Protesty

Sarkozy prezydentem - zamieszki na przedmieściach Paryża

Świat | Protesty

Po ogłoszeniu zwycięstwa Nicolasa Sarkozy'ego w wyborach prezydenckich, na przedmieściach Paryża doszło do incydentów, w tym do podpaleń kilkudziesięciu samochodów. Informacje o zamieszkach napłynęły też z Nantes i Lyonu.

Sarkozy, jeszcze jako minister spraw wewnętrznych, zapowiadał, że zaostrzy politykę wobec wywołujących zamieszki. Wielokrotnie ostro krytykował młodzież z przedmieść, nazywając ją "wyrzutkami" i obiecując "zaprowadzić porządek". Podczas kampanii wyborczej zapowiadał zaś, że granice zostaną uszczelnione, a we Francji będą mogli liczyć na stały pobyt tylko tacy cudzoziemcy, którzy mają wykształcenie i przydadzą się gospodarce.

Dublin: Blokada głównej siedziby Shella

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

W piątek o 7:30 rano główna siedziba Shella w Dublinie została zablokowana prze 50 aktywistów. Jest to protest przeciwko planom eksploatacji nowo odkrytych złóż surowców energetycznych w wybrzeży hrabstwa Mayo, a także przeciw budowie niebezpiecznego rurociągu przez osiedla ludzkie (planowane ciśnienie ma być 5 razy większe niż w innych). Kontrowersje budzi również skandalicznie niska cena, za jaką Shell de facto „dostał” złoża od rządu. Cała sytuacja została dokładnie opisana na CIA w artykule „Walka irlandzkich farmerów z firmą Shell”

Zablokowano wszystkie 3 wejścia do budynku. Protest był pokojowy, aktywiści uniemożliwili pracownikom firmy wjazd na teren podziemnego parkingu oraz wejście do budynku. Z kolei dziś przed europejską sedzibą Shella odpalono wielką flarę z ciężarówki, na której widniał napis przypominający zniszczenia, jakich firma dokonała w Nigerii. Protest zorganizowała grupa Shell to Sea (Shell do morza).

Estonia: Krytyka policji przez Helsińską Fundację Praw Człowieka

Świat | Protesty | Represje | Tacy są politycy

Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, policja nadużywała wobec protestujących siły. Niektórzy z nich po zatrzymaniu byli przez policjantów okładani pałkami, bici, okrutnie traktowani. Wiele z tych przypadków zostało udokumentowanych przez przedstawicieli mediów. Okrutne, nieludzkie traktowanie, poniżanie zatrzymanych jest zabronione przez prawo międzynarodowe.

1 maja w Rosji i na Ukrainie

Świat | Protesty | Represje

Anarchiści zorganizowali demonstracje pierwszomajowe w wielu miastach w Rosji i na Ukrainie, m.in. w Moskwie, Kijowie, Tiumieniu, Irkucku, Niżnym Nowogrodzie, Twerze, Rostowie, Kazaniu i Krasnojarsku. W Petersburgu anarchiści wzięli udział w marszach opozycyjnych.

W Moskwie w marszu brało udział 50-60 osób. Policja aresztowała 20 osób. Moskwa staje się coraz bardziej represyjnym miastem dla demonstrantów. Aresztowania nastąpiły nawet przed dojściem aktywistów do punktu rozpoczęcia demonstracji.

Walka związkowców w Zimbabwe

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Związkowcy z Zimbabwe odwołali pierwszomajowe protesty w wyniku gróźb bojówkarzy prezydenta Mugabe, którzy grozili im śmiercią. Mugabe oskarżył związkowców o współpracę z zachodnimi wrogami jego reżimu, w ten sposób uzasadniając ucisk państwa wobec pracowników. Jednak pomimo gróźb, w Harare odbyły się protesty pracowników i planowany jest ogólnokrajowy strajk o wyższe pensje i lepsze warunki życia.

Demonstracje w Iranie i represje władz

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Represje

Siły bezpieczeństwa zaatakowały pracowników świętujących 1 maja w wielu miastach w Iranie. W Teheranie tysiące ludzi uczestniczyło w niezależnej demonstracji i zablokowało oficjalny pochód. Skandujący pracownicy zagłuszyli biurokratów państwowych. Około 7 tysięcy ludzi udało się na plac w centrum miasta. Siły policyjne starały się uniemożliwić marsz blokując wszystkie skrzyżowania.

W Sanadaju pracownicy próbowali zalegalizować marsz, ale burmistrz nie wyraził na to zgody. W związku z tym, demonstranci zgromadzili się pod Urzędem Spraw Pracowniczych. Około 400 osób zostało otoczonych przez agentów bezpieki. Gdy przedstawiciel Związku Zwolnionych i Bezrobotnych przeczytał oświadczenie związku z okazji 1 maja, policja zaatakowała demonstrantów i dokonała wielu aresztowań. Po tych wydarzeniach, rodziny i sympatycy aresztowanych zebrali się pod komisariatem, gdzie przetrzymywani byli aresztowani. Również oni zostali zaatakowani przez policję.

1 maja na świecie

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Na całym świecie odbyły się protesty pierwszomajowe. Domagano się wyższych pensji, lepszych warunków pracy i protestowano przeciwko autorytarnej władzy państwa i kapitału tłumiącej wystąpienia pracowników.

Protesty z udziałem anarchistów odbyły się m.in w Moskwie i Kijowie, Pradze, Istambule, Indonezji, Bułgarii, Szwajcarii, USA, w Warszawie i Poznaniu.

Zobacz też: Demonstracje w Iranie i represje władz.

Postaramy się wkrótce dodać więcej relacji z innych miast. Zachęcamy też czytelników do nadsyłania relacji z wydarzeń, o których nie napisaliśmy.

Więcej o genezie święta 1 maja.

1 maja ukazał się pierwszy numer pisma Związku Syndykalistów Polski "Zapłata". PDF i więcej informacji: tutaj

Pierwszy maja w Bułgarii

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

W Sofii odbył się wiec pierwszomajowy zorganizowany przez Federację Bułgarskich Anarchistów przez Teatrem Narodowym. Uczestnicy wiecu domagali się wyższych płac dla pracowników i poprawy warunków pracy. Wiec starali się zakłócić neo-naziści, którzy wspierają wyzysk pracowników w ramach "solidaryzmu narodowego".

Antyamerykańskie protesty w Afganistanie

Świat | Protesty

W kilku afgańskich miastach trwały w środę, czwarty dzień z rzędu, organizowane głównie przez studentów antyamerykańskie demonstracje.
Demonstranci protestują przede wszystkim przeciwko cywilnym ofiarom kampanii wojskowych, prowadzonych w kraju przez amerykańskie oddziały, a także armię afgańską. Celem ataku stał się też prezydent Afganistanu Hamid Karzaj, oskarżany iż stał się amerykańską marionetką.

Najliczniejsze wystąpienia trwają w prowincjach Nangarhar i Herat. W Dżalalabadzie - ośrodku administracyjnym prowincji Nangarhar - ponad dwa tysiące studentów protestowało w środę przeciwko śmierci sześciu osób cywilnych w amerykańskim ataku, przeprowadzonym w niedzielę na terenie prowincji. Także w Heracie demonstrowano w związku ze śmiercią w ostatnich dniach ponad 30 afgańskich cywilów.

Akcje antynatowskie w Oslo

Świat | Protesty

Norweska policja przeszukała budynek organizacji Blitz w związku z trwającymi protestami przeciwko szczytowi NATO. Policja jako pretekstu użyła "podejrzeń, że na terenie budynku mogą znajdować się materiały wybuchowe". Jednak jedyne co udało im się znaleźć to kamienie i petardy.

Wczoraj kilkaset osób przedarło się przez policyjne bariery w centrum Oslo podczas portestu przeciwko szczytowi i wojnie w Afganistanie prowadzonej przez siły NATO. Zamierzali przerwać galę i kolację zorganizowaną na cześć obradujących ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. Doszło do starcia z policją. Aresztowano wiele osób, w tym dziennikarza.

1-majowe zamieszki w Turcji

Świat | Protesty

W Stambule odbyła się demonstracja z okazji 30 rocznycy Krwawego 1 Maja w której wzięli udział m.in. anarchiści. Doszło do starć z policją, która użyła armatek wodnych, pałek i gazu w celu rozproszenia demonstrantów. Manifestanci odpowiedzieli na atak koktajlami Mołotowa i kamieniami. W jednej z węższych uliczek protestujący próbowali ustawić barykadę. Kilkaset osób zostało aresztowanych. Demonstranci maszerowali w kierunku placu Taksim, gdzie w 1977 zostały zastrzelone 34 osoby.

Demonstracje pierwszomajowe

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś o 12 w Poznaniu i Warszawie odbyły się demonstracje organizowane przez między innnymi OZZ Inicjatywa Pracownicza, Zwiazek Syndykalistów Polski, Federację Anarchistyczną, ludzi związanych z syndykalizmem, anarchizmem, czy z wolnościowym socjalizmem.

Relacja na żywo:
Warszawa 14.45 - Demonstranci poszli na własny piknik, gra muzyka, jest sympatycznie. Wcześniej doszło do słownego starcia z SLD i OPZZ. Krzyczano: "Precz z czerwoną burżuazją!","Zakłady w ręce pracowników!". Policja starała się usunąć syndykalistów. Doszło do dyskusji z liderami OPZZ na temat samoorganizacji pracowniczej. Zaproszono ich na piknik w celu dalszej dyskusji, ale nie skorzystali z zaproszenia. Piknik OPZZ/SLD był silnie ochraniany przez policję i wynajętą firmę ochroniarską. Rozdawano "Zapłatę".

Warszawa 14.15 - Teraz demonstranci idą poprzeszkadzać na pikniku SLD. Wcześniej około 13.00 pocięło planszę z wizerunkiem Zyty Gilowskiej w ramach oszczędności pod Ministerstwem Finansów i wygłoszono przemówienie pod McDonaldem o McPracy. Domagano się zamknięcia McDonalda, podkreślając, że nawet 1 maja pracownicy są zmuszani do harówki. Maszerujący nieśli transparenty: "Rewolucja jest blisko" i ironiczny "Europa czyni wolnym", z koroną cierniową zamiast loga.

Poznań 13.45 - Demonstracja zakończyła się. Ludzie rozchodzą się. Część idzie na Rozbrat, dalej swiętować 1-go maja.

Warszawa - Nie wiadomo co się dzieje w Warszawie. Kontak z korespodentem stał się niemożliwy.

Poznań 13.30 Demonstracja dotarła na Plac Dwóch Krzyży. Powoli zbliża się do końca. Dzwięki bębnów towarzyszą zgromadzonym.

Poznań 13.00 Demonstranci idą ulicami. Grają bębny. Skandują: Samorządna rzeczpospolita!, Wolność, równość, pomoc wzajemna! Na demonstracji są pracownicy z Cegielskiego i z ZNTK.

Warszawa 12.30 - Demonstracja stoi pod Pałacem Kultury. Jest około 150 osób. Trwają przemówienia. Warszawcy anarchiści pozdrowili poznańskich pracowników protestujących w tym samym czasie, podkreslając, że walka pracowników jest jedna i wspólna.

Poznań 12.30 - Demonstracja w Poznaniu ruszyła. Wcześniej przemawiał Marcel Szary i Jarosław Urbański domagając się 30% podwyżki dla wszystkich, skrytykowali ciągłe obietnice bez pokrycia wysuwane przez polityków i pracodawców. Jest około 300 osób. Zgromadzeni wznoszą okrzyki: Władza precz!, Solidarność naszą bronią!, Rząd do roboty za 600 zł.

Przeciwko składowaniu fosfogipsu - demonstracja w Gdańsku

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

W Gdańsku w niedzielne południe odbyła się demonstracja przeciwko dalszemu składowaniu odpadów na hałdzie fosfogipsów w pobliskiej w Wiślince. Składowisko toksycznych odpadów ma być użytkowane do roku 2009. Uczestnicy protestu, których liczbę szacuje się pomiędzy kilkudziesięcioma, a ponad setką domagali się natychmiastowe wstrzymania dalszej rozbudowy hałdy oraz opracowania i wdrożenia systemu jej rekultywacji. W trakcie demonstracji przemawiali przedstawiciele organizacji ekologicznych, grup nieformalnych, a także Andrzej Gwiazda. Demonstrację wspierał politycznie i społecznie zaangażowany zespół samby ulicznej Rhythms of Resistance, którego uczestnicy symbolicznie założyli maski przeciwpyłowe, jako że pylenie jest jednym z problemów spowodowanych istnieniem hałdy. Uczestnicy przeszli ulicami miasta w kierunku Dworca wznosząc okrzyki: "Wojewoda do Wiślinki", "Najpierw ludzie potem zyski", "Żadnych kompromisów w obronie matki ziemi".

Relacja z demonstracji antynazistowskiej w Łodzi

Kraj | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

Dzisiaj o godzinie 15.30 odbył się w Łodzi Marsz Przeciwko Rasizmowi. Demonstracja nie była zalegalizowana. Uczestnicy przeszli ul. Piotrkowską skandując antyfaszystowskie hasła. Doszło do krótkiego spięcia z nacjonalistami.

Organizatorzy postanowili powtórzyć marsz w niedzielę 13 maja o 15.30 ruszając z Placu Wolności.

Oslo: Anarchiści przeciw NATO

Świat | Militaryzm | Protesty | Ruch anarchistyczny

Podczas wczorajszego spotkania ministrów zagranicznych NATO doszło w Oslo do starć pomiędzy protestującymi anarchistami a policją. Początkowo protest był pokojowy, wzięło w nim udział ok. 1000 osób. Po jakimś czasie od demonstracji odłączyła się grupa, która natarła na miejsce spotkania – ratusz. Serwis TVN24 pisze, że było to około 100 osób, jednak jest to mało wiarygodna informacja, ponieważ norweskie indymedia informują o prawie 250 zatrzymanych.

Pod ratuszem doszło do zamieszek. Protestujący obalili w kilku miejscach metalowe ogrodzenie i próbowali się dostać do budynku, w którym miało miejsce spotkanie. Policja użyła gazu łzawiącego. Materiał filmowy z protestu dostępny TUTAJ

Kanał XML