Oświadczenie kolektywu UFA w sprawie próby likwidacji squatu "Elba"

Publicystyka

W ubiegły piątek 16.03.2012 miała miejsce próba ewikcji squatu ELBA,najdłużej działającego w Warszawie niezależnego centrum kultury. Nowy najemca terenu należącego do firmy Stora Enso, przy wsparciu firmy ochroniarskiej SKRZECZ, a następnie policji, chciał pozbyć się osób zamieszkujących budynki. Działanie, jak się szybko okazało, było bezprawne, najemca nie posiadał bowiem stosownego nakazu i sam był zaskoczony tym, jak szybko zmobilizowały się sympatyczki i sympatycy squatu ELBA. Wiele osób przybyło, aby bronić ELBY, i tylko ich opór wobec bezprawnego postępowania najemcy, ochroniarzy oraz policji doprowadził do tymczasowego odstąpienia od działań.

W całej sytuacji oburza nas nie tylko przedmiotowe, brutalne potraktowanie osób mieszkających w squacie ELBA, o których obecności i działaniach właściciel terenu wiedział od dawna, ale przede wszystkim to, że w obecnym systemie prawo własności góruje nad wszelkimi innymi prawami. Zadziwiają też niewspółmierne środki przygotowane przez policję w celu stłumienia pokojowego, spontanicznego protestu. Armatki wodne, gaz łzawiący, pałki, tarcze, były jedynym, poza nawoływaniem do opuszczenia "nielegalnego zgromadzenia", komunikatem od policji, bowiem żaden funkcjonariusz ani funkcjonariuszka, mimo takiego obowiązku, nie wylegitymował/a się przed demonstrantami.

Zatrważająca jest również w tej całej sytuacji ignorancja władzy, przede wszystkim zaś prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która wykazała się kompletną ignorancją jeśli chodzi o kulturę alternatywną - istotnego komponentu wszelkich działań kulturotwórczych. Skandaliczne i kompromitujące jest chociażby przyrównanie przez nią squatu do noclegowni. Przypominamy, iż niedawno pani prezydent usilnie walczyła o miano "Europejskiej Stolicy Kultury" dla Warszawy. Być może dobrze się stało, iż tytuł ten Warszawie nie został przyznany, jeśli władze miasta nie znają podstawowych pojęć z zakresu kultury i animacji społeczno-kulturalnej.

Jako Kolektyw UFA wiele razy współpracowałyśmy z ELBĄ przy rozmaitych wydarzeniach społeczno-kulturalnych i współpraca ta zawsze układała się bardzo dobrze. Doceniamy działania squattersów, którzy przez organizowanie licznych warsztatów, pokazów filmów i koncertów walczą z wszelkimi formami dyskryminacji. Jesteśmy oburzone tym, jak potraktowano w tym mieście osoby tworzące alternatywne miejsce kultury nie nastawione na zysk. Każdego roku tysiące osób z całej Polski, i nie tylko, brało udział w licznych wydarzeniach organizowanych w tym miejscu. Dlatego też w pełni solidaryzujemy się z kolektywem ELBA i będziemy wspierać jego działania mające na celu utrzymanie squatu w tym właśnie miejscu. Elba zostaje!

Kolektyw UFA
www.u-f-a.pl

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.