Tacy są politycy

300 pozwów Ligi

Kraj | Tacy są politycy

Liga Polskich Rodzin zapowiada aż 300 pozwów przeciwko dziennikarzom i mediom. Chodzi o to, żeby każdy dziennikarz, który będzie pisał artykuł o LPR miał świadomość, że jeśli spróbuje zmanipulować jakieś fakty, jeśli spróbuje nagiąć jakieś fakty, insynuować jakąś nieprawidłowość, zniesławiając w ten sposób LPR, będzie musiał się liczyć z tym, że czeka go parę nieprzyjemnych wizyt w sądzie - powiedział Szymon Pawłowski.

Warszawa, 28 czerwca 2007 r.
Komunikat Rzecznika Prasowego KP LPR

Informuję, iż w dniu dzisiejszym, tj. 28 czerwca br. na posiedzeniu Klubu Parlamentarnego Liga Polskich Rodzin podjęto decyzję o przeglądzie treści wszystkich mediów w przeciągu ostatniego roku, ze szczególnym uwzględnieniem Gazety Wyborczej, pod kątem rozpowszechniania nieprawdziwych treści dotyczących Ligi Polskich Rodzin, klubu parlamentarnego, posłów, polityków oraz członków ich rodzin.

Wszelkie zniesławiające publikacje, godzące w dobre imię partii lub osób z nią związanych, będą kierowane na drogę postępowania sądowego.

MON ściemnia w sprawie rannych żołnierzy w Iraku

Kraj | Tacy są politycy

Ministerstwo Obrony Narodowej ma dwie różne statystyki na temat żołnierzy rannych w Iraku. "Dziennik" zapytał ministerstwo o właściwe dane. Według informacji departamentu prasowo-informacyjnego, do kraju ewakuowano z Iraku 55 rannych osób. Tymczasem rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Jarosław Rybak powiedział "Dziennikowi", że było tych osób 150. Żołnierze z misji irackiej mówią "Dziennikowi", że te pierwsze dane dotyczą tych żołnierzy, którzy zostali ciężej ranni.

Anonimowi wojskowi mówią "Dziennikowi", że na początku irackiej misji MON informował o każdym, choćby drobnym przypadku ostrzału bądź ataku na polską bazę. Obecnie mówi się o tym tylko wtedy gdy ktoś ginie lub odnosi obrażenia.

Film "Jak to się robi" w Infoszopie

Tacy są politycy
2007-06-24 14:30
2007-06-24 16:00

Dziś, w Infoszopie w Warszawie przy ul. Targowa 22 o godz. 14:30 zapraszamy na projekcję filmu "Jak to się robi" Marcela Łozińskiego, w którym autor filmu zręcznie pokazuje, jak przy pomocy speców od reklamy można z każdej miernoty zrobić popularnego polityka.

O jaką Europę walczyli Kaczyńscy

Publicystyka | Tacy są politycy

To już typowe dla polskich negocjatorów na szczytach unijnych, żeby przywdziewać szaty obrońców biednych i uciśnionych. Leszek Miller w 2002 w Kopenhadze przyjął niesprawiedliwe dla polskich rolników warunki, ale został okrzyknięty bohaterem. Kaczyńscy kreują się na bohaterów negocjacji w Brukseli, w których zapadła decyzja o systemie głosowania państw członkowskich Unii. Polscy politycy z lubością korzystają z takich momentów, gdy rzekoma „waleczność” na arenie międzynarodowej może odciągnąć uwagę od ich nieudolności w kraju. Na tą okazję nawet konkurujący z nimi politycy odkładają na chwilę wzajemne ataki, by chwalić postawę dzielnego rycerza powracającego z boju. Szczwani politykierzy dobrze wiedzą, że kreowanie całkowicie fikcyjnego wizerunku „wspólnego frontu walki” o wpływy Polski w Unii opłaca im się bardziej, niż doraźne ataki na partię konkurencyjną.

Ekstremiści na cenzurowanym w Rosji?

Świat | Tacy są politycy

Serwisy internetowe w Rosji powinny być cenzurowane, żeby zapobiegać propagowaniu ekstremizmów - powiedział rosyjskiej gazecie "Kommersant" wiceprokurator generalny Iwan Sydoruk.

- Potrzeba zmian w obowiązującym prawie. Dlatego należy zaprojektować wydajny system kontroli, tak by materiały publikowane w sieci nie naruszały prawa - tłumaczył. W zeszłym roku szef Komisji Legislacyjnej rosyjskiej Dumy, Paweł Kaszeninnikow przedstawił ustawę, która nakładała na internetowych ekstremistów kary do 5 lat więzienia. Przepisy nie zostały jednak uchwalone.

ABC rządzących: jak skłócić społeczeństwo i zapobiec solidaryzowaniu się z protestami

Prawa pracownika | Publicystyka | Tacy są politycy

Protesty grup pracowników powszechnie szanowanych w społeczeństwie, takich jak pielęgniarki, czy nauczyciele cieszą się zazwyczaj dużą sympatią i zrozumieniem zwykłych obywateli. Wielu ludzi jest skłonnych popierać protest. Opór wobec żądań protestujących stawia rząd w bardzo złym świetle w oczach społeczeństwa. Dlatego takie protesty są niezwykle niebezpieczne dla władzy i dlatego stosuje ona wszelkie środki, które są dostępne, by rozbroić protest i zredukować spontaniczną solidarność społeczeństwa z protestującymi.

Sytuacja sprywatyzowanej służby zdrowia w USA - film "Sicko"

Świat | Recenzje | Tacy są politycy

W Polsce trwa strajk pielęgniarek przed Kancelarią Premiera, a w USA wchodzi na ekrany film Michaela Moore'a pt."Sicko". Dwugodzinny akt oskarżenia przeciw amerykańskiemu systemowi opieki zdrowotnej miał pojawić się w kinach w przyszły weekend, ale producent The Weinstein Company postanowił pokazać "Sicko" już dzisiaj w Nowym Jorku.

Zapowiedz filmu "Sicko" [video]

Najnowszy film Moore'a to analiza niemal całkowicie sprywatyzowanego systemu opieki zdrowotnej w USA, który podporządkowany jest od ponad 30 lat zasadzie maksymalizacji zysków agencji ubezpieczeń zdrowotnych (tzw. health maintenance organisation, czyli HMO), często kosztem jakości opieki zdrowotnej dla pacjentów.

Dzień Świadomego Rodzicielstwa [Łódź]

Kraj | Dyskryminacja | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty | Tacy są politycy | Ubóstwo
2007-06-23 17:00
2007-06-23 19:00

W Dzień Ojca organizatorzy chcą przypomnieć, że nie każde dziecko w Polsce ma oboje rodziców – często z winy ojców, którzy unikają odpowiedzialności za potomka. Mężczyźni na Rzecz Równości i Łódź Gender poruszą tematy polityki pro rodzinnej, edukacji seksualnej, antykoncepcji, Funduszu Alimentacyjnego i rodziców wychowujących dzieci samotnie.
23.06 godz. 17 Pasaż Rubinsteina.

Kolonialna grabież ropy naftowej w Iraku

Świat | Gospodarka | Tacy są politycy

Iracki rząd i władze kurdyjskiej autonomii uzgodniły projekt ustawy o wydobyciu ropy naftowej, o którą od wielu miesięcy toczyły się spory. Amerykanie domagają się od rządu, by ustawa o wydobyciu ropy została uchwalona do końca czerwca. Trzy lata po obaleniu Saddama Irak wydobywa zaledwie 1,9 mln baryłek dziennie, czyli o 0,7 mln mniej niż w ostatnich latach jego rządów, kiedy wydobycie dodatkowo ograniczały sankcje ONZ.

Planowana ustawa o wydobyciu ropy wywołuje w Iraku ogromne spory. Po pierwsze, dotyczą one warunków, na na jakich do złóż dopuszczone zostaną zachodnie koncerny. Projekt przewiduje, że rząd iracki będzie się z nimi dzielił ropą, którą znajdą i będą wydobywać. Wielu irackich ekspertów alarmuje, że jest to kolonialna eksploatacja Irakijczyków przez zachodnie koncerny.

Porozumienie Lewicy za "kapitalizmem z ludzką twarzą"

Kraj | Tacy są politycy

Jutro rozpoczyna się w Warszawie Kongres Porozumienia Lewicy, który został zwołany z inicjatywy Polskiej Partii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej, RACJI Polskiej Lewicy i Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im. E. Gierka.

- Naszym celem podstawowym jest obrona interesów ludzi utrzymujących się z pracy własnych rąk i umysłów. Podkreślamy jednak, że jesteśmy ruchem bardzo nowoczesnym. Znamy zasady nowoczesnych ekonomii i nie jesteśmy wyłącznie ruchem roszczeniowym. Jesteśmy za takim systemem, który da wszystkim równe szanse, mimo że nie może się obyć bez kapitalistów – powiedział Paweł Bożyk z ROG.

Porozumienie Lewicy opowiada się za "silnym społecznie i ekonomicznym państwem". Bogusław Ziętek, szef Polskiej Partii Pracy i Sierpnia 80 chce, aby PL była alternatywą dla LiD-u. Uważa jednak, że należy współdziałać z szeregowymi członkami SLD. Z tego powodu być może, na Kongresie będą także prominentni działacze SLD, m.in. były sekretarz generalny SLD Marek Dyduch, który chciał, by jego partia także weszła do Porozumienia Lewicy, jednak Sojusz odmówił podpisania porozumienia. Na Kongresie będzie także obecny Andrzej Lepper, który zastanawia się czy nie wejść do Rady Konsultacyjnej Porozumienia Lewicy. Ziętek z PPP chętnie widziałby w radzie redaktora naczelnego "Nie" Jerzego Urbana i byłego premiera Mieczysława Rakowskiego. "To ludzie o ogromnym potencjale intelektualnym i doświadczeniu. Jeśli tylko chcieliby się zaangażować, to na pewno nie powiemy 'nie'"- mówi. Ziętek marzy także o wspólnej partii związków zawodowych. "Chcielibyśmy namówić związki zawodowe, ruch związkowy do tego, żeby porzucił rolę klienta partii politycznych i sam zdecydował się na zbudowanie własnej partii politycznej" - powiedział.

Trwają protesty pielęgniarek i lekarzy

Kraj | Prawa pracownika | Tacy są politycy

Zobacz film z protestu 27 czerwca.

Ostatnie wiadomości 08.07W tej chwili głodówkę prowadzi jedna pielęgniarka. Zarząd OZZPiP podjął decyzję, że nikt więcej już nie będzie głodował. Przed kancelarią premiera protestuje ok. 300 osób. We wtorek dalsze rozmowy z min. Religą.

Ostatnie wiadomości 05.07 - Jedna z pielęgniarek głodujących od tygodnia w miasteczku namiotowym przed kancelarią premiera straciła przytomność i została odwieziona do szpitala.

03.07 Nowa propozycja rządu. Zbigniew Religa przedstawił pielęgniarkom ustawę według której podwyżki są możliwe jeszcze w tym roku, pieniądze mają pochodzić z dodatkowych pieniędzy, które mają być w przyszłym roku przeznaczone na świadczenia (tj. 6 miliardów złotych), 40% zostanie przeznaczone na podwyżki. Otrzymanie pieniędzy będzie zależeć czy szpital wynegocjuje korzystniejszy kontrakt z NFZ, o przyznaniu podwyżki zadecyduje dyrektor szpitala. Jeśli projekt zostanie zaakceptowany przez związki czeka go droga legislacyjna. Wiele wskazuje na to, że rząd kłamie w sprawie rzeczywistych kosztów podwyżek.

02.07 Zakończyły się rozmowy Zbigniewa Religi ze związkowcami służby zdrowia. Wiceszef OZZL jest zawiedziony: rząd nie przedstawił żadnych konkretów. Ku mojemu zdumieniu nie rozmawialiśmy o naszej propozycji zawarcia układu zbiorowego. Zawiedzione są też pielęgniarki: nie padła żadna konkretna propozycja podwyżek. Minister zdrowia Zbigniew Religa powiedział, że w tym roku żadnych podwyżek być nie może. Politycy w Sejmie nie rezygnują jednak z podwyżek funduszów na biura poselskie i dofinansowanie prywatnych podróży posłów.

Według polityków PiS, strajk ten "jest politycznie wykorzystywany do tego, by rząd Jarosława Kaczyńskiego przestał istnieć". Dlatego też rząd stosuje wszelkie dostępne metody, by zwalczać protestujących: zastraszanie oraz próbę podzielenia społeczeństwa, które solidaryzuje się z pielęgniarkami. Korzysta przy tym z ABC rządzących: jak skłócić społeczeństwo i zapobiec solidaryzowaniu się z protestami. Choć rząd twierdzi, że walczy z agenturą, sam stosuje typowo ubeckie metody: policja otrzymała polecenie, by śledzić pielęgniarki, a prokuratura, żeby poddać je represji "prawnej", policja zaś zbiera "haki" na pielęgniarki. Chce też je "chronić" przed szatanami i anarchistami.

Przeczytaj opinie na temat służby zdrowia publikowane na CIA: Zakładnicy gwarancji państwa wobec obywateli | Film i strajk zwracają uwagę na problemy służby zdrowia | Pielęgniarki z wrocławskiego Rydygiera walczyły do końca.

Przeczytaj też, na czym polega anarcho-syndykalistyczna wizja strajku generalnego i jak media starają się prezentować fałszywy obraz protestujących.

Oświadczenie Związku Syndykalistów Polski w sprawie protestu pielęgniarek.

Korupcja w Ministerstwie Pracy

Kraj | Tacy są politycy

Były Dyrektor Generalny Ministerstwa Pracy, Ryszard Wijas, rozpoczął pracę w resorcie 25 listopada. 18 grudnia, na jego konto wpłynęła nagroda - 14 tys. zł. Kolejną nagrodę - 9 tys. zł - dostał dwa dni później. W kwietniu już tam nie pracował - został prezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Minister pracy, Anna Kalata, w ubiegłym roku z budżetu wydała na nagrody dla pracowników ponad 8 mln zł.

Tańszy Roaming: droższe rozmowy pozbawionych głosu

Świat | Gospodarka | Publicystyka | Tacy są politycy

Komisja Europejska zaapelowała do ministrów telekomunikacji państw UE o zgodę na obniżenie cen roamingu rozmów telefonicznych, tak by już w wakacje europejscy turyści odczuli obniżkę.

Służyć ma temu ustanowienie tzw. taryfy ochrony konsumentów (consumer protection tariff), czyli maksymalnego poziomu stawek, jakie firmy telekomunikacyjne mogłyby pobierać w ramach usługi roamingu za wykonane i odebrane połączenia telefoniczna podczas zagranicznych wyjazdów w obrębie UE. Proponowana jest redukcja kosztów połączeń o 70%.

Administracja państwowa w łóżku z Microsoftem

Kraj | Tacy są politycy

Wielkopolski Urząd Wojewódzki ogłosił pod koniec kwietnia przetarg na dostawę kilkuset komputerów. Mają być wyposażone system operacyjny MS Windows XP Professional PL. Nie dość, że warunki przetargu z góry określają producenta oprogramowania, to aby wystartować w przetargu trzeba mieć system Windows i przeglądarkę Internet Explorer, żeby skorzystać z systemu e-przetarg.pl, który jest stosowany w urzędzie.

Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, niedopuszczalne jest wskazanie producenta, o ile nie umożliwia się składania ofert równoważnych.

Na tym nie koniec. Na stronach internetowych WUW reklamowane są produkty firmy Microsoft w ramach umowy pomiędzy tą firmą a Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Artur Różański, Dyrektor Informatyki WUW wypowiedział się na ten temat: „Uważam, że nie ma konfliktu interesów między obsługiwaniem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego a sprzedażą oprogramowania konkretnej firmy”.

Obwodnica albo śmierć

Kraj | Tacy są politycy

W środę trzyosobowa delegacja Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego była w Dolinie Rospudy. Byli przerażeni stanem bezpieczeństwa na ulicach Augustowa. - Możemy zapewnić fundusze na wykonanie projektu poprawy bezpieczeństwa na ulicach miasta, a także dać pieniądze na jego realizację - deklarował podczas spotkania z mieszkańcami i władzami miasta David Hammerstein, hiszpański eurodeputowany. A co burmistrz na to?
- Nie interesują nas rozwiązania doraźne. Nie chcemy waszej pomocy. Dajcie nam samym decydować o tym, co jest dla nas dobre. Obwodnica ma powstać do 2009 r., więc żadna modernizacja ulic ani instalacja świateł nie jest potrzebna - mówił eurodeputowanym Burmistrz Leszek Cieślik.

Cieślik powtarzał też, że dodatkowa sygnalizacja świetlna w mieście spowoduje większe korki.

Kanał XML