Edukacja/Prawa dziecka

Sprzęt drogi i nieprzydatny, czyli jak MEN wydaje pieniądze

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

MEN przekazało szkołom specjalistyczny sprzęt i pomoce naukowe szkołom integracyjnym. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że otrzymany sprzęt jest kompletnie nieprzydatny.

Pod koniec 2005 roku do dyrektorki Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Łodzi Anny Budryki zadzwoniono z kuratorium z informacją, że Unia przekazała ministerstwu środki na zakup pomocy dydaktycznych i jej szkoła otrzyma sprzęt o wartości 100 tys. zł. Zadowolenie dyrektorki minęło w styczniu następnego roku, kiedy otrzymała paczki, był tam np. zastaw do nauki języka migowego, którego żaden z uczniów kierowanej przez nią szkoły nie musi się uczyć. Ponad to w paczkach, były dziwnie wyglądające kable, ludziki, itp.

Uczniami ZSS nr 5 w Łodzi są dzieci upośledzone umysłowo w stopniu lekkim lub umiarkowanym, chore na padaczkę lub z ADHD. Dyrektorka zamówiła głównie przyrządy do ćwiczeń, których nie otrzymała.

Chomsky: Pranie mózgu na wolności

Edukacja/Prawa dziecka | Militaryzm | Publicystyka | Wybory

Przejęcie wielkich dzienników - "Wall Street Journal" w Stanach Zjednoczonych, "Les Echos" we Francji - przez milionerów przyzwyczajonych do tego, by naginać prawdę do swego interesu, skrajna mediatyzacja Nicolasa Sarkozy`ego, informacja pożarta przez sport, pogodę i ciekawostki, a wszystko to razem zatopione jeszcze w obfitości reklam: sfera "komunikacji" stanowi nieprzerwanie narzędzie władzy rządów w systemach demokratycznych. Jest dla nich tym, czym propaganda dla dyktatur. W wywiadzie, którego zgodził się udzielić dziennikarzowi France Inter Danielowi Mermetowi, amerykański intelektualista Noam Chomsky analizuje mechanizmy dominacji i umieszcza je w kontekście historycznym. Przypomina np., że reżimy totalitarne oparły się na technikach reklamowych udoskonalonych w Stanach Zjednoczonych w przededniu I wojny światowej. Poza tym, rysuje perspektywy przekształceń społecznych we współczesnym świecie i mówi, jak może wyglądać utopia urządzona przez tych, którzy wbrew pedagogice niemożności wbijanej do głów przez media, nie zrezygnowali ze zmieniania świata.

Bon edukacyjny może doprowadzić do segregacji rasowej dzieci

Kraj | Dyskryminacja | Edukacja/Prawa dziecka | Gospodarka

B. wiceminister edukacji Sławomir Kłosowski złożył do premiera interpelację z wątpliwościami dotyczącymi planów wprowadzenia tzw. bonu edukacyjnego. Zdaniem Kłosowskiego, bon może doprowadzić do segregacji rasowej dzieci w szkołach.

"Mamy bardzo poważne obawy, że bon oświatowy - w ujęciu skrajnie liberalnym - doprowadzi do segregacji rasowej dzieci w szkołach i do tego, że rodzice - zwłaszcza na terenach wiejskich - będą musieli dowozić dzieci po kilkadziesiąt kilometrów" - oświadczył Kłosowski na konferencji prasowej w Opolu.

Dodał, że wątpliwości dotyczące spraw bonu edukacyjnego zostały skierowane do premiera Donalda Tuska w formie interpelacji.

"Żeby nie był to taki "ślepy pęd" w kierunku bonu. Pani minister Hall jest uznawana za ogromną zwolenniczkę prywatyzacji oświaty - inaczej mówiąc oświaty niepublicznej. Pytanie brzmi, czy to nie przyniesie polskiej młodzieży szkód i nie doprowadzi do sytuacji, gdzie państwo polskie dzieli młodzież na lepszą i gorszą" - powiedział Kłosowski.

Francja: stowarzyszenie rodzin rolników popiera protestujących studentów

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Publicystyka

Działające we Francji Stowarzyszenie na rzecz Uznania Cierpień Rodzin Rolników, którego celem jest przypominanie o losach milionów rolników, którzy ucierpieli w wyniku wprowadzenia intensywnego rolnictwa w ciągu ostatnich 60 lat we Francji, wyraziło swoje poparcie dla protestujących studentów i licealistów padających ofiarą represji ze strony przedstawicieli państwa.

Poniżej ich oświadczenie w sprawie protestów studentów i licealistów.

Nauka zamknięta w klasach

Edukacja/Prawa dziecka | Publicystyka

Czy krytyczne i zdystansowane wobec Prawa i Sprawiedliwości "wykształciuchy" i "łże-elity" przekształcą się pod rządami Platformy Obywatelskiej w "sieroty po komunie"? Wszystko zależy od tego, jak gorliwie PO będzie chciała tworzyć swoje koncepcje rynkowo-kapitalistycznego cudu i jak zareaguje na to wielkomiejska inteligencja.

Pierwszym sprawdzianem mogą być losy pomysłu dalszej komercjalizacji studiów wyższych. Pod koniec października z ust prof. Tadeusza Lutego, szefa Rektorów Akademickich Szkół Polskich, padło hasło wprowadzenia opłat za studia. I choć prof. Luty zastrzegał się, że jest to tylko rozpoczęcie debaty na ten temat, to jednak wypowiedź rektora Politechniki Wrocławskiej powinna niepokoić. Trudno jednoznacznie zinterpretować tę sytuację - czy zwolennicy komercjalizacji edukacji na poziomie wyższym złapali wiatr w żagle po zwycięstwie wyborczym PO, czy też są to ukłony części akademickiego establishmentu w stronę nowej władzy i próba dostosowania się do jej oczekiwań? Dziś tego nie wiemy. Warto jednak zastanowić się nad społecznymi skutkami takiego projektu.

Płatne studia - paradoksalny powrót do systemu stalinowskiego

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Rząd coraz głośniej mówi o reformie finansowania studiów i uczelni na wzór USA i Wielkiej Brytanii. Chodzi m.in. o wprowadzenie całkowitej odpłatności za studia w oparciu o system stypendialny dla "zdolnych" studentów. Powstają ośrodki sprzeciwu - Inicjatywa Przeciwko Płatnym Studiom i Studencki Komitet Walki z Komercjalizacją Nauki.

Szczególnie wymowna jest argumentacja IPPS. Nowy system grozi wytworzeniem "społeczeństwa ignorantów na wzór USA". Nie tylko jeszcze bardziej ograniczy dostęp uboższych do bezpłatnego wyższego wykształcenia, ale da początek strukturalnej ewolucji modelu edukacji pod dyktando "praw rynku". Jak czytamy w oświadczeniu IPPS, "system kredytów doprowadzi do sytuacji, w której wybór kierunków przyszłych studentów będzie determinowany przez pieniądze, jakie będą mogli po jego ukończeniu zarobić. Banki będą wspierały, więc tylko studentów na "opłacalnych" kierunkach studiów.Paradoksalnie będzie to powrót do systemu stalinowskiego, w latach 50. to władze decydowały w jakim kierunku będzie się ktoś kształcił, teraz będzie decydował rynek. Już obecnie wielu studentów decyduje się nie rozwijać swoich zainteresowań, lecz studiować kierunki popularne na rynku pracy."

AlterKino.org: świąteczna aktualizacja!

Edukacja/Prawa dziecka | Wideo

AlterKino.org udostępnia dla Was kolejne filmy. Tym razem obecny będzie temat wyzysku etiopskich plantatorów kawy, handel żywym towarem z afryki, amerykański imperializm w walce z kolumbijska partyzantką i ruchami masowymi oraz fabularne kino lat 60-ych na temat rewolty studenckiej w USA. Poniżej skrócone opisy poszczególnych filmów.

Czarne złoto - Każdego dnia na świecie wypijane są średnio dwa miliardy kubków kawy. Jednak w Etiopii, z której pochodzi większość kawy, uprawiający ją rolnicy żyją na skraju nędzy. Ceny ustala się w Nowym Jorku i Londynie, a światowy rynek zdominowały wielkie korporacje. Za zebranie kilograma ziaren Etiopczyk dostaje 23 centy. W zachodnich kawiarniach z kilograma ziaren można zaparzyć 80 filiżanek kawy warte 230 dolarów...

Afrykańskie prostytutki - Dwaj dziennikarze ukazują kulisy prostytucji Afrykanek w krajach zachodnich. Tropią oni przestępców, handlujących kobietami z krajów afrykańskich. Część czarnoskórych prostytutek to dzieci, które zostały sprzedane gangom przez własnych rodziców, nie mających pieniędzy na życie. Inne zostają do prostytucji zmuszane, bo stanowią egzotyczną ciekawostkę dla mężczyzn z Zachodu. Historii jest tyle, ile poszkodowanych kobiet.

Staż bez zapłaty

Kraj | Dyskryminacja | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika

„Życie Warszawy” pisze, że absolwenci farmacji na stołecznej Akademii Medycznej nim odbiorą dyplom, muszą przez pół roku (960 godzin) pracować za darmo. Zaczynają się przeciwko temu buntować.

Uczelnia każe im odbywać praktyki, co oczywiście ma sens. Niestety, bez zapłaty, choć ich koleżanki i koledzy z innych uczelni pieniądze dostają. W normalnych warunkach młody farmaceuta zarabia w stolicy ok. 2500- 3000 zł netto.

Inspekcja pracy nie znała dotychczas wspomnianego problemu. – „Trudno teraz ocenić, czy to zgodne z prawem czy nie. Ale sprawdzimy zapisy statutu uczelni i to, jak te praktyki w rzeczywistości wyglądają. Jeśli studenci czują się pokrzywdzeni, niech złożą oficjalną skargę na piśmie (może być anonimowa)” – mówi Klaudia Jerz z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie.

Płatne studia w Polsce

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Minister nauki rozważa m.in. uruchomienie systemu gwarantowanych kredytów na opłacenie studiów. Rząd myśli o wprowadzeniu częściowej lub całkowitej odpłatności za naukę w szkołach wyższych. Szefowa resortu nauki chce się wzorować na rozwiązaniach stosowanych w Wielkiej Brytanii i USA gdzie miliony studentów mają kilkadziesiąt tysięcy dolarów w długach przed tym jak dostaną pierwszą dobrą pracę.

Hall: 3,3% podwyżki dla nauczycieli

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika

Nowa minister edukacji, Katarzyna Hall, zapewniła, że w przyszłym roku będą podwyżki dla nauczycieli, mają wynieść 3,3%. Wynika to jeszcze z planu budżetowego na 2008 rok przygotowanego przez rząd PiS. Jednocześnie nowa minister zapewniła, że rząd Tuska będzie starał się wygospodarować jak najwięcej środków na podwyżki dla nauczycieli.

Caen: pracownicy naukowi solidaryzują się z protestem studentów

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Publicystyka

Na uniwersytecie w Caen doktoranci założyli kolektyw w ramach ruchu przeciwko reformie uniwersytetów.

Poniżej ich uzasadnienie przyłączenia się do protestów:

Jesteśmy pracownikami naukowymi, jednocześnie studentami, czasem wykładowcami i zajmujemy istotne miejsce w życiu uniwersytetów. Jednak jesteśmy pracownikami zagrożonymi. Chcemy być solidarni, więc powołaliśmy kolektyw, którego zadaniem będzie wyrażanie głosu pracowników naukowych uniwersytetu w Caen.
Pracownicy naukowi są pracownikami zagrożonymi

Exposé Tuska 2: Cudów, cudów nauczają

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Publicystyka | Tacy są politycy

Premier przedstawił na exposé także swoje neoliberalne zapędy względem edukacji -"Edukacja żeby spełnić swoją rolę musi być z jednej strony dopasowana do zdolności i zainteresowań poszczególnych uczniów, a z drugiej, do oczekiwań rynku pracy". Jeśli młodzież ma być dopasowana do rynku pracy to po co te kłamstwa o zaspokajaniu innych potrzeb dzieci i młodzieży. Następnie premier zapowiedział, że pracodawcy będą mieli wpływ na edukację (jeśli maja mieć wpływ na wszystko, to czemu akurat nie na edukację - to logiczne).

"Koncepcja kształcenia zawodowego i ustawicznego będzie doskonalona we współpracy ze środowiskiem pracodawców. To oni najlepiej wiedzą, czego oczekują od przyszłych pracowników". Oczywiście, że pracodawcy lepiej wiedzą jak ma wyglądać absolwent szkoły. Przydałoby się coś o związkach zawodowych, ale jak podają oficjalne podręczniki są one przyczyną bezrobocia.

Francja: każdy przedszkolak jest potencjalnym kryminalistą

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Francuskie Ministerstwo Edukacji uruchamia system zarządzani danymi uczniów, tzw. „Uczniowską Bazę Danych”, która ma zostać wdrożona we wszystkich szkołach do września 2008 r. Już teraz system został wdrożony pilotażowo w wielu szkołach.

Program polega na zbieraniu wszystkich danych dotyczących uczniów i ich rodziny i utrzymywaniu ich w scentralizowanej bazie danych. Dane będą dostępne dla dyrektorów szkół, pracowników Ministerstwa Edukacji oraz burmistrzów.

Wśród zbieranych danych znajdą się: dane osobowe, liczba braci i sióstr, wykorzystywanie świadczeń socjalnych, profil psychologiczny dziecka, statystyka absencji w szkole, kartoteka specjalistycznej pomocy psychologicznej dla trudnych uczniów, itd…

Strajk uczniów w Holandii

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Dziś holenderscy uczniowie nagle wszczęli strajk mobilizując się przy pomocy internetu. Potem organizowali się przy pomocy SMS-ów. Demonstrowali przeciwko liczbie zajęć w programie szkolnym w co najmniej 15 miastach. Od tego roku mają obowiązek brać udział w 1040 godzin zajęć rocznie.

W Middleburg uczniowie starli się z policją. Policjanci pobili niektórych uczniów, a w Middleburg zatrzymali sześć osób. W Purmerend uczniowie także starli się z policją rzucając jajkami. W Amsterdamie zniszczyli kilka samochodów i witryn sklepów, nie wiadomo dlaczego, ale prawdopodobnie także tam doszło do starć z policją. Co najmniej 20 uczniów zostało aresztowanych.

Francja strajkuje

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Protesty

8 listopada rozpoczęła się kolejna fala strajków studenckich we Francji, tym razem przeciwko ustawie o uczelniach wyższych, która ma rozpocząć proces prywatyzacji uczelni.

Przeczytaj na czym polega reforma szkolnictwa wyższego we Francji | Tekst jednej z ulotek rozprowadzanych na paryskich uczelniach | Film z akcji policyjnej przeciwko blokadzie uniwersytetu w Nanterre. Studenci krzyczą m.in. "Marszałku Petain, powróć - zapomniałeś wziąć swoje psy!"| Apel studentów o zaostrzenie protestu | Pracownicy naukowi na uniwersytecie w Caen przyłączają się do ruchu protestu | Rolnicy też popierają protestujących.

Aktualizacje:
4 grudnia: - Demonstracje i starcia z policją mają miejsce w Caen i Brest. Płoną barykady.

Kanał XML