Protesty

Warszawa: Happening antywyborczy ZSP

Kraj | Protesty | Wybory

W ciągu ostatnich tygodni, Związek Syndykalistów Polski - sekcja Warszawa - prowadził agitację antywyborczą, zachęcając do bojkotu wyborów. Dwa razy w tygodniu odbywają się pikiety informacyjne pod Metro Centrum, oraz rozlepiane są plakaty i wlepki. Dziś, w ramach kampanii odbył się happening antywyborczy na rogu Nowego Światu i ul. Chmielnej. Happening polegał na wciąganiu przechodniów w zabawy uliczne.

Jedną z gier było rzucanie piłką do tarcz z twarzami przewodniczących partii startujących w wyborach. Nie trzeba było nikomu tłumaczyć zasad tej gry. Przechodnie spontanicznie wyczuwali o co chodzi i przewracali piłką stojaki z podobiznami swoich "ulubieńców". Niektórzy nie wytrzymywali i opluwali twarze polityków. Druga gra polegała na wrzucaniu kul z nazwami partii do "śmietnika historii".

Billboardy, city-lighty, transparenty: mobilizacja przed dniem lokatora

Kraj | Lokatorzy | Protesty

 dzień lokatora Warszawscy lokatorzy kontratakują!

Jeszcze przed międzynarodowym dniem lokatora niecierpliwi mieszkańcy postanowili odzyskać miasto: przestrzenie oddane w ręce rynku – billboardy i city-lighty - przejęła zdeterminowana starsza pani w rękawicach bokserskich. Ironicznie podszywając się pod kolejną ofertę rynkową, głosi hasło: „Lokatorzy to nie towar!”; krzyczy „brońmy się przed eksmisją!” wysoko trzymając gardę.

Tym samym, „bezkompromisowa lokatorka” symbolicznie przekazała miastu, że skończyły się długie lata poniżenia, łamania podstawowych praw człowieka, wrzucania do piwnicy i kontenerów – nie będziemy czekać aż tam zgnijemy. Koniec z wywłaszczaniem mieszkańców dla zysku – tak jak warszawiacy sami wynieśli kamienice z powojennych gruzów, tak znów muszą sami wydrzeć sobie prawo do życia w nich. Władze miasta i kraju, które tolerują lub aktywnie wspierają tortury wobec lokatorów nie dają nam innego wyjścia. Lokatorzy kontratakują – wszystkich nas nie spalicie!

Kostaryka: Marsz studentów przeciw cięciom

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

 Marsz studentów Setki studentów uczestniczyło w marszu, który się odbył w ramach protestu wobec planowanych cięć wydatków na edukację w budżecie państwa na rok 2012. Reprezentanci czterech głównych uniwersytetów zakończyli swój marsz pod parlamentem w stolicy kraju San José, gdzie katulanie odbywa się debata na temat ustawy budżetowej.

Studenci domagają się utrzymania wydatków na edukację na poziomie 8% PKB. Podczas swego marszu studenci zatrzymali się pod ambasadą Chile wyrażając swoją solidarność z uczniami i studentami z Chile walczącymi z podobnymi problemami.

Cięcia socjalne są realizowane przez rząd prawicowej prezydent Laury Chinchilli oczywiście za radą takich organizacji jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy. (Telesur)

Grecja: Obniżka płac w sektorze publicznym

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Tacy są politycy

Rząd grecki ogłosił obniżkę płac w wysokości 17% dla funkcjonariuszy publicznych (urzędników). Konfederacja Funkcjonariuszy Publicznych (Adedy) odrzuciła te decyzję i wezwała do akcji protestacyjnych. Protesty będą polegać na demonstracjach i blokadach wejść do poszczególnych ministerstw.

Obniżka to została dokonana na żądanie UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ta sama UE od roku 2008 wypłaciła bankom 420 milionów Euro, a następne wpłaty przewidywane są do końca roku. (Telesur)

Grecja: Strajk generalny transportu publicznego

Protesty | Strajk

 Strajk generalny transportu. Wczoraj związki zawodowe transportu publicznego Aten rozpoczęły strajk generalny trwający 48 godzin. Strajk zbiegł się z inspekcją UE, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Centralnego UE czyli tzw. „trojki”.

Bezpośrednim postulatem protestu jest odrzucenie planu rządu tzw. „socjalistów” redukcji całości zatrudnionych w transporcie publicznym o 10%. Na znak solidarności do strajku dołączyli się także taksówkarze i kolejarze z całego kraju.

Szerszym kontekstem strajku jest aplikacja cięć budżetowych żądanych przez UE i MFW w celu ograniczenia deficytu budżetowego, co jest wymogiem wprowadzenia waluty Euro. Rząd grecki za wszelką stara się utrzymać te walutę, choć jej odrzucenie rozwiązałoby problemy budżetowe Grecji. (Telesur)

Będzie śmiesznie: Nadchodzą wybory!

Kraj | Protesty | Wybory

Okres kampanii wyborczej, to przede wszystkim karnawał durnie brzmiących haseł, nieudolnych umizgów polityków do organizacji społecznych i festiwal obietnic bez pokrycia i bez sensu. Ogłaszamy konkurs na najgłupsze hasła i obietnice w tej kampanii! Szansę mają wszyscy, zarówno wytrawni politykierzy, mocno okopani w rządzącym obozie władzy, jak i desperaci energicznie starający się ugrać cokolwiek na wciąż rosnącym niezadowoleniu społecznym.

Ci, którzy przekonują, że „lepiej żeby było dobrze, a nie źle”, oraz ci którzy obiecują „więcej kasy, a nie mniej” mają szansę zabłysnąć na scenie, wraz z całą zgrają miernot i klakierów. Ci, którzy na dwa tygodnie przed wyborami przypomnieli sobie, że eksmisja na bruk jest prawdziwym problemem, mają szansę ogłosić wszem i wobec obietnicę "zniesienia Dekretu Bieruta". Kampania wyborcza wytrzyma każdą głupotę, a my się tylko z tego cieszymy i dajemy klasie politycznej pogrążać się dalej i tracić ostatnie pozory wiarygodności.

Działania prowadzone przez lokalne grupy anarchistyczne w ramach bojkotu wyborów: Bannery i plakaty antywyborcze w Kostrzynie | Dzień Demokracji Bezpośredniej we Wrocławiu | Happening antywyborczy w Szczecinie wcześniejsza Demonstracja antywyborcza | Lublin: Demonstracja antywyborcza i akcja plakatowa | Happening wyborczy ZSP w Warszawie oraz bannery antywyborcze| Protest kolektywu NoLogo na spotkaniu wyborczym JKM w Toruniu.

Zobacz też publicystykę: Bojkotujmy wybory

Nowy Jork: Pikieta na Wall Street wznowiona

Świat | Protesty

 Pikieta wznowiona. Pomimo brutalnej likwidacji ostatniej pikiety pod giełdą papierów wartościowych na Wall Street w Nowym Jorku, znaleźli się nowi chętni do pikiety. Pikietujący protestują przeciwko tragicznej sytuacji gospodarczej w USA i na świecie. Wśród haseł demonstrujących znalazły się: "Demokracja, nie korpokracja", "Pewnego dnia biedni nie będą mieli do zjedzenia nic, poza bogaczami", "Już nas nie zatrzymacie", "Jesteśmy wkurwieni", "Świat ma wystarczająco, by zaspokoić potrzeby wszystkich, ale niewystarczająco, by zaspokoić wszelka chciwość", "Skorumpowani się nas boją, uczciwi nas wspierają, odważni się przyłączają". Na proteście były również amerykańskie flagi, na których gwiazdy zostały zastąpione najbardziej znanymi logami korporacyjnych marek.

Za winną tej sytuacji uważają międzynarodową finansjerę, rzeczywistą klasą rządzącą w świecie kapitalistycznym. Giełda Papierów Wartościowych w Nowym Jorku jest dla nich symbolem i wirtualnym miejscem spotkań międzynarodowych kapitalistów. Wirtualnym, ponieważ transakcje obecnie dokonywane są drogą komputerową z różnych zakątków świata. Giełda nowojorska jest jedynie pośrednikiem w transakcjach.

Chile: Kolejny strajk generalny pracowników służby zdrowia

Świat | Protesty | Strajk

Związki zawodowe służby zdrowia w Chile wezwały na dzień dzisiejszy do 72 godzinnego strajku generalnego placówek opieki zdrowotnej. Na wezwanie, według związków zawodowych, odpowiedziało 90% pracowników. Lekarze i pielęgniarki protestują przeciwko planom prywatyzacji służby zdrowia w Chile, zapowiadanym przez prawicowy rząd. O poprzednich strajkach pisaliśmy już tutaj. (Telesur)

Mieszkańcy okolic Rospudy żądają unieważnienia tzw. "konsultacji społecznych"

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Mieszkańcy gmin Augustów, Raczki, Suwałki żądają unieważnienia konsultacji społecznych dotyczących kontraktu "Zaprojektowanie i wykonanie obwodnicy Augustowa i drogi ekspresowej S61" przeprowadzonych w dniach 22, 23 września 2011 r. w miejscowościach Janówka, Raczki, Poddubówek.

Pomiędzy wywieszeniem ogłoszeń a spotkaniami było zaledwie kilka dni różnicy. Dnia 16 września 2011 r. w Urzędzie Gminy Raczki na tablicy ogłoszeń zostało wywieszone zaproszenie na spotkanie z generalnym wykonawcą obwodnicy Augustowa (zaproszenie bez pieczątek Urzędu Gminy i bez podpisu Wójta), do wsi Janówka ogłoszenie o spotkaniu z firmą Budimex SA w sprawie wyżej wymienionych konsultacji zostało wysłane z Urzędu Gminy Augustów dnia 19 września 2011 r., we wsi Poddubówek ogłoszenie Sołtysa o spotkaniu w sprawie obwodnicy Augustowa na tablicy ogłoszeń wywieszono 20 września 2011 r.

Grecja: Protestujący wtargnęli na plan dziennika TV i przerwali program

Kraj | Protesty

Grupa ok. 50 osób przerwała w niedzielę nadawanie programu informacyjnego greckiej telewizji państwowej NET w proteście przeciw rządowemu planowi oszczędności. Demonstranci włamali się na plan i wnieśli transparent "Obalamy mur milczenia". Skandowali przy tym hasła m.in. przeciw cięciom w oświacie.

Kilka minut po rozpoczęciu programu zdumieni widzowie zobaczyli ok. 50 osób poruszających się za plecami prezentera. Kilka sekund później emisję przerwano. Demonstranci przynieśli transparent z hasłem "Obalamy mur milczenia". Wykrzykiwali też hasła, w których sprzeciwiali się reformom i cięciom w systemie oświaty.

Protestujący wreszcie opuścili budynek, pozostawili jednak pisemne oświadczenie, które zostanie nadane w późniejszym terminie - powiedział pragnący zachować anonimowość pracownik telewizji. Prowadzący program Prokopis Doukas napisał na portalu Twitter, że nie doszło do rękoczynów. Z powodu niecodziennego "występu" demonstrantów serwis informacyjny został przerwany, na późny niedzielny wieczór zaplanowano kolejną emisję. (PAP)

Włochy: 11 rannych w wyniku zdławienia demonstracji

Świat | Dyskryminacja | Protesty | Represje

Podczas demonstracji przeciw ksenofobii, która odbyła się w Wenecji, 11 demonstrantów zostało rannych w wyniku brutalnej interwencji policji.

Demonstranci protestowali przeciwko antyemigracyjnej polityce rządu centralnego Silvio Berlusconiego, jak i przeciwko podobnej polityce administracji lokalnej zdominowanej przez Ligę Północy. (Telesur)

Nowy Jork: Pikieta pod Wall Street ponownie brutalnie zdławiona

Świat | Protesty | Represje

Ponad stu pikietujących pod gmachem giełdy papierów wartościowych na Wall Street w Nowym zostało aresztowanych przez policję. Pikieta wznowiła swoją działalność po uprzednim usunięciu przez policję. Do likwidacji ostatniej pikiety użyto siły fizycznej w tym paraliżującej broni elektrycznej.

Protestujący zostali aresztowani pod zarzutem „obstrukcji wobec administracji rządowej w przypadek napaści na policjanta”. Ponadto niektórych pikietujących władze zamierzają oskarżyć o „obstrukcję ruchu publicznego”, jak również „o fotografowanie i krytykowanie funkcjonariuszy policji”.

Niemniej jednak nowojorscy protestujący się nie poddają i zamierzają dołączyć do podobnych protestów w Phoenix, Montrealu, Cleveland, Atlancie, Kansas City, Dallas, Orlando i Miami. (Telesur)

Olsztyn: Urzędnicy poskarżyli się prokuraturze na pasażerów

Kraj | Protesty | Transport

Grupa mieszkańców zachęca innych olsztynian do bojkotowania usług MPK. Chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko wysokim cenom biletów. To nie spodobało się urzędnikom, którzy poskarżyli się prokuraturze. "Skasuj podwyżkę" to akcja anonimowej grupy mieszkańców niezadowolonych z nowych - wyższych - cen biletów za korzystanie z komunikacji miejskiej, które obowiązują od sierpnia. Na swojej stronie internetowej namawiają olsztynian do bojkotowania usług MPK. - Nie zgadzamy się płacić za nieudolność przewoźnika i władz Olsztyna - wyjaśniają. - Dlatego rozpoczęliśmy strajk konsumencki, który ma na celu doprowadzenie do obniżenia cen biletów i rozpoczęcia rzeczywistej dyskusji nad komunikacją publiczną w Olsztynie.

Organizatorzy przekonują, że podwyżkę można tak samo łatwo cofnąć, jak ją wprowadzić. Trzeba tylko przekonać urzędników, że wyższe ceny wcale nie muszą oznaczać większych zysków. I zachęcają, aby "uderzyć MPK po kieszeni". Wymieniają kilka sposobów, jak to zrobić. Po pierwsze wysiadając z autobusu można "podać bilet dalej", tzn. ofiarować go osobie, która dopiero wsiada, tak aby na jednym bilecie jeździło jak najwięcej osób. Po drugie pomysłodawcy zachęcają do korzystania z masowego transportu prywatnego, np. z busów albo nawet z taksówek, jeśli kilku mieszkańców jedzie w tym samym kierunku. Odważni mogą też spróbować jazdy "na gapę". Jednak najskuteczniejszą metodą - według pomysłodawców - jest całkowita rezygnacja z usług MPK. - Przesiądź się na rower bądź zacznij chodzić pieszo - namawiają.

Boliwia: Indianie aresztowali członków rządu

Świat | Ironia/Humor | Protesty

Indianie protestujący przeciwko budowie drogi międzyregionalnej przez park narodowy Tipnis i uczestniczący w marszu aresztowali ministra Spraw Zagranicznych Boliwii Davida Choquehuancę (również Indianina) i wiceministra Współpracy z Ruchami Społecznymi Cesara Navarro.

Po kilku godzinach wypuścili ich. Rząd indiańskiego prezydenta Evo Moralesa jednak nie darował im tego incydentu. Postanowił rozpędzić marsz za pomocą gazu łzawiącego, nie obyło się bez zatrzymań. Żeby nie zaogniać sytuacji prezydent Morales zapowiedział referendum w sprawie drogi dla mieszkańców zainteresowanych stron (departamenty Cochabamba i Beni). (Telesur)

Ukraina: Kontrforum "Inna strona edukacji" w Kijowie

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje

 kontrforum W dniach 22-23 września w Kijowie odbyło się studenckie kontrforum zorganizowane przez grupę Priama Dija. W planach było wiele ciekawych wydarzeń: dyskusje, wykłady, performance itd. Niespodziewanie cały program został nagle mocno okrojony przez bezczelne działania milicji.

Pomimo tego, iż cała akcja była zarejestrowana i legalna, pierwszego dnia major Onyszczenko zadecydował (niezgodnie z prawem) o zarekwirowaniu aparatury nagłaśniającej. Broniąc się przed rozbojem w biały dzień, protestujący przeszli na plac Sofijski – zatrzymano czterech uczestników, którzy już są na wolności. Na placu w obecności prawie wszystkich mediów świata prawie cała milicja Kijowa kontynuowała bójkę. W ten nieco inny od zaplanowanego sposób minęła pierwsza część kontrforum. Wystąpił między innymi profesor Uniwersytetu Berkeley Michael Burawoy – prezydent International Sociological Association.

Kanał XML