzątaczek

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Po raz pierwszy od 24 lat w Norwegii od dzisiaj od 6 rano strajkuje ponad 1500 sprzątaczy i sprzątaczek. Strajk wybuchł po niesatysfakcjonujących pracowników negocjach w sprawie podwyżek oraz ustalenia płacy minimalnej w tej branży.

Podczas strajku nie będą sprzątane toalety, ani opróżniane kubły na odpadki w centrach handlowych i biurach. Strajk dotknął Uniwersytet w Oslo, oraz norweska firmę telekomunikacyjną Telenor.

Malawi: 14 lat ciężkich robót za homoseksualizm

Świat | Dyskryminacja | Kultura | Represje | Tacy są politycy

14 lat ciężkich robót - taki wyrok usłyszała w Malawi para homoseksualistów. Mężczyźni otrzymali maksymalny wymiar kary za "nienaturalne akty" i "rażącą nieprzyzwoitość", a afrykański kraj ściągnął na siebie potępienie ze strony społeczności międzynarodowej. Miejscowa opinia publiczna oraz przywódcy religijni w całym kraju w swojej ocenie zrównali homoseksualizm z satanizmem oraz wyrazili poparcie dla decyzji sądu.

Mężczyzn aresztowano pod koniec grudnia ubiegłego roku - dzień po tym, jak świętowali swoje zaręczyny. Zarówno w sądzie, jak i na zewnątrz budynku, zgromadziły się setki gapiów; skazanym nie okazywano współczucia, a większość tłumu szydziła z nich.

Oprócz Malawi, homoseksualizm jest nielegalny w 36 innych krajach Afryki. W Ugandzie prawodawcy zastanawiają się nad projektem ustawy, na mocy której homoseksualiści mogliby być skazywani na karę dożywotniego więzienia, a "recydywiści" nawet na śmierć. Jedynym afrykańskim krajem uznającym prawa homoseksualistów jest Republika Południowej Afryki, ale nawet tam uliczne gangi dopuszczają się brutalnych linczów wobec osób o odmiennej orientacji seksualnej.

Grecja: strajk generalny

Świat | Protesty | Strajk

Dziś w Grecji trwa kolejny strajk generalny. Policja aktywnie próbuje ograniczyć liczbę demonstrantów: zablokowano dwa centra społeczne w Exarchei, mają miejsce aresztowania studentów i studentek wychodzących z uczelni oraz wiele innych nieuzasadnionych zatrzymań. Mimo to ateńskie indymedia okresliły liczbę ludzi pod parlamentem jako "niewiarygodną".

USA: Rośnie liczba homoseksualistów starających się o azyl

Świat | Dyskryminacja | Kultura | Represje | Tacy są politycy

W Stanach Zjednoczonych przybywa liczba imigrantów, którym udziela się azylu ze względu na ich orientację seksualną. W ubiegłym roku w Ministerstwie Bezpieczeństwa Kraju złożono 27 tys. podań o azyl. Władze federalne nie prowadzą jednak statystyk dotyczących ich uzasadnień.

Prawnik Eric Berndt z działającego na rzecz imigrantów Heartland Alliance National Immigrant Justice Center uważa, że corocznie w Stanach Zjednoczonych około 20 osób stara się o azyl uzasadniając to tym, że w kraju pochodzenia są prześladowani ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową niezgodną z biologiczną.

Wnioski o tego typu azyl można w Stanach Zjednoczonych składać od 1994 roku na mocy decyzji ówczesnej prokurator generalnej Janet Reno. W 85 krajach na świecie homoseksualizm jest uznawany za przestępstwo. W siedmiu z nich - Iranie, Mauretanii, Arabii Saudyjskiej, Sudanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Jemenie oraz niektórych stanach Nigerii - obcowanie cielesne partnerów tej samej płci zagrożone jest karą śmierci.

Wielka Brytania: Aborcyjna reklama w telewizji

Świat | Prawa kobiet/Feminizm

Już w przyszłym tygodniu po raz pierwszy w brytyjskiej telewizji zostanie wyemitowana reklama z radami na temat nieplanowanej ciąży i wyjaśnieniem, jak przeprowadzić aborcję. Reklama ma zostać pokazana w stacji Channel 4 w poniedziałek, po godzinie 22 czasu lokalnego. Cała kampania będzie trwała aż do końca przyszłego miesiąca.

Zapłaciła za nią pozarządowa organizacja proaborcyjna Marie Stopes International z siedzibą w Londynie. W ten sposób instytucja chce zachęcić ludzi do bardziej otwartego rozmawiania o aborcji i dotrzeć do jak najszerszego kręgu osób z informacją o jej działalności.

- Pomyśleliśmy, że jest właściwe "wyjąć" aborcję na zewnątrz. Jest legalna od 40 lat, jedna na trzy kobiety przeprowadzi ją, zanim skończy 45 lata - przekonywała przedstawicielka organizacji Julie Douglas. W Wielkiej Brytanii aborcja jest dozwolona do 24 tygodnia ciąży.

Chiny: Samobójstwa u podwykonawcy dla korporacji Apple

Świat | Prawa pracownika

Samobójstwa w chińskiej fabryce firmy Foxconn, budującej urządzenia Apple, były związane z nieludzkimi warunkami pracy. Wątpliwości co do tego nie pozostawia relacja z fabryki, w której dziennikarz Lui Zhi Yi spędził 28 dni. Znalazł się wśród 400 tysięcy robotników, którzy nieustannie pracują, by zaspokoić popyt na iPady, iPody i iPhony. Nie żyje już siedmiu Chińczyków, którzy nie wytrzymali tempa pracy.

Foxconn to jeden z głównych podwykonawców Apple, zatrudnia obecnie 450 tys. ludzi (podobną ilość mieszkańców ma Gdańsk). Fabryki koncernu pracują całą dobę i wysyłają iSprzęt do sklepów Apple na całym świecie. W przeciągu ostatniego pół roku, poinformowano o 9 próbach samobójczych i siedmiu potwierdzonych śmierciach wśród pracowników fabryki Foxconn w Shenzen.

Liu musiał podpisać specjalną umowę, w której widnieje zapis, że “firma nie jest odpowiedzialna za to, że pracownicy mają nienormowany czas pracy”. Umowa jest “dobrowolna”, a tak naprawdę przymusowa i łamie prawo.

Wałbrzych: Galeria handlowa i śledzenie klientów termowizją

Kraj

 Wałbrzych: Galeria handlowa i śledzenie klientów termowizjąPowstająca wałbrzyska Galeria Victoria zainstaluje system kamer termowizyjnych śledzących klientów. Chce wiedzieć m.in., którędy będą chodzić i czy po wyjściu z kina jeszcze wracają do sklepów. Kamery te wychwytują ciepło. Sfilmowani przez nie ludzie wyglądają jak pomarańczowe plamki, jak w filmie "Predator", w którym Arnold Schwarzenegger walczył z dysponującym taką technologią morderczym kosmitą.

Po co takie kamery? KPP Retail wyjaśnia, że chodzi o "liczenie klientów odwiedzających Galerię Victoria oraz śledzenie ich przemieszczania się wewnątrz centrum handlowego".

- Nasze kamery nie tylko zliczają klientów, ale również pokazują kierunek, w którym oni podążają - wyjaśnia Mateusz Rolewski, dyrektor zarządzający Viametrics w Polsce. Zapowiada, że kamery będą monitorować wejścia i wyjścia do galerii, windy, schody ruchome, a także inne kluczowe punkty. - Nasza metoda pozwala pokazać, kiedy jest największe natężenie wizyt, którędy ludzie chodzą po galerii, a także np. czy ci, którzy wychodzą z kina, wracają jeszcze do galerii handlowej, czy od razu wychodzą - tłumaczy.

Holandia: Aktywiści zablokowali Monsanto

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

 Blokada siedziby Monsanto Około czterdziestu osób tuż przed szóstą nad ranem pojawiło się pod Roterdamską siedzibą Monsanto. Kilka z nich przedostało się na teren firmy. Pomalowane zostały gigantyczny pomidor i ogórek. Ozdobione zostały znaczącymi plamkami oraz napisami "GMO". Porozwieszane zostały transparenty. Dwie pary natychmiast poprzypinały się lockonsami w ten sposób, że dwie bramy pozostały zamknięte. Około szóstej rano zaczęli przybywać pierwsi pracownicy, na których czekała kawa oraz nasze oświadczenie o tym, że dzisiaj mają wolne.

Wraz z ulotkami tłumaczyliśmy im o co nam chodzi. Ku mojemu zaskoczeniu nie spotkaliśmy się z wrogością lecz raczej zrozumieniem. Wielu z nich wiedziało o złych rzeczach, które Monsanto sprawia ludziom, zwierzętom i planecie. Niektórzy po przełamaniu lodów tłumaczyli się, że pracują tam, bo nie widzą innego wyboru. Wielu zostało po przejęciu małej rodzinnej nasienniczej firmy przez tego dużego molocha. Jednak wielu nie było z tego zadowolonych i otwarcie się nam skarżyli. Dowiedzieliśmy się też, iż wielu także odeszło gdy tylko Monsanto przejęło firmę.