Kampania o utrzymanie "Köpi" trwa

Relacja i proba krotkiego oszacowania przebiegu demonstracji w obronie "KÖPI" w Berlinie

Dnia 5 maja na ulice Berlina wyszli mieszkancy, dzialacze i sympatycy miejscowego autonomiczno-anarchistycznego centrum spoleczno-kulturalnego "KÖPI", ktore to stalo sie obiektem kapitalistycznych spekulacji i ktorego przyszlosc jest w zwiazku z tym powaznie zagrozona.

Dane na temat liczebnosci uczestnikow tej sobotniej demonstracji sa rozbiezne - wedlug mediow i policji 1200-1500 osob, wg organizatorow 2000, wg niezaleznych obserwatorow 1500-2500. Roznice sa duze gdyz demonstracja byla w niektorych miejscach bardzo zwarta (wiele setek ludzi idacych w lancuchach, ramie w ramie) skolei w innych miejscach rozwlekla, co utrudnia obiektywne oszacowanie liczby uczestnikow.

Wazne jest ze pomimo zaledwie 8-9 dniowej mobilizacji (powod: bardzo pozne odkrycie terminu przetargu) na ulice wyszlo tyle samo ludzi ile 6 lat temu gdy owczesna demonstracja w obronie Köpi byla przygotowywanajestjeszcze daleki od wyczerpania - zarowno w samym w Berlinie, w Niemczech, jak i poza granicami. Nie wiele na przyklad udalo sie zorganizowac ludzi z zagranicy - jedynie autobus z 40 aktywistami z Kopenhagi, okolo 20 anarchistow z Polski (Poznan i Warszawa) i pojedyncze osoby z paru innych krajow.

W demonstracji wziely udzial przedewszystkim srodowiska autonomistow, anarchistow, antify, subukultur punkowych i hip-hop'owych, ale rowniez wiele osob z poza tych ruchow, ktore w przerozny sposob zetknely sie z Köpi na przestrzeni 17 lat istnienia tego miejsca.

Demonstracja przeszla komercyjnymi ulicami Berlina i to przedewszystkim to spowodowalo "pierwszo-majowa" liczebnosc policji i jej nerwowe zachowanie od samego poczatku marszu. Policja starala sie delikatnie sprowokowac konfrontacje do czego jednak nie doszlo co byc moze bylo w tych okolicznosciach szczesliwym rozwiazaniem - po pierwsze ta demonstracja miala miec przedewszystkim charakter mobilizacyjny i potwierdzajacy szeroka solidarnosc z Köpi; po drugie na konfrontacje jeszcze przyjdzie wlasciwy moment; po trzecie media beda musialy sie skoncentrowac w swoich poniedzialkowych raportach z demonstracji na przekazie merytorycznym, a nie na opisywaniu awantur w takcie minutowym.

Köpi dziekuje anarchistom i wolnosciowcom z Polski, zarowno tym ktorzy przybyli w pospiechu do Berlina i tradycyjnie glosno zaznaczyli swoja obecnosc, jak i tym wszystkim, ktorzy wyrazali swoje zainteresowanie, zaniepokojenie sytuacja i solidarnosc z Köpi innymi drogami.

Za kilkadziesiat godzin (wtorek rano) beda sie warzyc losy tego miejsca, a tym samym byc moze i nastrojow na ulicach Berlina w najblizszych dniach i miesiacach. Niezaprzestajac swoich lokalnych walk, miejcie baczenie na sytuacje Köpi. Bedziemy was informowac na bierzaco.

Przyjaciele z Köpi

Trzymajcie sie, jestesmy z

Trzymajcie sie, jestesmy z wami!

"Wszystkich nas nie złapia"

dobrze!

trzeba walczyc. pamietajcie tez o Elbie w wawie.

"Strategia"

Nareszcie jakaś pożądna "strategia" mianowicie, że media będą musiały (jeżeli wogóle coś powiędzą) skupić się na tym dlaczego ta demonstracja się odbyła. Tym bardziej pochwalam za inteligentne działanie i trzymam pięść w górze by Wam się powiodło i byście zwyciężyli. Niech KOPI będzie jak ogień każda łapa położona na nim nędzie poparzona! ;] to nie wasza pierwsza walka choć mówi się do trzech razy sztuka...ale wolnościowców ta zasada nie dotyczy! PoKóJ

bardzo dobrze, że tym razem

bardzo dobrze, że tym razem odbyło się bez konfrontacji. tak nalezy działać- w kraju takim jak niemcy łatwo zyskać poparcie społeczności lokalnej, a z takim argumentem każda władza musi się liczyć. poparcia takiego nie zdobywa się jednak palać ludziom wokól samochody :)tak trzymać, jestesmy z wami KOPI- solidarność naszą bronią!

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.