Kraj

Warszawa: Protest pracowników lotniska

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

Związki zawodowe zrzeszające pracowników obsługi naziemnej lotniska Chopina przystąpią w nocy z niedzieli na poniedziałek do bezterminowego protestu. PLL LOT twierdzi, że pomimo protestu rejsy będą odbywać się normalnie. Pracownicy odpowiedzialni za wykonywanie lotów skarżą się na nadmierne obciążenie pracą, które może powodować tragiczne w skutkach błędy. Związkowcy uważają, że pracowników personelu naziemnego na warszawskim lotnisku jest zbyt mało w stosunku do zadań, jakie wykonują i domagają się m.in. podwyżek płac.

Chodzi o pracowników spółki LOT AMS, czyli bazy technicznej wydzielonej przed dwoma laty ze struktur PLL LOT. Przewodniczący Związku Zawodowego Naziemnego Personelu Lotniczego Robert Skalski poinformował dziennikarzy, że protest będzie polegał na tym, że mechanicy nie będą przystępować do normalnych działań, czyli nie będą dokonywać niezbędnych wpisów w dziennikach pokładowych, które umożliwiają samolotom startowanie z lotniska. Zaznaczył, że protest będzie trwał do odwołania.

Warszawa: Demonstracja w obronie skłotu Elba

Kraj | Miejsca | Represje | Ruch anarchistyczny

Aktualizacja 20:15: Demonstracja dotarła na pl. Konstytucji, gdzie się zakończyła. Wiele osób udało się po demonstracji na squat.

Głównymi ulicami idzie liczna w obronie squatu Elba. Demonstranci krzyczą m.in.: "Elba zostaje", "Warszawa dla ludzi, nie dla deweloperów" oraz "Miasto to nie firma".

W piątek 16 marca, do warszawskiego skłotu Elba wkroczyli nielegalnie ochroniarze i zaatakowali przebywające tam osoby. Przybyła na miejsce policja stanęła po stronie ochroniarzy. W trakcie trwającej cały dzień konfrontacji, wiele osób zostało rannych. Wieczorem, skłotersi oraz osoby ich wspierające zdołali ponownie zająć budynek przy ul. Elbląskiej 9/11 w Warszawie. Właściciel w końcu pozwolił mieszkańcom na pozostanie jeszcze tydzień na terenie posesji. W najbliższy piątek planowana jest demonstracja w obronie skłotu.

Oświadczenie skłotersów z Elby na temat wydarzeń z 16 marca | Kto wywłaszcza? Oświadczenie Syreny wobec blokady eksmisji Elby | Oświadczenie Warszawskiej Akcji Antyfaszystowskiej "Ręce precz od Elby" | Oświadczenie Samby z Szamba ws. próby eksmisji Elby | Oświadczenie kolektywu UFA w sprawie próby likwidacji squatu "Elba" | Oświadczenie kolektywu Centrum Reanimacji Kultury w sprawie eksmisji warszawskiego squatu Elba

Poznań: Pikieta przeciw zwolnieniom pod Roche Polska

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Zwolnienia

W czwartek odbyła się kolejna z serii pikiet pod siedzibami Roche w Polsce i na świecie. Tym razem w Poznaniu, pod siedzibą firmy nieopodal Jeziora Maltańskiego. Ochrona próbowała wygonić protestujących, jednak pikieta odbyła się bez większych przeszkód. Pikietę zorganizowała Fundacja ZaCzyn oraz Związek Syndykalistów Polski. Kolejne pikiety solidarnościowe organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pracowników planowane są m.in. w Hiszpanii i Norwegii.

Protestujący wspomnieli o zwolnieniach, które miały dotąd miejsce w fimie Roche na całym świecie i które objęły prawie 5 tys. pracowników i o planach dalszych zwolnień, które mogą dotkąć również polską filię firmy. Wiadomo na przykład, że warszawskie biuro ma w planach zwolnienie 150 osób i zlecenie ich pracy zewnętrznym firmom.

Pikietujący mieli ze sobą banner „Stałe umowy, bez krętactwa” oraz „Dość represji związkowców”. Na planszach mieli również hasło: „Dziś tu pracujesz, jutro wylatujesz – organizuj się!”. Pikietę obserwowała liczna grupa pracowników Roche. Aktywiści rozdali im ulotki o treści przytoczonej poniżej.

W Krakowie ma nie dojść do likwidacji stołówek w szkołach

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Jak dowiedział się nieoficjalnie portal interia.pl, nie dojdzie do likwidacji stołówek w krakowskich szkołach. Sprawa ta wzbudziła wiele kontrowersji wśród dyrektorów i samych rodziców, dla których korzystanie z usług zewnętrznej firmy cateringowej wiązałoby się z większymi wydatkami na żywienie dziecka w szkole.

"Polecam wstrzymanie wszelkich działań związanych ze zmianą formy prowadzenia stołówek w szkołach oraz wstrzymaniem redukcji etatów pracowników pedagogicznych oraz administracji i obsługi w przedszkolach" - napisał w odpowiedzi na pismo dyrektorów Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski. Była to reakcja na protesty, m.in. list otwarty, podpisany przez 242 dyrektorów krakowskich placówek oświatowo-wychowawczych.

Cała Polska:Tydzień Weganizmu 2012

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt
2012-03-15 22:00
2012-03-22 22:00

http://www.facebook.com/events/377016075649796/

16 - 22 kwietnia, Warszawa (i Polska)

Zapraszamy serdecznie na organizowany przez Stowarzyszenie Empatia Tydzień Weganizmu 2012. Wydarzenie to organizujemy od 2009 roku.

Poszczególne spotkania odbywające się w ramach Tygodnia starają się przede wszystkim odpowiedzieć na pytania związane z etyką (co jest złego w eksploatacji i zabijaniu zwierząt), praktyką (jak wygląda i smakuje wegańska kuchnia) i czy to jest zdrowe (jak dieta wegańska ma się do ludzkiego zdrowia). Wszystkie spotkania mają charakter interaktywny – jesteśmy otwarci na pytania i wręcz żądni dyskusji :)

Spotkaniom towarzyszą konkursy, w których nagrodami są produkty od sponsorów Tygodnia. Tegoroczny program właśnie się klaruje. Zeszłoroczny możecie zobaczyć tutaj: http://www.wegetydzien.pl/program.php

Główne wydarzenia organizowane przez Empatię mają miejsce w Warszawie. Ale absolutnie nie chcemy na tym poprzestawać! Zachęcamy Was do zorganizowania Tygodnia Weganizmu w Waszej miejscowości:

ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW NA DARMOWE ULOTKI: http://www.wegetydzien.pl/zapisy.php

Chcesz zostać patronem medialnym wydarzenia, partnerem lub sponsorem wydarzenia? Czekamy na kontakt pod adresem: info@empatia.pl

- - - -
Co to jest weganizm? - to sposób życia dążący do rzeczywistej minimalizacji uczestnictwa w eksploatacji zwierząt. Najważniejszy aspekt tego pojęcia dotyczy diety, ponieważ dla pożywienia jest wykorzystywana największa ilość zwierząt. Weganizm w tym zakresie oznacza odrzucenie z przyczyn etycznych produktów odzwierzęcych. W innych dziedzinach cechuje się podobnie konsekwentną postawą, np. w sprzeciwie wobec hodowli zwierząt z przeznaczeniem na futra, wykorzystywania zwierząt do doświadczeń, do celów rozrywki itd. Ta spójna i nowoczesna idea i praktyka zdobywa na świecie coraz większą liczbę zwolenników, również ze względu na korzyści ekologiczne z jej przyjęcia.

Wegański FAQ: http://empatia.pl/weganizm
Weganizm a etyka: http://empatia.pl/etyka
Weganizm a zdrowie: http://empatia.pl/zdrowie
Weganizm od kuchni: http://www.facebook.com/WeganizmSprobujesz

weganizm.org
empatia.pl

Warszawa: Marsz w obronie pszczół

Kraj | Gospodarka | Protesty

W Warszawie odbył się marsz w obronie pszczół. Marsz pszczelarzy miał na celu zwrócenie uwagi na fakt wymierania pszczół co spowodowane jest opryskami i uprzemysłowieniem rolnictwa.

Zwracali uwagę na fakt, że największym zagrożeniem dla hodowanych przez nich owadów są monokulturowe, niszczące bioróżnorodność i pryskane chemią uprawy roślin GMO, które z tego powodu powinny być według nich zabronione.

Pszczelarze od 10 lat próbują walczyć o swobody dla swojej profesji. Przepisy wprowadzane przez rząd są korzystne nie dla nich samych, ale dla kapitału ponieważ najwięcej zyskują firmy pośredniczące w handlu produktami pszczelimi.

W ciągu ostatnich 20 lat zmniejszyła się liczba pni pszczelich. Jest ich 800 tys. O 1,5 mln za mało.

Warszawa: Prywatyzacja odbiera dzieciom obiady w szkole

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Tacy są politycy

Władze warszawskiego śródmieścia planują prywatyzację stołówek we wszystkich 24 szkołach podstawowych oraz 4 gimnazjach funkcjonujących w dzielnicy. Oznacza to, że stołówki w szkole zostaną zlikwidowane, a dostarczaniem obiadów będą się zajmowały firmy cateringowe.

Działania władz śródmieścia dyktowane są oszczędnościami mimo, iż obiady gotowane we własnych stołówkach są tańsze niż zapewniane przez firmy cateringowe. Prywatyzacja stołówek będzie się wiązała ze zwolnieniami szkolnych kucharzy i kucharek.

Gwoli przypomnienia, burmistrz śródmieścia, Wojciech Bartelski przez wiele lat był ważnym działaczem stowarzyszenia KoLiber.

Zapowiada się duży wzrost opłat za wodę w mieszkaniach

Kraj | Gospodarka | Lokatorzy

W tym roku ceny wody w wielu miejscowościach wzrosły od 7 proc. do 30 proc. To niewiele w porównaniu z tym, co może nas jeszcze czekać.

W przyszłym roku może wejść w życie ustawa o korytarzach przesyłowych, która nakazuje wypłatę rekompensat właścicielom nieruchomości, przez które przebiegają m.in. linie energetyczne, gazociągi i wodociągi. Zdaniem ekspertów, skutki dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej nie są ujawniane ze względu na to, że są zbyt drastyczne. Ceny wody i ścieków mogą wzrosnąć nawet o 100 %.

Ponieważ Polska prawdopodobnie nie wypełni do 2015 r. zobowiązań traktatu akcesyjnego dotyczącego modernizacji oczyszczalni ścieków komunalnych i jakości wody, Unia Europejska może nałożyć na Polskę karę w wysokości ponad 4 mln euro dziennie. W tej sytuacji podwyżki cen wody w niektórych miejscowościach mogą sięgnąć nawet 400 proc.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Warszawa: Protest przeciw Ryanair na lotnisku Okęcie

Kraj | Protesty

Dziś na lotnisku Okęcie w Warszawie miała miejsce akcja solidarnościowa z kampanią „Ryanair Don’t Care”. Aktywiści Związku Syndykalistów Polski rozdawali na hali lotniska ulotki informujące pasażerów o sytuacji personelu linii lotniczych Ryanair. Po chwili, interweniowała ochrona lotniska, która stwierdziła, że w hali nie wolno rozawać ulotek i robić zdjęć. Aktywistami zajął się również policyjny oddział pirotechniczny. Na szczęście obyło się bez dalszych represji.

Kampania „Ryanair don’t care”, zapoczątkowaną przez Johna Foleya, rodzica jednej z wykorzystanych przez firmę pracownic tymczasowych. Ryanair wykorzystuje marzenia młodych, którzy chcieliby pracować jako stewardzi i stewardessy. Zamiast zatrudniać i szkolić personel w Wielkiej Brytanii, firma wymaga od kandydatów do pracy wpłaty 3 tys. euro tytułem pokrycia kosztów „szkolenia”. To „szkolenie”, to tak naprawdę praca, a za przywilej jej wykonywania muszą zapłacić pracownicy. Po tym „okresie szkoleniowym” (zazwyczaj 5 tygodni), niektórzy są zatrudniani na okres próbny. Lub nie. Firma zwykle zwalnia 200 osób miesięcznie. Córka Johna była jedną z pracownic, która została zwolniona prawdopodobnie tylko dlatego, żeby zrobić miejsce dla kolejnej osoby przyjętej na „szkolenie”. Zwolniono ją w trakcie pracy. Poleciała samolotem do miejsca docelowego, ale nie pozwolono jej wrócić powrotnym lotem, gdyż już została zwolniona. Jej rodzice musieli pojechać zagranicę, by ją odebrać.

Ceny w górę, inflacja rośnie

Kraj | Gospodarka

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2012 r. wzrosły o 4,3 proc. w stosunku do lutego 2011 roku, a w porównaniu ze styczniem 2012 r. wzrosły o 0,4 proc. - informuje PAP. Oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego są wyższe niż te, które prognozowali analitycy ankietowani przez agencję, którzy liczyli odpowiednio na 4,1 i 0,2 proc.

Najbardziej od stycznia podrożało jedzenie (o 0,8 proc.), opłaty za mieszkanie (o 0,3 proc.) oraz transport: bilety czy paliwo (o 0,6 proc.).

Gliwice CKN 13: Benefit dla rosyjskich anyfaszystów

Kraj | Świat | Antyfaszyzm | Represje
2012-03-17 19:00
2012-03-17 23:59

O sytuacji rosyjskich antyfaszystów pisaliśmy już tutaj:
https://cia.media.pl/rosyjscy_antyfaszysci_potrzebuja_pomocy_i_solidarnos...

W związku z zaistniałą sytuacją, Centrum Kultury Niezależnej CKN 13 w Gliwicach, organizuje koncert benefitowy, którego dochód zostanie całkowicie przeznaczony na pomoc finansową z oskarżonymi antyfszystami:

17.III
Koncert na C.K.N.13
ul.Jana Śliwki13
Gliwice
start:19:00, wjazd 13zł
...

THE FIGHT
porywający hc/punk z Warszawy
www.thefight.pl
http://thefightpunx.bandcamp.com/

MIRAŻ
100% dziewczyński skład Warszawa/Lublin
www.myspace.com/mirazgirls

NIHILIZZM
grindcore Racibórz
www.myspace.com/nihilizzm

ON2B
hc/punk w składzie Arek z Profanacji
Wodzisław Śl./Kędzierzyn K.
www.myspace.com/on2b

Akcje solidarnościowe i koncerty będą miały miejsce w wielu miastach polski w dniach 16, 17, 18 marca.

SOLIDARNOŚĆ NASZĄ BRONIĄ!

Szczecin: Relacja z protestu przed cyrkiem Korona

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

 1 Dlaczego słoń stoi na głowie? Jak to możliwe, że dziki lew daje się pogłaskać po grzywie, tygrys przeskakuje przez płonącą obręcz, koń chodzi wokół sceny na tylnych kopytach, a słoń staje na głowie czy wykonuje wiele innych nienaturalnych czynności, jakich nigdy nie wykonałby żyjąc na afrykańskiej sawannie? Czego uczą się dzieci o naturze tygrysa, patrząc na zamknięte w klatce, kręcące się w kółko po niewielkiej przestrzeni zestresowane zwierzę?

W dniu 11 marca 2012 r. od godziny 11:00 kilkunastu aktywistów zaprzyjaźnionych ze Szczecińską Inicjatywą na Rzecz Zwierząt Basta! przez godzinę protestowało przed spektaklem pierwszego odwiedzającego w tym sezonie Szczecin cyrku Korona, stacjonującego przy ulicy Emilii Plater.

Roman Giertych po stronie mafii kamieniczników

Kraj | Lokatorzy

Roman Giertych, znany jako minister edukacji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i współzałożyciel Młodzieży Wszechpolskiej, występował w procesie sądowym po stronie „odzyskiwaczy nieruchomości”, którzy starają się odebrać państwu hektar ziemi na której istnieje przedwojenna huty szkła przy ul. Radzymińskiej na Targówku Fabrycznym. Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 17 lutego wydał wyrok, z którego wynika, że pomimo nie spełnienia wymogów Dekretu Bieruta przez spadkobierców, nieruchomość ma zostać oddana.

Tzw. „wnioski dekretowe” musiały być składane 6 miesięcy po przejęciu nieruchomości przez państwo. Do tej pory, mafia „odzyskiwaczy” posługiwała się często fałszowaniem dokumentów, by m.in. udowodnić, że wnioski zostały złożone w terminie. Za pomocą fałszerstw odzyskany został też budynek przy ul. Noakowskiego 16, na czym zarobił mąż prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Manifa 2012

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

Wczoraj, w kilku największych miastach w Polsce odbyły się tzw. "Manify". "Manify" miały miejsce w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście, Krakowie, Toruniu, Wrocławiu, Łodzi czy Olsztynie.

Jedną z największych była oczywiście XIII Manifa w Warszawie. Hasłem tegorocznej, XIII Manify było „Przecinamy pępowinę”. Zdaniem organizatorek, to właśnie Kościół Rzymskokatolicki jest w Polsce głównym hamulcem zmian. To z hierarchami kościelnymi konsultowane są zmiany w prawodawstwie, mimo że teoretycznie w konstytucji mamy zagwarantowany rozdział państwa od Kościoła.

"Etaty dla kobiet, nie dla księży", "Nie igrzysk nam trzeba! Lecz pracy, żłobków i chleba", "Więcej mieszkań komunalnych, mniej kościołów", "Tatusiowie na urlopy macierzyńskie", "Kobiety do pracy. Pawlak na emeryturę!" - można było przeczytać na transparentach. W demonstracji w Warszawie brało udział około 3000 osób.

Konin: Strajk w szpitalu trwa już czwarty tydzień

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

Czwarty tydzień strajku rozpoczęli dziś pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie. Strajkujący domagają się dwóch podwyżek po 200 zł każda. Pięć osób od 12 dni głoduje i od 13 dni trwa okupacja budynków szpitala.

Koniński szpital zatrudnia 1200 pracowników etatowych oraz 180 lekarzy na kontraktach.

Kanał XML