Korea Płd: Protesty przeciw szczytowi G20

Świat | Protesty

Około 40 tys. demonstrantów uczestniczących w marszu związkowym przeciwko Szczytowi G20 w Seulu próbowało dotrzeć do sztucznej wyspy, która została skonstruowana specjalnie na szczyt na rzece Han.

Władze Korei Południowej zmobilizowały do pilnowania szczytu 50 tys. policjantów i uchwaliły specjalne prawo zabraniające protestów w okolicach, gdzie przebywają światowi przywódcy podczas. Ta specustawa wprowadza swego rodzaju stan wojenny w niektórych strefach, które są z góry znane jedynie władzom.

Miejsce spotkania liderów państw G20 w Seulu zostało otoczone wysokimi, dwumetrowymi płotami z plastiku. W czwartek, około 10 tys. demonstrantów starało się dotrzeć jak najbliżej Muzeum Narodowego, gdzie odbywało się wieczorne przyjęcie przywódców państw G20. Kobieta w średnim wieku starała się podpalić przed głównym wejściem oblewając się rozpuszczalnikiem. Policja jednak nie pozwoliła jej się podpalić.

Korea Płd: Represje wobec grafficiarzy protestujących przeciw G20

Świat | Represje

Protestując przeciwko fali propagandowej promującej szczyt G20 najbogatszych państw świata w Korei, pewna grupa grafficiarzy w Seulu namalowała wizerunek szczura na siedmiu rządowych plakatach promujących szczyt G20. Malarze skorzystali ze zbieżności wymowy litery „G”, z wymową słowa „szczur” w języku koreańskim.

Graffiti spowodowało ostrą reakcję władz, gdyż określenie „szczur” jest powszechnie znanym przydomkiem obecnie urzędującego prezydenta Korei. Przeciwko ulicznym malarzom wytoczono ciężkie działa represji. Zostali oni oskarżeni o próbę zakłócenia rządowego wydarzenia.

Departament policji, który specjalizuje się w przestępstwach przeciwko bezpieczeństwu publicznemu uznał, że chodzi o spisek niebezpiecznej grupy, która zagraża interesom narodowym. Prokuratura próbuje również objąć dochodzeniem Sieć badawczą Suyu+Nomo, z którą są powiązani oskarżeni. Suyu+Nomo, to komuna działająca od 1996 r. w Seulu, w której skład wchodzą głównie studenci, pracownicy naukowi i pracownicy objęci prekaryzacją.

Na koreańskich Indymediach opublikowano apel, by pisać listy solidarnościowe do jednego z głównych oskarżonych, 41 letniego Jeong-soo Parka, na adres: suyunomo@daum.net i wysyłać listy protestacyjne do placówek koreańskich (ambasad, firm, itp.), oraz informować o sprawie środowiska emigrantów z Korei na całym świecie.

Jednym z pomysłów jest też malowanie graffiti ze znakiem 쥐20, co oznacza Szczur20 (albo G20).

Informacje i zdjęcia o akcjach powinny zostać wysłane na adres: ho_lee@riseup.net
Przetłumaczone listy solidarnościowe i informacje o akcjach zostaną przetłumaczone na koreański i rozpowszechnione w Korei.

Na apel odpowiedzieli już anarchiści z Malezji.

Protesty imigrantów we Włoszech

Świat | Dyskryminacja | Protesty

Od 30 października we włoskim mieście Brescia kilku robotników imigrantów z Pakistanu,Maroka, Senegalu, Egiptu protestuje okupując 35 metrowy dźwig. Domagają się wydania pozwoleń na pobyt i umów o pracę. Pod dźwigiem prowadzona jest akcja solidarnościowa. Robotnicy od długiego czasu oczekują na wydanie dokumentów. Za złożenie podania płacili od 500 do 8000 euro.

Policja nie pozwala zbliżyć się nawet dziennikarzom.

Film:
http://www.youtube.com/watch?v=gjLD2Y4kOXE&feature=player_embedded

Artykuł:
http://www.iljournal.it/2010/qualcuno-lassu-aspetta-un-cenno/

Francja: Rząd podwyższa wiek emerytalny a Sarkozy kupuje sobie nowy samolot

Świat | Tacy są politycy

W ten czwartek rząd francuski pokazał nowy samolot prezydencki, nazwany przez krytyków "Air Sarko One" w parodii do amerykańskiego "Air Force One".

Nowy Airbus A330-200 kosztował 242 miliony dolarów a jego utrzymanie będzie kosztować 67 milionów dolarów przez pierwsze trzy lata użytkowania a następnie 13,7 milionów rocznie od 2013 według raportu Sił Powietrznych Parlamentu z zeszłego miesiąca. W tym samym czasie we Francji trwają strajki generalne i silne protesty przeciwko cięciom socjalnym i podwyższeniu wieku emerytalnego argumentowanych brakiem pieniędzy

USA: Sąd Najwyższy orzekł, że geje w armii muszą milczeć

Świat | Dyskryminacja

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odmówił wydania zakazu egzekwowania prawa, który nie pozwalał zdeklarowanym homoseksualistom na służbę w wojsku. Kwestia praw osób homoseksualnych służących w wojsku amerykańskim poruszono na początku lat 90-tych. Wtedy rozpoczęły się starania o uznanie ich preferencji seksualnych. W odpowiedzi wojsko wprowadziło zasadę "Don't ask, don't tell" (Nie pytaj, nie mów). Zasada ta praktycznie nakazuje milczenie na ten temat.

Miesiąc temu federalna sędzia z Kalifornii nakazała wstrzymanie w USA egzekwowania zasady "nie pytaj, nie mów". Uznała ona prawo za niezgodne z konstytucją. Od tej decyzji odwołał się rząd. Sąd apelacyjny orzekł, że do chwili rozpatrzenia apelacji zasada "Nie pytaj, nie mów" może nadal obowiązywać. Od tego werdyktu odwołała się z kolei do Sądu Najwyższego organizacja Log Cabin Republicans, walcząca o pełną legalizację służby gejów w wojsku. Sąd Najwyższy wydał decyzję negatywną.

Wenezuela: Zatrzymane 33 osoby po proteście w metrze

Świat | Protesty

Dzisiaj przed południem 33 osoby zostały zatrzymane na stacji metra Propatria, w stolicy kraju Caracas, po tym jak pasażerowie zablokowali pociągi w proteście przeciwko niskiej jakości usług, niedziałającej klimatyzacji i generalnemu zaniedbaniu systemu transportu publicznego.

Policja obecna na miejscu stwiedziła że protestujący wykrzykiwali opozycyjne hasła, jednak dziennik El Nacional podaje że na miejsce protestu przyszła grupa osób, która określiła się jako zwolennicy Chaveza, i dowiedziawszy się o co jest protest przyłączyła się do niego..

W wyniku protestu część stacji na końcu pierwszej linii metra było wyłączonych z użycia przez 3 godziny. Protest wybuchł, kiedy pasażerom o 8:30 kazano opuścić zepsuty skład. Obecnie zatrzymani znajdują się w lokalnym komisariacie w dzielnicy Catia.

Wrocław blokuje faszystów

Kraj | Antyfaszyzm | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

We Wrocławiu ruszyła kontrmanifestacja. Jest kilka osób przeciwko faszystom. Na razie nie za dużo. Faszyści wspierani są przez kibiców. W miarę rozwoju sytuacji będziemy aktualizować informację.

Zdjęcia z Wrocławia.

Ostatecznie w kontrmanifestacji przeciwko NOP wzięło udział ok 200 osób.

17:25 - Demonstracja dotarła pod pomnik Chrobrego. Ludzie skandują: Polak nie faszysta! oraz Precz z faszyzmem.

17:16 - Obie grupy podążają w stronę pomnika Chrobrego. Policja uniemożliwia blokady. Na każdą próbę biernego oporu funkcjonariusze reagują atakiem.

17:10 - Kolejna próba blokady rozbita przez policję.

17:00 - Około 100 faszystów i kibiców rozpoczęło marsz pod ochroną policji. Towarzyszą im gwizdy. Antyfaszystów jest ponad 200.

16:55 - Policja blokuje antyfaszystów uniemożliwiając utworzenie blokady.

ONR-owcy pobici w pociągu. Jechali na marsz do Warszawy

Kraj | Antyfaszyzm

Trzech członków Obozu Narodowego-Radykalnego zostało pobitych w pociągu, którym jechali na manifestację, którą narodowcy organizują z okazji 11 listopada. Przebywają w szpitalu w Sochaczewie.

Do pobicia doszło ok. 10.30 w pociągu pośpiesznym relacji Bydgoszcz-Białystok przed stacją w Sochaczewie. - Przed stacją w Sochaczewie dziesięciu zamaskowanych sprawców pobiło trzech mężczyzn z ONR udających się na manifestację do Warszawy - powiedział w TOK FM rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Osoby poszkodowane, z ogólnymi obrażeniami, przebywają w szpitalu w Sochaczewie. Sprawcy zaraz po zdarzeniu uciekli z pociągu - podaje policja.

/GW/

Wielka Brytania: politycy z Partii Konserwatywnej uciekli przed szturmem studentek i studentów

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Około 50 tysięcy osób demonstrowało dziś w Londynie przeciwko podwyżkom opłat za studia jakie zaproponował rząd. Podwyżki czesnego są częścią planu oszczędnościowego jaki forsuje rząd Camerona.

Przepuszczono szturm na wieżowiec Milkbank Tower, w którym mieści się siedziba Partii Konserwatywnej, głównej siły w brytyjskim rządzie. Biurowiec został ewakuowany. Protestujący dostali się do środka przez wybite okna i weszli na dach.

Nadal trwają akcje uliczne w Londynie. Kanał z aktualizacjami londyńskich indymediów

Poniżej filmy z Youtuba.

Francja: reforma emerytalna czeka na podpis prezydenta, młodzież i radykalne związki protestują

Świat | Prawa pracownika | Protesty

 Blokada autostrady do Calais Dziś rano o 4:15, około 200 osób ustawiło płonące barykady na dwóch rondach autostradowych w Dourges, w pobliżu Lille, odcinając drogę między innymi do międzynarodowych terminali w Calais. Policja przybyła na miejsce dopiero około 7:30 i usnęła blokadę używając przemocy. Część osób została aresztowana. Ludzie ze związku CNT po zakończeniu tamtej akcji rozpoczęli blokowanie dojazdu do pobliskiego lotniska, inni poszli do pracy. Dziś i wczoraj rozpoczęło się także przynajmniej kilka okupacji szkół i uczelni we Francji - młodzież szkolna i akademicka angażuje się aktywnie w protesty świata pracy. W poprzednim tygodniu także miały miejsce akcje bezpośrednie. Wszystko to stanowi ciąg dalszy protestów przeciwko reformie emerytalnej jaką wczoraj przegłosował francuski senat, a która teraz czeka na podpis prezydenta Sarkozy'ego.

Ustawa zakłada, że stopniowo do 2018 roku minimalny wiek przejścia na emeryturę wzrośnie z 60 do 62 lat. Jednocześnie podwyższa także o dwa lata - z 65 do 67 lat - wiek, od którego można będzie otrzymać emeryturę w pełnej wysokości nawet przy niepełnym okresie płacenia składek. Ustawa przewiduje oprócz tego wydłużenie okresu płacenia obowiązkowych składek emerytalnych: z 40,5 roku obecnie do 41 lat w 2012 roku i do 41,5 lat w 2020 roku. Przewiduje się też stopniowe ujednolicenie stopy płaconych składek emerytalnych w sektorach publicznym i prywatnym.

Kraków: potomkowie arystokratów żądają zwrotu majątków

Kraj

Dziewięcioro spadkobierców m.in. z arystokratycznych rodów Czartoryskich, Zamoyskich oraz Potockich skierowało w lutym do Sądu Okręgowego w Krakowie pozew o wydanie ponad 30 działek na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, na których stoją m.in. średniowieczny zamek oraz dawne wille uzdrowiskowe. Ich zdaniem, nieruchomości te nie podlegały dekretowi PKWN z 1944 r. o przejęciu niektórych lasów na rzecz Skarbu Państwa.

Wartość przedmiotu sporu oszacowano w pozwie na 120 tys. zł. Sąd uznał, że to kwota zbyt mała, dlatego zdecydował się powołać biegłego, któremu polecił oszacowanie rzeczywistej wartości wymienionych w pozwie nieruchomości.

Warszawa: Dwa banery antyfaszystowskie

Kraj | Antyfaszyzm

 Baner przy metrze Centrum Dnia 10 listopada radykalne antyfaszystki i antyfaszyści umieścili baner informujący o blokadzie nad trasą toruńską z hasłem "Faszyzm Stop" (zdjęcie poniżej). Był on widoczny podczas porannych korków. Drugi baner zawieszono również rano, przy metrze Centrum.

Grecja: faszyści podpalili siedzibę radia "Rewolta"

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

We wtorek, około 23:00 czasu ateńskiego zajęty wagon kolejowy przy Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach, w którym mieściła się anarchistyczna rozgłośnia radiowa "Rewolta", został zaatakowany i podpalony przez faszystów. Podczas ataku w środku było kilka osób, które napastnicy próbowali uwięzić w płomieniach. Nie udało się to jednak i wszyscy są cali. Bandyci zranili jednego Roma, który był poza wagonem w chwili napaści. Straż pożarna odmówiła interwencji po konsultacji z władzami uniwersyteckimi i policją. Siedziba radia spłonęła doszczętnie.

za: occupiedlondon.org/blog

Trwa strajk ostrzegawczy w bazie LOT na lotnisku w Warszawie

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Dzisiaj od 10:00 do 12:00 bedzie trwać strajk ostrzegawczy w którym weźmie udział personel pokładowy Polskich Linii Lotniczych LOT. Pracownicy załóg zrzeszni w związku ZZPP LOT są w konflikcie zbiorowym z zarządem LOT w sprawie warunków pracy, które pogarszają się.

W wyniku strajku wiele lotów zostanie skierowanych do innych miast. Inne zostaną opóźnione do czasu zakończenia strajku.