Chiny: Protest mieszkańców przeciw wyburzaniu domów

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Lokatorzy | Protesty

24 kwietnia chińskie władze użyły oddziałów policji, strażaków, wozów bojowych i koparek, by zmusić mieszkańców powiatu Hanyuan w prowincji Syczuan do ewakuacji domów przeznaczonych do rozbiórki. Domy mają zostać zniszczone, by umożliwić utworzenie rezerwuaru tamy Pubugou. Mieszkańcy zagrozili wcześniej, że wysadzą w powietrze zbiorniki z gazem, jeśli dojdzie do rozbiórki domów.

W obronie mieszkańców wystąpiły setki mieszkańców wioski. Walki pomiędzy nimi, a policją trwały do wczesnych godzin rannych następnego dnia. Jednak pomimo tego, domy zostały zburzone, a obrońcy domów poddani represji. Wiele osób zostało hospitalizowanych. Podobne wydarzenia miały miejsce dzień wcześniej w innej wiosce w okolicy. Od początku roku, setki osób zostało wysiedlonych, by zrobić miejsce dla zbiorników tamy.

W 2004 r., wojsko powstrzymało 10 tys. demonstrację przeciwników tamy, strzelając do protestujących. Jedna osoba otrzymała później karę śmierci. Z powodu opozycji mieszkańców wobec budowy tamy, władze prowincji Syczuan stosują coraz bardziej represyjne metody, by ich wysiedlić. Pomimo to, liczba podobnych protestów wciąż rośnie.

Docelowo, tama ma spowodować wysiedlenie 15 miast i miasteczek, 48 wiosek i w sumie ponad 100 tys. ludzi. (libcom.org)

Turcja: Pierwszomajowe demonstracje anarchistów

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Pierwszego maja, tureccy anarchiści demonstrowali w wielu miastach. W Istanbule, obecny był blok anarchistyczny na wielkiej demonstracji na placu Taksim, w której uczestniczyło ponad 200 tys. pracowników. Udział wzięli anarchiści z DAF (Rewolucyjna Akcja Anarchistyczna), samba i czarny blok.

W Ankarze, anarchiści, feministki i działacze LGBT maszerowali razem w bloku około 200 osób, m.in. z Ankara Anarchy Initiative (AAI) i Anarchist Collective Ankara (ACA).

Anarchiści z Adany i Mersin maszerowali w Mersinie. Podobne demonstracje miały miejsce w Antalyii, Izmirze, Bursie, Antakyii. W tych miastach, grupy anarchistów maszerowały ze swoimi banerami, rozdając ulotki i rozwieszając plakaty.

Film z demonstracji w Istambule

Ostatni wywiad internetowy Jyri Jaakkola

Świat

 Jyri Jaakkola Wcześniej pisaliśmy, że 27 kwietnia został ostrzelany konwój z pomocą humanitarną dla autonomicznej wspólnoty Indian Triqui w stanie Oaxaca w Meksyku. W ataku zginął m.in. anarchista z Finlandii Jyri Jaakkola. W podobnych atakach w Oaxaca zginęły już setki osób, m.in. Brad Will, dziennikarz Indymediów z Nowego Jorku, który został zastrzelony w 2006 r.

Pierwszego lutego, przed swoim wyjazdem do Meksyku, Jyri Jaakkola udzielił wywiadu internetowego. Poniżej tłumaczenie fragmentu wywiadu.

Londyn: pierwszy nr Kuriera Syndykalistycznego

Świat | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny

Początkiem kwietnia w Londynie ukazał się pierwszy numer Kuriera Syndykalistycznego - darmowego pisma poświęconego sprawom pracowniczym. W założeniu autorów pismo, kolportowane w Londynie (m.in. podczas sobotniej demonstracji pierwszomajowej), Birmingham, Edynburgu i Brighton, ma docierać do polskich imigrantów pracujących w Wielkiej Brytanii z praktycznymi informacjami na temat ich praw w miejscu pracy i sposobów ich obrony, jak również przedstawiać im najważniejsze konflikty pracownicze. Wiele uwagi poświęcono też ruchowi związkowemu na Wyspach – w pierwszym numerze pisma przedstawiona została historia i obecna działalność syndykalistycznego związku zawodowego IWW, którego brytyjska organizacja współpracuje z redakcją „Kuriera”, wspierając ją przy powielaniu pisma i jego dystrybucji na terenie Wielkiej Brytanii.

Wersja pdf pierwszego numeru „Kuriera syndykalistycznego” do pobrania tutaj

Akcje bezpośrednie w Moskwie i Mińsku

Świat | Ruch anarchistyczny

W piątek 26 kwietnia w południowej moskiewskiej dzielnicy Butovo anarchiści zaatakowali posterunek policji przy użyciu koktajli mołotowa. Film z akcji tutaj. Został również opublikowany komunikat w tej sprawie.

W Mińsku w nocy z 29 na 30 kwietnia anarchiści zaatakowali Federację Związków Zawodowych, będącą kontrolowaną przez rząd strukturą służącą do represjonowania walk pracowniczych. Film z akcji tutaj. Pojawił się również napis "Przecz z biurokratami" i oświadczenie.

1 maja w Moskwie anarchiści z północnej części miasta przyłączyli się do świętowania urlopu niszcząc przy pomocy kamieni i koktajli mołotowa 4 banki. Film z akcji tutaj. Tego samego dnia anarchistyczna grupa z południa miasta zaatakowała pałkami i kamieniami posterunek policji w dzielnicy Konkovo. Film z akcji tutaj. Komunikat w tej sprawie został opublikowany na rosyjskich Indymediach. Autorzy piszą m.in. "Nie ma potrzeby, by rozwlekle przedstawiać motywacje związane z atakiem, po prostu przez parę sekund pomyśl sam przez kilka sekund i przyjdzie ci do głowy wiele powodów nienawiści do policji."

1 maja w Mińsku grupa "Anarchistów Autonomistów" zaatakowała koktajlami mołotowa filię Banku Białoruskiego. Film z akcji tutaj.

Tradycyjne Pierwszomajowe manifestacje w Berlinie

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

 barykady w Niemczech Grupy anarchistów starły się późnym wieczorem z policją w berlińskiej dzielnicy Kreuzberg, gdzie co roku 1 maja dochodzi do zamieszek. Po antykapitalistycznej demonstracji z udziałem około 10 tysięcy osób policjanci zostali obrzuceni butelkami, kamieniami i petardami.

Jeden z funkcjonariuszy został ugodzony nożem i odniósł ciężkie obrażenia. Policja dokonała aresztowań, ale dziś przed południem nie potrafiła podać konkretnych liczb. Jednak według berlińskiej policji, zamieszki nie były tak gwałtowne jak w ubiegłym roku, kiedy rannych zostało prawie 500 policjantów.

W Berlinie do rozpędzenia tłumu policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego. W jednej z dzielnic demonstranci dokonali wywłaszczenia supermarketu. Interweniujących policjantów obrzucono kamieniami. Cztery osoby aresztowano. Do zamieszek doszło także w Hamburgu. Manifestanci budowali barykady i podpalali je. Policja zatrzymała 17 osób.

Warszawa: Demonstracja 1. majowa

Kraj | Lokatorzy | Prawa pracownika | Protesty

Pierwszego maja odbyła się na warszawskiej Pradze mała demonstracja w dzień pracownika zorganizowana przez sekcję pracowników edukacji i studentów Związku Syndykalistów Polski. Demonstracja przeszła spod skweru przy pl. Wileńskim aż pod Ratusz dzielnicy Praga Północ.

Podczas demonstracji rozdano kilkaset ulotek i czasopism "Zapłata" ZSP, poruszających problemy pogarszających się warunków pracy, niepewności zatrudnienia oraz inne, z którymi pracownicy coraz częściej muszą się zmagać.

Pod Ratuszem protestujący zwrócili uwagę na problem gentryfikacji w tej dzielnicy Warszawy, polegający na próbie wysiedlenia uboższych mieszkańców za pomocą ciągłego podnoszenie czynszów i reprywatyzacji kamienic, w celu stworzenia z niej dzielnicy przeznaczonej tylko dla bogatszych.

Po przeciwnej stronie placu Wileńskiego nacjonaliści zorganizowali zalegalizowaną kontrmanifestację, o której napisaliśmy tutaj.

Grecja: Rząd porozumiał się w sprawie "pomocy" finansowej

Świat | Gospodarka | Tacy są politycy

 GrecjaWładze pogrążonej w kryzysie Grecji poinformowały, że porozumiały się w sprawie warunków przyznania państwu "pomocy" finansowej. Efekty negocjacji? Drastyczny plan oszczędnościowy - bolesne reformy, podwyżki podatków, zamrożenie płac i cięcia budżetowe w najbliższych trzech latach.

Gdy grecki rząd oficjalnie poinformuje o swoich zobowiązaniach, strefa euro ustali wysokość pomocy. Mówi się, że finansowe wsparcie - w formie dwustronnych pożyczek krajów należących do strefy - ma wynieść w tym roku 30 miliardów euro.

Wczoraj z okazji 1 Majowego święta doszło do walk z policją na ulicach. Przeciwko protestującym użyto gazu łzawiącego. Wideo płonącego policjanta + więcej info.

Przeczytaj również:
Grecja w szponach MFW

Brazylia: Marsz na rzecz legalizacji marihuany

Świat | Kultura | Protesty

Ponad tysiąc osób wzięło udział w marszu na rzecz legalizacji marihuany na plaży Ipanema w Rio de Janeiro w Brazylii. To piąty taki pochód w tym kraju. Manifestanci nieśli transparenty z napisami "Zakaz zabija, uprawa ratuje". "Zalegalizujcie uprawę (marihuany) w domu!".

Kontra nacjonalistów do anarchistycznych obchodów 1 maja

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

Aktualizacja 17:45 Około 15 osób uczestniczy w manifestacji skrajnej prawicy mniej więcej 60 metrów od miejsca zbiórki anarchistów i anarchistek. Policja oddziela obie grupy.

Jak podał nasz informator na warszawskiej Pradze po drugiej stronie placu Wileńskiego (przy siedzibie PKP) zbiera się skrajna prawica. Nacjonaliści uprzednio zalegalizowali demonstrację.

Wyniki zbiórki książek dla polskiego anarchisty więzionego w Grecji

Represje | Ruch anarchistyczny

Zbiórka książek dla polskiego anarchisty więzionego w Grecji jaką prowadzi wrocławska sekcja ZSP powoli dobiega końca (o sprawie pisaliśmy już tutaj i tutaj). W nadchodzącym tygodniu całość zostanie najprawdopodobniej wysłana do Grecji. Wysłanie nam paczki teraz jest więc ostatnią szansą by przekazać książkę przez prawnika.

Poniżej lista zebranych pozycji:

Wrocław: Plac 1 Maja

Prawa pracownika

Dziś rano na jednym z budynków na placu Jana Pawła II (do niedawna plac 1 maja) pojawił się transparent o treści "1 MAJA - DZIEŃ WALKI O WYPOCZYNEK - ZSP.NET.PL", który miał przypominać o tym, że 1 maja powinien być dniem walki o prawa pracownicze, dniem wolnym od pracy dla wszystkich tych, bez których pracy w tym dniu społeczeństwo mogłoby się obyć - pracowników kin, sklepów i gastronomii.

1 maja jest obecnie dniem ustawowo wolnym od pracy, jednak zakaz pracy obejmuje jedynie punkty handlowe, gdzie może pracować w takim dniu tylko właściciel lub właścicielka i, niestety, osoba zatrudniona na umowę śmieciową.

Zdjęcie zostało zrobione o 5:00 rano. Około 9:00 transparent nadal wisiał.

Palestyński demonstrant zabity przez izraelskie siły w Gazie

Świat | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

28 kwietnia 2010: 19 letni Palestyńczyk Ahmad Sliman Salem Dib zmarł w szpitalu Shifaa w Mieście Gaza na skutek odniesionych ran po tym, jak został postrzelony o poranku przez izraelskie siły „bezpieczeństwa” podczas pokojowej demonstracji przeciwko ustanowieniu stref śmierci w Gazie, która miała miejsce przy płocie granicznym z Izraelem, na wschód od Miasta Gazy.

Demonstracje odbywają się regularnie w proteście przeciwko arbitralnej decyzji Izraela o ustanowieniu 300 metrowej strefy buforowej jako strefy z zakazanym wstępem dla Palestyńczyków, gdzie wprowadzono politykę „strzelać by zabić”. Niektóre z zamkniętych dla Palestyńczyków obszarów to ziemie uprawne stanowiące źródło utrzymania dla wielu mieszkańców Gazy. Ludzie są ostrzeliwani regularnie na odległość 2 kilometrów od granicy.
Materiał filmowy, nakręcony podczas demonstracji przez Muhammada Sabaha, współpracownika B’Tselem w Gazie, pokazuje grupę ponad 200 Palestyńczyków i międzynarodowych działaczy idących w proteście z sąsiedztwa al-Shaja’iya we wschodniej Strefie Gazy w kierunku nałożonej przez Izrael strefy buforowej przy przejściu granicznym Nahal Oz z Izraelem.

GUS: Polacy coraz mniej zadowoleni z warunków pracy

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

Aż 11 spośród 16 milionów pracujących Polaków spędza w pracy więcej niż "standardowe" 40 godzin tygodniowo. Ponadto, co dziesiąty dorabia także w inny sposób, ma przynajmniej jedną dodatkową pracę - pokazują najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Ponad połowa pracujących twierdzi, iż jest zmęczona i nie odczuwa z pracy satysfakcji. Co gorsza, nasze poczucie zadowolenia spada z roku na rok i jeszcze nigdy w ciągu ostatnich 5 lat nie było tak niskie. Rok temu, według raportu Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych, na swoją pracę narzekało niecałe 40 proc. Polaków. Teraz ta liczba wzrosła do ponad połowy pracujących. Liczba osób pracujących się zmniejszyła, przez co osoby muszą pracować więcej. Jednocześnie zmniejszyła się także ilość osób pracujących na umowę o pracę.

Rosja: Represje wobec mediów publikujących ekstermistów?

Świat | Represje | Tacy są politycy

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa będzie mogła wzywać dziennikarzy na przesłuchania i żądać od wydawców usunięcia tekstów "wspierających terroryzm". Nieposłuszeństwo będzie karane grzywną, a nawet 15-dniowym więzieniem. Napisana na Kremlu ustawa została skierowana do parlamentu w ubiegły weekend. Jeśli zostanie przyjęta, a potem podpisana przez prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, da szerokie uprawnienia rosyjskim służbom bezpieczeństwa.

Dziennikarze, których teksty zostaną ocenione przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa jako wspierające dążenia ekstremistyczne, będą mogli być wzywani na przesłuchanie. Ponadto FSB będzie mogła zażądać, by wydawca gazety, portalu lub innego medium usunął kwestionowany tekst. Jeśli dziennikarz nie zastosuje się do wezwania, będzie mógł zostać ukarany grzywną w wysokości 50 tys. rubli (równowartość 1700 dolarów) lub pozbawiony wolności na 15 dni.

Rząd wykorzystał zamachy w moskiewskim metrze, podczas których nieznani zamachowcy (na zlecenie FSB?) zabili 40 osób. Władze tłumaczą na swoich stronach internetowych, że coraz częściej w mediach drukowanych i elektronicznych pojawiają się publikacje, które "moralnie" wspierają ekstremistów.