Dolina Popradu: Pierwszy zakaz wydobycia gazu łupkowego w Polsce

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Radni powiatu Nowy Sącz są przeciwko wydobyciu gazu łupkowego. Na wniosek Włodzimierza Oleksego z Muszyny do „Programu ochrony środowiska dla Powiatu Nowosądeckiego na lata 2012 -2015 z perspektywą do roku 2019” wpisano zakaz wydobycia gazu łupkowego, ropy naftowej i węgla kamiennego. Taka decyzja zapadła na sesji Rady Powiatu Nowosądeckiego.

– Koncesję na gaz łupkowy bardzo szybko się wydaje. Wiadomo, że jedna z firm [Mazovia Energy Resources, podwykonawca nieujawnionej dotąd firmy z Teksasu - red.] interesuje się Doliną Popradu. Media donosiły, że sześć osób z Ministerstwa Środowiska siedzi pod zarzutem korupcji przy postępowaniu koncesyjnym na gaz łupkowy, stąd moje obawy… – tłumaczył były burmistrz Muszyny, dodając, że poszukiwania gazu łupkowego w rejonie Krynicy, Muszyny i Piwnicznej zagrażałyby zasobom wód leczniczych, z których słyną te uzdrowiska.

Przedstawicielka warszawskiej firmy ACRODIS, która opracowała program dla radnych oraz Jan Opiło, dyrektor wydziału rolnictwa i ochrony środowiska w starostwie nowosądeckim, podkreślali, że szeroko konsultowany z różnymi czynnikami społecznymi program ma charakter kierunkowy i nie można go „nadintepretować”, że ziemia sądecka w połowie objęta jest ochroną programu unijnego Natura 2000, a decyzje w sprawie wydobycia gazu łupkowego zapadają w Warszawie, a nie w Nowym Sączu.

Oleksy nie dał się przekonać i w trakcie dyskusji zyskiwał sojuszników, m. in. wiceprzewodniczącego Jana Dziedziny i Antoniego Poręby, który mówił, że należy wpisać do dokumentu „głos rozsądku” i lepiej dmuchać na zimne.

Wobec takiego impasu zarządzono przerwę w obradach powiatowego „parlamentu” i do dokumentu dopisano zakaz wydobycia na Sądecczyźnie gazu łupkowego, a żeby to poważniej brzmiało - także ropy naftowej i węgla kamiennego. Z „łupkami” program przyjęto jednogłośnie.

Wobec planów wydobycia łupków dolina Popradu, naukowcy krakowskiej AGH opracowali pierwszą w Polsce jednoznacznie krytyczną analizę szczelinowania hydraulicznego. Ministerstwo Środowiska miało ustosunkować się do analizy AGH, jednak już kilkakrotnie przekładało spotkanie z naukowcami.

Po wprowadzeniu moratorium na łupki w Bułgarii, Polski rząd jest jedynym w UE, który nie tylko wita korporacje wydobywcze z otwartymi ramionami, ale wręcz tłumi jakąkolwiek otwartą debatę na temat konsekwencji szczelinowania. Tymczasem opór lokalnych społeczności jest coraz bardziej donośny. Film z udanej blokady konferencji łupkowej w Warszawie. Oto oświadczenie zatrzymanych.

Szlak przetarty.

Szlak przetarty, teraz tylko trzeba ludziom uświadamiać jaki to syf, jakie są zagrożenia, jaki wpływ ma szczelinowanie na środowisko i jak zmienia krajobraz a może wtedy nigdzie wydobywanie tego gazu nie będzie łatwe.

Dokładnie! Dzięki temu

Dokładnie! Dzięki temu będziemy go mogli już do końca naszego usranego zycia kupować od Rosji za 300% ceny! Sukces goni sukces....

Teraz patridioci mają

Teraz patridioci mają zgryz: czy ważniejsze jest dokopanie Gazpromowi, czy ochrona polskiego uzdrowiska przed rabunkową eksploatacją przez amerykańskie koncerny. Linia podziału wśród nacjonalistów będzie szła według tego, czy bardziej nie lubią Rosjan, czy USA. Bardzo to mądre i głębokie.

Staliniści za to nie mają

Staliniści za to nie mają zgryzu. ProEkoNaturaOver9000 jest najważniejsza więc kij z wydobyciem własnego gazu. Możemy go kupować nawet za 10000% ceny, grunt żeby środowisko było czyste a to, że zbankrutujemy, co tam, zwalimy wine na kapitalistów, nieduolny rząd i innych dorobkiewiczów.

Muszę Cię wyprowadzić z

Muszę Cię wyprowadzić z błędu, i to podwójnego: po pierwsze, to czy gaz jest wydobywany w Polsce nie ma wpływu na niezależność od rosyjskich podmiotów: Gazprom formalnie jest firmą prywatną i już skupuje koncesje na gaz łupkowy w Polsce. Gazprom zapraszany jest też na wszystkie elitarne konferencje w Polsce, przykład marcowej (sprawdź listę gości. a propos, bilet wstępu, bagatela, 3 tys. funtów)

Inna rzecz, że koncerny o tak pięknych nazwach jak Halliburton, Exxon Mobil, Shell, Total, Talisman, mają na świecie co najmniej tak piękną kartę terroru jak Gazprom.

Co zaś do ceny gazu vs. wydobyciu w kraju, widać omijają skutecznie Twój horyzont myślowy nagłówki gazet amerykańskich o ciągłej podwyżce cen gazu w USA. przykład z tego tygodnia. Porównaj info z dokładnie rok temu. Jest więc dokładnie przeciwnie niż piszesz mistrzu.

Podsumowując, Twoje dywagacje na temat humanitarności firm prywatnych vs. ich "przynależności państwowej" rozbijają się o rzeczywistość, bo to chęć zysku, a nie przynależność państwowa decyduje o przyzwoleniu na najgorsze masakry.

Waterproof

Waterproof
Rzeczowy film o tym jakie zagrożenia niesie wydobycie gazu łupkowego w naszym kraju.
Film szeroko omawia takie zagadnienia jak przyznawanie koncesji na wydobycie, szczelinowanie (fracking), zagrożenia środowiskowe, PR koncernów wydobywczych i prowydobywcza kampania. Warto zobaczyć co nas czeka w najbliższej przyszłości.

http://butelkiikamienie.blogspot.com/2012/02/waterproof.html

Przekazujecie film do jak najszerszego grona odbiorców.

Punkt widzenia.

Smętny głosik... smętna muzyczka. Mierny film propagandowy, szkoda czasu na oglądanie.
Jeśli ktoś się chce dowiedzieć się faktów o samym wydobyciu i o tym jak zrobiono nas w konia polecam relację z wrocławskiej konferencji na temat wydobycia gazu "Problem szczelinowania podczas wydobycia gazu łupkowego w Europie".
http://www.youtube.com/watch?v=RvwEGLrATAk

Telewizja trwam, PiS

Telewizja trwam, PiS rozpoczęły ostrą kampanie przeciw podatkom od kopalin i za wydobyciem gazu łubkowego. Ciekawe co okaze się silniejsze: zdrowy rozsądek czy przywiązanie do księdza Rydzyka.
http://www.bezjarzmowie.info.ke/test/?p=472

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.