Mural przeciwko kryminalizacji ruchu praw zwierząt w Hiszpanii

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Represje

Dzisiaj przy zbiegu ul. Pańskiej i ul. Towarowej w Warszawie powstał mural mający zwrócić uwagę na sytuację aktywistów i aktywistek z hiszpańskich grup Igualdad Animal i Equanimal, jak również na obecne tendencje kryminalizacji ruchu praw zwierząt w całej Europie.

Scenariusz wydaje się podobny jak w przypadku głośnej sprawy 10 austriackich aktywistów i aktywistek praw zwierząt, którzy trzy lata temu zostali nad ranem wyciągnięci z łóżek przez zamaskowane oddziały policji, aresztowani i następnie skonfrontowani z niemającymi żadnego poparcia dowodowego zarzutami. Po ponad-półrocznym procesie w przypadku aktywistów i aktywistek z Austrii sąd był zmuszony z braku jakichkolwiek dowodów oddalić zarzuty postawione przez prokuraturę. Czy tak będzie i tym razem?

12 aktywistom i aktywistkom grup Igualdad Animal i Equanimal, którzy zostali aresztowani 22 czerwca (9 z nich zostało zwolnionych i będzie odpowiadało z wolnej stopy, trójka wciąż przebywa w areszcie) postawiono zarzuty tworzenia organizacji o charakterze przestępczym, jak również przestępstwa przeciwko środowisku i zakłócanie porządku publicznego. Podstawą oskarżenia wydaje się być dotychczas niewyjaśnione uwolnienie 20 tysięcy norek z fermy Visones Bermúdez w Santiago de Compostela, na co wskazywałby zarzut przestępstwa przeciwko środowisku. Należy podkreślić, że choć obie organizacje zaprzeczyły uczestnictwa w tej akcji, otwarcie potępiają one więzienie, torturowanie i zabijanie w Hiszpanii ponad 300 tysięcy norek na futra rocznie.

Obie organizacje w ciągu ostatnich lat prowadziły intensywne śledztwa dotyczące sytuacji zwierząt futerkowych na fermach, wielokrotnie ukazując przerażające warunki bytowania zwierząt, jak również dokumentując przypadki okaleczeń, kanibalizmu i śmierci wśród zwierząt żyjących na fermach. Zarówno Equanimal jak i Igualdad Animal w swych kampaniach otwarcie domagają się zaprzestania hodowli zwierząt na futra, aresztowania te są zatem jednoznacznie atakiem przemysłu futrzarskiego na aktywistki i aktywistów działających na rzecz zmian świadomościowych wśród opinii publicznej.

Obie organizacje w swoich działaniach odżegnują się od przemocy, podstawą ich działalności jest edukacja społeczeństwa w zakresie praw zwierząt i konsumowania produktów pochodzenia zwierzęcego, jak również promowanie alternatyw. Chociaż obie organizacje nie mają nic wspólnego z uwalnianiem norek, nie potępiają one tego rodzaju działań, jako że występują one w obronie wszystkich zwierząt niezależnie od gatunku. Według nich żadna norka nie zasługuje na życie i śmierć na hiszpańskich fermach futrzarskich.

Jako że hiszpańskim służbom nie udało się wykryć sprawców uwolnienia norek, aresztowanie aktywistów i aktywistek Igualdad Animal i Equanimal należy uznać za próbę kryminalizacji całego ruchu praw zwierząt, tak jak wydarzyło się to już w innych krajach Europy. Potężne międzynarodowe lobby futrzarskie dołoży wszelkich starań, by uciszyć nie tylko ruch praw zwierząt w Hiszpanii, ale na całym świecie.

Mural jest również zaproszeniem na demonstrację solidarnościową, która odbędzie się w piątek 8 lipca pod Ambasadą Królestwa Hiszpanii przy ul. Myśliwieckiej 4 o godzinie 14. Jako polski ruch praw zwierząt wyrażamy dogłębne zaniepokojenie ogólnoeuropejskimi tendencjami kryminalizacji ruchów społecznych, jak również bezwarunkową solidarność z aresztowanymi w Hiszpanii aktywistami i aktywistkami.

Więcej informacji:
http://thespanish12.wordpress.com
http://www.youtube.com/watch?v=baOnG6e3hug

Wypuszczanie norek

Nie piszę, że tak było w omawianym przypadku, ale wypuszczanie norek na wolność faktycznie dowodzi, że i wśród "ekoterrorystów" (jak ja lubię to słowo:-) są osoby pozbawione zdrowego rozsądku i wyobraźni.

czasem sobie warto zza

czasem sobie warto zza klawiaury filozoficznie rzucic...

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.