255 lat więzienia dla 25 aktywistów

Świat | Represje

Sprawy sądowe przeciw osobom biorącym udział w protestach przeciw G8 w Genui w 2001 r. powoli zbliżają się do końca. W zeszłym tygodniu, w mowach końcowych, prokuratorzy Anna Canepa i Andrea Canciani zaatakowali frontalnie uczestników ulicznych demonstracji żądając łącznie kar 225 lat więzienia dla 25 osób, które oskarżono o dewastowanie miasta 20 i 21 lipca 2001 r.

Wg prokuratorów wydarzenia w Genui sprowadzić można do niszczenia mienia, i podpaleń. Zgodzili się oni jednocześnie, że należy ukarać policjantów odpowiedzialnych za naruszenie prawa w trakcie tłumienia protestów, sami jednak nie zdecydowali się na otworzenie dochodzenia w tej sprawie i podkreślali, ze kwestia ta nie ma żadnego związku z zarzutami postawionymi 25 demonstrantom i nie powinna być podnoszona w trakcie ich procesu.

Sprawy przeciw funkcjonariuszom policji za torturowanie zatrzymanych w Bolzanetto i napad na szkołę w Diaz pozostają nadal nierozstrzygnięte (jedna ma się zakończyć pod koniec tego roku, druga - w lecie 2008) i zakończą się zapewne, tak jak w wypadku orzeczenia sądu pierwszej instancji, łagodnymi wyrokami.

W trakcie swoich przemówień prokuratorzy stwierdzili również, że oskarżonych należy ukarać za samą decyzję pojęcia oporu, jako że mogli się rozproszyć, a następnie złożyć skargę na brutalność policji. Obciążyli również moralną odpowiedzialnością wszystkich uczestników protestów anty-G8 oraz popierające je osoby, za to, co wydarzyło się w Genui, gdyż "jeśli ktoś inspiruje 20 osób do rzucania kamieniami powinien być pociągnięty do odpowiedzialności za zniszczenia w stopniu większym niż gdyby sam rzucił 5 z nich".

Z tej prokuratorskiej logiki wynika, że tak jak średniowieczu, nie trzeba wcale niczego robić, żeby zostać oskarżonym. Z tego być może powodu dla części oskarżonych prokuratura domaga się kar 6 lat więzienia, ponieważ byli widziani w pobliżu miejsc zamieszek (niektóre z tych osób nie robiły nic szczególnego, bądź wystawiały kosze na śmieci na ulice, aby spowolnić ataki policji).

W kolejnej części przemówień zebrani na sali sądowej usłyszeli prostą interpretację historii szczytu G8: policja działała prawidłowo, protestujący wyolbrzymiają jej wykroczenia, a prawda jest taka, że wszyscy powinni byli pojechać do domu, i pozwolić, by szczyt odbywał się bez zakłóceń. Wg prokuratora ataki policji nie były szczególnie brutalne, a np. opancerzone wozy jechały na uczestników demo Tute Biancho z pełną szybkością "tylko dwa razy", zeznania protestujących, że bali się o swoje życie są więc bezpodstawne, a ich atak na wóz nieuzasadniony. Zbagatelizowano również śmierć Carla Giulianiego twierdząc, że znacznie gorsza sytuacja nastąpiłaby, gdyby siedzący w środku atakowanego przez demonstrantów samochodu karabinierzy, nie zostali uratowani przez swoich kolegów.

Prokuratura traktuje ten proces jako pokazowy, ma on zmienić sposób w jaki prowadzi się sprawy sądowe we Włoszech i udowodnić sensowność prowadzenia 4-letniego śledztwa przeciw oskarżonym. Jeśli sędziowie przychylą się do wniosków prokuratorów, 25 osobom grożą kary od 6 do 16 lat więzienia, a każdy uczestnik protestów społecznych może być następnym winnym.

Źródło: de.indymedia.org
Tłum: pl.indymedia.org

Skurwysyny

Skurwysyny gdyby istniała kara śmierci pewnie by ich chcieli powiesić! Ja pierdole powracamy do 19 wieku, kiedy za byle kradzież dostawało się długoletnie wyroki a to przecież proces polityczny. Ciekawe, że kibole nie dostają takich wyroków chyba kapitaliści zaczynają czuć oddech ludzkości na plecach. Szkoda tylko, że nasze społeczeństwo tego jeszcze nie widzi i wierzy w wolny rynek i inne frazesy, głosuje na liberałów i pseudo socjalistów, gdy tymczasem manipulacja posunęła się tak daleko, że ogarnęła nawet tzw. wolnościowe kręgi

ku

cudnie po prostu kurwa cudnie sobie pogrywaja. moze jeszcze ostrzegawczy strzal dla aktywistow, w tyl glowy. to straszne, ze walka o lepszy swiat jest złem w swietle prawa. WSTYD DLA LUDZKOSCI!

beda podane jakies dresy do

beda podane jakies dresy do tych ludzi do wziezien? itd?

fuck off police

Jebane psy wlasnie mmnie wypuscili i do tego chcieli mi wjebac ze jestem dilerem kutasy jebane

Pora na podjecie kolektywnej odpowiedzialnosci

Skoro "Sprawy sądowe przeciw osobom biorącym udział w protestach przeciw G8 w Genui w 2001 r. POWOLI ZBLIZAJA SIE DO KONCA" to moze warto nawiazac niezwlocznie bezposredni kontakt z grupami wolnosciowymi zajmujacymi sie ta sprawa i wspolnie zintensyfikowac akcje solidarnosciowe aby wywrzec presje w tej decydujacej fazie procesu?

Moze ktos znajacy jezyk wloski mogl by wejsc na odpowiednie strony i popatrzec czy nie ma tam jakichs interesujacych wskazowek w tej kwestii tudziez podanego terminu ostatecznych rozpraw, abysmy na bazie tych informacji mogli ponownie rozruszac miedzynarodowa kampanie wokol Genui.

Na ulicach Genui bylo nas setki tysiecy osob. Nie wolno nam dopuscic do tego zeby skazano kilkanascie osob za nasz zarowno kolektywny jak i w pelni swiadomy akt radykalnego oporu przeciwko terrorowi wladzy politycznej i ekonomicznej!

17 listopada akcje solidarnosciowe we Wloszech

Tak wiec, wiele grup szeroko pojetej wloskiej lewicy, w wiekszosci organizacji i grup ktore czynnie braly udzial w genujskiej rewolcie roku 2001, wzywa dnia 17 Listopada tego roku do masowej solidarnosciowej demonstracji z oskarzonymi aktywistami. Demonstracja ma sie (o ile dobrze zrozumialam) odbyc w Genui. Co ciekawe do kontrdemonstracji tego samego dnia wezwaly wloskie policyjne zwiazki zawodowe. Chca demonstrowac pod haslem: "Pladrowanie dla poparcia argumentow: czarny blok, no global i okolice". Wiecej informacji na niemieckich i wloskich indymediach i stronach grup.

Mysle, ze warto zorganizowac tego dnia i w naszych osrodkach akcje solidarnosciowe z oskarzonymi.

"Ja pierdole powracamy do 19

"Ja pierdole powracamy do 19 wieku, kiedy za byle kradzież dostawało się długoletnie wyroki"

Oczywiście lepszym wyjściem jest dzisiejsze prawo kiedy to dostaje sie wyroki w zawiasach a pospolici bandyci czują się bezkarni na ulicach.

Acha

Acha, czyli twoim zdaniem lepsze było prawo skazujące ludzi na karę chłosty za kradzież bułki! No pogratulować poczucia sprawiedliwości. W USA prawo jest drakońskie, jest kara śmierci (zajebiście okrutna jak krzesło) i co gówno to pomaga. Dzieciaki strzelają w szkołach a psychole na ulicach. Bandyci chodzą po ulicach to prawda bo policji łatwiej złapać studenciaka na demonstracji niż kibola na meczu. Zresztą o czym tu gadać polucja jest skorumpowana do granic wystarczy spojrzeć na drogówkę.

Tja ale zauważ że 225 lat

Tja ale zauważ że 225 lat dla 25 ludzi (teoretycznie 225 : 25 = 9 lat dla każdej osoby) to duuuuża przesada ( i to za co? za udział w zgromadzeniu?). A co z mendami które używały gazu CS (kryształki tego gazu po znalezieniu się w oku mogą trwale uszkodzić wzrok), OC (poparzenia, uszkodzony wzrok), taserów (15 osób już zgineło) i wielu innych środków,co oni dostaną? Upomnienie? A pozatym od więzienia lepsza jest resocjalizacja co było już wiele razy udowodnione.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.