Klerykalizm

Sejm przywrócił Fundusz Kościelny i odrzucił związki partnerskie

Kraj | Klerykalizm | Tacy są politycy

Sejm przywrócił dziś w głosowaniu Fundusz Kościelny w wysokości 94 milionów 300 tysięcy złotych. Posłowie przyjęli odnośną poprawkę Senatu do ustawy budżetowej.

Sejm odrzucił także w piątkowym głosowaniu wszystkie trzy projekty ustaw dotyczących związków partnerskich. Było to możliwe dzięki głosom 46 posłów PO.

Niemiecki Kościół po stronie zboczeńców

Świat | Dyskryminacja | Klerykalizm | Prawa kobiet/Feminizm

Ofiara zastosowania pigułki gwałtu szukała pomocy w dwóch szpitalach prowadzonych przez kościół katolicki w Kolonii.

Żaden z dwóch szpitali nie podał zgwałconej kobiecie pigułki wczesnoporonnej, gdyż jest to niezgodne z religią katolicką. Nie byłoby to aż takim skandalem gdyby nie fakt, że dwa szpitale odmówiły zabezpieczenia materiału dowodowego i odesłały kobietę z kwitkiem.

Pomogli dopiero pracownicy szpitala ewangelickiego. Szpitale prowadzone przez kościoły nie są prywatnymi firmami, są finansowane ze środków publicznych.

Austriacki profesor zażądał kary śmierci dla papieża i jego współpracowników

Świat | Klerykalizm

Richard Parncutt, wykładowca na uniwersytecie w Grazu w Austrii oskarżył papieża Benedykta o "masowe morderstwo z premedytacją". Oświadczył, że zarówno papież, jak i jego najbliżsi współpracownicy powinni zostać skazani na karę śmierci.

Parncutt obwinia ich i współodpowiedzialność dot. milionów zgonów ludzi ciepiących na AIDS w związku z katolickim stanowiskiem wobec antykoncepcji.

Rzecznik austriackiego episkopatu (Paul Wuthe) odpowiedział: "[oświadczenie] przekracza wszelkie dopuszczalne granice krytyki kościoła, jest niesmaczne i pokazuje brak wiedzy na temat stanu rzeczy"

Islamiści - V kolumna w obozie syryjskiej opozycji

Świat | Klerykalizm | Militaryzm | Publicystyka | Tacy są politycy

Jak wielkim wrogiem jest dyktator i zbrodniarz wojenny, tak żadna opozycja przeciwko niemu nie jest świętą krową i jej również należy się krytyka.

Syryjska opozycja antyreżimowa ulega politycznym gierkom i przekupstwu. Im dłużej trwa konflikt tym jest mniej oddolna, a jej liderzy stają się coraz większymi oportunistami. Tracą na tym ci, którzy chcą realnej zmiany gdyż w obliczu silnego wroga usiłują zachować jedność ponad wszystko. W takich warunkach często rozmywa się interes zwykłych ludzi.

Sunnici stanowią 70% populacji Syrii. Rozprzestrzenienie się konserwatywnego islamu to efekt ciągłej obecności religii w przestrzeni publicznej i organizowanie społeczności przez grupy skupione wokół meczetów. Mimo to do wybuchu wojny domowej islamiści byli w Syrii marginesem politycznym.

Obecnie w Syrii istnieją punkty w których ciężko opędzić się od czarnych flag dżihady stów i portretów bin Ladena. Wszystko dlatego, że nie każdy teren Wolna Armia Syryjska potrafiła uzbroić. Luki te wykorzystał Front Obrony Ludności Lewantu, który dzięki opuszczeniu Iraku przez wojska amerykańskie otrzymał solidne wsparcie w postaci uzbrojonych ludzi. Do tej pory miał tylko pieniądze Al. Quaedy.

Podstawową potrzebą wielu Syryjczyków jest obecnie przeżycie. I to zapewnili im islamiści. Cytowany w mediach mieszkaniec al.-Ghouta al.-Sharqieh miał powiedzieć „Nie przyjąłem ideologii Al.-Quaedy, nie zgadzam się z wieloma ich ideami jednak musimy przyznać, że są oni najlepiej wyposażeni do podjęcia walki z reżimem Assada ponieważ mają surowe zasady.”

Wolna Armia Syryjska, a raczej jej autonomiczne grupy gdyż na początku wojny było to kilka armii pod tą samą nazwą i banderą nie miała takiego wsparcia z zewnątrz jak islamiści. Konsekwencje są jakie są. Islamiści wyrastają na hegemona, a ludzie to tolerują.

Silna pozycja oszołomów dążących do ustanowienia w Syrii kalifatu z Koranem jako konstytucją zniechęca praktycznie cały świat do wspierania opozycji przeciwko Assadowi. Postawa lewicy jest różna. Staliniści wspierają Assada uważając go za wroga imperializmu, trockiści islamistów.

Lista akcji kompromitujących opozycję antyrządową jest długa:

- 23 grudnia 2011, wybuch samochodu – pułapki. 44 ofiary śmiertelne, 165 rannych.

- 6 stycznia 2012, atak na autobus policyjny. Ofiar 25, rannych 46. Na łamach YouTube islamiści ogłosili wojnę z reżimem w imię Allacha.

- 10 lutego 2012, wybuch samochodu-pułapki w Aleppo. Ofiar śmiertelnych 28, rannych 175.

Takich akcji było wiele. Największym zamachem był wybuch dwóch samochodów pułapek w Damaszku 10 maja 2012 w godzinach szczytu. Zginęło 55 osób, rannych było 372.

Islamscy mordercy dokonali również egzekucji trzynastu elektryków, którzy podnieśli protest przeciwko zbrodni w Huli dokonanej przez armię Assada (zamordowano tam 108 osób, w większości kobiety i dzieci). Siłą współpracującą z islamistami, a działającą wbrew Wolnej Armii Syryjskiej jest Rada Rewolucyjna Aleppo. Razem z Frontem Obrony Ludności Lewantu również dokonywali zamachów terrorystycznych za których odpowiedzialność spadała na całą opozycję.

W momencie w którym do walk dołączyli się islamiści, sprowadzani przez Al. – Quaedę z całego świata arabskiego lud stracił wszelką autonomię.

Świadczyć może o tym wydarzenie z Bostan al-Qasr w pobliżu Aleppo gdzie bojownicy Frontu Obrony Ludności Lewantu otworzyli ogień do demonstrantów i próbowali aresztować działaczy, którzy wykrzykiwali hasła zarówno przeciwko armii Assada jak i WAS i FOLL.

Obecni na proteście członkowie WAS z jednej strony nie zachowywali się tak autorytarnie jak islamiści, z drugiej nie interweniowali w obronie protestujących.

Mimo tak złej sytuacji należy mieć nadzieję, że opozycja nie powiązana z islamistami przestanie kierować się oportunizmem jakim bez wątpienia jest tolerowanie działalności islamistów. Islamiści nie chcą obalenia reżimu, a jedynie zmiany jego oblicza. Ich egipscy koledzy po fachu z Bractwa Muzułmańskiego pokazali, że po przejęciu władzy ruch ten swoją władzę opiera o starych reżimowych aparatczyków.

J. Białobrzeski

https://cia.media.pl/spojrzenie_z_bliska_na_syryjska_rewolucje_anarchista...
https://cia.media.pl/assad_imperializm_kapitalizm
https://cia.media.pl/nato_i_islamscy_fundamentalisci_historia_owocnej_wsp...

Okolo 70 imigranckich skłotersów i prostestujących szturmowało watykańską ambasadę.

Świat | Klerykalizm | Protesty

 (A) Wczoraj około 70 imigranckich skłotersów i protestujących szturmowało watykańska ambasadę w Paryżu protestując przeciwko kościołowi i jego decyzji w sprawie eksmitowania skłotersów z pustego kościoła w Lille aby ‘chronić święte miejsce’. Wielu skłotersów jest teraz na strajku głodowym. Protest zaczął sie w południe, gdy skłotersi przebili sie przez policje i ochronę do wnętrza ambasady.

Rozwinęli baner na oknie górnego pietra na którym było napisane ‘Jezus bronił nieznajomych, co wy, chrześcijanie zrobiliście dla waszych niezarejestrowanych braci?’ Protestujący zdecydowali ze zrobili to co należało i po dwóch godzinach opuścili budynek. Policja nie aresztowała nikogo, jednak rzecznik powiedział: „inwazja świętego, dyplomatycznego miejsca była obserwowała z wyjątkowa powaga”

Jan Paweł II, a bezpieczeństwo narodowe

Klerykalizm | Militaryzm

„Jan Paweł II, a bezpieczeństwo narodowe.” To tytuł konferencji, jaką w kwietniu organizuje Akademia Obrony Narodowej z publicznych pieniędzy. Jak podaje AON celem konferencji jest „określenie wyzwań w tworzeniu bezpieczeństwa Polski i Europy w XXI wieku w świetle nauczania bł. Jana Pawła II. „ Patronat nad całym przedsięwzięciem objęły władze państwowe i kościelne. Najważniejszymi tematami konferencji mają być:

• relacje religia a bezpieczeństwo,
• zagrożenia bezpieczeństwa cywilizacji zachodniej w XXI wieku,
• bezpieczeństwo w kontekście nauczania Jana Pawła II,
• rola Kościoła katolickiego w kształtowaniu duchownych podstaw bezpieczeństwa Polski i Europy,
• „słuszna wojna” w kontekście V przykazania Dekalogu,
• wojna jako narzędzie przywracania sprawiedliwości i porządku międzynarodowego,
• interwencje dyplomacji watykańskiej na rzecz bezpieczeństwa,
• rola i znaczenie duszpasterstwa wojskowego.

Szczególnie interesująca wydaje się dyskusja w kontekście „słusznej wojny” jakie popiera polskie duchowieństwo. Domyślamy się, że chodzi o konflikt w Afganistanie i Iraku.

Jerzy Robert Nowak, szatan i Węgry

Blog | Ironia/Humor | Klerykalizm | Tacy są politycy

Czytując Frondę znowu natrafiłem na artykuł powołujący się na Jerzego Roberta Nowaka jako na rozsądny autorytet w dziedzinie wiedzy na temat wszystkiego.

Nadziwić się nie mogę jak niekonsekwentni potrafią być narodowi katolicy. Z jednej strony wzdychają do braci Węgrów i tak zawłaszczają sobie dziedzictwo rewolucji '56, z drugiej biją pokłony Nowakowi.

Jestem w stanie zrozumieć, że Nowak jako główny ideolog Radia Maryja to wieczna ofiara ataków satanistów do którego obrony trzeba wysyłać siły policyjne, ale przecież to zwolennik reżimu Rakosiego, który w swoich książkach nazywa antystalinowską opozycję "rewizjonistami", a określenie "reżim" w stosunku do dyktatury bierze w cudzysłów.

Przypomnę, że Węgry będące dużo mniejszym państwem od stalinowskiej Polski, którą największymi "ofiarami" są ludzie pokroju Nowaka, więziły z powodów politycznych trzy razy więcej osób niż Polska.

Tak podsumowując, żeby zakończyć moje poranne refleksje, kilka cytatów Mistrza z książki "Węgry wychodzą z kryzysu".

"W partii pogłębiał się kryzys i zamieszanie, potęgowane przez wiadomości jakie nadawały zachodnie radiostacje, o inspirowanych przez Stalina procesach lat 30-tych i o tragicznej "sprawie Rajka". Sytuacja sprzyjała umacnianiu się wpływów skupionej wokół Nagyego i Losonczyego rewizjonistycznej opozycji, która twierdziła, że jest jedynym nurtem mogącym przynieść autentyczną naprawę błędów, i coraz bardziej zdecydowanie występowała z hasłami "socjalizmu w pełni dostosowanego do warunków węgierskich" czy "demokratycznego socjalizmu".

"31 października Nagy podjął decyzję o wyjątkowo poważnych konsekwencjach - wypowiedział jednostronnie Układ Warszawski i ogłosił neutralność Węgier"

"Skupiona wokół CBRR opozycja podjęła próby przeciwdziałania rosnącym siłom partii, wywarcia nacisku na rząd i zmuszeni go do ustępstw. (...) Już 8 grudnia 1956r. doszło do szczególnie ostrego starcia w mieście Salgótarjan, w konsekwencji wymierzonej w milicję manifestacji, której celem było uwolnienie osób aresztowanych za działalność antypaństwową. (...) Kontrrewolucyjni prowokatorzy wykorzystując manifestację tłumu, otworzyli ogień do pracowników zbrojnych formacji bezpieczeństwa, którzy odpowiedzieli nań."

https://cia.media.pl/wegry_56_rady_pracownicze_i_nieudana_proba_tworzenia...

Włoski ksiądz obarcza kobiety odpowiedzialnością za przemoc na nich samych

Świat | Klerykalizm | Prawa kobiet/Feminizm

W kończącym się roku na Półwyspie Apenińskim 118 kobiet zamordowanych zostało przez mężów, odrzuconych kochanków czy krewnych płci męskiej. Tymczasem ksiądz Piero C., proboszcz parafii w Lerici w Ligurii, na same święta na tablicy ogłoszeń, wywiesił prowokacyjny tekst.

Apelował w nim do kobiet, by zastanowiły się, czy same nie ponoszą winy za to, że mężczyznom "puszczają czasem nerwy". Powodem może być spóźniony obiad, nieposprzątane mieszkanie, zrzędliwość, skłonność do plotek i kłótni. Proboszcz znalazł także wytłumaczenie dla gwałtów, uważa bowiem, że wiele kobiet prosi się o to, zachowując się wyzywająco i nieskromnie ubierając.

Wiadomość o działaniach proboszcza szybko przekroczyła granice parafii i biskup diecezji La Spezia Ernesto Palletti nakazał mu natychmiast usunąć prowokacyjny tekst. Stowarzyszenie "Telefono rosa", różowy telefon, zajmujące się problemem przemocy wobec kobiet, zamierzało już zainteresować tą sprawą premiera Włoch i papieża. (Polskie Radio)

Kraków: Zakon Norbertanek sprzedaje osiedle z mieszkańcami

Kraj | Klerykalizm | Lokatorzy

Kilka lat temu zakon Norbertanek „odzyskał” teren obecnego osiedla przy ul. Marglowej w Krakowie, na którym znajdują się niewielkie domki dawnych pracowników kombinatu w Nowej Hucie. Przejęcie majątku przez siostry odbyło się bez rozgłosu. - Dostaliśmy jakieś świstki do podpisania i wszyscy podpisali - przyznaje mieszkaniec osiedla. Norbertanki obiecały, że będziemy mogli wykupić mieszkania. Tłumaczyły, że chcą uporządkować dokumenty i wtedy złożyć konkretną ofertę - relacjonują. - Jakaś tam oferta wreszcie się pojawiła, ale siostry szybko się z niej wycofały - wspomina Małgorzata Pikuła.

Kilka miesięcy później siostry poinformowały mieszkańców o przeniesieniu ich do mającego powstać w miejscu ich domów bloku. Jednak i z tej obietnicy bardzo szybko się wycofały, gdy okazało się, że teren jest wart 4 500 000 zł. W końcu mieszkańcy dowiedzieli się z ogłoszeń, że ich mieszkania zostały wystawione na sprzedaż. Nieruchomość ma być sprzedana z lokatorami, gdzie zdecydowana większość ma podpisane umowy na czas nieokreślony. Norbertanki nie chcą rozmawiać z mieszkańcami informując jedynie, że nie mogą oni skorzystać z możliwości pierwokupu.

Poznań: księża domagają się od Polski 13 mln zł

Kraj | Klerykalizm

Archidiecezja poznańska chce od skarbu państwa 13 mln zł. W budynku stanowiącym kiedyś część Kolegium Jezuickiego jest dziś szkoła baletowa. Pieniądze mają być właśnie za korzystanie z budynku. Księża powołują się o prawomocny wyrok wygranego w 2007 roku procesu o zasiedzenie.

Budynek przy ul. Gołębiej 8 wchodził w skład parafii farnej. Po wojnie skarb państwa odbudował zniszczony budynek, który do dziś zajmuje Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej - tłumaczy gazeta.pl.

Według obecnego stanu prawnego budynek szkoły stoi na działce należącej do Kościoła. Według reprezentu­ją­ce­go archidiecezję mec. Mikołaja Drozdowicza, próby porozumienia się z resortem kultury spełzły na niczym.

Moskwa: Wiec antyklerykalny za rozdziałem kościoła od państwa

Świat | Klerykalizm | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

W Moskwie odbył się antyklerykalny więc na pl. Ustinskim w którym uczestniczyło około 100 osób. W demonstracji uczestniczyli anarchiści, feministki, działacze LGBT i członkowie innych organizacji społecznych.

Akcja skierowana była przeciwko łączeniu cerkwi i państwa, klerykalizacji edukacji i wprowadzaniu ustawy o „ochronie uczuć religijnych” (m.in. w myśl ustawy karane może być pisanie słowa „bóg” z małej litery).

Na anarchofeministycznym bannerze napisano: "Ani cerkwi, ani kuchni, ani państwa - patriarchat na śmietnik historii".

Jan Paweł II świętą osobą. Czy aby na pewno? Kult jednostki

Blog | Klerykalizm

Zacznę od tego, że jeszcze niedawno sam uważałem papieża Polaka za osobę wręcz krystaliczną. Taki obraz przedstawiły mi media. Sam jestem wierzący - nie miałem więc powodów, by to negować, by się sprawą zainteresować.

Sytuacja zmieniła się, gdy zobaczyłem kłótnie pomiędzy środowiskami proRM vs wolnościowymi.

Interesuję się historią, znam grzechy kleru sprzed lat, jednak musimy pamiętać, że wśród księży - pederastów są też dobrzy ludzie tak samo, jak wśród policjantów - sadystów.

Dlaczego Karol Wojtyła nie jest moim autorytetem:

1. Wyświęcenia

Kilku beatyfikowanych przez niego osób można z czystym sumieniem nazwać zbrodniarzami

Alojzije Stepniać – Chorwacki kardynał, przyjaciel Hitlera i zdecydowany nazista. Przyczynił się do zabójstwa kilkunastu Żydów. Po wojnie odsiedział za swe czyny karę 15 lat więzienia.

Pius IX – z jego rozkazu zabito kilkanaście tysięcy włoskich republikanów. Rzekł mawiać gdy proszono go o łaskę „nie mogę i nie chcę”.

José de Anchieta – kaznodzieja nazywający Indian „mówiącymi zwierzętami” i głoszący zasadę „miecz i żelazny pręt to najlepsi kaznodzieje”

2. Ekumenizm

Przedstawia się go jako osobę która pojednała wszystkie religie. Jednak w deklaracji „Dominus Jesus” pisze że „katolicyzm jest jedyną prawdziwą religią i tylko ona prowadzi do zbawienia. Inne wyznania z natury swej są w błędzie”. To stanowisko pogorszyło kontakty z prawosławiem. Część Żydów obruszyła się na próby wyświęcenia Piusa XII który nazywał „Żydów psami”. Również stwierdzenie że buddyzm nie jest religią nie przyniosło mu wielu przyjaciół. Jednak pokazuje się nam obraz mszy ekumenicznej z Drohiczyna podczas której papież siedzi na złotym tronie, natomiast głowy innych wyznań na krzesełkach obok. Pierwszy między równymi?

3. Pinochet

Nie wahał się podać ręki i odwiedzić dyktatora Chile odpowiedzialnego za śmierć tysięcy opozycjonistów których kazał swych przeciwników rozstrzeliwać bez sądu. Gdy ten był zatrzymany w Anglii i oskarżony o ludobójstwo papież wystosował list w którym wstawiał się za dyktatorem.

4. Kult jednostki

Trzeba w sobie mieć wiele bałwochwalstwa i braku pokory by za swego życia godzić się na nazywanie swoim imieniem tysięcy ulicy i placów. Ojciec Święty również nigdy nie sprzeciwił się nazywaniu go w ten sposób choć przy jego autorytecie byłoby to niezmiernie proste. Pismo Święte: „Nikogo na Ziemi nie nazywajcie waszym ojcem, jeden jest tylko ojciec. Ten jest w niebie.” Nigdy też nie przeciwstawił się wydawaniu na jego osobę ogromnych sum pieniędzy (specjalnie przystosowanych samolotów itp.) podczas pielgrzymek.

5. Antykoncepcja

Przeciwstawił się pomysłowi lekarzy chcących współpracować z misjami i poprzez nie rozdawać prezerwatywy w celu powstrzymania fali AIDS w Afryce. Powiedział: „nie będę zmieniał zdania na temat który głosiłem od początku”. Współpraca ta mogła uratować wiele istnień.

6. Pieniądze

Praktycznie nigdy nie przekazał żadnych większych sum pieniędzy na pomoc dla biednych czy głodujących. Jednocześnie nauczał o życiu w skromności i dzieleniu się z innymi. Bank Watykański którego był zwierzchnikiem uwikłany był afery a jego kierownictwo ścigane listem gończym przez włoską prokuraturę. Papież odmówił jednak ekstradycji twierdząc „jestem przekonany o ich niewinności”.

7. Teologia wyzwolenia

Zwalczał teologię wyzwolenia w Ameryce Łacińskiej, czyli tzw. Kościół ubogich, który odżegnuje się od bogatych, a działa w imieniu i na rzecz ubogich. To wskutek interwencji Rzymu zostało wstrzymane działanie programu "Słowo i Życie" Stowarzyszenia Zakonników Ameryki Łacińskiej, którego celem była "alfabetyzacja biblijna" prowadzona z perspektywy ludzi ubogich.

8. Nie potrafi "unowocześnić" teologii Kościoła

Papież potępił wszystkie formy sztucznej kontroli urodzin jako „ciężki grzech obrażający Boga”, w aborcji widział „nasiona nowej formy holokaustu”, a homoseksualizm nazwał „moralnym złem”. Ten sam Papież sprzeciwiał się małżeństwu księży i nie godził się na kapłaństwo kobiet.

9.Pogłębiał hierarchię w kościele katolickim

Jest niezdolny do kontynuowania kursu Jana XXIII - najwybitniejszego papieża XX wieku - głębokich zmian w Kościele związanych z Vaticanum II. Jak zauważa brytyjski The Economist, "zamiast kontynuować tę ryzykowną drogę, papież Jan Paweł II postanowił ograniczyć to w dużej mierze". Podobnie uważa Bernardo Valli na łamach La Republica: "Jan Paweł II stara się powstrzymać nurty soborowe, które mogłyby obalić hierarchię Kościoła katolickiego". Ogłosił, że przepisy kanoniczne są rozkazami Boga. Częstokroć wzmacniał tradycję zrównywania papieskich decyzji z mocą samej Biblii. Tak uczynił 12 listopada 1988, kiedy w czasie kongresu dotyczącego teologii etycznej Opus Dei, ogłosił, że poglądy etyczne zawarte w encyklice Humanae vitae staną się od tej chwili częścią doktryny katolickiej.

10.Pedofilia

4 kwietnia 2010 brytyjski dziennik The Times podał, że Jan Paweł II wstrzymywał dochodzenie w sprawie swojego przyjaciela, austriackiego kardynała Hansa Hermanna Groëra, który miał dopuścić się molestowania nawet dwóch tysięcy chłopców. The Times ujawnia też, że papież promował pewnych wyższych dostojników Kościoła mimo zarzutów, że dopuszczali się oni czynów pedofilskich.

Jedna z ofiar Groëra, Michael Tfirst, twierdzi, że już od lat 70. powiadamiał o tej sprawie wyższe władze kościelne i że w 2004 Kościół wypłacił mu równowartość trzech tysięcy trzystu funtów w zamian za milczenie. Nie ma wątpliwości, iż Ratzinger znał szczegóły raportów o przypadkach molestowania. Nie ma też wątpliwości, iż jego bezpośredni przełożony Jan Paweł II brał udział w systematycznym i zakrojonym na szeroką skalę procesie ich ukrywania, mówi Tfirst.

11. Święta Inkwizycja

Jan Paweł II popierał Opus Dei (następcę Świętej Inkwizycji) , m.in. poprzez kanonizację jego założyciela, Josemaría Escrivá de Balaguera.

Proszę o zachowanie poziomu dyskusji.

Salud!
B.

Niemcy: Pracownicy branży kościelnej wywalczyli prawo do strajku

Świat | Klerykalizm | Prawa pracownika

Niemiecki federalny sąd pracy wydał korzystny dla związków zawodowych wyrok, z którego wynika, że pracownicy instytucji kościelnych mają prawo do strajku. Sprawa dotyczy około 1,2 miliona pracowników zatrudnionych w tym sektorze.

Przeciwko związkom zawodowym wystąpił szereg kościołów protestanckich, które powoływały się na artykuł w konstytucji, który stwierdza, że organizacje kościelne nie mogą podlegać zewnętrznym wpływom. Nie mając dotąd prawa do strajku, pracownicy tej branży nie mieli silnej pozycji negocjacyjnej.

Jednym z haseł protestu było: "Negocjacje w sprawie płac, to nie dzieło szatana".

Zadłużony, ale hojny. Kraków sprzedaje kościołowi działki za 30% ich wartości

Kraj | Klerykalizm | Tacy są politycy

Zadłużony po uszy Kraków oszczędza na edukacji, kulturze i komunikacji publicznej. Jednocześnie zgadza się sprzedać katolickiej parafii kilka należących do gminy działek udzielając 70% rabatu od ich rzeczywistej ceny.

Rada Miasta Krakowa na posiedzeniu 24.10.2012 wyraziła zgodę na sprzedaż w trybie bezprzetargowym działki przy ul. Łowienieckiej na rzecz Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Zdecydowano, by grunt, którego cena rynkowa wynosi 1.191.036 zł netto (milion sto dziewięćdziesiąt jeden tysięcy złotych) sprzedać parafii za jedyne 357.310 złotych netto, czyli około 88,3 zł za 1m2. W posiedzeniu wzięło udział 38 radnych; 35 zagłosowało „za”, a 3 wstrzymało się od głosu. Nikt nie wyraził sprzeciwu.

Biskup atakuje zgwałconą 14-latkę i jej matkę

Kraj | Klerykalizm

Duchowny uderzył w matkę zgwałconej nastolatki, która wystąpiła do Trybunału Praw Człowieka w Starsburgu ze skargą na Polskę, bo lubelscy lekarze nie chcieli przerwać ciąży jej córki. Wstrząsające, że matka chciała w ten sposób zarobić i zarobiła - powiedział bp Kazimierz Ryczan o sprawie zgwałconej Agaty z Gdańska, której cztery lata temu lekarze odmówili prawa do aborcji.

Strasbourski trybunał orzekł, że Polska naruszyła zakaz nieludzkiego i poniżającego traktowania zagwarantowany przez Europejską Konwencję o Ochronie Praw Człowieka. Sędziowie uznali też, że nasz kraj złamał prawa do życia prywatnego i rodzinnego oraz do wolności i bezpieczeństwa osobistego.

SKarb Państwa musi zapłacić 30 tys. euro zadośćuczynienia Agacie oraz 15 tys. euro jej matce i pokryć koszty postępowania sądowego wynoszące 16 tys. euro.

Kanał XML