Protesty

Kolejne protesty w Korei

Świat | Protesty

Wczoraj, kilkadziesiąt tys. pracowników strajkowało w Korei i około 100 tys. osób wzięło udział w proteście przeciwko liberalizacji handlu w ramach FTA. Do gwaltownych protestów doszło w Chuncheon, gdzie rolnicy protestowali przeciw importowanemu z Ameryki ryżowi, a pracownicy domogali się polepszenia warunków pracy.

Antylokatorska praktyka polityka

Kraj | Protesty | Tacy są politycy

Andrzej Waltz, mąż pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, wraz z najbliższą rodziną byli właścicielami największego pakietu akcji (27 procent) udziałów kamienicy przy ulicy Noakowskiego 16 w Warszawie. Akcje kamienicy zostały sprzedane spółce akcyjnej z kapitałem w 90% zagranicznym przy pomocy umów wstępnych (ekspektatywa), gdyż formalnie spadkobiercy nie posiadają jeszcze wpisu w księdze hipotecznej i nie mogą kamienicy sprzedać przed jego uzyskaniem. Dopiero 3 listopada powstał akt przekazania kamienicy spadkobiercom, już po sprzedaży kamienicy.

Spowodowało to wzrost czynszu o 400 procent i całkiem prawdopodobne, że będzie jeszcze podnoszony.
Lokatorzy rozpoczęli protest.

Dziękujemy jednemu z lokatorów o sprecyzowanie niektórych informacji.

Zamykane placówki w Warszawie i Szczecinie

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Na warszawskiej Pradze i w Zachodniopomorskiem zamykane są placówki pocztowe. Do strajku listonoszy przyłączają się pozostali pracownicy urzędów pocztowych: kasjerzy, ekspedytorzy i inni. Placówki nie wpuszczają klientów. Pocztowcy w Warszawie nie nadążają z wydawaniem listów i paczek. Nie pracuje też część urzędów pocztowych w Zachodniopomorskiem. W Szczecinie zamknięto 23 placówki. Do strajku przyłączyli się tam kasjerzy oraz pracownicy ekspedycji, odpowiedzialni za segregację listów. W niektórych urzędach można odebrać jedynie rentę, emeryturę lub zasiłek. Jutro może dojść w regionie do strajku generalnego.

Szczecin: Pracownicy poczty zaostrzają protest

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś w Szczecinie do listonoszów przyłączyli się inni pracownicy poczty. Pracodawca nie zgodził się na razie na żadne z postulatów, wysuwanych przez strajkujących. Zobaczymy co teraz powiedzą – mówi jedna z pracownic. Klienci są odsyłani do domów, ale wyrażają poparcie.

Trwa okupacja głównej poczty na warszawskiej Pradze

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś pracownicy główniej poczty na Pradze zajęli budynek i blokowali wejścia. Aktywiści z Federacji Anarchistycznej Praga rozdali ulotki i rozmawiali z strajkuącymi o radykalizacji protestu. Ludzie, którzy przyszli na pocztę także rozmawiali z pracownikami i popierali protest.

We wtorek 1614 spośród blisko 3 tys. warszawskich listonoszy nie podjęło pracy.

Strajk listonoszy trwa

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś zastrajkowała większość z poznańskich listonoszy. Strajkują doręczyciele z całego Trójmiasta. W rejonie Białegostoku nie wyszedł dziś poza pocztę żaden ze 160 listonoszy. W Olsztynie, decyzja o strajku listonoszy może zapaść w każdej chwili. Listonosze tworzą komitety strajkowe w poszczególnych urzędach pocztowych. W województwie łódzkim główne urzędy pocztowe w Bełchatowie, Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim i Wolborzu były wczoraj zamknięte, do pracy nie wyszli listonosze w Bełchatowie i Moszczenicy. Protestują listonosze w Częstochowie. W Warszawie strajkuje połowa doręczycieli. Strajkują listonosze z niektórych urzędów w woj. mazowieckiego np. Otwock i Karczew. We Wrocławiu, tylko część listonoszy nie roznosi listów. W Suwałkach listonosze poparli ogólnopolski protest kolegów, jednak czekają
do piątku na wynik rozmów przedstawicieli "Solidarności" z dyrekcją Poczty Polskiej w Warszawie.

Pikieta pod urzędem pocztowym w Gdańsku

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

20 listopada w Gdańsku Wrzeszczu pod Urzędem Poczty Polskiej o godzinie 15.00 odbyła się pikieta solidarnościowa z listonoszami, zorganizowana przez Inicjatywę Pracowniczą oraz Federację Anarchistyczną - trwała ponad godzinę. W pikiecie udział wzięło ponadto dwóch listonoszy oraz członek i członkinia Trybuny Robotniczej - Dziękujemy za wsparcie! Inni listonosze mieli niestety zakaz opuszczania urzędu do godz 16.00. Przy wejściu do poczty powiesiliśmy transparent ,,Nie damy się oskubać" oraz przystąpiliśmy do informowania przechodniów o żądaniach protestujących listonoszy. Najaktywniejszy demonstrant udzielił wywiadu lokalnej telewizji TVP3, która nakręciła krótki materiał na ten temat. Ponadto rozdano ok 700 ulotek, których były dwa rodzaje.

Poniżej tekst drugiej ulotki.

Pół roku trwania akcji bojkotu skrajnie prawicowej encyklopedii Wikipedia

Kraj | Protesty | Publicystyka | Rasizm/Nacjonalizm

Pół roku temu wikipedysta Ajri zapoczątkował akcję bojkotu encyklopedii internetowej Wikipedia. Argumentował on, iż prezentuje ona jednostronny punkt widzenia i oskarżył grono edytorów o bezwzględną cenzurę innych opinii i poglądów z tej encyklopedii dokonywaną wszedzie poza jedynie kilkoma wybranymi hasłami. Jak cała sprawa wygląda po pół roku?

Ajri nawoływał wówczas do tego by wszyscy kontrybutorzy do tej encyklopedii posiadający inne od konserwatywnego światopoglądy na znak protestu zaniechali aktywności wewnątrz kolektywu wolontariuszy tworzących ta encyklopedie oraz wycofali się z jakiejkolwiek działalności edyscyjnej. Celem akcji Ajriego było doprowadzenie do tego by Wikipedia straciła swą reputację poprzez swoje światopoglądowe skrzywienie.

Akcja Ajriego przynosi efekty. Encyklopedia "Wikipedia" jest coraz bardziej jednostronna, swoje kontrybucje w niej mają liczni jawni faszyści(por. profil tego autora: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_Wikipedysty:Jose_Luigi )

Większość haseł dotyczących kontrowersyjnych postaci kojarzonych z antysemityzmem, totalitaryzmem, hitleryzmem, nazizmem lub faszyzmem jest napisana w sposób niezgodny z prawdą. Wikipedię dominuje rewizjonistyczna wersja historii, hasła pisane są przez osoby o ultraskonserwatywnym, a nawet faszyzującym światopoglądzie. Nie oszczędzono nawet nie-klerykałom. Z polskiej wersji Wikipedii wyczyszczono hasła takie jak "katolicki faszyzm", "antyklerykalizm", "antykatolicyzm". Przy tematach takich jak hasła o Franco, Pinochecie, Dmowskim i Salazarze czuwali przez długi okres czasu skrajni prawicowcy, którzy w mig kasowali wszelkie fakty krytyczne wobec tych ikon konserwatywnego totalitaryzmu. Ajri podawał przykłady jak jego nowe hasła, przetłumaczone z angielskiej Wikipedii były albo kasowane natychmiast, albo ginęły po chwili.

Na temat wikipedii pojawiają się nawet takie komentarze:
"Wikipedia w rękach CIA i KrK
nie wierzycie? 25.10.2006 17:16

Haiti: Protesty przeciw wojskom ONZ

Świat | Protesty

Wczoraj, w dniu 203 rocznicy niepodlegości Haiti, odbyły się protesty przeciw wojskom ONZ w Port-Au-Prince. Demonstranci uwazają, że "Blękitne Hełmy" zbyt często i bez uzasadnionych powodów sięgają po broń. Ostatnio protesty przeciw 7500-osobowym wojskom ONZ odbywają się często. 11 listopada, dwóch żolnierzy z Jordanii zostało zastrzelonych przez demonstrantów. Wczoraj demonstranci także strzelali do wojsk, ale nikt nie zginął.

Globalny orgazm dla pokoju

Świat | Militaryzm | Protesty

Działacze pacyfistyczni zaplanowali na 22 grudnia br. ogólnoświatową demonstrację antywojenną. Bez wychodzenia na ulice, tysiące osób mają zamanifestować swoje poparcie dla pokoju, przeżywając orgazm w zaciszu swego domu.

Akcja Globalny Orgazm na rzecz Pokoju została wykoncypowana przez 76-letnią Donnę Sheehan i 55-letniego Paula Reffella. Pomysł polega na nakłonieniu jak największej liczby osób do przeżycia 22 grudnia orgazmu, któremu towarzyszyły będą myśli o globalnym pokoju.

Bush: zbrodniarz wojenny i terrorysta

Świat | Protesty

Dziś tysiące ludzi wyszły na ulice Dżakarty, stolicy Indonezji, by zaprotestować przeciw zaplanowanej na poniedziałek wizycie amerykańskiego prezydenta Busha. Demonstranci krzyczeli m.in. " Bush - zbrodniarz wojenny" i "Bush - terrorysta". Pojawiły się też plakaty "Bush: Poszukiwany żywy lub martwy za zbrodnie przeciw ludzkości". Mniejsze manifestacje odbywały się od początku miesiąca.

Demonstracja antyfaszystowska w Niemczech

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

W brandenburskich miejscowościach Halbe i Seelow odbyły się demonstracje przeciwko marszom neonazistów zorganizowanym w przeddzień Narodowego Dnia Żałoby. W Halbe, na południe od Berlina, znajduje się największy niemiecki cmentarz wojenny z czasów II wojny światowej.

Zgromadzili się tam neofaszyści i antyfaszyści. Prawicowi ekstremiści od lat wykorzystują to święto do organizowania własnych uroczystości mających podtrzymywać "pamięć o bohaterach".

Demonstracja antyfaszystowska w Toruniu

Kraj | Protesty

Dziś odbyła się demonstracja antyfaszystowska w Toruniu. Ok. 200 osób brało udział w demonstracji. Antyfaszyści nie mieli żadnych problemów ze strony faszystów: było ich zaledwie 10-15 sztuk. Pokrzyczeli i poszli. Po zakonczeniu demonstracji, antyfaszyści poszli na koncert.

Relacja

Marsz Równości

Kraj | Dyskryminacja | Protesty

Dziś odbył się Marsz Równości w Poznaniu. Rozpoczął się o godz. 15.00 na placu A. Mickiewicza.

Organizatorzy: To Marsz Równości, a nie jedynie homoseksualistów | Foto relacja

Poniżej przebieg wydarzeń relacjonowaliśmy na żywo we współpracy z witryną rozbrat.org:

17.25 - Do tej pory nie otrzymaliśmy jakichkolwiek informacji o atakach wymierzonych w powracających do domów manifestantów, jak to zdarzało się w latach poprzednich. Jak podają oficjalne media, policja zatrzymała kilku kontrdemonstrantów, jednemu z nich postawiony będzie zarzut propagowania faszyzmu. Kontrdemonstracji z ugrupowań neonazistowskich wznosili min okrzyki: "Zrobimy z wami to, co Hitler z Żydami".

Kanał XML