Wrocław: Bunt robotników na budowie wieżowca Sky Tower

Kraj | Prawa pracownika

W piątek 20 robotników przyszło na plac budowy wieżowca Sky Tower, by domagać się zaległych pieniędzy - informuje Gazeta Wrocławska. Przy okazji ujawnili też, że wiele osób pracuje na czarno i że nawet w największe upały dostawali zaledwie jedną butelkę wody na dzień.

Robotnicy pracowali na budowie wieżowca jako zbrojarze. Byli zatrudnieni przez podwykonawcę, firmę Trans Bau. Przed miesiącem część z nich się zwolniła, bo nie dostali wypłaty na czas. Wciąż jednak domagają się pieniędzy za przepracowane godziny.

Po kilku godzinach do robotników przyjechał mężczyzna, który przedstawił się jako prezes firmy Rondo Bau, przedsiębiorstwa, które wynajęło Trans Bau. - W poniedziałek wszystko dokładnie sprawdzimy. Na pewno dostaną panowie pieniądze. Obetnę firmie Trans Bau wynagrodzenie i te pieniądze trafią do państwa - zapewniał.

Wieluń: Strajk w zakładach ZUGiL

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

Jak informuje internetowe wydanie Dziennika Łódzkiego, w piątek rano wybuchł spontaniczny strajk w fabryce ZGUiL w Wieluniu. O godzinie szóstej rano pracownicy porannej zmiany przerwali pracę i zebrali się na wiecu na głównym placu zakładu. Na bramie pojawiły się transparenty. Pracownicy ZUGiL protestują w ten sposób przeciwko zaległościom w wypłacie wynagrodzeń za ostatni miesiąc. Strajk wspierają obecne w zakładzie związki zawodowe.

Przed południem rozpoczęły się negocjacje z zarządem. Związki zawodowe zażądały wywiązania się z całości zobowiązań za czerwiec. Dyrekcja nie była w stanie spełnić tych warunków, ale przystała na wypłacenie ok. 40 procent zaległości. Nie zadowoliło to załogi. Zdecydowana jej większość postanowiła kontynuować protest. Do pracy wróciła jedynie niewielka grupa osób, która zajęła się pilnym zamówieniem.

- Protest będzie trwał dopóki, dopóty załoga nie otrzyma wszystkich należnych jej pieniędzy - oświadczył Jan Cieślak, przewodniczący zakładowej Solidarności. - Dość już tolerowania opóźnień. Trzeba z tym skończyć raz na zawsze!
- Robimy wszystko, żeby zobowiązania zostały uregulowane jak najszybciej. Sytuacja rozwija się jednak dynamicznie i na ten moment nie możemy złożyć żadnych deklaracji - powiedziała nam Katarzyna Strugała z Grupy Gwarant, właściciela wieluńskiego zakładu.

Usuńmy krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego!

Kraj | Klerykalizm | Protesty

 Usuńmy ten krzyż!Od poniedziałku (19.07) Stowarzyszenie Wolność-Równość-Solidarność rozpoczyna akcję zbierania podpisów pod petycją w sprawie usunięcie krzyża sprzed pałacu prezydenckiego. Krzyż ten stanowi ewidentne naruszenie zasady laickości, która powinna obowiązywać na terenie administracji publicznej, a także stanowi próbę zdominowania sfery publicznej przez jedną religię.

Petycję będzie można podpisać na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim od godziny 13 do 17 oraz w internecie pod adresem: http://www.wrs.rdl.pl/index.php?q=node/233 .

W zależności od zainteresowania akcja może potrwać do piątku, kiedy to wydrukowane i przekazane do Kancelarii Prezydenta zostaną podpisy zebrane w internecie.

Zniesławienie anarchistów w nierzetelnej relacji PAPu

Publicystyka

W dniach 16-17 lipca, warszawscy anarchiści zdziwili się czytając podania Polskiej Agencji Prasowej o "kontrdemonstracji anarchistów" przeciwko marszowi EuroPride, który odbył się w stolicy w dniu 17 lipca.

Nie było żadnej kontrdemonstracji anarchistów. Nie ma takiej tradycji w ruchu anarchistycznym. Wielu anarchistów brało udział w tej demonstracji mniejszości seksualnych i w wielu poprzednich. Nie istnieje coś takiego, jak organizacja anarcho-homofobów.

Kontrdemonstracje zorganizowały środowiska konserwatywne, nacjonalistyczne i religijne, z którymi nie mamy nic wspólnego. To zadziwiające, że pomimo konsekwentnej walki warszawskich anarchistów z takimi grupami jak Młodzież Wszechpolska, czy ONR, w tym prawie co roku na trasie Parady Równości, PAP publikuje takie informacje.

Ta kaczka dziennikarska PAPu niestety została powielona w innych mediach, w tym w Gazecie Wyborczej, która dobrze wie o protestach anarchistów przeciw środowiskom nacjonalistów, gdyż swego czasu obszernie o nich pisała.

Nie wiadomo, czy cała sprawa to wymysł dziennikarski, prowokacja prawicy, czy po prostu błąd redaktorski. Domagamy się jednak sprostowania tej informacji, która zdecydowanie wprowadza czytelników w błąd.

Warszawscy anarchiści

List solidarnościowy pracowników z Tychów przeciw represjom we włoskiej fabryce Fiata

Świat | Prawa pracownika | Represje

O sprawie pracowników z zakładu w Fiata w Tychach pisaliśmy już kilkukrotnie: Pismo pracowników Fiata do włoskich kolegów | Strajk w Fiacie przeciw represjom

W odpowiedzi na najnowsze represje w fabryce Mirafiori w Turynie, pracownicy z Tych napisali następujący list, który został przekazany do związkowców we Włoszech.

Koledzy z włoskiego Fiata!

Podziwiamy i popieramy waszą walkę przeciwko poważnym atakom na wasze warunki pracy i podstawowe swobody i prawa człowieka. Zwolnienie Pino Capozzi pokazuje prawdziwą naturę spółki dla której pracujemy. To jasne, że mamy do czynienia z atakiem na prawo pracowników do protestu i wyrażania odmiennej opinii.

Jesteśmy świadkami wzrostu nowego totalitaryzmu – władzy korporacji. Gdy ludzie pracy są zbyt słabi, by walczyć, powstaje system oparty na terrorze.

Niestety, nasze związki zawodowe postanowiły, że powinniśmy siedzieć cicho jak niewolnicy i błagać Fiata, by nie zabierał nam pracy. Jednak niektórzy z nas będą jutro pracować bardzo, bardzo powoli – jako drobny znak solidarnościowy.

Tychy, 15 lipca 2010

Ziemniak genetycznie modyfikowany dopuszczony do uprawy w UE - petycja

Kraj | Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka

Komisja Europejska, dopuściła do uprawy na terenie UE ziemniaka genetycznie modyfikowanego firmy BASF o nazwie Amflora. W ten sposób po raz pierwszy od 12 lat Komisja wydała zgodę na uprawę rośliny genetycznie modyfikowanej na terenie Wspólnoty, przedkładając tym samym zyski koncernów agrochemicznych nad interes publiczny i opinie Europejczyków. Zdecydowana większość z nich jest bowiem przeciwna GMO.

Nowa inicjatywa organizacji Avaaz, przy współpracy z Greenpeace ma na celu zebranie 1 miliona podpisów obywateli Unii Europejskiej, pod petycją do przewodniczącego Komsiji Europejskiej José Manuela Barroso, wzywającą do wprowadzenia zakazu na uprawy GMO w Europie.

Podpisz petycje w sprawie: http://greenpeace.org/poland/dzialaj-teraz/1-milion-glosow

Jedenastka z Lizbony uniewinniona

Świat | Represje

Jedenaście osób, które zostały zatrzymane podczas ataku policji na demonstrację która odbyła się w dniu 25 kwietnia 2007, zostało uniewinnionych 14 lipca. Portugalska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników serdecznie dziękuje wszystkim, którzy organizowali wsparcie i akcje solidarnościowe.

Więcej informacji o całej sprawie: Represje wobec 11 z Lizbony.

Solidarność naszą bronią!

Kolejne oskarżenia wobec BP

Świat

Senat USA przesłucha przedstawicieli BP w kwestii nacisków, które koncern wywierał na władze brytyjskie w sprawie na zwolnienia libijskiego terrorysty Abdelbaseta al-Megrahiego zamieszanego w zamach na samolot nad Lockerbie. W 1988 r. zginęło w nim 270 osób. Miało to pomóc BP w podpisaniu z władzami libijskimi kontraktu na wydobycie ropy z dna morskiego. Libijczyk był jedyną osoba skazaną za ten atak. Otrzymał karę 27 lat więzienia, ale w ubiegłym roku wypuszczono go po ośmiu latach za kratami.

Przedmiotem dociekań amerykańskiej komisji senackiej może być też handel bronią między Libią a Wielką Brytanią, który nasilił się po zwolnieniu Meghariego z więzienia.

Włochy: Strajk w Fiacie przeciw represjom

Świat | Prawa pracownika | Represje

16 lipca odbędzie się czterogodzinny strajk wszystkich zakładów Fiata we Włoszech w związku ze zwolnieniem związkowca za wysłanie listu od pracowników Fiata w Tychach.

36-letni związkowiec z FIOM Pino Capozzi, pracujący w fabryce Mirafiori w Turynie, wysłał około czterdziestu osobom list od polskich pracowników, który 20 czerwca ukazał się w dzienniku "Liberazione" w związku z sytuacją w zakładzie w Pomigliano d'Arco koło Neapolu.

Decyzja Fiata o zwolnieniu Capozzi wywołała masowe protesty, w tym zaplanowany na jutro strajk.

List od pracowników z Tych dotarł do ich włoskich kolegów za pośrednictwem członka ZSP.

Olsztyn: Podwyżka czynszu w budynku UWM

Lokatorzy

Pracownicy uniwersytetu z uczelnianego budynku przy ul. Żołnierskiej dowiedzieli się o podwyżkach czynszach od związkowców, którzy mieli przedstawić swoją opinię w sprawie nowych stawek. Czynsze mogą wrosnąć nawet o 200%. Ci, co obecnie płacą 300 - 400 zł za miesiąc, mają płacić od 500 do 850 zł. za spartańskie mieszkania.

Ktoś z administracji uniwersytetu wyliczył, że budynek wygenerował duże straty. Jednak po przejrzeniu wyliczeń wyszło na jaw, że ktoś z pracowników biura nieruchomości od końca 2009 roku zaczął doliczać do kosztów utrzymania wynagrodzenia portierów pracujących na rzecz wydziału nauk medycznych. Te wypłaty łącznie stanowią niemal tę samą kwotę, co rzekoma strata wygenerowana przez budynek zajmowany przez pracowników uczelni.

Rektor Józef Górniewicz przyznaje: - To jest błędne wyliczenie. W ciągu najbliższych dni jeszcze raz obliczymy, jaki czynsz powinni płacić nasi pracownicy.

Wrocław: Oskarżony o rasistowski atak wkrótce przed sądem

Kraj | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm

Niedługo przed wrocławskim sądem okręgowym rozpocznie się proces 27-letniego wrocławianina Roberta R. oskarżonego o rasistowski atak na czarnoskórego obywatela Ghany. 4 stycznia tego roku, tuż po północy szedł przez miasto, z kolegą, z którym wcześniej wypił kilka piw. Na przejściu przez ulicę Świdnicką mijali czarnoskórego obywatela Ghany Solomona D., który uczy w Polsce angielskiego. Nagle, bez żadnego powodu Robert R. krzyknął do niego: "czarnuchu jesteś w Polsce, wyjazd z Polski!". I kopnął go z całej siły w brzuch. Kiedy zaatakowany zgiął się z bólu, Robert R. uderzył go jeszcze dwa razy pięścią w głowę.

Atak widział przejeżdżający akurat Świdnicką Adam M. Zatrzymał się, pomógł Solomonowi D. i wezwał policję. Robert R. przyznał się, że uderzył Solomona, ale zaprzecza, że był to atak o podłożu rasistowskim. Za przemoc z powodu przynależności rasowej i znieważenie Solomona D. grozi mu kara do pięciu lat więzienia.

Marynarka Izraela zmusiła statek z pomocą humanitarną do zboczenia z kursu na Gazę

Świat | Militaryzm

Libijski statek, który miał dokonać próby przełamania morskiej blokady Strefy Gazy, wpłynął na wody terytorialne Egiptu i jest spodziewany w porcie El-Arisz. Izraelska marynarka wojenna zagroziła, że użyje siły jeśli statek nie zawróci lub nie skieruje się do egipskiego portu. Aż cztery okręty wojenne marynarki Izraela są na miejscu gotowe do podjęcia działań zaczepnych.

Ładunek humanitarny, który znajduje się na pokładzie statku Almathea ma zostać przejęty przez Egipski Czerwony Półksiężyc i dostarczony drogą lądową przez przejście w Rafah do Strefy Gazy. Fundacja Kaddafiego, do której należy statek oświadczyła, że dla bezpieczeństwa personelu pokładowego postanowiono zmienić kurs.

W tym samym czasie, wojsko izraelskie opublikowało raport komisji badającej sprawę przechwycenia statku Mavi Marmara 31 maja 2010, w czasie której zginęło 9 osób. Raport zawiera gorące słowa pochwały dla działań komandosów, oraz wskazuje na niedocenianie aktywistów pokojowych w czasie konfrontacji. Raport konkluduje stwierdzeniem, że użycie ostrej amunicji było uzasadnione, a cała operacja godna pochwały. Wojskowi przyznają, że komandosi popełnili błędy, ale nie ma ani słowa o zabitych 9 osobach i 51 rannych.

Trybunał Konstytucyjny orzekł że związkowcy zatrudnieni na czas określony mają te same prawa

Kraj | Prawa pracownika

We wrześniu 2009 r., 8 pracowników, którzy utworzyli nową komisję zakładową NSZZ Solidarność w Officina Labor, zostało zwolnionych ledwie 4 dni po ogłoszeniu utworzenia związku zawodowego. Officina Labor to hurtownia firmy farmaceutycznej Torfarm – która zmieniła nazwę na Neuca. Officina Labor dziś nazywa się Neuca Logistyka.

Firma zatrudniała prawie 400 osób w Rzgowie (Łódzkie). Pracownicy nie otrzymywali dopłat za pracę w nadgodzinach w weekendy, a premie zostały obcięte. W sierpniu 2009 r. wydarzył się wypadek przy pracy, w wyniku którego ucierpiały 4 osoby. Panowała atmosfera niepewności na temat zatrudnienia w zakładzie.

W grudniu 2009 r., Sąd Pracy w Pabianicach, wpisując się w niepokojący trend, orzekł, że Officina Labor nie musi przywracać do pracy zwolnionych związkowców, nawet wskazanego przedstawiciela związku, który wedle polskiego prawa jest chroniony przed zwolnieniem.

Poczta Polska chce ciąć wydatki kosztem pracowników

Kraj | Prawa pracownika

Zarząd poczty chce zlikwidować m.in.: nagrody jubileuszowe, dodatek za staż pracy poza Pocztą Polską, dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych, zmniejszone mają być też odprawy emerytalno-rentowe oraz dodatki za pracę nocną.

Pracownicy Poczty Polskiej są wściekli i już myślą o wielkim strajku. Ci którzy na owe cięcia się nie zgodzą, stracą pracę zapowiada zarząd.

Rosja: Nalot na dom anarchisty

Represje

W poniedziałek w Tiumieniu na Syberii funkcjonariusze Centrum "E" (centrum do spraw walki z ekstremizmem) po raz kolejny przeszukali dom aktywisty grupy "Autonomnoje Deistve". Szukali prasy anarchistycznej. Nasz kolega Rustam tym razem znalazł się na celowniku Centrum "E" za publikację w 2008 r. informacji o pewnym flashmobie.

Wczoraj Rustam został wezwany do prokuratury.

O wcześniejszych problemach Rustama z Centrum "E" pisaliśmy w artykule Aresztowanie dwóch aktywistów anarchistycznych i Rustam o swoim aresztowaniu.