AlterKino.org: Bezpieczna Europa & Food Not Bombs w Poznaniu

Kraj | Świat | Kultura | Lokatorzy | Militaryzm | Ruch anarchistyczny | Tacy są politycy

Bezpieczna Europa
Dokumentalny esej o europejskich imigracyjnych gettach. Analiza współczesnej nostalgii za homogenicznością i apartheidem, tym razem realizującej się w formie “unijnej polityki migracyjnej”. Zdjęcia z “gett”, unijne dokumenty urzędów granicznych i codzienna przemoc “fortecy Europa” kontrastują z wolnością, dobrobytem i niczym nie zakłóconym spokojem uprzywilejowanych mieszkańców Europy.
http://alterkino.org/bezpieczna-europa

Food Not Bombs w Poznaniu
Jedzenie Zamiast Bomb jest to ogólnoświatowa inicjatywa rozdawania bezpłatnych wegetariańskich posiłków potrzebującym. Oprócz wymiaru praktycznego jakim jest niesienie pomocy, akcja ma wymiar symboliczny. Zwraca uwagę na problem głodu i niedożywienia, które ma miejsce w każdym zakątku Ziemi, nawet w krajach najbogatszych. Problem głodu nie wynika z niedoborów żywności na świecie, a z polityki bogatych państw, które wolą olbrzymie nakłady finansowe przeznaczać na zbrojenie swoich armii. Tymczasem na poprawę sytuacji bytowej najbiedniejszych przeznacza się coraz mniej.
http://alterkino.org/food-not-bombs-w-poznaniu

Arizona: Trwają protesty przeciwko rasistowskiemu prawu

Świat | Dyskryminacja | Protesty

Trwają demonstracje w Arizonie w odpowiedzi na podpisanie przez gubernatora stanu aktu nr SB1070, czyli rasistowskiej ustawy wymierzonej w imigrantów. 24 kwietnia ponad 400 osób zebrało się na proteście w Tucson, który zorganizowany był przez kongresmena partii demokratycznej. Natomiast następnego dnia, w niedzielę, w stolicy stanu szło już 3500 ludzi.

Ustawa zacznie obowiązywać od sierpnia. Do tego czasu kilkanście ogólnokrajowych grup spróbuje zmusić sądy do zablokowania wdrożeniu tego prawa. Niektórzy wzywają do międzynarodowego bojkotu Arizony, aż do czasu uchylenia ustawy.

Dziś miała się odbyć kolejna demonstracja w Tucson. Następne w sobotę w Tucson i Phoenix. Demonstracje solidarnościowe miały już miejsce w Minnesocie, San Francisco i Nowym Jorku.

film:

Filipiny: Płonie jeden z najgorszych slumsów świata

Świat | Lokatorzy | Ubóstwo

Jak podaje agencja Reutersa setki rodzin zostało bezdomnymi po tym jak pożar strawił część dzielnicy Quezon, należącej do tak zwanej Megamanili - powstałego w kilkadziesiąt lat slamsu wokół stolicy Filipin. Megamanilę zamieszkują milniony ludzi, większość w straszliwych warunkach.

Władze miasta przeznaczyły szkoły w centrum pod noclegownie dla uchodźców.

Gaza: wojsko ostrzelało pokojową demonstrację

Świat | Dyskryminacja | Militaryzm | Represje

W czasie pokojowej demonstracji w El Maghazi przeciw przymusowemu zaprzestaniu uprawy ziemi w wytyczonej przez Izrael tzw. "strefie buforowej", żołnierze stojący przy ogrodzeniu granicznym otworzyli ogień do nieuzbrojonych demonstrantów. Rannych zostało dwóch Palestyńczyków i jedna aktywistka ISM z Malty.

24 kwietnia tuż po 11.00 ok. 150 osób, w tym lokalni mieszkańcy oraz działacze ISM wyruszyli z Al Maghazi w kierunku płotu granicznego oddzielającego strefę Gazy. Gdy protestujący dotarli na krawędź wzgórza, zostali ostrzelani ostrą amunicją. Części z nich kontynuowała jednak marsz - w grupie tej było 6 kobiet, dwójka aktywistów ISM i 20 mężczyzn. Tym ostatnim udało się dotrzeć do granicy.

Poszkodowani to Nidal Al Naji (18 l.) postrzelony w prawe udo, Hind Al Akra (22 l.) trafiony w brzuch (przeszedł ratująca życie operację) i Bianca Zimmit (28 l.) z Malty, która filmowała demonstrację, kiedy strzelono jej w udo. Znajdowała się wtedy w odległości ok. 80-100 m. od granicy. Wszyscy ranni znajdują się obecnie w szpitalu Al Aqsa.

Izrael wytyczył arbitralnie 300-metrową strefę buforową przy granicy, w której Palestynczycy maja zakaz poruszania się, nie mogą też korzystać ze swoich pól, które się w tym pasie znalazły. W strefie obowiązuje polityka "strzelania by zabić", a zdarza sie, że żołnierze strzelają do ludzi oddalonych nawet 2km od granicy. Protesty na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w rejonie przygranicznym organizuje szereg organizacji zrzeszających lokalnych farmerów i ludzi mieszkających przy granicy ludzi. Na protestach tych pojawiają się też przedstawiciele równych partii politycznych.

Hiszpania: Aresztowanie w związku z edukacyjnym antyszczytem

Świat | Represje

23 kwietnia rano policja aresztowała 1 osobę w związku z akcją wywłaszczenia korporacyjnej księgarni El Casa di Libro, przeprowadzoną 10 kwietnia w ramach antyszczytu w stosunku do spotkania ministrów edukacji, przez tzw. Grupę Rozpierdalającą Bolonię. Przypadek ten nie jest odosobniony - inne osoby zaangażowane w działania podczas szczytu były wzywane na policję. Więcej o minionym antyszczycie: tutaj

Grupa Rozpierdalająca Bolonię w oświadczeniu napisała, że stojąc wobec groźby pełnego urzeczywistnienia dyrektyw Procesu Bolońskiego od milczenia woli akcję bezpośrednią.

Grupa chce przekazać osobie zatrzymanej zebrane wyrazy solidarności od innych ludzi, stąd prośba o wysyłanie mejli na adres: bolognaburnsmadrid(a w kolku)gmail.com

Regularne podsumowania aktywności międzynarodowego ruchu studenckiego na rzecz edukacji emancypacyjnej rozsyłane są na listę mejlingową International Students Movement, na którą zapisać się można tutaj

Grecja: Strajk pilotów wojskowych i transportu publicznego, okupacja Ministerstwa Pracy po oddaniu kraju w ręce MFW

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Początek nowego tygodnia zaowocował pierwszymi reakcjami na oddanie Grecji pod kontrolę Międzynarodowego Funduszu Walutowego: wojskowi piloci oraz pracownicy i pracownice transportu strajkują.

Zaledwie kika godzin po tym jak z odległej wyspy Kastelorizo w zeszły piątek premier Giogros Papandreou ogłosił poddanie Grecji pod nadzór MFW, podkreślając, że "hellenizm zaczyna nową Odyseję", spontaniczny marsz 5000 osób, zorganizowany za pomocą Internetu i telefonów komórkowych, przeszedł ulicami Aten. Marsz zakończył się starciami z policją i aresztowaniem 15-letniej dziewczynki. Tymczasem banki były oblegane przez klientów chcących wydobyć swoje oszczędności.

Początek nowego tygodnia zaowocował ogłoszeniem przez rząd połączenia lub zniesienia wielu usług publicznych, celem zgodnego z konstytucją pozbycia się pracowników i pracownic publicznych. Na razie reakcje na nadzór MFW są raczej łagodne. Środki transportu publicznego (jeden z sektorów zagrożonych połączeniami) stały dziś w czterogodzinnym strajku, podczas gdy GSEE, centrala związków zawodowych sektora prywatnego, odmówiła udziału w zaplanowanym spotkaniu z Ministrem Pracy, w rytualnym i pustym geście niezadowolenia. Prawdopodobnie najbardziej nieoczekiwana reakcja nadeszła ze strony sił zbrojnych, gdyż piloci Sił Powietrznych odmówili podjęcia lotów szkoleniowych. Strajk doprowadził do szału Ministra Obrony, zwłaszcza, że zanosi się na podobne w marynarce podwodnej. Przyczyną protestu pilotów było opodatkowanie dwuletniego dodatku wynoszącego 6000 euro.

Chiny: Starcia i ogień na budowie, protest przeciwko rozbiórkom domów

Świat | Lokatorzy | Protesty

Mieszkańcy wsi podpalili rozlaną benzynę w czasie dzisiejszego protestu na placu budowy w górach Emei, na południowym-zachodzie prowincji Syczuan w Chinach. Atak był aktem protestu wobec planowanego wyburzenia ich domów.

Mieszkańcy przynieśli benzynę na plac budowy kompleksu rządowego co zmusiło pracowników do przerwania pracy - podały władze miasta Emeishan. Doszło do starć z policją, benzyna się zapaliła. Rannych zostało 4 protestujących i 3 policjantów.

Do sporu doszło we wsi Baoning, która czerpie korzyści z turystyki w górach Emei.

Według planu miejskiego ponad 1100 domów w pięciu miejscowościach będzie wyburzonych celem utworzenia przestrzeni dla turystów pomiędzy górami Emei a Wielkimi Kamiennym Buddą w Leshan. Projekt został zarzucony po protestach mieszkańcow, które były skutkiem wywłaszczeń. Wznowiono go 8 lutego tego roku.

Projekt, zagarniający 33 hektary i kosztujący około 2 miliardy juanów ma mieć centrum w mieście Lebano, z kompleksem luksusowych hoteli, ośrodków, klubów i parków.

Rządowe źródła podają, że ziemia pod projekt została zlicytowana w 2007 za 62 miliony yuanów.
libcom.org

Czechy: Kampania przeciw pracy elastycznej i tymczasowej

Świat | Prawa pracownika | Protesty

 Akcja w Ústí nad Orlicí We wtorek 20 kwietnia i w środę 21 kwietnia, działacze Czechosłowackiej Federacji Anarchistycznej (ČSAF) sekcja wschodnia dokonali symbolicznego zamknięcia urzędów pracy i agencji zatrudnienia. Drzwi zostały oblepione plakatami z napisem "Chcemy pracy, która nie jest pracą dla dziwek".

Akcja zachęcała do udziału w demonstracji z okazji 1 maja, która rozpocznie się od godz. 12:00 w Pradze na Placu Republiki.

Akcja odbyła się też pod biurami agencji pracy tymczasowych Manpower i Start People w Hradec Kralowe, Pardubicach i innych miastach, gdyż jak stwierdzili organizatorzy, przejmują one rolę urzędów pracy w ramach neoliberalnej logiki. W "nowoczesnych" zakładach pracy, właściciel zakładu nie jest już odpowiedzialny za warunki pracy swoich pracowników, ponieważ nie są jego pracownikami, ale pracownikami agencji pracy tymczasowej.

http://csaf.cz/index.php?clanok=1025

Ulica Marcela Szarego w Gdańsku?

Kraj | Prawa pracownika

Najprawdopodobniej już wkrótce działacz Inicjatywy Pracowniczej Marcel Szary będzie patronem jednej z ulic w Gdańsku. 20 kwietnia oficjalny wniosek w tej sprawie przedłożyli Radzie Miasta gdańscy Młodzi Socjaliści, a sprawie został nadany urzędowy bieg. Wniosek spotkał się z poparciem przewodniczącego Rady Miasta, który sprawę skierował do komisji.

To bardzo ważne, aby nadawać ulicom imiona wybitnych osób, które przyłożyły się do walki o sprawę pracowniczą - mówi Zbigniew Stefański, sympatyzujący z tą organizacją stoczniowiec i działacz związkowy z NSZZ "Solidarność".

Wielka Brytania: Bogaci coraz bogatsi

Świat | Gospodarka

Majątek tysiąca najzamożniejszych Brytyjczyków powiększył się w ciągu minionego roku o 30 proc., do 333,5 mld funtów. Uwzględniono wartość m.in. nieruchomości, udziałów w spółkach czy dzieł sztuki, lecz dane nie obejmują pieniędzy zdeponowanych na rachunkach bankowych.

Z rankingu wynika, że liczba mieszkających na Wyspach miliarderów wzrosła w ciągu roku z 43 do 53, przy czym 24 z nich to obcokrajowcy. Wyraźnie, z 50,8 do 54,5 proc., wzrósł udział 100 najzamożniejszych Brytyjczyków w łącznym majątku wszystkich bogaczy figurujących na liście.

Majątek Mittala, prezesa koncernu hutniczego ArcelorMittal, ocenia się obecnie na niemal 22,5 mld funtów. Rok temu było to niespełna 11 mld funtów. Na drugim miejscu tegorocznej listy bogaczy, podobnie jak rok wcześniej, uplasował się zamieszkały w Wielkiej Brytanii rosyjski biznesmen Roman Abramowicz, właściciel klubu piłkarskiego Chelsea. Jego majątek oszacowano na 7,4 mld funtów. Najzamożniejszym rodowitym Brytyjczykiem jest książę Westminsteru Gerald Grosvenor, którego majątek - głównie w postaci nieruchomości - ocenia się na 6,7 mld funtów. Brytyjska królowa Elżbieta II uplasowała się na 245. miejscu z fortuną ocenianą na 290 mln funtów. To o 20 mln funtów więcej niż przed rokiem.

Warszawa: Demonstracja przeciwników energii jądrowej

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

 Demonstracja antyatomowa W sobotę 24 kwietnia w Warszawie odbyła się demonstracja przeciwko planom budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Demonstracja rozpoczęła się wiecem na pl. Zamkowym, gdzie przedstawiciele Inicjatywy Antynuklearnej przedstawili argumenty przeciwko rozbudowie energetyki jądrowej w Polsce.

Mówiono o realnych kosztach budowy elektrowni atomowych, o finansowanej przez lobby atomowe kampanii dezinformacji skierowanej do społeczeństwa, zagrożeniach związanych z niemożliwością bezpiecznego składowania odpadów jądrowych, częstych awariach w rzekomo "bezpiecznych" elektrowniach w rozwiniętych gospodarczo krajach. Jak piszą organizatorzy na swojej stronie: "Niska sprawność wytwarzania, duże straty przesyłowe oraz energochłonność całego sektora energetycznego powodują, iż 30% produkowanej energii sektor zużywa na własne potrzeby. Za to wszystko płacą użytkownicy. Likwidacja strat i rozrzutności energii pozwoli zaoszczędzić więcej prądu znacznie mniejszym kosztem niż wyprodukowałyby elektrownie jądrowe (EJ). W dodatku zmniejszyłoby to ilość emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń. Zamysł budowy EJ w takich warunkach przypomina dolewanie wody do dziurawego wiadra."

Represje podczas demonstracji przeciwko rasizmowi i nacjonalizmowi w Białymstoku

Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Jest już kompletna relacja z demonstracji: zobacz tutaj

26.04.2010 Potrzebna pomoc dla zatrzymanych!
W związku z zarzutami dla antyfaszystów, potrzebne będą środki na pomoc prawną. Jako,że sprawy będą miały charakter karny a konsekwencje dla oskarżonych mogą być duże, istnieje szybka potrzeba zebrania większej sumy. "Liczymy na solidarność wszystkich ludzi wspierających nasze działania. W ten sposób możemy także pokazać naszą liczebność i siłę, oraz aktywnie włączyć się w ruch antyfaszystowski."

W sprawie przekazania pieniędzy na wsparcie piszcie do: [ barbarians@riseup.net ]

W imieniu wszystkich oskarżonych, dziękujemy za pomoc.
Antifa -Polska

Wielka Brytania: Naziści - ojciec i syn zatrzymani przez policję

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

 Nicky Davison Rozpoczął się proces Nicky'ego Davisona - lat 19 i jego ojca Iana - lat 41, w sprawie założenia grupy terrorystycznej Aryan Strike Force i planowania aktów terroru. Nicky - pseudonim Thorburn1488 - zalożył stronę internetową, na której rozpowszechniał poradniki jak konstruować bomby, zapalniki, granaty, trucizny i tłumiki do pistoletów. Wraz z ojcem namawiali do aktów terroru wobec imigrantów i na tzw. "ZOGi" - Zionist occupied Government. Ian Davison produkował w domu rycynę - jedną z najbardziej zabójczych substancji pochodzenia roślinnego. Obaj mieszkali w Anfield Plain i mieli powiązania z brytyjskim ruchem nazistowskim.

Grecja w szponach MFW

Świat | Gospodarka

Rząd Grecji uginając się pod narastającą presją rynków finansowych zwrócił się 23 kwietnia do Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego o pakiet ratunkowy wysokości 45 miliardów euro. Premier Jeorios Papandreu wyjaśniając ten bezprecedensowy wśród państw członkowskich Unii akt, powiedział – zwracając się do narodu greckiego – że nie miał innego wyboru, jak aktywować dostępne w nagłym wypadku pożyczki, uzgodnione zaledwie 10 dni wcześniej, po wielu miesiącach niezdecydowania co do tego, jak poradzić sobie z kryzysem.

Posunięcie Papandreu zostało dobrze odebrane przez rynki: wzrosły ceny akcji i wartość euro w stosunku do dolara. Jednak odpowiedzią na zwrócenie się o pożyczkę będą naciski ze strony nowych wierzycieli, żeby dokonać jeszcze większych oszczędności w wydatkach publicznych. To z kolei doprowadzi do zaostrzenia się niepokojów społecznych. Związki zawodowe i pracownicy budżetówki, którzy strajkowali 22 kwietnia, jednogłośnie orzekli, ze dalsza redukcja wydatków i podwyżka podatków doprowadzi do wybuchu społecznego. „Socjalistyczny” rząd Grecji, zmuszony przez międzynarodowy kapitał do drakońskich oszczędności znajdzie się pod jeszcze większą presją ze strony swoich obywateli.

Międzynarodowy Ruch Studencki - podsumowanie akcji z ostatniego miesiąca

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

 Interwencja służb przeciwko studentom w Puerto RicoTrwają strajki studenckie i okupacje w Puerto Rico. Obecnie 9 kampusów uczestniczy w strajku, który wymierzony jest w cięcia w płacach kadry nauczycielskiej, zamrożenie stanowisk kadencyjnych i plany obniżenia stypendiów studenckich. Więcej o akcjach i manifest strajkujących po angielsku i kastylijsku tutaj

22 kwietnia kilka dużych manifestacji studenckich odbyło się w Niemczech. Po 2000 osób protestowało w Aachen i Bonn, 4000 w Kolonii. Spontaniczny protest miał miejsce Marburgu gdzie przeciwko cięciom w budżecie Hesji na edukację, które wynoszą 79 milionów euro zebrało się 1000 osób. Około 50 osób przepuściło szturm na budynek gdzie akurat miała przemawiać minister edukacji, która uciekła i nie wróciła.

Ponad 10 tysięcy ludzi protestowało przeciwko cięciom w sektorze publicznym w Londynie 10 kwietnia, w demonstracji brali udział także studenci i studentki by wyrazić sprzeciw wobec ograniczaniu funduszy na edukację.

Ponad setka studentów i studentek rozpoczęła strajk głodowy na Uniwersytecie Cheikh Anta Diop w Dakarze (Senegal) aby wymusić reaktywację ich studenckiego związku.