Warszawa: Lokatorzy zablokowali Al. Solidarności w proteście przeciwko polityce lokalowej

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś na warszawskiej Pradze, około 80 osób blokowało przez kilkanaście minut Al. Solidarności na wysokości ul. Jagiellońskiej. Protestujący domagali się zmiany podejścia urzędników do lokatorów i zaprzestania prywatyzacji domów i niekontrolowanych podwyżek czynszów.

Protest zorganizowali lokatorzy ze sprywatyzowanej kamienicy Jagiellońska 27 razem z radnymi z Praskiej Wspólnoty Samorządowej. W akcji wzięli udział działacze Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Lewicowej Alternatywy. Podczas protestu zatrzymano jedną osobę, pod pozorem "łamania przepisów drogowych".

Organizatorzy zapowiedzieli kolejne protesty w przyszły piątek, o godz. 16:00.

Myślę, że należy

Myślę, że należy spróbować poszukać wspólnej płaszczyzny porozumienia pomiędzy lokatorami, których nie stać na czynsz, a kredytobiorcami, których nie stać na spłacanie kredytów mieszkaniowych.

Te dwie grupy mają bardzo odrębne interesy klasowe, a co za tym idzie odrębną świadomość, ale tak naprawdę problem mają ten sam: mogą się stać bezdomni.

Bariery na drodze współdziałania tych grup są przede wszystkim natury światopoglądowej, gdyż banki jednych i drugich doprowadzają do ruiny.

Dlaczego nie ukazała się

Dlaczego nie ukazała się żadna zapowiedź tej akcji? Chętnie przyłączyłbym się, ale nigdzie nie było o tym ani słowa.

Pare słów wyjaśnienia.

Pare słów wyjaśnienia. Akcje zoorganizowali lokatorzy ze sprywatyzowanej kamienicy jagiellońska 27 razem z radnymi z Praskiej
Wspólnoty Samorządowej. Działacze Warszawskiego Stowarzyszenie Lokatorów i aktywiści Lewicowej Alternatywy przyszli jedynie jako goście ( pomogliśmy co nieco w organizacji przynosząc dużo matriałów -transparenty , ulotki , tabliczki oraz nagłośnienie). W sumie osób było w szczytowym momencie więcej niż 50 ( myśle że około 80) co i tak jest kroplą w morzu problemu (wg szacunkowych danych radnych reprywatyzacja dotyczy ok 300 budynków na pradze).
Niestety w trakcie protestu interweniowała policja , która próbowała zatrzymać kilka osób w celu spisania i wręczenia mandatu za złamanie kodeksu drogowego (przechodzenie i blokowanie za zgodą radnego prowadzącego protest było "regulowane" przez policje). Zatrzymano jedną osobe , pomimo próby "odbicia" jej ze strony działaczy LA (mówiąc kolokiwalnie próbowaliśmy go wyszarpać policji). W tym czasie , ku oburzeniu dużej części protestujących , radny przez megafon namawiał protestujących do nie zwracania uwagi na całą sytuacje. Na moją uwagę aby ujął się za zatrzymanym odparł , ze nie będzie bronił "podchmielonych awanturników". Chwile później policja próbowała "wyjąć" z tłumu kolejną osobe , która nie chciała nagiąć się do "zasad protestowania ". Tym razem jednak , osoba ta weszła w tłum ludzi , którzy na tyle głośnio dawali wyraz swojemu niezadowoleniu , że puszczono go wolno.
Na koniec radny podziekował policjantom za współprace i zapewnił ich że osobiście głosował aby dostali służbowe mieszkania.

Nastepny protest w tym samym miejscu (róg solidarności i jagielońskiej ) o 16 w przyszły piątek. Miejmy nadzieje że politykom nie uda sie skanalizować wściekłości ludzi. Jeżeli ktoś ma siły, czas i ochote to prosimy o pomoc w rozklejeniu w ten weekend (niedziela wieczór) plakatów przeciw reprywatyzacji na pradze ( sygnowane przez WSL).

Nota bene, "Praska

Nota bene, "Praska Wspólnota Samorządowa" to bardzo zła ekipa, która została stworzona, aby Edyta Sosnowska i jej przyjaciele mogli startować w wyborach pod szyldem innej partii. Napisaliśmy o tym w gazecie "Wolna Praga". O przekrętach Sosnowskiej i jej męża (były burmistrz Pragi odwołany z powodu korupcji) można przeczytać tu: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3288521.html
Nie tylko były problemy z mieszkaniami, ale także z przetargami..

Ja bardzo chętnie

Ja bardzo chętnie przyłączę się do następnej akcji oraz do roklejania plakatów jeśli dostanę jakieś. To miło, że zwykli ludzie zaczynają wreszcie wychodzić na ulice, szkoda że partyjniacy się w to wciskają, ale mam nadzieję, że ludzie nie dadzą się wyciulać.

Generalnie plakaty są do

Generalnie plakaty są do odbioru w bibliotece na ulicy górskiego 3/59- jutro montujemy ekipe plakatową o 21 zbiórka i na Prage.

Lokale zamienne dla mieszkańców reprywatyzowanych kamienic.

Lokale zamienne dla mieszkańców reprywatyzowanych kamienic.

W Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieścia rozpatrywany jest wniosek lokatorów reprywatyzowanej kamienicy dotyczący m.in:
- skierowania pytania prawnego do TK o zgodność z ustawą zasadniczą
art. 21 ust. 4 w związku z art. 21 ust. 2 pkt 8 lit. b ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.2001/Nr 71/poz. 733 z późn zm.).

W przypadku wykazania niekonstytucyjności gminy będą miały obowiązek udostępnienia lokalu zamiennego mieszkańcom reprywatyzowanych kamienic jeszcze przed formalnym zakończeniem procesu zwrotu nieruchomości byłym właścicielom.

Lokatorzy zyskają prawo do lokali zamiennych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy co uchroni ich m.in. przed ponoszeniem horrendalnych opłat czynszowych a właściciele kamienic uzyskają możliwość dowolnego dysponowania swoją własnością.

Szczegóły walki z bezprawiem legislacyjnym lokatorzy reprywatyzowanej kamienicy opisują na stronie internetowej zobacz tutajwww.obywatel24.pl

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.