Assad - imperializm - kapitalizm

Świat | Militaryzm | Publicystyka | Tacy są politycy

Lewica, prawica i środowiska radykalne mają poważny problem z Syrią. Po której stronie należy się opowiedzieć, jeżeli po którejkolwiek?

Niektórzy uważają, że opresyjność reżimu Assada powinna skłaniać nie tylko do popierania opozycji, ale również interwencji Zachodu. Drudzy uważają, że zbrodniczy reżim Assada to mniejsze zło walczące z czymś dużo gorszym. Jeszcze inni popierają rewolucję, ale stanowczo sprzeciwiają się interwencji zachodu. Uważają, iż wspieranie reżimu jest złe, wspieranie interwencji również, ale rewolucja jako całość stanowi kwestię problematyczną.

Zwolenników reżimu i przeciwników rewolucji, takich jak Winnicki i Młodzież Wszechpolska – miłośników nacjonalistycznych dyktatur, należy pozostawić z boku, żeby kisili się w jednym sosie z trzecioświatowymi maoistami. Im dłużej faszystowska morda nie wychyla się poza margines, tym lepiej. Inaczej trzeba podejść do tych, którzy mówią „Tak, Assad to dyktator i zbrodniarz, ale jednocześnie reprezentuje pewien postęp. Jest przeciwnikiem państwa izraelskiego, wspierał Liban podczas ataku Izraela, wspiera palestyński ruch oporu i jest przeciwnikiem amerykańskiego imperializmu.”. Dla nich rewolucja jest siłą, która destabilizuje bliski wschód na korzyść izraelskich syjonistów i amerykańskich imperialistów. Taki punkt widzenia jest jak najbardziej błędny z dużo prostszego powodu, niż wydawać by się nam mogło na pierwszy rzut oka. Owszem klan Assadów jest antyimperialistyczny – antyamerykański, ale jest to antyimperializm koncesjonowany. Stary Assad wysyłał swoje wojsko ramię w ramię z armią amerykańską, brytyjską i saudyjską do Iraku w 1991 roku. Jego syn, obecny przywódca państwa syryjskiego tolerował przetrzymywanie więźniów CIA na terenie Syrii po 11 września 2001. Nazywanie Syrii ośrodkiem jakiegokolwiek oporu przeciwko systemowi jest po prostu kiepskim żartem.

Ponadto Syria jest częścią militarystycznego sojuszu w Azji południowo-zachodniej, którego hegemonem jest (prawdopodobnie posiadający broń jądrową) Iran. Sojusz irańsko-syryjski walczy z sunnitami, wspiera palestyński ruch oporu co buduje mu wizerunek antysystemowego frontu wyzwoleńczego. W rzeczywistości jedni i drudzy są również sojusznikiem Rosji, a więc drugiego imperializmu. Putin i Assad mają wspólnego wroga w postaci islamistów, którzy zarówno w Rosji jak i w Syrii próbują wykorzystywać konflikty społeczne do budowania swojego kapitału politycznego.

Wspierania Assada nie ma nic wspólnego z walką przeciwko systemowi, kapitałowi, imperializmowi. Stronnictwa socjal-nacjonalistyczne usiłują przedstawiać reżim Assada jako bastion walki z neoliberalizmem.

Owszem, partia Baas (Partia Socjalistycznego Odrodzenia Arabskiego) przeforsowała w latach 60-tych wiele reform korzystnych dla chłopów i robotników. Jednak wszystko było prowadzone w sposób scentralizowany i biurokratyczny. Syria była totalitarnym państwem socjalnym na wzór bolszewicki.

Sytuacja polityczno-gospodarcza zaczęła się zmieniać kiedy Assad – ojciec przejął władzę. Lata 70-te to okres zmian i odchodzenia od etatyzmu. Reformy Assada – syna miały już charakter stricte neoliberalny - wzrost cen, cięcia socjalne. Państwo przestało zabezpieczać swoich obywateli. Gospodarką sterują natomiast członkowie partii tworzący coś na kształt mafii.

Siłą napędową, która doprowadziła do wybuchu rewolty nie jest brak demokracji, terror polityczny sam w sobie, ale brak perspektyw i poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego u ludzi ubogich. Protesty zaczęły się od biedniejszych przedmieść Damaszku i innych miast.

To nie przypadek, że klasa średnia czy biznesmeni tolerowali Assada, a kiedy zaczęło się coś dziać, to właśnie oni zaczęli szukać nowych liderów politycznych.

Problemem oddolności rewolucji syryjskiej jest to, że większość ludności ubogiej jest wyznania sunnickiego, a na tym kapitał próbują budować wspierani przez Al-Quaedę islamscy reakcjoniści. Niestety nie są już takim marginesem, jakim byli na początku rewolucji. Obecnie są liczącą się siłą polityczną. To oni dokonywali ataków m.in. na mniejszości chrześcijańskie. Usiłują zatrzeć klasową płaszczyznę rewolucji i zmienić ją w sekciarską wojnę religijną.

Podsumować można to następująco:

1. Reżim Bashara Al Assada nie jest żadnym ośrodkiem oporu antyimperialistycznego.

2. Syria nie jest bastionem oporu przed neoliberalizmem. Rządu nie można ani bronić, ani wspierać, ale go zwalczać gdyż nie oferuje on nic dobrego.

3. Ubodzy ludzie, zdeterminowani do walki nie zasługują na szyderstwa i epitety typu "imperialistyczna agentura" czy "islamscy troglodyci".

J. Białobrzeski

https://cia.media.pl/islamisci_v_kolumna_w_obozie_syryjskiej_opozycji https://cia.media.pl/spojrzenie_z_bliska_na_syryjska_rewolucje_anarchista...
https://cia.media.pl/warszawa_demonstracja_poparcia_rezimu_syryjskiego_i_...

Assad - imperializm - kapitalizm

"Reformy Assada – syna miały już charakter stricte neoliberalny - wzrost cen, cięcia socjalne. Państwo przestało zabezpieczać swoich obywateli. Gospodarką sterują natomiast członkowie partii tworzący coś na kształt mafii."

Wypisz wymaluj reżim tuska.

U nas też antytuskowską

U nas też antytuskowską opozycję pokazuje się jako fundamentalistów religijnych i terrorystów.

Pytanie brzmi co po

Dziś z pierwszych stron gazet i z telewizji korporacyjnych zniknęła Libia.Mimo to w walkach frakcyjnych między brygadami plemiennymi, islamistycznymi, prorządowymi i tzw. zielonymi zginęły setki osób, do tego dochodzi samowola nowej bezpieki i wojsk libijskich, gangi narkotykowe i handlarzy żywym "towarem" walczące o szlaki przerzutowe, ataki na nielicznych chrześcijan. Wszystko to kosztowało życie ok. 2 000 osób. Co będzie w Syrii gdzie mniejszości wyznaniowe, narodowe są o wiele liczniejsze.

"którego hegemonem jest

"którego hegemonem jest posiadający broń jądrową Iran."

nawet Izrael tego nie potwierdza, zwykłe kłamstwo

Według mnie to chcą obalić Assada aby zlikwidować kontruderzenie na Izrael w przypadku jego ataku na Iran. Ewentualnie zwalczają się tam kilka faszyzmów i dyktatur: faszystowscy syjoniści, radykalni islamiści, reżim Assada. Do tego dochodzą imperialistyczne interesy Rosji i USA. Według mnie najmniejszym złem jest tam jednak Assad, a jesli potwierdzi sie ze to wszystko jest tylko środkiem do dorwania sie do ropy w Iranie. To juz każdy bedzie wiedzial kto jest ten "bardziej zły"

A wiesz ile ludzi zdążyło

A wiesz ile ludzi zdążyło to najmniejsze zło wymordować? Przy pomocy czołgów i myśliwców? Z drobną pomocą karabinów i broni białej?

?

No ile? Powiedz.

Według ONZ ponad 60 000.

Według ONZ ponad 60 000.

Co właściwie autor tekstu

Co właściwie autor tekstu chciał udowodnić?
Ze reżim Asada jest zbrodniczy - wiadomo
ze popiera go rosja i chiny - tez
ze jest sojusznikiem Iranu - oczywiście
Zbrodniczy jest każdy reżim - a jeśli nie pragnie takim być ( czytać Bakunina!!!). Czy to znaczy ze świecki reżim Asada ma zastąpić chaos i terror fundamentalistów - jak mamy z tym do czynienia w Libii?
Upadek Syrii to otwarcie drogi do interwencji w Iranie i wojna na jeszcze większą skale a potem konflikt przeniesie się na zasobne w węglowodory kraje kaspijskie. A na to nie chcą się zgodzić Rosja i Chiny gdyż długofalowym celem owych wojen "rewolucji" itd... jest kontrola nad źródłami energii. Kontrola ta ma powstrzymać dalszy rozwój Chin - i to jest cel główny i strategiczny a do osiągnięcia go potrzeba tez ubezwłasnowolnienia Rosji. Rewolucja w Syrii trwała krótko. Dziś mamy do czynienia z wojną najemników za Saudyjskie pieniądze i przy użyciu Natowskiej broni. Moze nie jest to paralerne porównanie ale jesli w drugiej wojnie światowej po stronie aliantów mielimy kolonialną Brytanie, imperialistyczne USA i stalinowskie sowiety to czy to znaczyło ze trzeba było popierać Hitlera? Wojna w Syrii jest pierwszym konfliktem w nowym geopolitycznym starciu podobnym do tych jakie mieliśmy w czasach zimnej wojny w Korei i Wietnamie. Kazdy kto ma oczy i widzi to widzi właśnie ze USA i UE wywołują chaoś doprowadzają do władzy fundamentalistów a nie z nimi walczą.

odpowiedz

Widze ze sa jeszcze na tej stronie ludzie ktorzy maja troche oleju w glowie Troche naprostowales goscia pisze nie majac pojecia o co chodzi w tej rozgrywce Kazdemu takiemu gamoniowi na poczatek polecam ksiazke brzezinskiego wielka szachownica pisze gosc bez ogrudek o co chodzi a ten pajac sobie tam wymysla dardamele ............... zero dazenia do elementarnej prawdy wpis jest odpowiedzia na wpis ,, co wlasciwie autor tekstu chcial udowodnic

Chcecie czy nie

karty zostały rozdane i to nie ci "biedni" ludzie je rozdali ani nie Asad czy inny miłujący boga i ojczyznę Abdulah
Wiecie ile kosztuje wyrzutnia RPG ?
No właśnie , więc możecie pisać arty, debatować i robić protesty nawet ,a ja wam mówię
wszystko się toczy zgodnie z planem. Niestety taka jest prawda marna

Nie kolego. Dziś jeszcze

Nie kolego. Dziś jeszcze można coś zmienić. Powstrzymać przyszłą wojnę, Osłabić agresorów. Jutro bedziesz miał taki wybór jak dzis mają ludzie w Syrii - Asad albo fundamentaliści, PiS albo PO.

bialobrzezki niewie co pisze

rzad asada nie oferuje nic nowego a co nowego zaoferowal zachod polsce panie brzeski co zaoferowal libi co zaoferowal irakowi afganistanowi moze pan brzeski wiezy w demokracje wiec powiedzpan brzeski w jakim panstwie jest demokracja a czemu to pan brzeski boji sie broni jadrowej iranu [niewiadomo czy jest] a nie boi sie tej samej broni w rekach innych panstw bliskiego wschoduPanie bzeski piszac ,,ubodzy ludzie zdeterminowali do walki ,, pokazal pan intelektualna klase nie bede panu robil przyjemnosci odpowiadajac na te mierne wypociny polecam tylko prisonplanet pl niech sie pan zorientuje o co chodzi no chyba ze pan wie a to co piszesz to twoja prac wiec moze niedyskretne pytanie ile ci placa ........

"Wspierania Assada nie ma

"Wspierania Assada nie ma nic wspólnego z walką przeciwko systemowi, kapitałowi, imperializmowi. Stronnictwa socjal-nacjonalistyczne usiłują przedstawiać reżim Assada jako bastion walki z neoliberalizmem."

Wspieranie jego przeciwników dokładnie tak samo.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.