Pikieta w sprawie Uzbekistanu w Warszawie

Kraj | Protesty

W Andiżanie (Uzbekistan), rok temu, prezydent Karimow wydał rozkaz strzelania do pokojowej manifestacji. Zginęło ponad 1000 osób, w tym kobiety i dzieci. Ciała zabitych leżały na ulicach, nie pozwolono udzielać pomocy rannym. Władze przeprowadziły masowe aresztowania, podejrzanych zmuszano torturami do składania zeznań i przyznawania się do winy.

Prezydent Karimow sprawuje dyktatorskie rządy od 1989 roku. W Uzbekistanie nagminnie łamane są prawa człowieka. Tłumione są wszelkie ruchy demokratyczne, prześladuje się opozycję. Większość społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa. Dochód na osobę wynosi 5 – 10 USD/miesiąc. Ludzie wyszli na ulicę, gdyż już nie mogli tak dalej żyć.
Walka z oponentami Karimowa kończy się ich aresztem i sądem. Tak było i z dziennikarzami ośmielającymi się pisać o reżimie. „Islamistów” więziono za przestępstwa kryminalne, oskarżając ich o cokolwiek, także i o przestępstwa gospodarcze a dziennikarza Rusłana Szaripowa pozbawiono wolności za homoseksualizm.
W rezultacie Karimow został sam. Opozycja jest albo zabita, albo w więzieniach, albo na emigracji. Rzadkie pikiety, jakie przeprowadzają nieliczne organizacje pozarządowe nie stwarzają poważnych problemów władzy, dziennikarze to sfotografują, ale społeczeństwo mimo wszystko się o tym nie dowie.
Wydarzenia w Uzbekistanie wstrząsnęły światową opinię publiczną. Apelujemy o poparcie dla dążeń społeczeństwa Uzbekistanu do godnego życia.
Stowarzyszenie Wspólnota Kazachska organizuje pikietę, aby zwrócić uwagę świata na to, co się tam dzieje. Nie pozwólmy, aby ginęli niewinni ludzie!
Milczenie, to aprobata dla dyktatury Karimowa!

ZAPRASZAMY NA PIKIETĘ W DNIU 10 (ŚRODA) MAJA 2006R., GODZINA 12.00, WARSZAWA, PLAC PIŁSUDSKIEGO (NAPRZECIWKO HOTELU VICTORIA).

Prezes Stowarzyszenia
Balli Marzec
www.wspolnotakaz.pl

źródło: [indymedia pl]

"Szanowny Panie," Chociaż

"Szanowny Panie,"
Chociaż wątpię, czy zasługuje Pan na poszanowanie!
A wątpię dla tego, że co tu Pan napisał odnośnie sytuacji w Uzbekistanie i konkretnie o sytuacji w 2005 roku ledwie wiąże się z prawdą! Czytając Pana wypowiedź i zwracając uwagę na charakter napisania, u czytającego powstaje pytanie - a skąd u Pana taka pewność w tym, co tam się wydarzyło? Po pierwsze w 2005 roku w Andiżanie zginęło około 500 osób (według danych niezależnych mediów zachodnich!) a po drugie, terroryści, islamscy radykałowie, a nie jak Pan powiedział niezadowoleni mieszkańcy, wykorzystywali cywili, spośród których byli i kobiety i dzieci, jako osłonę przed żołnierzami armii uzbeckiej, i z taką osłoną ruszali w stronę wojennych strzelając do nich spod nóg tej żywej osłony zabijając dziesiątki żołnierzy. Jestem obywatelem Uzbekistanu i powiem szczerze, że ja nie jestem całkowitym zwolennikiem tego co się dzieje w tym kraju! Ale twardo Panu mogę powiedzieć, że ani Pan ani ktoś inny, z naturalnych przyczyn nie jest wstanie rozumieć życie i porządki tego kraju i może nawet tego regionu. Z wielu przyczyn! Przyjdzie do władzy ktoś inny, będzie o wiele gorzej! Proszę spojrzeć na Kirgizję! Na Gruzję! Rewolucja, zmiana władzy.. I jest lepiej??? Jest o wieeele gorzej! Prezydent I.Karimow jest mądrym człowiekiem! Mówię to, bo czytałem jego książki, i książki o nim, napisane przez politologów rosyjskich i innych, którzy mieli okazję z nim rozmawiać. A to, co się dzieje w realiach Uzbekistanu, to jest nieuniknione z wielu wielu przyczyn! I zmiana władzy nie potrafiła by tego poprawić czy zmienić.
Proszę brać pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na rozwój gospodarczo-polityczny prawie każdego z państw świata! Mam na myśli geograficzne położenie kraju, ludność, stosunki z krajami sąsiednimi! Bo akurat problemy wodno-energetyczne z krajami sąsiednimi powodują regres gospodarczy a konkretnie w rolnictwie (głównym źródłem dochodu skarbu państwa), w którym zatrudniono jest 40 proc. społeczeństwa uzbeckiego. I takich przykładów jest wiele!

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.