Prawa pracownika
Strajk listonoszy trwa
XaViER, Wto, 2006-11-21 14:22 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyDziś zastrajkowała większość z poznańskich listonoszy. Strajkują doręczyciele z całego Trójmiasta. W rejonie Białegostoku nie wyszedł dziś poza pocztę żaden ze 160 listonoszy. W Olsztynie, decyzja o strajku listonoszy może zapaść w każdej chwili. Listonosze tworzą komitety strajkowe w poszczególnych urzędach pocztowych. W województwie łódzkim główne urzędy pocztowe w Bełchatowie, Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim i Wolborzu były wczoraj zamknięte, do pracy nie wyszli listonosze w Bełchatowie i Moszczenicy. Protestują listonosze w Częstochowie. W Warszawie strajkuje połowa doręczycieli. Strajkują listonosze z niektórych urzędów w woj. mazowieckiego np. Otwock i Karczew. We Wrocławiu, tylko część listonoszy nie roznosi listów. W Suwałkach listonosze poparli ogólnopolski protest kolegów, jednak czekają
do piątku na wynik rozmów przedstawicieli "Solidarności" z dyrekcją Poczty Polskiej w Warszawie.
Pikieta pod urzędem pocztowym w Gdańsku
Czytelnik CIA, Pon, 2006-11-20 23:52 Kraj | Prawa pracownika | Protesty20 listopada w Gdańsku Wrzeszczu pod Urzędem Poczty Polskiej o godzinie 15.00 odbyła się pikieta solidarnościowa z listonoszami, zorganizowana przez Inicjatywę Pracowniczą oraz Federację Anarchistyczną - trwała ponad godzinę. W pikiecie udział wzięło ponadto dwóch listonoszy oraz członek i członkinia Trybuny Robotniczej - Dziękujemy za wsparcie! Inni listonosze mieli niestety zakaz opuszczania urzędu do godz 16.00. Przy wejściu do poczty powiesiliśmy transparent ,,Nie damy się oskubać" oraz przystąpiliśmy do informowania przechodniów o żądaniach protestujących listonoszy. Najaktywniejszy demonstrant udzielił wywiadu lokalnej telewizji TVP3, która nakręciła krótki materiał na ten temat. Ponadto rozdano ok 700 ulotek, których były dwa rodzaje.
Poniżej tekst drugiej ulotki.
Strajk listonoszy
XaViER, Pon, 2006-11-20 11:48 Kraj | Prawa pracownika | Protesty
Apelujemy do środowisk anarchistycznych i propracowniczych w kraju o nagłaśnianie postulatów strajkujących i organizowanie akcji solidarnościowych.
Więcej na ten temat: 87 złotych podwyżki? | Opole: Strajk włoski pocztowców | Grodzisk: Zastraszanie listonoszy | Medialna polityka antystrajkowa | Strajk pracowników poczty się zaostrza | Zamykane placówki w Warszawie i Szczecinie | Zaostrzenie protestu w Szczecinie | Okupacja poczty na Pradze | Strajk listonoszy trwa | Samodzielne kierowanie zakładem najlepszym rozwiązaniem dla pracowników | Pikieta w Gdańsku | Strajk listonoszy w Gdańsku rozszerza się. W Poznaniu pikieta solidarnościowa | Strajk na poczcie w Gdańsku | Plakat IP Szczecin | Ulotka do ściągnięcia
Sąd odrzucił pozew przeciwko Media Markt
Akai47, Pią, 2006-11-17 14:55 Kraj | Prawa pracownikaWydział Pracy Sądu Rejonowego w Gdańsku odrzucił dziś pozew Andrzeja Rosińskiego przeciwko Media Markt w Gdańsku o przywrócenie do pracy. Zdaniem sądu, pracodawca miał prawo go zwolnić za zniszczenie skargi klientki.
Rosiński stracił pracę 15 września. O powstaniu związku zawodowego powiadomił dyrektora sklepu 12 września na spotkaniu z pracownikami. Rzekome groźby dyrektora zostały nagrane na taśmę, ale sąd nie dopuścił tego jako dowodu w procesie.
Biedronka: nowe zarzuty
Akai47, Pią, 2006-11-17 13:17 Kraj | Prawa pracownika Kierownicy Biedronki fałszowali ewidencję pracy, zamykali pracowników w magazynach, znieważali ich przy klientach i nie wypłacali im nadgodzin. Kierownicy już 14 sklepów sieci Biedronka są podejrzani o uporczywe łamanie praw pracowniczych i teraz prokuratura przygotowała zarzuty dla szefów kolejnych kilkunastu sklepów.
Prokuratura w Gliwicach prowadzi śledztwo w sprawie zmuszania pracowników do niewolniczej pracy. Śledztwo dotyczy 20 tys. byłych i obecnych pracowników zatrudnionych w 950 sklepach.
Zmieniona dyrektywa Bolkesteina przyjęta
XaViER, Czw, 2006-11-16 10:58 Gospodarka | Prawa pracownikaDyrektywa usługowa liberalizuje świadczenie usług w innych krajach UE niż ten z którego pochodzą oraz zakładanie filii danej firmy w innych krajach.
Poprzednia wersja dyrektywy wywołała masowe protesty w krajach UE szczególnie ze strony związków zawodowych, które podkreślały, że dyrektywa stanie się narzędziem likwidacji, i tak już ograniczonych, praw pracowniczych. Próbowała ona wprowadzić zasadę "kraju pochodzenia" - firmy mogłyby świadczyć usługi za granicą na podstawie swoich macierzystych przepisów, co spowodowałoby "konkurencję w dół" pomiędzy krajami, które starając się zachęcić firmy do rejestrowania się na ich terenie, ograniczałyby prawa pracownicze. Także dochodzenie swoich praw przez pracujących w firmie zarejestrowanej w innym kraju byłoby bardzo trudne. Wszak już często rodzime przepisy są niezrozumiałe dla wielu osób, a co dopiero te z innego kraju. Otworzyłoby to pole do "wolnej amerykanki" i de facto likwidacji wszelkich praw pracowniczych i oddanie pełni władzy w ręce kapitalistów.
Aby nieco zamydlić ten fakt w nowej wersji zamiast zasady "kraju pochodzenia" wprowadzono niejasną zasadę "swobody świadczenia usług". Pozwala ona teoretycznie władzom danego kraju ograniczyć swobodę świadczenia usług, ale tylko w ściśle określonych przypadkach oraz pod warunkiem, że te ograniczenie nie będą "dyskryminacją". Dyrektywie nie będą podlegały m.in. usługi zdrowotne, hazard, czy pośrednictwo pracy. Ułatwiono także zakładanie filii firm w innych krajach.
Kolejni Polacy wykorzystywani we Włoszech
roberto, Śro, 2006-11-15 06:23 Kraj | Świat | Prawa pracownikaPolacy wraz z Rumunami, Bułgarami i Rosjanami pracowali po 10 godzin w fabryce produkującej wyroby z drewna w miejscowości Mondragone. Zarabiali dziennie 2-3 euro.
W zakładzie interweniowali karabinierzy. W firmie, produkującej między innymi skrzynki na warzywa i owoce oraz drewniane podesty i panele, pracowało 30 cudzoziemców bez prawa pobytu. Niektórzy imigranci, jak się okazało, byli tam już od ponad dwóch lat. Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce, określili warunki pracy i życia robotników jako "nieludzkie i krytyczne".
Strajk listonoszy w Gdańsku rozszerza się. W Poznaniu pikieta solidarnościowa
XaViER, Wto, 2006-11-14 22:53 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyGdańscy listonosze nadal strajkują. Do protestu przyłączają się także listonosze z innych miast: Sopotu i Gdyni. W Poznaniu w dniu 14 listopada Inicjatywa Pracownicza zorganizowała pikietę solidarnościową pod budynkiem dyrekcji Poczty, w której wzięło udział ok. 20 działaczy IP i Federacji Anarchistycznej. Akcja miała na celu poinformowanie opinii publicznej o sytuacji pracowników Poczty Polskiej. Dalsze pikiety solidarnościowe zapowiada nie tylko Inicjatywa Pracownicza, ale także WZZ Sierpień'80. Z informacjami o sytuacji w Gdańsku Inicjatywa Pracownicza zamierza dotrzeć także do pracowników poszczególnych urzędów pocztowych.
Domagasz się pensji? Pożegnaj się z pracą
XaViER, Wto, 2006-11-14 20:05 Kraj | Prawa pracownikaW szczecińskim FSM Polmo pracownicy śmieli domagać się wypłaty zaległych pensji, więc kapitalista zwolnił ich z pracy. Wczoraj, jeden z pracowników, Marek Rusiecki rozpoczął strajk głodowy do czasu wypłaty pieniędzy pracownikom.
Prezes Polmo ogłosił zwolnienie z pracy 13 pracowników. Jego zdaniem, brali oni udział w strajku okupacyjnym, który odbył się 31 października. Pracownicy mówią, że nie było żadnego strajku okupacyjnego. W tym dniu pracownicy mieli otrzymać pensje, co osobiście gwarantował im prezes Grzegorz Walukiewicz. Gdy ich nie otrzymali, poczuli się oszukani. Poszli do biurowca, by wyjaśnić, dlaczego nie dostaną pieniędzy. Prezes poprosił pracowników, którzy czekali na pieniądze, by skorzystali z sali konferencyjnej. A później powiedział, że okupowali tę salę.
Tego dnia tylko część pracowników otrzymała zaliczkowo po 200 zł. Pozostałe pieniądze załoga miała otrzymać 2 listopada, ale ich nie dostała.
Strajk na poczcie w Gdańsku
Czytelnik CIA, Wto, 2006-11-14 11:10 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyGdańscy listonosze wzywają do strajku generalnego pracowników poczty.
Zła sytuacja pracowników Poczty Polskiej, zwłaszcza listonoszy, jest poważnym problemem od wielu lat. Do największych mankamentów należą: zadaniowy czas pracy, który powoduje, że bardzo często listonosze pracują więcej niż 8 godzin dziennie; nadmierne przeciążenie toreb (m.in. drukami reklamowymi, tam gdzie je jeszcze roznoszą listonosze); wreszcie niskie zarobki i nieprecyzyjny system płac. 13 listopada w listonosze z Gdańska rozpoczęli spontaniczny strajk, domagając się załatwienie wyżej wymienionych problemów.
Protest pracowników cudzoziemców w Hongkongu
Akai47, Pon, 2006-11-13 16:30 Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownika | ProtestyOkoło 2000 opiekunek, kucharek i służących przemaszerowało ulicami Hongkongu. Demonstrantki były głównie z Filipin, Tajlandii oraz Indonezji i protestowały przeciwko nowemu prawu, które nakazuje im opuścić miasto, jeśli po zwolnieniu nie znajdą nowego zatrudnienia w ciągu dwóch tygodni. Pracownice także domagały się lepszych płac i mniejszej opłaty dla agencji pracy.
W Hongkongu pracuje ponad 216 tys. takich kobiet, może nawet więcej. Związek Indonezyjskich Migrantów Pracowników twierdzi, że większość tych pracowników dostaje od 149-199 euro miesięcznie. Jednak minimalna pensja dla pracowników domowych w Hongkongu jest o wiele wyższa - 338 euro.
Kolejni pracownicy zwolnieni za próbę założenia związku
XaViER, Pon, 2006-11-13 01:21 Kraj | Prawa pracownika | RepresjeFirma Impel-Tom z siedzibą w Zielonej Górze pozbawiła pracy kolejnych trzech działaczy Inicjatywy Pracowniczej za to, że przed sądem pracy otwarcie mówili o bezprawnych działaniach pracodawcy wobec ich związku zawodowego.
Na początku 2006 roku pracownicy oddziału kostrzyńskiego firmy Impel Tom (zatrudniającej na terenie województwa lubuskiego ok. 700 pracowników) rozpoczęli walkę o lepsze płace. Kiedy w lutym, pomimo wcześniejszych obietnic, w dalszym ciągu nie otrzymali wyższego wynagrodzenia, postanowili założyć własny związek zawodowy, pierwszy na terenie Impel-Tomu.
Polska solidarna: przedstawiciel rządu proponuje 65-godzinny tydzień pracy
Akai47, Czw, 2006-11-09 07:54 Kraj | Prawa pracownikaObecnie W Unii toczy się dyskusja w sprawie zmiany dyrektywy regulującej czas pracy. Przedstawiciele polskiego rządu domagają się pozwolenia na 65-godzinny tydzień pracy.
Zapewne rząd czyni to z myślą o lekarzach. Jak już pisaliśmy na CIA, w całym kraju medycy piszą skargi do Komisji Europejskiej i żądają dostosowania polskiego prawa do unijnego, które pozwala im pracować tylko 48 godzin w tygodniu.
[Wrocław] Wieczorek filmowy - "Przejmowanie fabryk"
Tomasso, Śro, 2006-11-08 20:40 Kraj | Prawa pracownikaWrocławska Grupa Wolnościowa - zaprasza na wieczorek filmowy.
26.11.2006 (niedziela)
WROCŁAW
Biblioteka Wolnej Myśli
Ul. Żeromskiego 82a
(w podwórzu)
Godz.18:00
wjazd: wolny
"PRZEJMOWANIE FABRYK"
W wyniku krachu gospodarczego w Argentynie w 2001 roku, najlepiej prosperująca klasa średnia stanęła przed faktem opuszczonych i nierentownych fabryk oraz masowego bezrobocia. Winą za to autorzy filmu i jego bohaterowie obarczają bezwzględną ekspansję globalnego rynku. Na przedmieściach Buenos Aires trzydziestu niezatrudnionych pracowników kieruje się w stronę ich dawnej, obecnie - pustej fabryki. Żądają ponownego uruchomienia maszyn i prawa do pracy. Są oni częścią odważnego nowego ruchu pracowniczego.
Okupują zbankrutowane przedsiębiorstwa i tworzą miejsca pracy na ruinach upadłego systemu. Lecz przewodniczący i działacze tego ruchu wiedzą, że ich sukces jest jeszcze daleko. Muszą rzucać rękawicę sędziom, policjantom i politykom, którzy mogą ich projektowi zapewnić legalną protekcję lub gwałtownie eksmitować z fabryki.
Walka robotników rozgrywa się w tle kampanii prezydenckiej, w której głównym kandydatem jest architekt zapaści gospodarczej w Argentynie - Carlos Menem. Jeśli wygra, fabryki wrócą do dawnych właścicieli, dla których znaczą one tyle, co sterta złomu do sprzedania. Robotnicy uzbrojeni tylko w proce i wiarę w demokrację, stają twarzą w twarz z szefami, bankierami i całym systemem.
W dokumencie "Przejmowanie fabryk", który był pokazywany podczas PLANETE DOC REVIEW w 2005 roku, uderza przede wszystkim prosty dramat życia robotników i ich walka o godność i lepszy byt. Film otrzymał w 2004 roku Nagrodę Amerykańskiego Instytutu Filmowego dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego oraz nagrodę publiczności na AFI Fest.
Film twórców Avi Lewisa i Naomi Klen (autorki antyglobalistycznej książki "No Logo'') opowiada o próbie przejęcia przez pracowników upadłych fabryk po krachu finansowym w Argentynie.
Strajk na kolei w niedzielę
XaViER, Śro, 2006-11-08 15:44 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyW niedzielę, między 10 a 12 odbędzie się na kolei strajk. Leszek Miętek, szef komitetu strajkowego, nie wie jeszcze jak rozszerzy się strajk i ile pociągów stanie, ale jako że pod informacją o akcji strajkowej podpisali się szefowie największych central związkowych, więc może to przybrać rozmiary strajku całej kolei. Protestujący walczą o podwyżki dla pracowników.
W niedzielę odbędą się także tzw. wybory "samorządowe".