Warszawa: Skutecznie zablokowana eksmisja dzięki solidarności lokatorów
Dziś w Warszawie, w dzielnicy Gocław, doszło do blokady eksmisji ciężko chorej kobiety w starszym wieku. Eksmisja miała nastąpić do lokalu tymczasowego w hotelu robotniczym na ul. Przeworskiej, gdzie komornicy rutynowo wyrzucają niechcianych lokatorów. Taka eksmisja nie jest niczym innym niż eksmisją na bruk, gdyż hotel robotniczy jest przyznany tylko na miesiąc - później lokatorzy muszą się wyprowadzić (już bez prawa do innego lokalu). Nielegalne praktyki komorników i władz samorządowych zostaną zalegalizowane od listopada dzięki uchwalonej nowelizacji tzw. "Ustawy o ochronie praw lokatorów".
Lokatorka ledwie tydzień przed eksmisją zwróciła się po pomoc na dyżur do stowarzyszeń lokatorskich, m.in. Komitetu Obrony Lokatorów. Aktywiści doszli do wniosku, że nie było innej możliwości niż fizyczne zablokowanie eksmisji. Część organizacji była sceptyczna wobec tego pomysłu, bojąc się "posądzenia o zadymiarstwo". Jednak lista kontaktowa, wypracowana w trakcie licznych porad lokatorskich, zadziałała i około 70 lokatorów, w tym wielu starszych i niepełnosprawnych, stawiło się na blokadzie eksmisji. Obecni byli członkowie głównych stowarzyszeń lokatorskich działających w Warszawie, oraz wiele osób wspierających.
Komornik musiał odstąpić od eksmisji, nie mogąc fizycznie dostać się do lokalu. Odroczył eksmisję na 11 dni, co daje córce eksmitowanej lokatorki więcej czasu na szukanie rozwiązania. Ponadto, obecni na próbie eksmisji dziennikarze skontaktowali się z hotelem robotniczym na ul. Przeworskiej. Okazało się, że dyrektorka hotelu nie wiedziała, że ma do niej być eksmitowana osoba ciężko chora i postanowiła zerwać umowę z komornikiem. Oznacza to, że nawet za 11 dni, komornik będzie mieć poważne kłopoty z wykonaniem eksmisji.