Ruch anarchistyczny

Kolejne represje w Hiszpanii

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

W dniu 30 marca, hiszpańska policja dokonała serii aresztowań anarchistów w ramach tzw. akcji „antyterrorystycznej”. Celem działań policji było 12 osób, a 14 osób zostało zatrzymanych z powodu zakłócania pracy policji podczas akcji represyjnych. Policja nazwała akcję Operacją "Piñata”

Do zatrzymań doszło w Madrycie, Barcelonie, Palencii i Granadzie. Podczas operacji przeszukano 17 mieszkań, nawet bez nakazu. 5 zatrzymanych osób nadal znajduje się w areszcie bez możliwości wyjścia za kaucją.

W odpowiedzi na tę falę represji, zorganizowano protesty w wielu miastach Hiszpanii i poza granicami kraju. Podczas tych demonstracji doszło do kolejnych represji i zatrzymań. Na filmie poniżej widać, jak wyglądała reakcja policji na wiec zorganizowany w Madrycie pod siedzibą związku CNT.

Czwarte Spotkanie Otwarte WFA

Kraj | Militaryzm | Ruch anarchistyczny
2015-03-30 18:00
2015-03-30 22:00

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z Warszawską Federacją Anarchistyczną! Tym razem porozmawiamy o ogólnopolskich protestach przeciwko bezkarności policji.

Będziemy mówili o nadużyciach organów władzy i wykorzystywaniu represji do zwiększania kontroli nad społeczeństwem.

Drugim tematem będzie inicjatywa "Wojna Wojnie - przeciwko militaryzmowi". Porównamy obecną sytuację ze znanymi nam konfliktami zbrojnymi. Prześledzimy mechanizmy i zastanowimy się nad wykorzystywaniem przemocy i przymusu przez władzę. Przygotowaliśmy dla was ciekawe materiały filmowe :)

Jak zwykle w programie: poczęstunek, ciepłe napoje i propaganda FA. Jak zawsze - dobre humory i życzliwi ludzie.
Widzimy się 30 marca (poniedziałek) na Adzie (ul. Puławska 37) o 18:00! Do zobaczenia!

II Kongres Anarchistyczny

Kraj | Ruch anarchistyczny

Celem Kongresona jest przyjazna konsolidacja środowisk wolnościowych, grup anarchistycznych i anarchizujących indywidualistów i indywidualistek. Projekt ten, mimo że realizowany jest w formie „kongresu”, ma odbiegać od tradycyjnej akademickiej sztampy, dlatego też poza krótkimi referatami tematycznymi i związanymi z nimi dyskusjami, Kongresono akceptuje wszelkie przejawy twórczej ekspresji, takie jak warsztaty, happeningi czy instalacje.

Drugi poziom Kongresu Anarchistycznego ma być namysłem nad możliwością wypracowania intelektualnej bazy (lub wielu modeli bazowych) niezbędnej do tego, by wszelkie idee – a w tym wypadku idee wolnościowe – rozwijały się i budowały język opisu możliwy do zaistnienia w obecnym kontekście kulturowo-politycznym. Praca ta ma przyczynić się do ochrony ich przed skostnieniem i dogmatyzacją.

Anarchiści i Kubańska Rewolucja

Świat | Publicystyka | Ruch anarchistyczny

Wywiad z Octavio Alberolą, hiszpańskim anarchistą, zaangażowanym w walkę z castryzmem…

Poniższy wywiad jest w zasadzie materiałem historycznym, choć w dzisiejszej rzeczywistości ciągle aktualnym. W 2004 roku wenezuelscy anarchiści z pisma El Libertario przeprowadzili wywiad z hiszpańskim weteranem walk anty-autorytarnych, Octavio Alberolą, nt. obecności anarchistów w czasie kubańskiej rewolucji oraz perspektyw na przyszłość mieszkańców tej pięknej wyspy.

Po 10 latach, wiele z wypowiedzianych tu kwestii jest wciąż aktualne. Gdy zamienimy Busha na Obamę, a Fidela na Raula, pojawi się nam niemal identyczny obraz Kuby roku 2014. Dlatego zdecydowaliśmy się na prezentację poniższego wywiadu, który jednocześnie przypomina nam o roli anarchistów w czasie walk z dyktaturami na całym świecie.

Szkocja: Solidarność z hiszpańskimi anarchistami

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

6 lutego, grupa anarchistów i syndykalistów przyjechała do Edynburga pod hiszpański konsulat celem wsparcia anarchistów i związkowców w Hiszpanii - ofiar Operacji Pandora i represji związanych ze strajkiem 14 listopada.

W grudniu zeszłego roku, policja weszła do 14 mieszkań i centrów społecznych w Barcelonie i Madrycie. Doszło do grabieży mienia oraz aresztowania siedmiu kobiet i czterech mężczyzn.

Jednym z nich, jest członek związku CNT w Sabadell.

Czwórka aresztowanych została wypuszczona dwa dni później z zarzutami, pozostali musieli zapłacić 3000 euro kaucji.

Obecnie obowiązujące uprawnienia przyznane policji i służbom to najbardziej represyjne przepisy od czasów dyktatury Franco.

Kurdyjscy anarchiści: Co sądzimy o współczesnym kryzysie irackim?

Świat | Publicystyka | Ruch anarchistyczny | Tacy są politycy

Kryzys iracki ciągnie się od dziesiątek lat i miał miejsce zarówno pod władzą Saddama Husseina jak i pod władzą „obecnego demokratycznego reżimu” czyli od inwazji w 2003 roku.

Nie było ani wolności ani sprawiedliwości, równości ani szansy dla tych, którzy byli niezależni od stronnictw będących u władzy. Dodatkowo obok istniejącej brutalności i dyskryminacji wobec kobiet i zwykłych ludzi pojawiła się wielka przepaść między bogatymi i biednymi, która sprawiła, że biedni biednieją, a bogaci się bogacą. Obecny kryzys niewiele różni się od tego co wyżej napisaliśmy. Jest to kontynuacja sytuacji sprzed dziesiątek lat. Różnią się jedynie nazwy i partie polityczne będące u władzy.

Politycy i masowe media uwielbiają mówić nam, że obecne walki to kontynuacja starych walk i konfliktów między dwiema głównymi doktrynami islamu – szyią i sunną, że mają krwawe tło prawie od narodzin islamu.

Gdy przyjrzymy się historii narodów, krajów i ludzi, ich historia była zawsze historią walk między silnymi i słabymi, między wyzyskiwaczami, a wyzyskiwanymi, między okupantami, a okupowanymi, między najeźdźcami, a tymi, którzy walczyli przeciw rządowi, władzy i państwom. W skrócie, była to wojna o kapitał i zyski.

To co dzieje się dziś w Iraku pod nazwą „Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie” - ISIS jest dalekie od tego co próbują nam wmówić media mainstreamowe. Fakty są takie:

1. Stronnicy ISIS to marginalna grupa wspierana przez sunnickie ugrupowania rozczarowane rządami szyitów w Bagdadzie, sunnicką starszyznę plemienną, członków partii Baas http://pl.wikipedia.org/wiki/Partia_Baas , starych oficerów wojska i dawnych rebeliantów, którzy razem chcą przejąć władzę. Kiedy ISIS maszerowali na Mosul, trzecie co do wielkości miasto Iraku i rozpoczęli jego okupację, było ich mniej niż 2000 podczas gdy policji, wojska i innych służb w mieście było około 60 000. Armia była dobrze uzbrojona m.in. w czołgi, ale przegrała z islamistami stawiając śladowy opór.
2. To co ma miejsce było planem Turcji, krajów Zatoki Perskiej, Regionalnego Rządu Kurdyjskiego przy akceptacji USA i Wielkiej Brytanii.

3. Trudno powiedzieć co się będzie działo na sam koniec, jednak będzie to zależało od interesów USA i krajów zachodnich. W chwili obecnej zarówno USA jak i Wielka Brytania kładą nacisk na narodową jedność ludzi w Iraku aby chcieli żyć razem pod jednym systemem. Gdy uznają, że ich interesy są zagrożone, nie będą mieli nic przeciwko podziałowi Iraku na trzy para-państwa: kurdyjskie, sunnickie i szyickie.

4. Ta sytuacja wepchnęła Irak w wojnę religijną, zwłaszcza po wydaniu fatwy przez ajatollacha Alego al-Sistaniego, jednego z bardziej charyzmatycznych szyickich duchownych, do noszenia broni i zapisywania się do wojska.

5. Jesteśmy prawie pewni, że istnieje również ukryty plan. Uważamy, że jednym z celów wojnyjest otoczenie i zniszczenie demokratycznego ruchu masowego Kurdów w Zachodnim Kurdystanie (Syryjskim Kurdystanie) i jego lokalnej administracji. Ten ruch udowodnił, że istnieje alternatywa dla państwa narodowego, starego systemu neoliberalnego i jego władzy. Udowodnił też, że ruch masowy nie musi podążać drogą Arabskiej Wiosny, która skończyła się wybraniem islamskiej władzy. Ponad to, ten ruch udowodnił, że walka możliwa jest bez wsparcia USA, Unii Europejskiej i ich agentur. Udowodnił, że rewolucja powinna zaczynać się w społeczeństwie, który tworzy lokalne środowiska podejmujące swoje decyzje samodzielnie i dla samych siebie. Istnienie tego ruchu nie jest zbieżne z interesami polityków i neoliberalizmu, więc następnym krokiem jest atak na Zachodni Kurdystan.

W związku z powyższym, my (Kurdyjskie Forum Anarchistyczne) mamy zamiar przyjąć wypowiedzenie wojny, która została nałożona na Irakijczyków, wierzymy w organizowanie się poza partiami politycznymi, podżegaczami wojennymi i instytucjami państwowymi i rządowymi wewnątrz swoich miejsc pracy, uczelniach, sąsiedztwie i ulicach celem walki przeciwko wojnie, niesprawiedliwości, biedzie, głodowi, nierówności, represjom i brutalnemu systemowi państwa, korporacji, finansjery, neoliberalnych mediów oraz agentów.

Kurdyjskie Forum Anarchistyczne
18.06.2014
http://www.anarkismo.net/article/27113

https://cia.media.pl/nato_i_islamscy_fundamentalisci_historia_owocnej_wsp... https://cia.media.pl/spojrzenie_z_bliska_na_syryjska_rewolucje_anarchista...

USA: Akcja solidarnościowa IWW z pracownikami Amazona w Polsce

Świat | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny

W Milwaukee w stanie Illinois odbyła się akcja lokalnych struktur związku zawodowego Industrial Workers of the World w centralnej siedzibie firmy Manpower.

W Amazon Polska od początku naruszane są prawa pracownicze, dlatego Związek Syndykalistów Polski postanowił rozpocząć kampanię w tej sprawie.

Firma Manpower pośredniczy w zatrudnieniu pracowników. Aktywiści ze związku IWW po wkroczeniu do centrali agencji pracy tymczasowej przedstawili żądania, których realizacji domagają się pracownice i pracownicy zrzeszeni w Związku Syndykalistów Polski w Amazonie, a dotyczące poprawy warunków pracy i płacy oraz zaprzestania zastraszania pracowników chcących działać w organizacji.

Warszawa: Spotkanie otwarte Federacji Anarchistycznej

Kraj | Ruch anarchistyczny

Kilka dni temu Warszawska Federacja Anarchistyczna zorganizowała pierwsze spotkanie otwarte z towarzyszącymi mu warsztatami dotyczącymi bezpiecznego poruszania się po Sieci. Uczestniczyło w nim kilkanaście osób, w każdym przedziale wiekowym I z najróżniejszymi (bądź zupełnie bez) doświadczeniami.

W częsci pierwszej uczestnicy mogli zapoznać się z historią grupy I wyrywkiem jej działalności; poznać zasady funcjonowania FA, porozmawiać z załozycielami ruchu, poszperać w publikacjach anarchistycznych bądź zakupić odpowiednie gadżety.

Kolejna część była wykładem I rozmową na temat bezpiecznego programowania komputerowego, poruszania się po skomplikowanej sieci forów I czatów a także unikania pułapek zastawionych przez najróżniejsze grupy celem zbioru informacji o użytkownikach – mamy nadzieje, że zdobyta wiedza przyda się słuchaczom w praktyce.

Warszawa: Akcja solidarnościowa ze studentami w Meksyku

Kraj | Ruch anarchistyczny

W ten piątek, 19 grudnia 2014r, Warszawska Federacja Anarchistyczna wraz z osobami towarzyszącymi zorganizowała akcję dotyczącą ostatnich tragicznych wydarzeń w Meksyku.

Kilkanaście biorąch w niej udział osób rozdawało ulotki oraz rozmawiało z przechodniami, informując nie tylko o morderstwach na meksykańskich aktywistach, ale też ich kontekście – przemocy państwa wobec każdego, kto mu się sprzeciwia.

Poniżej prezentujemy treść ulotki:

"Nocą, 26 września w meksykańskim stanie Guerrero miały miejsce trzy ataki na studentów Akademii Pedagogicznej. W ich efekcie kilkudziesięciu młodych ludzi zaginęło lub zostało zamordowanych.

Grecja: Przemoc policyjna podczas protestów solidarnościowych z Nikosem Romanosem

Świat | Blog | Represje | Ruch anarchistyczny

Poniżej kilka zdjęć z protestów solidarnościowych z prowadzącymi strajk głodowy uwięzionymi anarchistami.

Na zdjęciach widać m.in. anarchistów broniących Centrum Pracownicze w Salonikach oraz dzielnych stróżów burżuazyjnego porządku w starciu z prawdopodobnie zagrażającą ich bezpieczeństwu kobietą...

Ateny: Starcia z policją w związku ze strajkiem głodowym Nikosa Romanosa

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

2 grudnia miał miejsce duży protest solidarnościowy z głodującym anarchistą, Nikosem Romanosem. Romanos domaga się realizacji przysługującego mu prawa do uczestnictwa w zajęciach na uczelni na którą się dostał.

Obecnie znajduje się w stanie krytycznym. Głoduje od 23 dni, władze jak do tej pory ignorują jego sprawę.

W strajku uczestniczy trzech jego kolegów z więzienia, oskarżonych w tej samej sprawie.

Demonstranci atakowali luksusowe samochody, wozy policyjne i siedzibę Narodowego Banku Grecji. Aresztowano 15 osób.

Nikosa Romanosa wspierają również studenci Politechniki Ateńskiej.

Ukraina: Akcja solidarnościowa z Aleksandrem Kolchenko

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

W środę, 26.11.2014 grupa działaczy anarchistycznych zorganizowała pikietę solidarnościową z obchodzącym tego dnia urodziny, Aleksandrem Kolchenko.

Akcja odbyła się pod konsulatem rosyjskim w Kijowie. Kolchenko jest anarchistą z Krymu, aresztowanym przez FSB pod sfałszowanymi zarzutami o terroryzm i przynależność do Prawego Sektora.

Kolchenko przebywa w Moskiewskim Areszcie Lefortowo, nadal znanym RF FSB SIZO (areszt przed sądowy Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej – tłum.). Jest to trudno dostępne więzienie o zaostrzonym rygorze bezpieczeństwa.

Przebywa tam nielegalnie, gdyż podobnie jak trzech innych więźniów, jest obywatelem Ukrainy, a nie Rosji.

Bojkot wyborów samorządowych 2014

Kraj | Ruch anarchistyczny | Wybory

W niedzielę 16 listopada odbyły się wybory samorządowe zakończone zwycięstwem PiS oraz sromotną porażką neoliberalnej lewicy oraz narodowej prawicy, której nie udało się zarejestrować komitetów wyborczych a większości ośrodków.

Najwięcej, ponad 46% wyborców nie oddało swojego głosu na żadną partię polityczną. W czasie w którym część działaczy z obrzeża ruchu anarchistycznego postanowiła pójść drogą polityki wyborczej, większość anarchistów nie głosuje lub nawołuje do aktywnego bojkotowania wyborów i zasilania oddolnych inicjatyw, które jako jedyne mają szansę na osiągnięcie pozytywnych zmian.

W czasie trwania kampanii wyborczej różne organizacje anarchistyczne w różny sposób nawoływały do świadomego bojkotu wyborów.

Policja i kapitał to wróg ludzi i przyrody akcja w Krakowie

Kraj | Represje | Ruch anarchistyczny

Dnia 5 listopada 2014 r. o godz. 14.00 przed Konsulatem Generalnym Republiki Francuskiej w Krakowie przy ul. Stolarskiej 15 odbyła się pikieta, w której wzięły udział krakowskie środowiska wolnościowe, m.in. uczestnicy i uczestniczki Federacji Anarchistycznej, inicjatywy Koniec Stagnacji oraz niezrzeszeni aktywiści miejscy.

Krakowscy dziennikarze tradycyjnie zignorowali wydarzenie. A jeden z nich, Dawid Kuciński, Zastępca Redaktora Naczelnego portalu lovekrakow.pl na list z informacją o planowanej akcji odpowiedział następująco: „Z tego, co pan pisze, widać raczej, że winni i gorsi od stróżów prawa są pikietujący. Radzę zostać w domu i zająć się pożytecznymi rzeczami”. Dobrze to świadczy to o jego dziennikarskiej neutralności.

XLIV Zjazd Federacji Anarchistycznej we Wrocławiu

Ruch anarchistyczny
2014-11-15 10:00
2014-11-16 17:00

 PlakatFEDERACJA ANARCHISTYCZNA sekcja WROCŁAW
ZAPRASZA

15 listopada 2014
godz. 11.00 – 16.00
Centrum Reanimacji Kultury
Wrocław, ul. Jagiellończyka 10 c-d
Duża sala (parter)

KONFERENCJA "NOWA-STARA EKONOMIA. SPÓŁDZIELCZOŚĆ, ETYKA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ W WYBORACH KONSUMENCKICH"

Konferencja będzie otwartą dyskusją, zorganizowaną wspólnie przez kilka spółdzielni Wrocławskich i nie tylko. Porozmawiamy o wyborach konsumenckich a także o wyborach na rynku pracy. Poruszymy kwestie odpowiedzialności ekonomicznej, zastanowimy się jakie są realne możliwości odrzucenia idei konsumpcjonizmu, jakie zagrożenia wiążą się z wolnorynkową polityką. Zobaczymy co się udało a co trzeba jeszcze wypróbować.

**********************

ZJAZD FEDERACJI ANARCHISTYCZNEJ
KONFERENCJA O ANARCHIZMIE
Wykłady + dyskusja

16 listopada 2014
godz. 14.00 – 17.00
Centrum Reanimacji Kultury
Wrocław, ul. Jagiellończyka 10 c-d
Cafe Utopia

oraz:

wystawa FUCK'89 (Warszawa)

stoiska:
Bractwo Trojka
Plan W

jedzenie:
Food Not Bombs Wrocław

miejsce:
Centrum Reanimacji Kultury, Wrocław, ul. Jagiellończyka 10 c-d.

info: fawroc@riseup.net

Kanał XML