Protesty

Nowy Jork: Demonstracja przeciw wojnie i kapitałowi

Świat | Protesty

4 kwietnia odbył się protest mieszkańców Nowego Jorku na Wall Street. W demonstracji wzięło udział kilka tysięcy osób. Demonstranci domagali się od rządu zwiększenia pomocy dla biednych mieszkańców i jak najwcześniejszego zakończenia wojny w Iraku i Afganistanie.

Wyrażali oni obawy o obecną sytuację w Stanach Zjednoczonych, a szczególnie swoje niezadowolenie i oburzenie z powodu wzrostu liczby ludzi bezrobotnych i biednych.

Glasgow: Rodzice okupują szkoły zagrożone zamknięciem

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Rodzice przejęli kontrolę nad zagrożonymi zamknięciem dwiema szkołami podstawowymi w dzielnicy Maryhill w Galsgow. Zakończenie działania placówek edukacyjnych postulowała Rada Miejska.

Na początku wytworzyła się napięta sytuacja pomiędzy protestującymi a policją, która zagroziła szturmem na budynki. Da ataku jednak nie doszło, a okupacja nadal trwa. W sobotę o godzinie 12 przed gmachami szkół odbyły się demonstrację solidarnościowe.

Praga: Demonstracja przeciw radarowi

Świat | Militaryzm | Protesty

Pomimo prób zakazania demonstracji podczas wizyty prezydenta Obamy w Pradze, ok. 300 osób demonstrowało wczoraj przed ambasadą USA przeciw planom umieszczenia radaru amerykanskiego w Czechach.

Dziś ma się odbyć kolejna demonstracja w centrum Pragi.

Szczecin: Projekcja Grudzień 2008 i dyskusja o greckiej rewolcie w kontekście kryzysu kapitalizmu

Kraj | Protesty
2009-04-15 19:00
2009-04-15 21:00

Szczecińska Komisja Środowiskowa OZZ Inicjatywa Pracownicza zaprasza na projekcję dyskusję na temat greckiej rewolty w kontekście kryzysu kapitalizmu.

Wstępem do dyskusji będzie projekcja filmu Grudzień 2008. O filmie:

czas trwania: 28 minut
język: polskie napisy

Film nakręcony przez uczestników trwającej już 3 miesiące, choć uśmierconej przez media po kilku dniach, społecznej rewolty w Grecji. U podstaw jej wybuchu leżą przyczyny historyczne oraz nędza życia codziennego w późnym kapitalizmie: ekstremalna prywatyzacja majątku społecznego, brutalne cięcia socjalne, antyspołeczne reformy rządu fanatycznie realizującego neoliberalny dogmat: kapitał jest wszystkim, człowiek niczym.

Prześladowania imigrantów, brutalność policji strzegącej niesprawiedliwego systemu, wreszcie zabójstwo nastolatka przez policjanta 6 grudnia 2008 roku wywołały falę gniewu. Według korporacyjnych mediów była to jedyna przyczyna dla której „znudzona” młodzież wyszła na ulice. Ale rewolucja społeczna dojrzewała w Grecji od dawna i wbrew medialno-rządowej propagandzie nie jest ona nieodpowiedzialnym kaprysem, ani niegroźnym epizodem. Nie można też redukować jej do młodzieżowych protestów przeciw konsumpcyjnemu stylowi życia, ponieważ jest to w równiej mierze ekonomiczna rewolta robotnicza.

28 minutowy dokument utrzymany w bojowej poetyce jest świadectwem dojrzewania i eksplozji buntu, który w swej ślepej i radosnej ekspresji odnajduje wreszcie pozytywną formę: projekt walki o lepszy świat.

ALERT - Szczecin

15 kwietnia, godzina 19:00

Więcej o rebelii w Grecji:
https://cia.media.pl/rebelia_w_grecji
https://cia.media.pl/rebelia_trwa
https://cia.media.pl/rebelia_w_grecji_0

Strony lokalne:
http://www.myspace.com/infopunktalert
http://ipalert.wordpress.com/

Podaj dalej!

Ukraina: Wielotysięczne demonstracje antyrządowe

Świat | Gospodarka | Protesty | Wybory

Dziesiątki tysięcy osób protestowało wczoraj na placu Niepodległości w Kijowie przeciwko pro-zachodniej polityce rządu Juli Timoszenko i odpowiedzialności rządu za skutki kryzysu na Ukrainie.

Około 20.000 protestujących krzyczało "hańba", "zatrzymać kryzys" oraz "Julia-wynoś się!"

Na demonstracji przemawiał do tłumu były premier Wiktor Janukowicz, który powiedział "Myślę, że każda osoba na tym placu ma jedno życzenie -zmienić swoje życie na lepsze -...jest tylko jeden sposób na to, kiedy wyrzucimy z rządu tych, którzy obecne sprawują władzę" oraz inne wyborzcze hasła.

Protestujący także krzyczeli za rezygnacją prezydenta Wiktora Juszczenki, którego poparcie spadło do około 3% od kiedy zaczął się kryzys. Demonstracje te były jednymi z największych na Ukrainie od wyborów parlamentarnych w 2007 roku.

Ukraina jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych kryzysem. Obecnie bezrobocie sięga tam około 9% osób.

H2 | Al-Jazeera

Belfast: Nakaz przeciw protestowi

Prawa pracownika | Protesty

Sąd w Belfaście wydał nakaz ograniczający prawa do organizowania protestu przed barem Subway. Jutro jest dzień akcji przeciw Subway, który zwolnił kobietę w 5. miesiącu ciąży bez powodu. Pikiety są organizowane w różnych miastach Irlandii i Wielkiej Brytanii. Jednak sąd w Belfaście powiedział związkowcom, że nie mogą protestować w grupie większej niż 6 osób i że nie wolno rozdawać ulotek, które są już opublikowane w internecie.

Związek mainstreamowy, który organizuje pikietę w Belfaście zgodził się na to. Nie wiadomo jednak czy anarchiści będą ignorować decyzję sądu.

Kąty Wrocławskie: Strajk okupacyjny kierowców z Schavemaker

Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Ok. 20 kierowców z firmy transportowej Schavemaker, zaczęło wczoraj strajk okupacyjny w polskiej siedzibie tej firmy w Kątach Wrocławskich. Kierowcy zamierzają pozostać w siedzibie firmy aż do rozwiązania konfliktu.

Strajkujący domagają się przywrócenia do pracy 15 zwolnionych kolegów, którzy zostali wyrzuceni dyscyplinarnie za przynależność do związku. Żądają też wyższych pensji i wyższych diet oraz stałych umów o pracę dla wszystkich tych, którzy pracują w firmie ponad sześć miesięcy.

Grecja sparaliżowana przez strajki

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Dziś w Grecji odbył się strajk generalny, zorganizowany w proteście przeciwko zwolnieniom i obniżkom płac. W całej Grecji nie działały dziś urzędy publiczne i szkoły państwowe. Zakłócony został transport publiczny.

Ok. 10 tys. ludzi przemaszerowało przez centrum Aten wznosząc okrzyki: "Nie ma kompromisu! Kapitalizm musi zapłacić za kryzys!". W Salonikach w dwóch oddzielnych demonstracjach wzięło udział około 8 tys. ludzi.

Moskwa: Atak na komendanturę wojskową

Świat | Militaryzm | Protesty

W nocy z 31 marca na 1 kwietnia nieznani sprawcy zaatakowali komendanturę wojskową w Moskwie przy ul. Nowojasenewo 25. Do ataku przyznała się grupa "Rewanż ludu". Jak zwykłe "ludowcy" nagrali akcję na wideo.

Treść oświadczenia grupy:

"Naszą akcją chcemy zwrócić uwagę na tą niezdrową sytuację w którym znajduje się społeczeństwo podzielone na "pokojowych obywateli" i "siły zbrojne". Państwowa armia to podwójna niesprawiedliwość, gdy zbroi jedną część ludzi, a zabrania zbroić się reszcie społeczeństwa, po czym posyła na śmierć szeregi żołnierzy za realizację interesów elit. To podwójne niewolnictwo gdy zwykli ludzie muszą płacić na armię której nie są w stanie w żaden sposób kontrolować, a żołnierz oddawać swoje życie w rozporządzanie dowódców nie rozumiejąc nawet sensu wojskowych operacji. Czy jest to godne położenie dla ludzi odpowiedzialnych i wolnych?

Warszawa: Spotkanie uliczne mieszkanców Pragi

Kraj | Protesty

Dziś na ul. Kłopotowskiego na warszawskiej Pradze odbył się wiec mieszkańców, którzy organizują się m.in. przeciw podnoszeniu czynszów oraz reprywatizacji kamienic.

Od maja i czerwca w zależności od dzielnicy Warszawy stawki czynszów komunalnych podrożeją o ponad 200 proc.

Mieszkańcy mówili trochę o dalszych protestach i wiecach w dzielnicy. 15 kwietnia planują dużą demonstrację pod URM-em o godz. 17:00. 1 kwietnia mieszkańcy także udali się na sesję rady dzielnicy aby zabrać głos. Przeciw mieszkańcom był Paweł Lisiecki, radny PiS i członek UPR oraz Marcin Bajko, szef miejskiego biura gospodarki nieruchomościami.

Radni, którzy próbują kierować protestami nie mają wielu pomysłów, oprócz pisania petycji i organizowania pikiet. Widać, że niektórzy chcą robić wszystko legalnie, a inni nie widzą sensu podpisywania kolejnych petycji i są bardziej gniewni. Członkowie Związku Syndykalistów Polski mieszkający na Pradze rozmawiali o możliwości zaostrzenia protestów.

Film: Atak policji na pokojowy protest na Obozie Klimatycznym

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Represje

Poniżej nagranie przedstawiające atak policji na pokojowy protest w ramach Obozu Klimatycznego podczas antyszczytu G20 w Londynie 1 kwietnia 2009.

Na filmie wyraźnie widać, że protestujący są pokojowi, wznoszą ręce, żeby pokazać, że nie chcą walki. Policja mimo to pcha i bije ludzi. Ludzie krzyczą "To nie są zamieszki!". Ktoś krzyczy "Moje dziecko" (na obozie były też rodziny z dziećmi. W nocy policja przypuściła ostateczny szturm, niszcząc namioty i raniąc ludzi. W obozie brało udział tysiące osób.

Francja: Rozpoczęły się demonstracje przeciwko szczytowi NATO

Świat | Militaryzm | Protesty

Jak podaje AFP, dziesiątki tysięcy ludzi przybyły protestować przeciwko szczytowi NATO w Strasbourgu. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Francji szacuje, że w demonstracjach weźmie udział nawet 40 tys. osób. Na czas szczytu przywrócono kontrolę paszportową na wszystkich granicach Francji.

W tej chwili trwa demonstracja antyfaszystowska na przedmieściach Strasbourga z udziałem około 2 tys. ludzi, skierowana przeciwko ośrodkom internowania dla imigrantów.

AntyNATO: blokada mostu

Świat | Protesty

O represjach na francuskiej granicy pisaliśmy wczoraj. W środę aktywiści anty-NATO postanowili protestować przeciw represjom na granicy.

31 marca członkowie kolektywu Le Sabot zostali zatrzymani na granicy w drodze do wioski anty-NATO. Powodem zatrzymania był fakt, że kucharze mieli przy sobie kuchenne noże. Innym nie zezwolono na wjazd do Francji, gdyż wieźli ze sobą narzędzia potrzebne do zbudowania wioski.

W środę o godz. 12:00 aktywiści zgromadzili się na moście Europy w Kehl w akcie solidarności z aresztowanymi i zawróconymi z granicy. Grupa około 200 osób zablokowała most. Przez blisko pięć godzin żaden samochód nie mógł przejechać przez most łączący Francję z Niemcami.

[Na zdjęciu, spalenie flaga NATO na moście.]

Altergodzina: Plan Bolonia oraz Strefa Wolnego Handlu w Warszawie (mp3)

Kraj | Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Gospodarka | Protesty | Represje | Strajk | Tacy są politycy

W dzisiejszej audycji tematem dyskusji były:
- protesty przeciwko komercjalizacji i prywatyzacji szkolnictwa wyższego, czyli reformie zwanej „Planem Bolonia”, które mają miejsce w całej Europie.
- reportaż ze Strefy Wolnego Handlu w Warszawie.
- rozmowa z Filipem z inicjatywy "Stop Wojnie" o wyjezdzie polskiego autokaru na alterszczyt NATO.

Altergodzina: Plan Bolonia oraz Strefa Wolnego Handlu w Warszawie (mp3)

Ponadto w Altergodzinie jak co tydzień usłyszycie Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń społeczno-politycznych ostatniego tygodnia, widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki "głównego nurtu".

ALTERGODZINA to audycja tworzona przez alterglobalistki i alterglobalistów związanych z Wrocławską Grupą "Społeczeństwo Aktywne" i pismem społecznie zaangażowanym "Recykling Idei".

Łódź: Demonstracja Hanpolu

Protesty
2009-04-03 12:00
2009-04-03 13:00

w Lodzi na Pasażu Schillera odbędzie się pikieta w obronie oszukanych przez pracodawcę pracowników firmy Hanpol.

Wystawiamy rachunek urzędnikom i politykom, którzy sobie na to zasłużyli. Podziękujemy tym którzy pomogli, dostanie się tym co podkładali kłody pod nogi i się nie sprawdzili.

Domagamy się zmian w prawie które są konieczne, aby w przyszłości pracownicy wychodzili z takich sytuacji obronna ręka. Urząd miasta i podległe mu instytucje powinny lepiej wywiązywać się ze swoich obowiązków, naszym zdaniem na kryzys nie są w ogóle przygotowane.

Inicjatywa Pracownicza
za www:ozzip.pl

Kanał XML