Paweł Lew Marek "Na krawędzi życia. Wspomnienia anarchisty 1943 - 1944"

Publicystyka | Recenzje

"Na krawędzi życia", to niezwykle wciągająca książka, przedstawiająca zapis myśli człowieka, który nie mógł oprzeć się żądzy działania i dążenia do budowy organizacji wolnościowej nawet w skrajnych warunkach okupacji. Nieco suchym i rzeczowym stylem, znanym z innych pamiętników okupacyjnych, Lew Marek opisuje swoje postępy w działalności konspiracyjnej, które - jak zawsze - muszą zaczynać się od działalności edukacyjnej.
W opowieści przewijają się również wzmianki o anarchistycznych książkach, w których Lew Marek znajduje inspirację do działania. Jedną z takich książek jest "Zdobycie chleba" Piotra Kropotkina, o której to książce piszemy tutaj.

Z noty wydawcy:

Niepublikowane do tej pory wspomnienia ukazują zupełnie nieznane losy osób zaangażowanych w działalność społeczno-polityczną przedwojennej Polski. Książka przybliża "nieprawomyślne" życiorysy ludzi wyrzuconych poza nawias historii, zarówno przez historiografów, mniej lub bardziej realnego socjalizmu, jak i apostołów kapitalizmu czy narodowo-religijnej dyktatury.

Obowiązkowa lektura dla teoretyków i praktyków ruchów emancypacyjnych, osób interesujących się historią II Wojny Światowej oraz życiem społeczno-politycznym Polski XX wieku czy losami polskich Żydów.

Paweł Lew Marek ur. 16.08.1902 r. w Radymnie koło Przemyśla w rodzinie urzędniczej. W piętnastym roku życia podjął pracę. W 1923 roku brał czynny udział w wypadkach listopadowych w Przemyślu; po tych wydarzeniach zbliżył się ideowo do syndykalizmu i ruchu anarchistycznego. W 1926 r. został współzałożycielem Anarchistycznej Federacji Polski (AFP). W 1930 r. wyjechał do Paryża, gdzie dorywczo pracował i był związany z grupą polskich anarchistów. Po powrocie do kraju od 1931 r. do 1937 r. był sekretarzem AFP. W 1939 r. brał udział w obronie Warszawy. W latach 1941- 42 przebywał w getcie warszawskim. Uczestnik Powstania Warszawskiego, współzałożyciel Syndykalistycznego Porozumienia Powstańczego oraz redaktor pisma pt. "Syndykalista". Po upadku Powstania Warszawskiego znalazł się w Krakowie. Od momentu wyzwolenia pracował w Okręgowej Komisji Związków Zawodowych. Propagował spółdzielczość pracy. Zmarł 7 listopada 1971 roku. Ksiązka bogato uzupełniona biogramami ówczesnych polskich anarchistów, notkami dotyczącymi organizacji i dokumentami.

Książka dostępna w

Książka dostępna w Warszawie: Infoszop, ul. Targowa 22
w Krakowie: w sklepie "Ebola" - ul. Floriańska 13
księgarni Korporacja ha!art - pl. Szczepański 3 (budynek Bunkra Sztuki), księgarni "Bibliofil" - ul. Szpitalna 19, księgarni wydawnictwa "Austeria" - ul. Józefa 38 (budynek Synagogi Wysokiej)
księgarni spółdzielni "Placówka" - ul. Krowoderska 8 (budynek YMCA)

Dostępna w Szczecinie..

Szczecin..
- ALERT ul.Śląska 34, czynne na pewno w środy od 15:30-..
- wysyłkowo, inny termin odbioru, większe ilości, pisać: fightandfun@go2.pl

Jeszcze brakuje dopisków..

Idealna na prezent. Obowiązkowa pozycja w bibliotece każdego anarchisty. Z życia wzięte, więc nie możesz przejść obok niej obojętnie. Musisz ją mieć.
Pozdro dla wydawców ! Kupię na pewno, rarytas jak się patrzy :)

Czy mozna ja gdzies zamuwic

Czy mozna ja gdzies zamówic jesli sie nie mieszka w polsce?

Zamawianie z zagranicy

Tak, można zamówić z zagranicy pisząc na adres: wydawnictwodab@wp.pl
Doliczany jest koszt przesyłki. Wysyłka po wpłacie na konto, które jest podawane w mailu po otrzymaniu zamówienia.

konkurencja

Mała konkurencja narasta :] Domyślam się, że na obydwa adresy majlowe można słać zamówienia i zapewne w każdy rejon świata ;> Ciekawe jak cenowo stoi.

U nas sprzedajemy po 20 zeta

W Wawie sprzedajemy po 20 zeta wersję w miękkiej okładce. W miastach, gdzie jest niższy czynsz pewnie jest taniej :)

Zacna pozycja..

Ciekawa książka, wchodzi jak gorąca parówka w bułke z masłem :)

w empikach

widziałem tę książkę w empiku, ale już za 35 zeta!

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.