Protesty

Włochy: całodobowy strajk w służbie zdrowia

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Poniedziałek jest dniem ogólnokrajowego, całodobowego strajku lekarzy i personelu medycznego we Włoszech. Zorganizowano go, by przypomnieć rządowi, że pracownicy służby zdrowia pracują już od dwóch lat bez układu zbiorowego.

Strajkujący lekarze i pielęgniarki są niezadowoleni z tego, że projekt przyszłorocznej ustawy budżetowej nie daje ich zdaniem nadziei na rozwiązanie kryzysu we włoskiej służbie zdrowia. Nie przewidziano bowiem w nim funduszy na etaty dla 10 procent personelu, pracującego tymczasowo, i na podwyżki najniższych pensji lekarskich, wynoszących od 800 do 1100 euro miesięcznie.

Broadway strajkuje

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Na nowojorskim Broadwayu trwa od trzech tygodni strajk personelu pomocniczego większości teatrów. Strajkujący domagają się poprawy warunków pracy i podwyżek płac. Prowadzone w czasie weekendu rozmowy strajkujących z pracodawcami nie przyniosły rezultatu.

Po raz ostatni teatry na Broadwayu strajkowały w 2003 roku, gdy zatrudnieni tu muzycy na cztery dni przerwali pracę.

AXA i Wachowia pozbywają się akcji Huntingdon Life Sciences

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

W wyniku nieustających protestów na świecie firmy Axa i Wachowia sprzedały swoje udziały w Huntigndon Life Sciences, firmie bojkotowanej za prowadzenie okrutnych eksperymentów na zwierzętach. Do sukcesu przyczynili się aktywiści na całym świecie, którzy uczestniczyli w demonstracjach oraz kampaniach mailingowych.

Caen: pracownicy naukowi solidaryzują się z protestem studentów

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Publicystyka

Na uniwersytecie w Caen doktoranci założyli kolektyw w ramach ruchu przeciwko reformie uniwersytetów.

Poniżej ich uzasadnienie przyłączenia się do protestów:

Jesteśmy pracownikami naukowymi, jednocześnie studentami, czasem wykładowcami i zajmujemy istotne miejsce w życiu uniwersytetów. Jednak jesteśmy pracownikami zagrożonymi. Chcemy być solidarni, więc powołaliśmy kolektyw, którego zadaniem będzie wyrażanie głosu pracowników naukowych uniwersytetu w Caen.
Pracownicy naukowi są pracownikami zagrożonymi

Strajk za spółką pracowniczą lub przeciw?

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W czwartek nie kursowały autobusy łomżyńskiego PKS-u. Pracownicy firmy rozpoczęli strajk okupacyjny, bo nie podobały im się zmiany personalne w zarządzie firmy. Chodzi o odwołanie w środę przez urząd wojewódzki z funkcji zarządcy przedsiębiorstwa Adama Wykowskiego i powołanie na to stanowisko Wojciecha Zalewskiego, szefa "grupy inicjatywnej” dążącej do powołania spółki pracowniczej. Adam Wykowski został zarządcą PKS Łomża niespełna trzy miesiące temu. Zastąpił na tym stanowisku Bernarda Aleksiejczuka, wieloletniego działacza "S", którego usunięcia domagała się załoga.

Nie strajkowali wszyscy, a tylko członkowie związku zawodowego kierowców. Ich koledzy - członkowie NSZZ Solidarność - buntem w firmie byli zaskoczeni. "S" zrzesza 50 z 250 pracowników.

Hiszpania: Kolejny atak na antyfaszystę, kolejne demonstracje

Świat | Protesty

W piątek o 2.30 w nocy w Madrycie antyfaszysta został pchnięty nożem. Napastnik-faszysta także wylądował w szpitalu, gdzie został aresztowany. Po tym incydencie faszyści i antyfaszyści starli się w jednej dzielnicy Madrytu.

Dziś w tym mieście odbyła się 1000 osobowa demonstracja antyfaszystowska. Inne manifestacje miały miejsce w Barcelonie, w Walencji, w Granadzie, w Tarragonie, w Leonie i w Jaenie (zorganizowana przez anarchosyndykalistów z CNT-AIT).

W ciągu tygodnia także odbyły się demonstracje antyfaszystowskie w różnych miastach Hiszpanii. We wtorek w Granadzie cztery osoby zostały aresztowane podczas demonstracji, a w środę odbyła się akcja solidarnościowa pod komendą. Tam demonstranci zostali pobici przez policję. We wtorek także dwie osoby zostały aresztowane w Tarragonie. (Wideo z represji w Tarragonie)

Finlandia: Protest w obronie skłotu

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

W czwartek kilkaset osób demonstrowało w Helsinkach w obronie skłotu "E15". Demonstracja odbyła się w czasie spotkania lokalnego biura rządowego, które miało zdecydować czy wynajmować budynek czy nie. Wtedy skłot będzie zalegalizowany.

Strona skłotu:
http://www.q-olio.net/valtaus/

Białe zombie w Złotych Tarasach

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

24 listopada odbył się Dzień bez Kupowania w Warszawie. Grupa zombies wtargnęła na teren centrum handlowego Złote Tarasy, gdzie maszerowała w happeningu antykonsumpcyjnym. Jedna osoba przemawiała przez tubę, inna rozdawała ulotki o idei Dnia Bez Kupowania oraz o bojkotach konsumenckich i sprawiedliwym handlu.

Zombies dość długo szli w Tarasach zanim ochroniarze (z firmy Impel) ich nie wyrzucili. Potem znowu wrócili przez inne wejście. Akcja zakończyła się, kiedy zombies usłyszeli, jak szef ochrony w Złotych Tarasach zagroził pracownikom, że stracą pracę, jeśli wpuszczą zombies jeszcze raz do centrum handlowego. Widać więc, jak szefostwo tworzy napiętą atmosferę i stwarza sytuację, która może prowadzić do niepotrzebnej przemocy. Przecież zombies nic takiego strasznego nie zrobiły, a ludzie mieli niezłą zabawę dzięki nim. Ochroniarze Impelu nie reagowali gwałtownie, ale widać było, że po rozmowie z szefem zdenerwowali się, że stracą pracę. Jednak jeden z ochroniarzy wysłuchał z zainteresowaniem informacji o prawach pracowniczych w firmie Impel.

Demonstracja kobiet w Rzymie

Świat | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

Ponadstutysięczna manifestacja przeciwko przemocy wobec kobiet odbyła się w Rzymie. Taką liczbę uczestników podały organizatorki pochodu, w którym brały udział wyłącznie kobiety. Manifestacja odbyła się z okazji międzynarodowego dnia przeciwko przemocy wobec kobiet, ogłoszonego przez ONZ. Jej celem było uwrażliwienie opinii publicznej we Włoszech na to zjawisko.

Protest pracowników Telekomunikacji Polskiej

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

22 listopada około 500 pracowników i związkowców protestowało w Warszawie przeciwko planom podziału Telekomunikacji Polskiej i outsourcingu pracowników. TP chce przesunąć około 1000 pracowników do firmy zewnętrznej. Już 200 pracowników zostało przeniesionych.

Pracownicy pikietowali przed siedzibą Telekomunikacji Polskiej w Warszawie i potem udali się do siedziby Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Pracownicy i związkowcy domagają się m.in. utrzymania dotychczasowych warunków pracy w spółce, podniesienia o 10 proc. zarobków wszystkich pracowników objętych tzw. ponadzakładowym układem zbiorowym, skrócenia czasu pracy części pracowników, a także odstąpienia od planów outsourcingu (przenoszenia do innych firm) pracowników TP. Obecnie trwają negocjacje dotyczące sporu zbiorowego z 10 organizacjami związkowymi w TPSA.

Strajk uczniów w Holandii

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Dziś holenderscy uczniowie nagle wszczęli strajk mobilizując się przy pomocy internetu. Potem organizowali się przy pomocy SMS-ów. Demonstrowali przeciwko liczbie zajęć w programie szkolnym w co najmniej 15 miastach. Od tego roku mają obowiązek brać udział w 1040 godzin zajęć rocznie.

W Middleburg uczniowie starli się z policją. Policjanci pobili niektórych uczniów, a w Middleburg zatrzymali sześć osób. W Purmerend uczniowie także starli się z policją rzucając jajkami. W Amsterdamie zniszczyli kilka samochodów i witryn sklepów, nie wiadomo dlaczego, ale prawdopodobnie także tam doszło do starć z policją. Co najmniej 20 uczniów zostało aresztowanych.

Przeciwko Futrom-Krasnystaw

Protesty
2007-11-23 17:15
2007-11-30 01:00

Sobota, 24.11.2007, godzina 10.30, w Krasnymstawie nieopodal skrzyżowania na ulicy "Matysiaka" (obok sklepu "żabka") odbędzie się manifestacja dotycząca futer naturalnych. Przygotowujemy transparenty, petycje i ulotki. Zapraszamy!

Francja strajkuje

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Protesty

8 listopada rozpoczęła się kolejna fala strajków studenckich we Francji, tym razem przeciwko ustawie o uczelniach wyższych, która ma rozpocząć proces prywatyzacji uczelni.

Przeczytaj na czym polega reforma szkolnictwa wyższego we Francji | Tekst jednej z ulotek rozprowadzanych na paryskich uczelniach | Film z akcji policyjnej przeciwko blokadzie uniwersytetu w Nanterre. Studenci krzyczą m.in. "Marszałku Petain, powróć - zapomniałeś wziąć swoje psy!"| Apel studentów o zaostrzenie protestu | Pracownicy naukowi na uniwersytecie w Caen przyłączają się do ruchu protestu | Rolnicy też popierają protestujących.

Aktualizacje:
4 grudnia: - Demonstracje i starcia z policją mają miejsce w Caen i Brest. Płoną barykady.

Apel o zaostrzenie protestu studentów

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Publicystyka

Apel został opublikowany dziś anonimowo na paryskich Indymediach: http://paris.indymedia.org

Po 15 dniach protestów na wydziałach i na ulicach, walka nabiera rozmachu, ale jednocześnie się wyczerpuje. Brakuje nam iskry typowej dla skutecznych ruchów protestu (z lat 2006, 1995, 1986, 1969). Musimy ją wykrzesać!

Dość blokad dla samych blokad! Owszem, blokady wydziałów są konieczne, ale przebywanie w zamknięciu nigdy nie jest dobre. Zmęczenie szybko spowoduje pojawienie się walk wewnętrznych. Tym bardziej, że za bardzo przejmujemy się naszym wizerunkiem, naszymi publicznymi wystąpieniami, a nie dość samą skutecznością walki. Nigdy nikt nas nie uzna za uczciwych obywateli. Żaden ruch protestu nigdy nie mógł na to liczyć. Ale nie po to krytykujemy społeczeństwo spektaklu, żeby się tym przejmować.

Reklama naszego ruchu szkodzi radykalizmowi walki, który jest konieczny, by utworzyć właściwy stosunek sił. Pozostawmy usprawiedliwianie ruchu oficjalnym działaczom na ich cotygodniowych demonstracjach. Zrozumienie zyskamy dzięki działaniom w terenie: rozdawaniu ulotek, plakatowanie, spotkaniach dyskusyjnych, solidarnej walce na poziomie lokalnym, itp.

Mamy dość akcji czysto symbolicznych! Znamy sposoby walki, które zmuszają rząd do ugięcia się przed żądaniami protestujących. Zdobyliśmy doświadczenie w wykorzystywaniu takich metod walki całkiem niedawno. W walce społecznej, liczy się determinacja i uciążliwość. Symbolika, zwłaszcza pacyfistyczna, powinna wiązać się z akcją bezpośrednią. Nie dajmy się wmanewrować w pułapki podziału protest symboliczny/akcja bezpośrednia: obie te strategie łączą się ze sobą i powinny być stosowane razem. Liczy się mobilność, spontaniczność i działanie przez zaskoczenie!

Powinniśmy się zorganizować i szkolić w małych grupach (tzw. „affinity groups”). Reakcja na działania policji powinna być przygotowana zawczasu. Zachowując spontaniczność i pozostawiając każdemu ocenę sytuacji powinniśmy umieć szybko uciekać, ale też nie pozostawiać nikogo w tyle. Robić łańcuch i powoli się wycofywać. Atakować policję, gdy kolega jest aresztowany. Nie okazujmy strachu — takiej postawy właśnie się boi policja!

Każda demonstracja powinna zakłócać porządek publiczny. Powinna zaskakiwać gliniarzy swoją chaotyczną trasą, stawianiem niespodziewanych barier ze śmietników, barierek, itp. Można z łatwością wykorzystać te elementy, by zablokować ulice.

Nie chodzi o zabawę. Ośmielić się walczyć, to ośmielić się zwyciężyć! Na pewno będą osoby ranne i aresztowane. Czy jesteśmy na to gotowi? Czy jesteśmy gotowi aby wyszarpać naszą wolność?

Nasz ruch jest w tej chwili niewystarczający, by odrzucono prawo Pecresse [o autonomii uniwersytetów. - Przyp. tłum.]. Co z pozostałymi żądaniami ? Czy przegłosowaliśmy je tylko po to, by zachować czyste sumienie? Jeśli tak, były bezużyteczne.

Ale możemy zwyciężyć! Mam na myśli masowe blokady, okupacje i działania zmierzające do strajku generalnego. Wiele rządów już się ugięło pod takim naciskiem. Stanie się tak znów, jeśli będziemy bardziej zdeterminowani niż oni.

Nie jesteśmy sami: na przeciw silnej organizacji rządu stoją tysiące zdeterminowanych ludzi. Zradykalizuj się, a zwyciężymy!

Rosja: Represjonowani strajkujący pracownicy Forda

Świat | Prawa pracownika | Protesty

O strajku w zakładach Forda w Wsiewołosku pisaliśmy już na CIA. Strajkuje 1500 pracowników. We wtorek kierownictwo fabryki zablokowało im dostęp do terenu fabryki. Funkcjonariusze sił specjalnych milicji z OMON-u blokowali fabrykę. Już od dwóch dni nie ma transportu produkowanych samochodów z fabryki.

Wczoraj prokuratura "zaprosiła" przewodniczącego związku w zakładach Forda na "rozmowę". Obecnie ponad 500 osób bierze udział w pikiecie przed fabryką.

Wideo.

Kanał XML