Obóz anarchistyczny w Holandii

Świat | Ruch anarchistyczny

17-19 maja odbył się coroczny obóz anarchistyczny w Appelscha, Hollandii. Pomimo deszczu i chłodu, ponad 300 osób przybyło na obóz aby wysłuchać wykładów i uczestniczyć w dyskusji i warsztatach na różne tematy, aby kupić książki i prasę anarchistyczną oraz spotkać się z ludźmi.

Uczestnikami obozu byli przede wszystkim anarchiści z Holandii i w mniejszym stopniu z Belgii, także z pobliskich Niemiec. W tym roku, było także kilku gości z innych krajów. Jednym z ciekawszych wykładów był wykład o anarchizmie w Puerto Rico, w wykonaniu dwóch portorykańskich aktywistów, którzy są teraz w Europie. Niestety, historia tego ruchu na wyspie nie jest tak bogata, ale wykład, który także dotyczył historii antykolonialistycznej był dość ciekawy. Przedstawiono także wykład o anarchizmie w Egipcie. Niestety, po wydarzeniach „arabskiej wiosny”, doszło do represji niektórych anarchistów oraz rozłamów w nowych grupach, na różnych podstawach. Aktywistka tłumaczyła o sytuacji tych anarchistów w dość bogatym w informacje wykładzie.

Na obóz przybyli także anarchiści z Londynu, którzy przygotowują Karnawał Przeciw Kapitalizmowi oraz inne wydarzenia związane ze Szczytem G8. Zachęcali ludzi do udziału w akcji. (Więcej informacji https://network23.org/stopg8/j11-carnival-against-capitalism)

Lokalni aktywiści z No Border Network rozmawiali o organizacji obozu w Rotterdamie. http://no-border.nl/2-10-augustus-border-camp-rotterdam/

Na obozie odbyły się różne dyskusje – o anarchistycznej prasie i propagandzie, o seksizmie, o antysemityzmie, o anarchizmie, o historii ruchu anarchistycznego w Holandii i historii obozu. (W tym roku miała miejsce już 80 edycja obozu.)

W obozie także była prezentacja i dyskusje o anarchosyndykalizmie zorganizowana przez aktywistów ASB i ZSP z Polski. Opis prezentacji znajduje się tu:
www.zsp.net.pl

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.