Caen: pracownicy naukowi solidaryzują się z protestem studentów

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Publicystyka

Na uniwersytecie w Caen doktoranci założyli kolektyw w ramach ruchu przeciwko reformie uniwersytetów.

Poniżej ich uzasadnienie przyłączenia się do protestów:

Jesteśmy pracownikami naukowymi, jednocześnie studentami, czasem wykładowcami i zajmujemy istotne miejsce w życiu uniwersytetów. Jednak jesteśmy pracownikami zagrożonymi. Chcemy być solidarni, więc powołaliśmy kolektyw, którego zadaniem będzie wyrażanie głosu pracowników naukowych uniwersytetu w Caen.
Pracownicy naukowi są pracownikami zagrożonymi

Jesteśmy pracownikami zagrożonymi przez brak stabilności zatrudnienia. Wielu z nas jest zmuszonych do zajmowania się pracą nie związaną z badaniami (jako woźni, kasjerzy i stróże nocni). Jesteśmy zagrożeni również dlatego, że uniwersytet odmawia prowadzenia dla nas kursów pedagogicznych, oraz opóźnia się o wiele miesięcy z wypłatami.
Solidaryzujemy sie z ruchem studenckim w walce przeciwko rozbiciu publicznej edukacji, a szerzej przeciwko systematycznej liberalizacji wszystkich dziedzin życia społecznego.
Ustawa dotycząca obowiązków uniwersytetów (ustawa Pecresse)

Ustawa Pecresse stoi w całkowitej sprzeczności z wartościami za którymi się opowiadamy. To prawo jest ściśle powiązane z logiką komercjalizacji i instrumentalizacji prac badawczych i zwiększa konkurencję pomiędzy pracownikami naukowymi, laboratoriami badawczymi, pomiędzy wydziałami i specjalizacjami. W długim okresie, zwiększona konkurencyjność doprowadzi do zmniejszenia różnorodności oferowanych zajęć i prowadzonych badań i spowoduje wzrost nierówności pomiędzy poszczególnymi podmiotami w ramach uniwersytetu.

Bynajmniej nie walczymy tylko o własną przyszłość, ale także o przyszłość prac badawczych jako wspólnego dobra studentów, pracowników naukowych, wykładowców i obywateli.

Nie mamy zamiaru wtrącać się w zgromadzenia związków studenckich. Przeciwnie, chcemy zwiększyć ich wiarygodność i dlatego oficjalnie wyrażamy naszą solidarność z ruchem studenckim.

Stwórzmy taki uniwersytet, jaki chcieliśmy zastać, gdy się nań zapisywaliśmy!

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.