Lokatorzy

Poznań: Konferencja prasowa pod specjalnym nadzorem

Kraj | Lokatorzy | Protesty | Represje

Dziś o godzinie 12:00 przed Komisariatem Policji Poznań-Jeżyce na ul. Kochanowskiego odbyła się konferencja prasowa, związana z represjami wobec aktywistów ruchu lokatorskiego i poznańską sekcją Federacji Anarchistycznej. Konferencja dotyczyła brutalnej eksmisji chorej lokatorki, która miała miejsce w październiku.

Czworo aktywistów lokatorskich zostało przywitanych przez specjalnie sprowadzony w tym celu oddział policjantów prewencji (około 15 funkcjonariuszy) i w cywilu (6 policjantów). Funkcjonariusze szczelnie otoczyli wejście na komisariat, padł rozkaz „Nikogo nie wpuszczamy”. Następnie przystąpili do spisywania spokojnie stojących na chodniku działaczy. Prewencja nie potrafiła podać przyczyny spisywania.

Obecność tak dużych sił policyjnych doskonale współgrała z samym tematem konferencji – represjom skierowanym w stronę aktywistów ruchu lokatorskiego. Dwoje przedstawicieli Federacji Anarchistycznej zostało oskarżonych - z art. 52 par.1 pkt.2 KW – o to, że w dniu 25 października br. na ulicy Dąbrowskiego przewodniczyło nielegalnemu zgromadzeniu. Przypominamy, że w tym właśnie dniu miała miejsce, nielegalna zdaniem aktywistów lokatorskich, eksmisja rodziny państwa Jencz.

Warszawa: Tajemnicze podpalenia kamienic komunalnych na Pradze

Kraj | Lokatorzy

W nocy z poniedziałku na wtorek w kamienicy przy ul. Targopwej 19 wybuchł groźny pożar. Ogień strawił doszczętnie lokal na ostatnim piętrze i dach. Od początku roku na ulicy Targowej doszło do 20 pożarów w starych kamienicach.

Ulica Targowa, położona przy budowanej właśnie drugiej linii metra, jest bardzo atrakcyjnym kąskiem dla deweloperów. Na ich drodze są jednak zabytkowe, sypiące się kamienice, wraz z zamieszkującymi je lokatorami. Te budynki mogą legalnie zostać wyburzone dopiero, gdy nastąpi pożar czy inna katastrofa budowlana. Komitet Obrony Lokatorów zwracał niedawno uwagę na fakt, że administracja czasem celowo doprowadza kamienice do ruiny.

Wschodnia Jerozolima, Palestyna: Demonstracja przeciw eksmisjom

Świat | Dyskryminacja | Lokatorzy | Protesty

25 listopada odbyła się demonstracja przeciw eksmisjom w wiosce Silwan, położonej obok Wschodniej Jerozolimy. W ostatnich latach, izraelski rząd przeforsował w parlamencie serię kontrowersyjnych ustaw, które umożliwiają prowadzenie agresywnej polityki przeciwko mieszkańcom wioski.

W ramach tej polityki, przesiedlono setki ludzi - eksmitując całe rodziny - i wyburzono wybudowane przez nich domy. Na ich miejscu wybudowane będą żydowskie osiedla. Większość prac jest nadzorowana przez Narodowy Fundusz Żydowski (JNF), który w teorii ma pomóc chronić parki narodowe. W rzeczywistości, pieniądze z funduszu są wykorzystywane, by przenosić Palestyńczyków z Silwan do Elad (El Ir David).

Izrael: Protest tysięcy lokatorów przed domem ministra finansów

Świat | Lokatorzy | Protesty

W czwartek, 24 listopada tysiące Izraelczyków protestowało przed domem ministra finansów Yuvala Shteinitza w Mevaseret Zion. Jeden z transparentów głosił po hebrajsku i angielsku "Okupacja=$" nawiązując do związku problemów lokatorów z okupacją, gdyż rząd izraelski wydaje ogromne pieniądze na armię oraz okupację Palestyny, a w międzyczasie ogłasza kolejne cięcia socjalne w kontekście nieustannych podwyżek czynszów, cen żywności i innych dóbr.

W Izraelu coraz bardziej jest widoczna rosnąca liczba bezdomnych oraz głodnych ludzi. O okupacjach pustostanów, ruchu bezdomnych i ruchu anarchistycznym w Izraelu pisaliśmy już wiele razy na łamach CIA, m.in. tu: Lokatorzy protestują przeciwko wysokim czynszom | Brutalne wyrzucenie na bruk bezdomnych rodzin okupujących pustostany.

Warszawa: Wykurzanie lokatorów na Grochowie - metoda "na wodę"

Kraj | Lokatorzy

W zeszły piątek, działacze Komitetu Obrony Lokatorów, wraz z osobami wspierającymi, udali się na interwencję na ul. Grenadierów, w dzielnicy Grochów. Interwencja była spowodowana zgłoszeniem lokatorki zamieszkującej jeden z lokali w kamienicy. Od 8 miesięcy jest pozbawiona wody bieżącej przez właściciela nieruchomości. Nie może też się starać o lokal komunalny od miasta, gdyż sztywne przepisy powodują, że w sytuacji braku prawidłowego wypowiedzenia umowy najmu w lokalu prywatnym, podania o lokal komunalny zostaną odrzucone.

Na filmie poniżej udokumentowana została rozmowa z lokatorką, oraz z właścicielem nieruchomości, który mieszka piętro niżej. Mówi on na filmie bez ogródek, dlaczego odmawia prawidłowego wypowiedzenia umowy najmu. Wypiera się jednak faktu wyłączenia wody, choć z całą pewnością na właścicielu nieruchomości ciąży odpowiedzialność za doprowadzenie wody do budynku i znajdujących się w nim lokali.

Dzięki uprzejmości właściciela, który na filmie udzielił zgody na opublikowanie swojego wizerunku, możliwa jest publikacja filmu, bez narażania się na proces, który spotkał KOL za publikację podobnego filmu na temat odcinania gazu i kanalizacji przez pełnomocnika właścicielki w dzielnicy Wawer. Film dotyczący Wawra został objęty nakazem sądowym. Komitet Obrony Lokatorów napisał zażalenie na decyzję sądu o nakazaniu usunięcia filmu. Na razie nadal jest on dostępny w sieci.

Warszawa: Lokatorzy w Rembertowie eksmitowani do przyczepy kempingowej

Kraj | Lokatorzy

Komitet Obrony Lokatorów od pewnego czasu zajmuje się sprawą rodziny z Rembertowa, która padła ofiarą nowego właściciela sprywatyzowanej kamienicy. Małżeństwo wraz z niepełnosprawnym bratem pani Danuty i niepełnoletnim synem przez lata korzystało z komunalnego mieszkania w Rembertowie. Jednak na początku roku trafiło ono w ręce prywatnej osoby. Właściciel próbował pozbyć się "żywego inwentarza" przeprowadzając pozorowany "remont", który rozpoczął się od demontażu dachu. Jedynym lokalem zastępczym zaproponowanym przez właściciela jest... przyczepa kempingowa.

Działacze Komitetu zainteresowali sprawą dziennikarkę z TVN24. W reportażu nakręconym przez dziennikarkę, małżeństwo tak opisuje swoją sytuację: – W przyczepie nie da się już spać. W ciągu dnia jest zimno, a w nocy to już lepiej nie mówić. Ciężko jest wytrzymać – mówi załamana Danuta Marczak. - Jednym źródłem ciepła są świeczki – dodaje.

Łódź: Wzrosną czynsze mieszkań komunalnych

Kraj | Lokatorzy

Od marca o 20 proc. wzrosną czynsze w mieszkaniach komunalnych. Takie zarządzenie podpisała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. Teraz stawka bazowa w mieszkaniach komunalnych wynosi 4,19 zł. Po podwyżce będzie wynosić 5,02 zł.

Prezydent Łodzi może sama ponieść czynsze o 20 proc. dotychczasowej stawki. Jeśli chciałaby wprowadzić większą podwyżkę, rada miejska musiałby wyrazić na to zgodę. Hanna Zdanowska zdecydowała się na 20-proc. podwyżkę.

Warszawa: Lokatorzy z ul. Jagiellońskiej wygrali sprawy eksmisyjne

Kraj | Lokatorzy

Lokatorzy zamieszkali przy ul. Jagiellońskiej 27 od lat toczą bój przeciw reprywatyzacji ich kamienicy i niekontrolowanym podwyżkom czynszów. Już w 2009 r. organizowali protesty, polegające m.in. na blokowaniu al. Solidarności.

Kamienica została przejęta przez rzekomych spadkobierców przedwojennych właścicieli, a następnie sprzedana spółce Prometeusz, zajmującej się przejmowaniem kamienic - m.in. na Starej Pradze. Firma była również zamieszana w podejrzaną reprywatyzację kamienicy przy ul. Noakowskiego, która została sprywatyzowana na podstawie sfałszowanych dokumentów, na czym skorzystał m.in. mąż prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Warszawa: Dwie zablokowane eksmisję na bruk

Kraj | Lokatorzy

Komornik bez nakazu eksmisji próbował dziś wyrzucić na bruk kobietę i jej 4 letniego niepełnosprawnego syna. W ich obronie stanęło kilkadziesiąt osób z organizacji lokatorskich i osób ich wspierających. Komornik na razie odstąpił od czynności.

O dzisiejszej eksmisji kobieta dowiedziała się pod koniec października. Komornik – bez nakazu eksmisji - stawił się w asyście Policji dziś, choć wciąż jeszcze obowiązuje prawo zakazujące eksmisji na bruk między 1 listopada a 31 marca. W myśl ustawy, kobiecie powinien zostać przyznany lokal zastępczy, który spełni wymogi niepełnosprawnego dziecka. Jednak takiego lokalu nie zaoferowano.

Wielka Brytania: Udana blokada ewikcji w Londynie

Świat | Lokatorzy | Miejsca

Pomimo przegłosowania we wtorek przez Izbę Gmin przepisów kryminalizujących skłoting na terenie Anglii, londyńscy skłotersi nie składają broni. W piątek rano grupa około 50 z nich, wspierana przez dwa soundsystemy, skutecznie zablokowała ewikcję dwóch skłotów w londyńskiej dzielnicy Hackney, by następnie w spontanicznym marszu przejść pod siedzibę władz dzielnicy i lokalne Tesco.

Pierwszy ze skłotów, położony przy Well Street, miał zostać eksmitowany przez komorników działających z polecenia organizacji Church Trust, działającej, jak sama twierdzi, w interesie "biednych mieszkańców dzielnicy". Zdaniem blokujących, udziałowcy tej organizacji są jednak odpowiedzialni za wyrzucanie na bruk lokatorów należących do nich mieszkań i drobnych sklepikarzy, których czynsze wzrosły ostatnio o 200%. Na miejscu blokady pojawiła się firma "zabezpieczająca" eksmitowane budynki, przedstawiciele właściciela i komornicy, jednak wobec zdecydowanej postawy 50 blokujących zmuszeni zostali do odstąpienia od ewikcji.

Godzina Krytyczna: Miasto eksmisji (mp3)

Kraj | Audio | Lokatorzy | Protesty | Tacy są politycy

Od początku roku do końca września wykonano w Poznaniu ok. 110 eksmisji. Prezes ZKZL, Jarosław Pucek, otwarcie przyznaje, że jest to kolejny po kontenerach element polityki zastraszania.

Moment krytyczny wydawał się nastąpić w momencie, kiedy prawie w centrum miasta, na oczach mieszkańców, przy udziale ok. setki policjantów brutalnie eksmitowano ciężko chorą, niepełnosprawną kobietę od lat starającą się o lokal socjalny. Opinia publiczna mogła skonfrontować z rzeczywistością tworzony przez władze miasta obraz wyrzucanych "trudnych lokatorów", "alkoholików i patologii".

Godzina Krytyczna: Miasto eksmisji (mp3)

Prowadzenie: Karina Bugdał, Marek Boratyński. Gościnią programu będzie Katarzyna Czarnota (Kolektyw Rozbrat).

Poznań: Protest lokatorów sprzedanych razem z kamienicą

Kraj | Lokatorzy | Protesty

W piątek odbyła się demonstracja zorganizowana przez mieszkańców kamienicy przy ulicy Piaskowej, którym nowy, prywatny właściciel grozi eksmisjami. Władze miasta biernie przyglądają się rozwojowi sytuacji. Protest miał charakter spontaniczny. Na Placu Wolności zebrało się ok. 150 osób, które następnie przemaszerowały pod urząd miasta na Pl. Kolegiackim, gdzie trwała feta w 400 rocznicę powstania Uniwersytetu A. Mickiewicza z udziałem prezydenta B. Komorowskiego.

Na początku października kamienica z mieszkańcami (36 rodzin, ok. 100 osób) została sprzedana firmie Kappa Invest, której udziałowcem jest Neobank. Jak relacjonowała poznańska prasa mieszkańców „odwiedziła grupa odzianych w czarne skóry osiłków”. Przedstawili się jako „ekipa rozbiórkowa”. Poinformowali mieszkańców, że muszą wynieść się do końca roku z budynku i rozpoczęli demontaż instalacji. Odcięto m.in. internet i telewizję, a częściowo również gaz. Wszystkie te działania są nielegalne, bowiem zastraszani lokatorzy nawet nie otrzymali wypowiedzeń dotychczasowych umów najmu.

Poznań: Brutalna eksmisja chorej kobiety - aktywiści zatrzymani

Kraj | Lokatorzy | Represje

Dziś doszło do eksmisji Katarzyny Jencz, kobiety poważnie chorej, od wielu lat poruszające się na wózku. Dla jej przeprowadzenia zmobilizowano duże siły policji, która zjawiła się na kilka godzin przed zaplanowaną ewikcją, blokując dostęp do kamienicy i lokalu. Zgromadzonych na zewnątrz ok. 70 aktywistów próbowało powstrzymać wysiedlenie do których dołączyli też mieszkańcy dzielnicy, ale w konsekwencji Katarzyna Jencz z uwagi na stan zdrowia została odwieziona do szpitala wojskowego, a komornik zabezpieczył mieszkanie. Państwo Jencz trafią do miejskiego ośrodka antykryzysowego. Policja zatrzymała co najmniej trzy osoby.

Film oraz galeria zdjęć.

Przypomnijmy: Katarzyna Jencz w wieku 29 lat zachorowała na nowotwór. Liczne operacje i leki wyniszczyły organizm. W 2000 r. lekarze rozpoznali osteoporozę, pękł jej kręgosłup. Pani Katarzyna porusza się o kulach lub na wózku inwalidzkim. Z mężem mieszka w prywatnej kamienicy. Ryszard Jencz kilka lat temu stracił pracę. Nowej znaleźć nie może, bo przez większość dnia musi opiekować się żoną i nie jest dyspozycyjny. Jenczowie zalegają z czynszem 62 tys. zł. Przez ten czas od blisko 8 lat Jenczowie prosili bezskutecznie miasto o lokal socjalny, ale urzędnicy uważali, że rodzina posiada za dobre warunki mieszkaniowe. Po najnowszej interwencji otrzymali odpowiedź, że złożony wniosek został zarejestrowany jako prośba o pomoc na rok… 2013 i że przyśpieszyć sprawę może jedynie eksmisja.

Warszawa: Kolejna eksmisja wstrzymana po interwencji Komitetu Obrony Lokatorów

Kraj | Lokatorzy

Dziś mijał termin odroczenia eksmisji ciężko chorej kobiety z Gocławia do lokalu tymczasowego w hotelu robotniczym na ul. Przeworskiej. Pierwsza próba eksmisji została zablokowana dzięki solidarności lokatorów w dniu 14 października. Komornik przesunął wtedy termin eksmisji o 11 dni. Wydawało się, że eksmisja odbędzie się dziś.

Jednak działacze Komitetu Obrony Lokatorów postanowili zablokować możliwość eksmisji przez nacisk na dyrektorkę hotelu robotniczego na ul. Przeworskiej. Dzięki tej interwencji, dyrektorka wydała pisemną decyzję o wypowiedzeniu umowy właścicielowi lokalu, co spowodowało, że komornik nie mógł dziś zgodnie z prawem wykonać swoich czynności. Córka niedoszłej eksmitowanej uzyskała dziś u komornika zapewnienie, że eksmisja zostaje wstrzymana na czas okresu ochronnego (a więc do końca marca). W tym czasie, Komitet będzie się starał uzyskać lokal komunalny dla lokatorki.

Warszawa: Do eksmisji na ul. Sempołowskiej nie doszło

Kraj | Lokatorzy | Protesty

W odpowiedzi na apel Komitetu Obrony Lokatorów, kilkadziesiąt osób stawiło się dziś przed mieszkaniem na ul. Sempołowskiej (przy pl. Zbawiciela) w Warszawie, by nie dopuścić do eksmisji na bruk starszej schorowanej kobiety. Wśród zebranych byli lokatorzy z KOL i WSL, a także przedstawiciele Syreny, Ruchu Oburzonych oraz Związku Syndykalistów Polski. Kilkadziesiąt osób usiadło na schodach, uniemożliwiając pracownikom Wojskowej Agencji Mieszkaniowej wstęp do mieszkania eksmitowanej kobiety.

Poniżej, film z blokady.

Próba eksmisji była całkowicie nielegalna, gdyż nie miała podstaw w wyroku sądowym, a oparta była jedynie na decyzji Wojewody Mazowieckiego. Policja w liczbie 8 funkcjonariuszy próbowała negocjować dostęp do mieszkania, jednak protestujący solidarnie odmówili przepuszczenia ekipy eksmisyjnej. Skandowano "Ta eksmisja jest nielegalna", "Lokatorzy to nie towar". Po 2 godzinach od planowanego rozpoczęcia eksmisji, policja i pracownicy WAM wycofali się. Wojewoda zapowiedział jednak dziennikarzom, że eksmisja będzie wykonana w innym terminie, ale jej data zostanie "utajniona". Jest to kolejny przejaw bezprawia (po próbie eksmisji bez wyroku) i z pewnością spotka się z dalszym przeciwdziałaniem ze strony lokatorów.

Kanał XML