Represje

Szczyt EUROPOLU na temat anarchizmu

Świat | Represje

Zgodnie z protokołem grupy roboczej Unii Europejskiej zajmującej się tzw. „terroryzmem”, europejska agencja policyjna EUROPOL organizuje konferencję na temat anarchizmu w dniach 24-25 kwietnia w Hadze. Według doniesień mediów, włoska delegacja zaprezentuje informacje o rzekomych działaniach „Federazione Anarchica Informale“ (F.A.I.) i „działaniach skierowanych przeciw infrastrukturze kolejowej”, oraz działania sieci No Border.

Zgodnie ze zwyczajem europejskiej polityki, dokładna treść spotkań nie zostanie ujawniona. Można się jedynie domyślać, że „działania przeciw infrastrukturze kolejowej” oznaczają np. szerokie protesty społeczne przeciwko kolei TAV budowanej pomiędzy Turynem, a Lyonem. Można się spodziewać, że władze starają się je ująć w kontekście „terroryzmu”, by dzięki temu doprowadzić do eskalacji działań represyjnych.
Działania sieci No Border, to popularne od lat 90’tych obozy antygraniczne (kilka z nich odbyło się też w Polsce, na granicach z Białorusią, Litwą i Ukrainą), oraz kampania przeciw wyjątkowo brutalnej agencji FRONTEX (która ma siedzibę w Warszawie).

Izrael nie wpuścił międzynarodowych aktywistów udających się w odwiedziny do Palestyny

Świat | Dyskryminacja | Represje

Około 1500 osób z Europy w akcie solidarności z Palestyńczykami miało przylecieć w niedzielę na lotnisko Ben Guriona pod Tel Awiwem, wylatując z wielu różnych krajów. Jednak linie lotnicze na prośbę Izraela anulowały bilety wielu uczestnikom akcji. Lufthansa, Jet2.com oraz Air France anulowały rezerwacje biletów. Na pozostałych czekały setki policjantów na lotnisku. Według organizatorów akcji, około 30 osób zostało zatrzymanych.

W ramach akcji "Witamy w Palestynie" w odwiedziny do Palestyńczyków mieli przyjechać działacze solidarnościowi, osoby starsze, niepełnosprawne i rodziny z dziećmi. Jak poinformowali organizatorzy niedzielnej akcji, do godz. 14 czasu lokalnego (godz. 13 czasu polskiego) około 30 osób zostało zatrzymanych po przylocie na lotnisko, podobnie jak i czterech izraelskich działaczy witających przyjezdnych.

- Władze Izraela zachowuję się w paranoiczny, histeryczny sposób, obawiając się osób w wieku od 9 do 99 lat, które chcą po prostu odwiedzić Palestynę i zobaczyć rzeczywistość na własne oczy. Nawet więźniowie mają prawo do odwiedzin. Ale osoby, które chcą odwiedzić nas, Palestyńczyków, muszą kłamać, że przyjeżdżają jako turyści albo do znajomych w Tel Awiwie - stwierdził koordynator akcji w Betlejem, Mazen Kumsije. (PAP)

Preciw represjom politycznym! Nie dla deportacji aktywisty z Rosji!

Świat | Represje

Rosyjska Federalna Służba Bezpeczeństwa chce wydalić z kraju anarchistę fińskiego pochodzenia Antti R. Antti jest naszym kolegą. Mieszka w Rosji od 1999 roku, aktywnie działa m.in. w sieci Avtonom. Uczestniczył w różnych wydarzeniach na terenie Polski, m.in. w obozach antygranicznych organizowanych w Krynkach i jest znany wielu lokalnym aktywistom. Antti jest totalnym obdżektorem i wielokrotnie był więziony w Finlandii za odmowę służby wojskowej.

W dniu 29 marca, Antti otrzymał nakaz opuszczenia terytorium Rosji w ciągu 15 dni, od którego złożył już apelację. Sprzeciwiamy się jakimkolwiek politycznym represjom rosyjskiego państwa wymierzonym w anarchistów, w tym deportacji osób nie będących obywatelami Federacji Rosyjskiej. Naszego kolegę czekają teraz trudne chwile i chcemy mu okazać naszą solidarność.

W dniu 20 kwietnia, koledzy Antti’ego będą protestować przeciw jego deportacji oraz represjom w Rosji pod Ambasadą Federacji Rosyjskiej, przy ul. Belwederskiej 49 o godz. 17:00. Okaż swoje poparcie dla Anttiego!

USA: Policja bije studentów pałkami teleskopowymi i traktuje gazem pieprzowym

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje

Studenci z Santa Monica College zostali położeni w sytuacji w której będą musieli płacić trzykrotnie wyższe czesne. Wszystko przez reformę systemu opłat, która dąży do zwiększenia nakładów na popularniejsze kursy.

Dziesiątki studentów zostało pobitych pałkami teleskopowymi i spryskanych gazem pieprzowym za protestowanie pod wejściem do pomieszczenia w którym odbywało się posiedzenie władz uczelnianych. Jeden ze studentów tłumaczył, że chcieli jedynie wejść do środka.

Stężenie gazu pieprzowego było tak duże, że uruchomił się alarm przeciwpożarowy i cały budynek musiał być ewakuowany. Dwóch studentów przebywa w szpitalu, a trzydzieści będzie wymagało leczenia. Władze uczelni wydały komunikat w którym zadeklarowały, iż poniosą koszty leczenia studentów.

Stwierdziły jednak, iż policja zachowała powściągliwość, a użycie siły było niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa osobistego i publicznego. Wśród osób potraktowanych gazem znajduje się również czteroletnia dziewczynka.

Rosja: Atak władz na stację telewizyjną

Świat | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Policja w Moskwie przeprowadziła rewizję w biurach popularnej stacji telewizyjnej REN-TV. Zatrzymane zostało nagranie z 2009 dotyczące działalności Antify. Oficjalnie akcja podyktowana była "troską o młodzież", na którą zły wpływ ma mieć antyfaszystowskie "chuligaństwo".

Szczegóły akcji są nieznane. Redakcja telewizji skarży się na fakt, iż nagranie zostało skonfiskowane i jak dotąd nie wydano żadnego oficjalnego komunikatu na ten temat. Rosyjscy antyfaszyści od dłuższego czasu są nękani zarówno przez policję jak i ugrupowania skrajnie prawicowe.

Europejski Dzień Przeciwko Kapitalizmowi. Aresztowani we Frankfurcie

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

 Protest anarchosyndykalistów w Kijowie 31 marca odbyły się akcje antykapitalistyczne w kilku krajach europejskich koordynowanego m.in. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pracowników (IWA-AIT) oraz lokalne organizacje anarchosyndykalistyczne. Oprócz Dnia Gniewu w Warszawie, doszło do innych wystąpień tego dnia, m.in. protest przeciw polityce społecznej w Moskwie.

Najburzliwiej było we Frankfurcie w Niemczech. Około 6 tysięcy demonstrantów wzięło udział w manifestacji przeciwko kapitalizmowi, kryzysowi i polityce Unii Europejskiej. Doszło do starć z policją, są ranni i zatrzymani. Część demonstrantów zaatakowała siedzibę Europejskiego Banku Centralnego, który został obrzucony farbą i kamieniami. Policja użyła pałek i gazu łzawiącego w walce z protestującymi, także przeciwko tym którzy demonstrowali pokojowo. Policja uwięziła ok. 200 osób w kotle i trzymała przez kilka godzin bez kontaktu ze światem zewnętrznym (także prawnikami). Mimo to spora część osób przedarła się i zaatakowała także ratusz i agencję pracy.

Spokojniejszy przebieg miała demonstracja w chorwackim Zagrzebiu, gdzie w centrum miasta zebrało się kilkaset osób, którzy następnie przemaszerowali m.in. obok budynku reprezentacji UE oraz siedziby partii HDZ, gdzie zgromadzeni krzyczeli "Złodzieje". Także w Wiedniu demonstrowało kilkaset osób, gdzie odbyły się także warsztaty, pokazy filmów, etc.

Trwa strajk generalny w Hiszpanii

Świat | Protesty | Represje | Strajk

Demonstracja solidarnościowa ze strajkiem w Hiszpanii odbędzie się dziś w Warszawie o godz. 18:00. Nowy Świat 69 (pod Kopernikiem).

Aktualizacja 21:00: Cały dzień trwają akcje i pikiety. Blokowano drogi. W Leganes (Madryt) policja zaatakowała strajkujących. Wsród zatrzymanych był prawnik CNT, który obserwował akcję policyjną. Jutro ma być akcja solidarnościowa ze zatrzymanymi.

W Warszawie odbył się protest solidarnościowy. Podobne akcje miały miejsce w Wielkiej Brytanii i w Niemczech.

Od wczoraj trwa strajk generalny w Hiszpanii. W strajku biorą udział anarchosyndykaliści, organizujący akcje oddzielnie od systemowych związków zawodowych.

Nasi koledzy z CNT relacjonowali wieczorem w dniu 28.03, że już demonstrują w różnych miastach i demonstracje trwały bez przerwy przez całą noc. (Fotografia powyżej została zrobiona o godz. 01:00, kolejna o godz. 04:00 nad ranem w jednej z dzielnic Madrytu.) Koledzy tłumaczyli, że będą protestować w różnych miastach przed miejscami pracy gdzie trwają spory pracownicze. Więc już zaczęli odwiedzać wszystkie te miejsca po kolei.

O godz. 12:30 w Madrycie policja zaczęła atakować protestujacych. Ok. godz. 7:00 w Madrycie, grupa aktywistów z CNT dotarła do stacji telewizji Riva, gdzie działa ten związek i trwa konflikt z pracodawcą. Interweniowała Guardia Civil. Już w wielu miastach aktywiści, którzy postanowili zrobić coś więcej, niż tylko maszerować od punktu A do punktu B, są kontrolowani przez policję. Dostaliśmy SMS od jednej koleżanki w Madrycie, że znajduje się zamknięta w kordonie, a policja nie wypuszcza ludzi.

O godz. 7:00 już inna grupa w Madrycie poszła do firmy Indra, która jest firmą zlecającą pracę m.in. Bibliotece Narodowej, gdzie trwa konflikt. Niedługo potem grupa udała się do Biblioteki Narodowej. O godz. 8:00, policja przybyła do biblioteki.

O godz. 10:30 protestujący doszli do Uniwersytetu w Madrycie, gdzie także trwa konflikt pracowniczy. Natomiast o 10:45, inny związek CNT poszedł pod siedzibę Roche, aby okazać solidarność z aktywistą ZSP zwolnionym przez Roche Polska.

Prokuratura: Były więzienia CIA w Polsce. Były szef wywiadu oskarżony

Militaryzm | Represje

Prokuratura postawiła 10 stycznia Zbigniewowi Siemiątkowskiemu, byłemu szefowi Agencji Wywiadu, zarzut udziału w zorganizowaniu w Polsce ośrodka CIA, w którym przetrzymywano ludzi i poddawano ich torturom - informuje Gazeta Wyborcza. Tym samym prokuratura potwierdza, że takie więzienia były w Polsce, czemu dotąd zaprzeczali politycy.

Siemiątkowski potwierdza, że postawiono mu zarzuty dotyczące przetrzymywania w Polsce w latach 2002-03 więźniów CIA. To najważniejsza informacja od momentu wszczęcia w 2008 r. śledztwa mającego wyjaśnić tę sprawę". Podobne zarzuty mają być postawione zastępcy Siemiątkowskiego płk Andrzejowi Derlatce. To on bezpośrednio odpowiadał za współpracę z Amerykanami. Prokuratorzy zebrali również dowody pozwalające na rozpoczęcie w Sejmie procedury postawienia przed Trybunałem Stanu premiera rządu SLD Leszka Millera. Nie przesłali ich jednak do marszałka Sejmu.

Kazachstan: Rozpoczęły się procesy przeciw uczestnikom zamieszek Zhanaozen

Świat | Represje

W Kazachstanie rozpoczął się dziś proces 37 osób oskarżonych o wywołanie masowych zamieszek w grudniu ubiegłego roku w naftowym ośrodku - mieście Żanaozen, w których zginęło co najmniej 16 osób. W czasie zamieszek oddziały specjalne użyły broni.

Władze utrzymują, że policja była zmuszona otworzyć ogień, gdy została zaatakowana przez rozwścieczonych ludzi, w tym zwolnionych pracowników firm naftowych. Podczas zamieszek spłonęło wiele budynków, w tym siedziba lokalnych władz. Podpalono też siedzibę kompanii naftowej Uzenmunaigaz i hotel.

Warszawa: Policja próbowała dokonać ewikcji nowego skłotu "Przychodnia"

Kraj | Lokatorzy | Represje | Ruch anarchistyczny

 Fot. Joanna Erbel Aktualizacja 17:40 Policja po spisaniu kilku blokujących wycofała się. Zarówno blokujący, jak i wspierający znajdują się w środku budynku. Rozejm został zawarty do jutra. O 13.00 rozpoczną się rozmowy z władzami miasta. Jak stwierdził burmistrz Bartelski, "żaden polityk nie odmieni waszego życia na lepsze" [nie wypada się z tym nie zgodzić - przyp. red].

Aktualizacja 16:12 Przedstawiciele kolektywów tworzących skłot są zaproszeni na jutro na 13:00 na rozmowy z urzędnikami. Na konferencji prasowej w ratuszu zapewniano, że policja odstępuje od interwencji ale "musi zabezpieczyć teren". Wciąż na miejscu znajdują się policjanci w pełnym rynsztunku bojowym, chcą by skłotersi zeszli z dachu i wylegitymowali się.

Aktualizacja 15:05 Dwie osoby, które uczestniczyły w pikiecie solidarnościowej są zatrzymane. Policja wciąż znajduje się pod budynkiem mimo kilkakrotnych zapewnień, że wkrótce się wycofa.

Fotografia obok: Joanna Erbel

Białoruś: Zwolennicy ruchu Food not Bombs zatrzymani przed koncertem

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

Około 100 osób zostało zatrzymanych w Mińsku przed koncertem na rzecz mińskiego ruchu Jedzenie Zamiast Bomb - informuje Radio Swaboda, powołując się na młodzieżową działaczkę.

Według Lery Hocinej, tuż przed rozpoczęciem koncertu do sali wdarł się oddział OMON i zatrzymał wszystkich obecnych, czyli około 100 osób, w tym wiele dziewcząt. Informacja ta nie została na razie oficjalnie potwierdzona.

Inicjatywa Jedzenie Zamiast Bomb działa na całym świecie. Zajmuje się wydawaniem bezpłatnych posiłków, zwracając uwagę na problem nierówności społecznych i bezdomności. (PAP)

Grecja: Panagiotis Masouras warunkowo zwolniony z więzienia

Świat | Represje

Oskarżany o działalność terrorystyczną Panagiotis Masouras został warunkowo zwolniony z ateńskiego więzienia Koridallos. Został aresztowany we wrześniu 2009 podczas antyterrorystycznej akcji greckich służb mających na celu rozbicie KKO.

Pomimo faktu, iż od początku procesu zaprzeczał jakoby należał do organizacji terrorystycznej został skazany na 11 lat więzienia w ramach wyroku jakie zapadły w procesie przeciwko KKO.

27 marca Masouras musi stawić się w prokuraturze, która zdecyduje czy podczas procesów przeciwko KKO dotyczących 250 ataków terrorystycznych będzie zeznawał w charakterze świadka czy oskarżonego.

Sopot: Urzędnicy oskarżeni o nieprawidłowości rewanżują się pozwem o zniesławienie

Kraj | Represje

Obywatel, który poinformował urzędników o niejasnościach przy przetargu został pozwany za zniesławienie. Mieszkaniec Sopotu, Wojciech F. w skardze do urzędu miasta poinformował o niejasnościach przy przetargu na sprzątanie miejskiej plaży. W jego przekonaniu przedsiębiorstwo, które wygrało przetarg na sprzątanie plaży zorganizowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, nie posiadało odpowiednich przetargu kwalifikacji, i nienależycie wywiązywało się z umowy. Na poparcie tych zarzutów Wojciech F. przedstawił zdjęcia i nagrania video.

Pisma napisane przez mieszkańca trafiły do MOSiR-u, który oskarżył ich autora o zniesławienie (art. 212 kodeksu karnego) za to, że pomówił w nich kilku pracowników ośrodka. Co ciekawe, z oskarżeniem nie wystąpili sami pracownicy, a MOSiR, czyli jednostka budżetowa gminy. MOSiR domaga się od Wojciecha F. zapłaty 50 tysięcy zł na cel społeczny.

Warszawa: Demonstracja w obronie skłotu Elba

Kraj | Miejsca | Represje | Ruch anarchistyczny

Aktualizacja 20:15: Demonstracja dotarła na pl. Konstytucji, gdzie się zakończyła. Wiele osób udało się po demonstracji na squat.

Głównymi ulicami idzie liczna w obronie squatu Elba. Demonstranci krzyczą m.in.: "Elba zostaje", "Warszawa dla ludzi, nie dla deweloperów" oraz "Miasto to nie firma".

W piątek 16 marca, do warszawskiego skłotu Elba wkroczyli nielegalnie ochroniarze i zaatakowali przebywające tam osoby. Przybyła na miejsce policja stanęła po stronie ochroniarzy. W trakcie trwającej cały dzień konfrontacji, wiele osób zostało rannych. Wieczorem, skłotersi oraz osoby ich wspierające zdołali ponownie zająć budynek przy ul. Elbląskiej 9/11 w Warszawie. Właściciel w końcu pozwolił mieszkańcom na pozostanie jeszcze tydzień na terenie posesji. W najbliższy piątek planowana jest demonstracja w obronie skłotu.

Oświadczenie skłotersów z Elby na temat wydarzeń z 16 marca | Kto wywłaszcza? Oświadczenie Syreny wobec blokady eksmisji Elby | Oświadczenie Warszawskiej Akcji Antyfaszystowskiej "Ręce precz od Elby" | Oświadczenie Samby z Szamba ws. próby eksmisji Elby | Oświadczenie kolektywu UFA w sprawie próby likwidacji squatu "Elba" | Oświadczenie kolektywu Centrum Reanimacji Kultury w sprawie eksmisji warszawskiego squatu Elba

Białoruś: Rzekomi sprawcy zamachu w Mińsku prawdopodobnie straceni

Świat | Represje | Tacy są politycy

Prezydent Białorusi, Aleksander Łukaszenka nie ułaskawił Dzmitryja Kanawałau i Uładysława Kawalou, mieszkańców Witebska oskarżonych o dokonanie zamachu bombowego w Mińsku 11 kwietnia 2011 roku.

Obydwaj zostali zatrzymani przez specnaz w stanie upojenia alkoholowego. Do zarzutów przyznali się po kilku godzinach. Nie pomogło odwołanie zeznań podczas procesu, które według oskarżonych zostały wymuszone torturami. Wyrok był prawomocny w momencie ogłoszenia. Jedyną nadzieją dla oskarżonych był Łukaszenka.

Sprawa wzbudziła kontrowersje na całym świecie. Ułaskawienia domagało się wielu rannych w zamachu. Petycję w sprawie podpisało 270 tys. osób.

Najprawdopodobniej oskarżeni już nie żyją. Białoruś jest jedynym krajem w Europie, który stosuje karę śmierci. Ilość wykonanych wyroków jest tajemnicą państwową. Skazanym strzela się w tył głowy, a ciała grzebie w nieznanym miejscu.

Kanał XML