Warszawa: Komitet Obrony Lokatorów odwiedził miejsce zsyłki na Przeworskiej, by nie dopuścić do eksmisji

Kraj | Lokatorzy

Hotel robotniczy przy ul. Przeworskiej 1 w Warszawie, jest owianym złą sławą miejscem, gdzie władze dzielnic i prywatni właściciele zsyłają lokatorów, których chcą się pozbyć, bez zapewniania im lokali zamiennych na stałe.

Komornicy wykonują eksmisję do pomieszczenia tymczasowego (czyli baraku, w którym nie może być mowy o zaspokojeniu potrzeb ludzi starszych i chorych, gdzie nie ma nawet osobnych łazienek). Po kilku miesiącach, lokatorzy hotelu trafiają na bruk. Wtedy już nie przysługuje im żaden lokal i stają się bezdomni. Komitet Obrony Lokatorów nazwał ten proceder "eksmisją na bruk na raty".

Działacze Komitetu Obrony Lokatorów, wraz z córką ciężko chorej kobiety eksmitowanej praktycznie na bruk, odwiedzili hotel robotniczy, gdzie miała być tymczasowo zesłana.

W zeszłym tygodniu, dzięki zaangażowaniu dziesiątek lokatorów, doszło do skutecznego zablokowania eksmisji ciężko chorej kobiety. Mieszkanka dzielnicy Gocław miała trafić właśnie do hotelu robotniczego na ul. Przeworskiej. Blokada utworzona przez lokatorów sprawiła, że komornik nie był w stanie fizycznie dokonać eksmisji. Jednak eksmisja została jedynie przełożona na 25 października. Aby nie mogła się odbyć w ogóle, konieczne było zablokowanie możliwości zsyłki do hotelu robotniczego na ul. Przeworskiej.

Po blokadzie eksmisji w zeszłym tygodniu, dziennikarze pojechali do hotelu robotniczego dowiedzieć się, czy dyrektorka zdawała sobie sprawę z faktu, iż komornik zamierzał przekazać jej osobę chorą psychicznie. Dyrektorka hotelu stwierdziła, że wypowiada umowę właścicielowi mieszkania. Jednak do dnia wczorajszego brakowało potwierdzenia na piśmie, że takie wypowiedzenie zostało faktycznie napisane. Z tego też względu należało wywrzeć dodatkową presję - do dyrektorki hotelu dzwonili dziennikarze, a działacze KOL pojechali osobiście dopilnować, że dokument zostanie wydany. Film z tego działania poniżej.

Brak lokalu tymczasowego oznacza, że komornik musi się wstrzymać z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie. Ponadto, eksmisji nie wykonuje się w okresie od 1 listopada do 31 marca roku następnego. Wygląda więc na to, że komornik nie zdąży wykonać eksmisji przed okresem ochronnym. Niemniej, mobilizacja lokatorów we wtorek może być nadal potrzebna, by nie dopuścić do bezprawnych działań komornika i właściciela.



Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.