Ekologia/Prawa zwierząt

Biolodzy przeciwko dewastacji Doliny Rospudy

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Jak informuje PAP, były rektor Uniwersytetu Warszawskiego i dyrektor Instytutu Genetyki i Biotechnologii UW prof. Piotr Węgleński przekazał do Kancelarii Premiera uchwałę Rady Wydziału Biologii UW, w której naukowcy apelują o zatrzymanie budowy obwodnicy Augustowa przez unikatowe torfowiska doliny Rospudy.

"Zniszczona przyroda tego unikatowego w skali Europy i świata miejsca stanie się fatalnym pomnikiem tego rządu, na wzór budów socjalizmu, które nieodwracalnie oszpeciły krajobraz i zniszczyły dziedzictwo przyrodnicze naszego kraju". Pod apelem podpisało się ponad 60 naukowców, członków Rady Wydziału Biologii UW.

Jak podkreślił Węgleński, stanowisko Rady Wydziału Biologii UW zostało przyjęte m.in. w reakcji na sugestie wysuwane przez kilku polityków czy niektóre media, że "protesty przeciwko obwodnicy to protesty "zwariowanych ekologów", którzy protestują zawsze i przeciwko wszystkiemu".

Węgry obroniły swoje prawo do zakazu uprawy roślin GMO

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Węgrom udało się wymóc na komisji ministrów środowiska Unii Europejskiej utrzymanie zakazu uprawy na terenie Węgier zmodyfikowanych nasion kukurydzy oferowanych przez firmę Monsanto.

Komisja Europejska starała się już wielokrotnie przeciwdziałać podobnym zakazom m.in. w Austrii, ale jak dotąd bezskutecznie.

KE żąda wstrzymania prac w Dolinie Rospudy

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Komisja Europejska jest gotowa zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE o wydanie Polsce nakazu wstrzymania prac przy budowie obwodnicy Augustowa. Komisarz ds. środowiska Stawros Dimas spotkał się z Janem Szyszką w Brukseli. Dimas zapowiedział, że wyśle do polskiego rządu list z takim ostrzeżeniem.

- Jeśli reakcja polskiej strony będzie niesatysfakcjonująca, rozpoczniemy przyspieszoną procedurę jak najszybciej, by zapobiec wyrządzeniu niepowetowanych szkód w środowisku naturalnym. Mam nadzieję, że uda się zapobiec poważnej katastrofie - oświadczył komisarz.

Swarzędz: Katastrofa ekologiczna

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

W okolicy dworca kolejowego w Swarzędzu koło Poznania wyciekło z cysterny 30 ton mazutu. Ok. godz. 23 wykoleiło się tam osiem wagonów, a dwa się przewróciły. Z jednej z cystern wyciekł mazut i zanieczyścił rowy melioracyjne i dwa pobliskie stawy.

W pobliżu nie ma ujęć wody, a strażacy zapewnili, że oleista ciecz na pewno nie przedostanie się do położonego niedaleko Jeziora Swarzędzkiego.

Dyrektor szkoły i burmistrz organizują protesty

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Bogdan Dyjuk, dyrektor Augustowskiego Centrum Edukacyjnego, radni i szef komitetu wspierającego budowę obwodnicy augustowskiej zwolnił uczniów specjalnie z zajęc, by mogli iść na demonstrację. To właśnie uczniowie tej szkoły stanowili znaczącą część demonstracji w Augustowie w obronie obwodnicy.

- Dolina Rospudy nie jest cenna przyrodniczo. Ekolodzy, wspierani przez ogólnokrajowe media kłamią w tej sprawie. Wspólnie rozpętali nagonkę na mieszkańców Augustowa i ministra środowiska, który zezwolił na długo przez nich wyczekiwaną budowę - mówił do protestujących Dyjuk.

Biotechnologiczne lobby rządzi

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

W Newsweeku pojawiła się informacja o podpisaniu przez premiera Jarosława Kaczyńskiego w ubiegłym tygodniu projektu ustawy o uprawie roślin modyfikowanych genetycznie, która otwiera Polskę na transgeniczne uprawy wbrew opinii przytłaczającej większości mieszkańców Polski.

Newsweek ujawnia także polityków-lobbystów mających silne powiązania z koncernami produkującymi zmodyfikowane genetycznie rośliny. Są to m.in. Genowefa Wiśniowska i Janusz Maksymiuk z Samoobrony oraz Wiesław Kaczmarek, były minister skarbu w rządzie Leszka Millera. Magazyn przypomina także o dziwnych nagłych zmianach poglądów niektórych wpływowych polityków w sprawie GMO. Zdaniem dziennikarzy pisma pokazuje to jaką siłę ma biotechnologiczne lobby.

Manifestacje w obronie Rospudy

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Wczoraj w wielu miastach Polski, a nawet zagranicą odbywały się manifestacje w obronie Doliny Rospudy. W Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Krakowie pikietowało kilkaset osób. Protesty odbyły się także m.in. w Olsztynie, Łodzi, Ostrowcu Świętokrzyskim, Szczecinie oraz Białymstoku. Jutro odbędzie się protest w Częstochowie.

Kilkadzięsiąt osób także demonstrowało przed rezydencją polskiego ambasadora w Dublinie, w której odbywało się spotkanie Lecha Kaczyńskiego z przedstawicielami irlandzkiej Polonii. Demonstracja organizowała Dzika Polska, a także nowa sekcja Federacji Anarchistycznej, FA Dublin.

Na demonstracjach skandowano m.in.: "Urzędasy, chcecie zniszczyć polskie lasy" oraz "Panie Szyszko, dobra rada, nie przez puszczę autostrada". Także były transparenty z napisami jak: "Rząd albo przyroda. Wybór należy do ciebie", "Łapy precz od Rospudy". Podkreślano, że protest jest przeciwko lokalizacji, a nie samej budowie obwodnicy Augustowa, która może zostać budowana inną trasą.

Dolina Rospudy: Obóz ekologów zawieszony

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

1 marca oficjalnie ogłoszono zawieszenie obozu ekologów w Dolinie Rospudy. Decyzja ma związek z tym, że od 1 marca do 31 lipca w chronionym obszarze Doliny Rospudy zaczyna się okres lęgowy ptaków. Przedstawiciel firmy budowlanej Budimex zapewnił wczoraj, że firma uszanuje okres lęgowy i będzie prowadzić prace poza terenami chronionymi.

Część ekologów zostanie w okolicy, aby obserwować czy warunki "zawieszenia broni" są dotrzymywane.

Poniżej będziemy starali się zbierać najnowsze wiadomości.

Akcje pod Budimexem | Nowe warunki władz Augustowa | KE ząda wstrzymania prac | Firmy, które budują obwodnicę |List naukowców | Manifestacje w obronie Rospudy | Władze organizują kontrprotesty | Protest pod pałacem prezydenckim | Wrocław solidarny z Rospudą | Prezydent wycofuje się rakiem | Policja ma inwigilować ekologów| Anarchiści nie mają szlachetnych intencji | Będzie referendum w sprawie Rospudy? | Wypłoszą ptaki znad Rospudy? | Rządowy plan, którego nie ma | Pobito przyjaciela Wajraka | Augustowiacy zablokują drogę | Dokumentacja z błędami | Włam hakera | Polska pozwana przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości | PiS chce załatwić inne obwodnice na Podlasiu | Pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa może być nieważne | Rospuda - Buldożery wjechały!

Firmy, które zbudują obwodnicę Augustowa

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Białymstoku i firma Budimex Dromex S.A., spółka zależna Budimeksu, podpisały w czwartek w Białymstoku kontrakt na budowę obwodnicy Augustowa (Podlaskie).

Budimex Dromex wygrał przetarg na tę inwestycję z ofertą 438,9 mln zł brutto (z czego blisko 79,2 mln zł to 22 proc. podatek VAT).

Prace mają się zacząć 19 marca, a skończyć 19 grudnia 2007 r. - poinformował Budimex w czwartkowym komunikacie.

Zrób coś dla Rospudy, nocą

Ekologia/Prawa zwierząt | Publicystyka

W ostatnich latach coraz więcej osób - w tym także działacze z niektórych organizacji ekologicznych - jest przekonanych, że świat zmierza w złym kierunku. Wszelkie działania proekologiczne (np. te związane z ekorozwojem) - mówią oni - są niewiele warte, gdyż tylko przedłużają agonię nie dając żadnej nadziei na rzeczywistą zmianę kierunku. Twierdzą - innymi słowy - że przywódcy polityczni, liderzy biznesu i osoby mocno związane z obecnym systemem gospodarczym i politycznym, próbują jedynie co najwyżej naprawiać system, w którym funkcjonują, zamiast wprowadzać radykalne zmiany.(...)

Aktywne nieużywanie przemocy to środek przeciwstawiania się agresji, niesprawiedliwości i sposób na spowodowanie radykalnej zmiany społecznej. Walka bez użycia przemocy prowadzi do kontroli, ograniczenia lub nawet obalenia władzy politycznej w państwie poprzez użycie pokojowych środków społecznego nacisku. Czy zatem możemy uważać, że działania bez przemocy są dopuszczalne w warunkach dzisiejszego społeczeństwa? Zależy to od wielu czynników, ale najważniejszym z nich jest podejście do państwa i prawa w teorii nonviolence:

- wyzwoleńcze - metody nonviolence są skuteczne w niektórych sytuacjach: wyzwolenie spod obcej okupacji, domaganie się nowego rodzaju rządu, nowego rodzaju państwa - uzupełnienie metod przemocy;

- legalistyczne - uznaje się niedoskonałość danego porządku prawnego i walczy o egzekwowanie nieprzestrzeganych praw, przyznanie powszechnie obowiązujących praw jakiejś dyskryminowanej grupie, zniesienie pewnych praw uznawanych za niesprawiedliwe. "Mamy moralny obowiązek naruszać niesprawiedliwe prawa" (M.L. King);

- anarchistyczne - negacja zasadności istnienia państwa. "Państwo to bezduszna machina, która reprezentuje gwałt w skoncentrowanej i zorganizowanej postaci" (M. Gandhi). "Państwo to spisek służący do deprawowania i eksploatacji obywateli" (L. Tołstoj).

Wiele elementów teorii nonviolence w różnych postaciach przeniknęło do działań podejmowanych przez przedstawicieli radykalnych ruchów ekologicznych. Przytoczmy fragment manifestu Dave'a Foremana z ruchu Earth First!: "Istoty ludzkie nie są gatunkiem dominującym. Ziemia nie jest tylko dla ludzi. Trzeba zachować duże obszary Ziemi w nienaruszonym stanie. Przywrócić dziką przyrodę. Nie dla korzyści człowieka, ale dla samej Ziemi. Działanie bezpośrednie jest ważniejsze niż filozoficzne dzielenie włosa na czworo. Nadszedł czas, by krzyczeć i walczyć. Wszystko albo nic. Być może to beznadziejne zadanie. Może uratujemy jakiś las, gatunek lub rzekę, a może nie. Klucz francuski (monkeywrench) włożony w tryby maszyny może jej nie zatrzyma. Ale opóźni. Zwiększy koszty niszczenia Ziemi. I o to nam chodzi!".

KE: chcemy odpowiedź teraz

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Komisja Europejska nie zgadza się na przedłużenie terminu na złożenie wyjaśnień w sprawie budowy obwodnicy Augustowa w dolinie rzeki Rospudy. Resort środowiska dwa tygodnie temu przesłał do KE pismo w tej sprawie. Do 15 lutego strona polska miała odpowiedzieć na zastrzeżenia KE w ramach wszczętej 12 grudnia procedury przeciwko Polsce za łamanie unijnego prawa. Minister środowiska zapewnił, że jeszcze w czwartek KE otrzyma odpowiedź. Już niebawem KE podejmie decyzję w sprawie kontynuowania procedury karnej przeciwko Polsce.

Codzienne pikiety pod Min. Środowiska

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Wczoraj było nas jeszcze więcej. Co prawda nie wszyscy przyszli o czasie, ale ogółem na pikiecie zjawiło się około 50 osób.

Akurat w godzinie rozpoczęcia pikiety pojawił się przed budynkiem Ministerstwa sam profesor Szyszko, który akurat wybierał się zapewne na posiedzenie Rady Ministrów. Otrzymał kilka zielonych serduszek - jako, że dziś dzień Walentego.

Po odjeździe Ministra ktoś wezwał policję i spod ministerstwa próbowano protestujących przegonić. Wszyscy pikietujący mają jednakże stałe zaproszenie pod ministerstwo od Rzecznika Prasowego - interwencja okazała się zatem bezskuteczna. Zapraszamy każdego dnia o godzinie 15:00.

Pierwszy protest pod siedzibą Budimex

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Dziś o godz. 8:00, odbyła się akcja protestu przed budynkiem firmy Budimex w Warszawie. Dnia 24 stycznia 2007 przedsiębiorstwo Budimex Dromex SA zostało wybrane jako wykonawca przedsięwzięcia polegającego na budowie obwodnicy Augustowa.

Protestujący zwrócili uwagę na fakt, że istnieje inna możliwa trasa dla obwodnicy Augustowskiej, a także mówili o związkach między kapitałem a wybranym wariantem budowy. Twierdzili również, że nie zamierzają ponosić konsekwencji finansowych złej decyzji rządu. Jutro wrócą z nowym protestem.

Mniej samochodów w Paryżu

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Paryż chce o 40 proc. ograniczyć ruch samochodów. Merostwo Paryża przyjęło wczoraj plan ograniczenia o 40 procent ruchu samochodowego do roku 2020. Definitywne wprowadzenie w życie tego planu ma nastąpić jednak dopiero w 2008 roku po konsultacjach społecznych i wyborach municypalnych 2008 roku.

Latem 2007 roku w Paryżu ma się pojawić 14 tysięcy rowerów. Rowery mają być dostępne za niewielką opłatą na tysiącu przystanków.

Akcje ekologów przeciw zniszczeniu doliny Rospudy

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Dziś w Warszawie pod Ministerstwem Środowiska odbyła się druga pikieta zorganizowania oddolnie przeciw budowie obwodnicy przez Dolinę Rospudy. Przybyło 40 osób (więcej niż poprzedniego dnia). Pikiety będą się odbywać aż do skutku pod ministerstwem na ul. Wawelskiej 52 (wejście od ul. Reja) codziennie o 15:00 lub w środku budynku - jeśli protestującym uda się wejść do środka.

W środę o godz. 8:00 odbędzie się akcja pod siedzibą Budimex w Warszawie - ul. Stawki 40. Firma Budimex-Dromex ma zbudować estakadę przez Dolinę Rospudy.

Pobierz list protestacyjny do Budimexu | Pierwszy protest pod siedzibą Budimexu.

Kanał XML