22 Miliony na reklamę atomu

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Tacy są politycy

Resort gospodarki chce wydać na kampanię przekonującą do energetyki jądrowej 22 miliony złotych w ciągu 2,5 roku. Dyrektor departamentu energii jądrowej w Ministerstwie Gospodarki Mirosław Lewiński zapowiada, że na początku przyszłego tygodnia zostanie ogłoszony przetarg na przeprowadzenie kampanii informacyjnej na ten temat.

Pierwsze działania powinny pojawić się we wrześniu, a najpóźniej w październiku. (tvn24.pl)

Amsterdam: Relacja z demo "Grecja jest wszędzie"

Świat | Protesty

W sobote 17 lipca odbyla sie demonstracja przeciw cieciom budzetowym w Grecji oraz innych krajach europejskich. W Holandii nie uformowala sie jeszcze koalicja rzadowa od momentu wyborow parlamentarnych, ktore mialy miejsce dnia 9-tego czerwca. Nie wiadomo jeszcz kto bedzie rzadzil, ale wiadomo iz przyszly rzad oglosi ciecia budzetowe. Demonstracja miala na celu pokazanie, ze Grecja jest "kroliczkiem doswiadczalnym" w rekach bankierow i neoliberalnych politykow. Jezeli uda sie przepchnac wszystkie reformy i ciecia budzetowe w Grecji, to w innych krajach UE stanie sie podobnie.

Okolo 150 osob wzielo udzial w demonstracji, anarchisci stanowili wiekszosc uczestnikow, ale byli obecni takze aktywisci z Grecji oraz czlonkowie SAP/Grenzeloos i Internationale Socialisten. Uczestnikami demonstracji byli studenci, pracownicy oraz bezrobotni.

Chiny: Strajk w fabryce Omrona

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Dziś robotnicy z fabryki Omron zastrajkowali. Domagają się podwyżki płac o 500 juanów (74 dolarów) miesięcznie, co oznacza wzrost o około 40 procent w porównaniu z obecną pensją w wysokości 1.270 juanów.

Strajkuje pomiędzy 400 a 500 robotników na łącznie zatrudnionych 700-800.

Fabryka japońskiej firmy Omron w Guangzhou produkuje komponenty elektroniczne dla przemysłu motoryzacyjnego. Do jej klientów należą między innymi Honda Motor, Ford i inni producenci samochodów.

2015 godzin rocznie

Prawa pracownika

Wśród wszystkich krajów Organizacji Wspólnoty Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Polska zajmuje 3 miejsce pod względem rocznego, przeciętnego czasu pracy w przeliczeniu na jednego pracownika. W 2009 roku statystyczny Kowalski przepracował 2015 godzin rocznie.

Na pierwszym miejscu zestawienia z wynikiem 2074 godzin znaleźli się mieszkańcy Korei Południowej, którzy od 5 lat próbują przystosować się do 5-dniowego tygodnia pracy.

San Francisco: Okupacja hotelu

Świat | Lokatorzy | Protesty | Represje

19 lipca grupy "Akcja Bezpośrednia Przeciw Cięciom" (Direct Action to Stop the Cuts) oraz "Domy Zamiast Więzień" (Homes Not Jails - projekt związany ze Związkiem Lokatorów z San Francisco) okupowały pustostan - dawny Hotel Sierra. Aktywiści chcieli zaprotestować przeciwko brakowi tanich mieszkań i w tym celu zaskłotowali budynek.

Akcja zaczęła się od demonstracji. Potem, niektórzy okupowali pustostan, a inni pikietowali przed budynkiem, rozdając ciepłe posiłki. Według nich, w San Francisco mieszka ok. 15 tys. bezdomnych, a kolejne 150 tys. ma poważne problemy z brakiem dostępu do tanich mieszkań.

Wczoraj policja rozbiła protest. 5 osób zostało zatrzymanych.

Kara za krzyczenie na gejów

Świat | Dyskryminacja

Ratownik z nadmorskiego kurortu w Toskanii został dyscyplinarnie przesunięty na inną plażę za to, że zabronił całować się dwóm gejom. Incydent w kurorcie Lecciona wywołał oburzenie środowisk gejowskich we Włoszech.

- Co wy robicie, przecież tutaj są rodziny - miał według mediów krzyczeć ratownik na dwóch trzydziestolatków z Mediolanu całujących się na wydmie.

Stowarzyszenia homoseksualistów zażądały ukarania mężczyzny i odebrania licencji właścicielowi plaży. Ten uspokoił nastroje, przenosząc ratownika do innego miejsca i przepraszając za to, co się stało. Wcześniej powiedział miejscowej prasie, że ratownik tłumaczył swą interwencję tym, że na plaży były dzieci.

USA: Tajne służby wymykają się spod kontroli

Świat | Militaryzm | Represje

Jak donosi 19 lipca washingtonpost.com, ściśle tajny świat stworzony w odpowiedzi na ataki terrorystyczne z 11 września 2001 stał się tak duży, tak niewydolny i tak tajemniczy, że nikt nie wie, ile pieniędzy kosztuje, ilu ludzi zatrudnia, jak wiele programów istnieje w jego obrębie i ile dokładnie agencji wykonuje tę samą pracę.

Dwuletnie dziennikarskie dochodzenie przeprowadzone przez "The Washington Post" ujawniło między innymi, że w programach związanych z walką z terroryzmem, bezpieczeństwem na terenie kraju i wywiadem pracuje jakieś 1271 organizacji rządowych i 1931 prywatnych firm w ponad 10 tysiącach lokalizacji na terenie USA. Oznacza to zaangażowanie około 854 tysięcy ludzi. W samym tylko Waszyngtonie w ciągu ostatnich dziewięciu lat zbudowano lub buduje się 33 kompleksy budynków przeznaczonych do ściśle tajnej działalności wywiadowczej.

Google przejmuje pośrednika rezerwacji biletów lotniczych

Świat | Gospodarka

Na początku lipca, firma Google ogłosiła przejęcie ITA Software – firmy informatycznej pośredniczącej w globalnym handlu rezerwacjami na miejsca w samolotach pasażerskich. Transakcja, warta 700 milionów dolarów, została zatwierdzona przez dział antytrustowy Departamentu Sprawiedliwości USA.

ITA Software jest systemem rezerwacji porównywalnym z systemami Sabre, Amadeus, Galileo i Worldspan. Firmy pośredniczące w transakcjach rezerwacji działają za kulisami i niewiele o nich wiadomo. Ponieważ są własnością prywatnych funduszów, nie są zobligowane do publikowania raportów finansowych. Mało kto jest w stanie zinterpretować znaczenie kupna firmy takiej jak ITA przez Google. Takiej interpretacji dokonał Edward Hasbrouck na swoim blogu „The Practical Nomad”.

Ceny biletów lotniczych opierają się na opublikowanych taryfach, ale nie są to taryfy za fizyczne miejsce w samolocie. Cena przypisana jest raczej do zestawu reguł. Ponieważ linie lotnicze stosują overbooking (sprzedają więcej miejsc, niż mają w samolotach), cenę wyznacza tzw. "stopień dostępności biletu", a nie fizyczne miejsca dostępne w samolocie. Nie istnieje jednak centralna baza danych z informacjami o dostępności. Cena konkretnego biletu zależy od oficjalnego cennika rodzajów biletów i każdorazowej decyzji przewoźnika o potwierdzeniu dostępności danego rodzaju biletu. Wynika to z braku połączenie informacji o taryfach z aktualną informacją o dostępności biletów.

PIP: Kropka w Carrefourze to nie mobbing

Kraj | Prawa pracownika

Ostatnio głośny stał się przypadek łamania praw i godności pracowniczej w hipermarkecie Carrefour przy ul. Andersa w Lublinie. Pracownicy, by np. wyjść do toalety, musieli stanąć na czerwonej kropce i czekać, aż przyjdzie kierownik i wysłucha ich próśb.

Sprawą zajął się Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie, ale nie doszukał się w tym procederze mobbingu. Jak to wyjaśnia? - Takie działanie pracodawcy narusza godność osobistą pracowników i nie powinno mieć miejsca. Czerwona kropka nie została jednak wprowadzona wyłącznie w celu zobowiązania pracowników do uzyskiwania zgody na wyjście do toalety, lecz była elementem nowej procedury i miała służyć spotkaniom przełożonych z pracownikami. Obowiązek stawania na kropce miał dotyczyć wszystkich przypadków opuszczania stanowiska pracy - nie zaś wyłącznie wyjść do toalety. Dlatego trudno to zakwalifikować jako mobbing - tłumaczy Paweł Łyczkowski z Inspekcji Pracy.

- Po publikacjach w prasie i internecie, w markecie odstąpiono od udzielania zgody na przerwy prywatne na kropce. Kropka funkcjonuje natomiast w dalszym ciągu jako punkt spotkań z przełożonymi w sprawach wyłącznie służbowych. Należy wziąć też pod uwagę, że problem istniał krótko i nie był celowym działaniem pracodawcy - dodaje inspektor.

Grecja: zabity bloger, Sekta Rewolucyjna w kręgu podejrzeń gliniarzy

Około 5.25 (czasu lokalnego) zabito Sokratisa Goliasa właściciela radia i autora bloga "Troktiko". Atak miał miejsce przed jego własnym domem na przedmieściach Aten. Policja podała, że do egzekucji użyto broni wcześniej używanej przez grupę Sekta Rewolucyjna, o której po raz pierwszy słyszano gdy przyznała się w lutym 2009 do ataku na posterunek w Korydallos. Atak tamten przeprowadzono z użyciem broni maszynowej i granatu, który nie wybuchł, nie było ofiar, ani poważnych zniszczeń. Grupa w oświadczeniu napisała wówczas, że miał być to odwet za śmierć Alexandrosa Grigoropolusa zastrzelonego przez gliniarzy 6 grudnia 2008 roku. Później o SR było głośno po zabójstwie policjanta pilnującego ważnej świadek oskarżenia w procesie członków starszej organizacji zbrojnej: Walka Rewolucyjna.

Podana przez nas wcześniej informacja, że ofiara wczorajszego zamachu to "lewicowy dziennikarz" była nieprawdziwa. Wedle informacji podwanych przez zwykle bardzo dobrze poinformowanych czytelników bloga Occupied London Golias miał powiązania ze skrajną prawicą i policją. Niektórzy komentatorzy wskazują na to, że sam Golias mógł być zamieszany w afery w świecie polityki, inni że te afery tropił. Prowadzony przez niego blog jest bardzo popularny w Grecji.

Kraków: Market budowlany OBI znów depcze prawa związkowe

Kraj | Prawa pracownika | Represje

W krakowskim OBI przy ul. Bora Komorowskiego zwolniono bez porozumienia ze Związkami Zawodowymi działaczkę nowo założonej komisji Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80". Sprawa trafiła do Sądu Pracy.

W dniu 16 maja b.r. założono w markecie 10-osobowy komitet założycielski, w skład którego wchodziła zwolniona pracownica. Gdy do związku było zapisanych już 20% pracowników marketu, związek został ujawniony. Oprócz zwolnienia przedstawicielki związku, grożono tez zwolnieniem dyscyplinarnym jednemu z członków komitetu założycielskiego na podstawie sfingowanego zarzutu nie złożenia wniosku urlopowego.

To nie pierwszy przykład łamania prawa związkowego przez spółkę Superhobby Dom i Ogród sp. z o.o., do której należy supermarket OBI. W 2001 r. w Warszawskim OBI powstała komisja zakładowa Konfederacji Pracy. Praktycznie natychmiast dwóm członkom komisji wręczono wypowiedzenia umów o pracę. Jako powód podano m.in. narażanie pracodawcy na straty finansowe i nieprzestrzeganie przepisów BHP. Na prośby związkowców o wyjaśnienie stawianych im zarzutów ich przełożeni nabierali wody w „usta”.

W lutym 2009 r., pisaliśmy o przypadkach mobbingu w łódzkim markecie należącym do OBI.

Związkowcy wzywają do wysyłania listów protestacyjnych do Superhobby Market Budowlany Sp.z o.o. na adres członka Zarządu wolf.niermann@obi.pl

USA: Jutro Senat ma głosować nad rozszerzeniem prawa do zasiłku

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika

Jutro, Senat w USA ma głosować nad Ustawą o rozszerzeniu świadczeń dla bezrobotnych. Spawa dotyczy ponad dwóch milionów ludzi, którzy utracili prawo do zasiłku. Senatorowie dostrzegli fakt, że bezrobotni korzystający z zasiłków będą wydawać pieniądze na rachunki i usługi i tym samym wspomogą odbudowę gospodarki.

Ustawa nie zmieni jednak maksymalnego, 99-tygodniowego okresu wypłacania zasiłku dla bezrobotnych. Propozycja HR4213 ma jedynie przedłużyć nadzwyczajną pomoc dla bezrobotnych w ramach Nadzwyczajnej ustawy o zasiłkach dla bezrobotnych do 30 kwietnia 2011 r. Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wypłacany w ramach tego programu były odrzucane od 29 maja b.r.

Strefa Gazy: Rząd Hamasu przykręca śrubę kobietom

Świat | Dyskryminacja | Klerykalizm | Prawa kobiet/Feminizm

Islamskie władze Hamasu wprowadziły w Strefie Gazy zakaz palenia fajki wodnej dla kobiet. Jak stwierdził rzecznik hamasowskiej policji, Ajman Batneżi, "palenie fajki przez kobiety w otwartych przestrzeniach jest nie do pogodzenia z ideami wyznawanymi przez lud palestyński".

W marcu tego roku, Hamas wprowadził zakaz prowadzenia salonów fryzjerskich dla kobiet przez fryzjerów płci męskiej.

Grupa na rzecz bojkotu Carrefoura na Facebooku

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Facebooku pojawiła się grupa „Bojkotujemy Carrefoura za czerwone kropki” nawołująca do bojkotu francuskiej sieci hipermarketów z powodu upokarzających pracowników praktyk stosowanych przez sieć, w tym niesławnych „czerwonych kropek” w jej sklepach, na których stać muszą pracownicy chcący rozmawiać z managerem. Powstała kilka dni temu grupa skupia juz ponad 1200 osób.

Kropki w Carrefourach najpierw pojawiły się w Lublinie - musiały na nich stawać kasjerki, które chciały udać się do toalety. Żeby skorzystać z WC, musiały dostać zgodę kierownika. Kropki stopniowo trafiły do innych oddziałów, a oficjalne stanowisko sieci, po tym jak sprawą zainteresowały się media, brzmi, że punkty to po prostu miejsca spotkań z kierownictwem.

Nie przekonało internautów. - Czas na bojkot. W Carrefourze nie kupuję - deklaruje internautka. Są też bardziej radykalne propozycje: - Co za barany! Proponuję zielone kwadraty przed wejściem do sklepu dla pomysłowych, kierowników, gdzie każdy będzie mógł im dać w mordę. A kolejny zachęca: - Dać te pampersy tym kierownikom, niech oni walą w gacie, a od normalnego człowieka to trzymajcie się z daleka, psy jedne. Nie kupuję już tam, banda dupków dorobkiewiczów.

Pozwy zbiorowe nie dla pracowników

Kraj | Prawa pracownika

19 lipca wchodzi w życie ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Z roszczeniem w trybie pozwu zbiorowego wystąpić może minimum dziesięć osób. Opłata sądowa stanowi tylko 2 proc. wartości pozwu, jednak na wniosek pozwanego sąd będzie też mógł zasądzić kaucję do 20 proc. wartości sporu. Więc może to sporo kosztować.

Zgodnie z senacką poprawką ustawy NIE MOŻNA WNIEŚĆ POZWU ZBIOROWEGO PRZECIW PRACODAWCY.

www.pracownik.net.pl