Warszawa: Pikieta pod Roche Polska w sprawie zwolnionego aktywisty

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

20 stycznia w Warszawie odbyła się pikieta informacyjna pod siedzibą Roche Polska na ul. Domaniewskiej. W dniu 19 grudnia ub. r., firma zwolniła z pracy działacza Związku Syndykalistów Polski. Protestujący domagali się jego przywrócenia do pracy i uznania jego statusu osoby zatrudnionej. W Roche pracuje duża liczba pracowników bez formalnego stosunku z firmą, m.in. na podstawie fikcyjnego samozatrudnienia. W demonstracji uczestniczyli działacze Związku Syndykalistów Polski, oraz działacze lokatorscy.

Pikietujący skandowali "Zwolniliście Jakuba no i teraz jest rozróba" oraz "Śmieć-umowa Ciebie czeka - jak tam Twoja hipoteka?" Rozdano ulotki i tzw. "bullshit-cheki", czyli paski które pozwolą pracownikom sprawdzić, jak szybko mogą wylecieć z roboty.

Podczas pikiety Dyrektor ds. Komunikacji i Rozwoju z Roche Polska oraz tzw. "przedstawicielka pracowników" podeszły by porozmawiać ze zwolnionym aktywistą o jego postulatach. Nie miały one żadnego komentarza dotyczącego sytuacji pracowników nie-pracowników w firmie.

Informacje o konflikcie pracowniczym w Roche zostały już opublikowane w wielu językach przez organizacje stowarzyszone, lub sympatyzujące z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Pracowników: po angielsku, rumuńsku, niemiecku, francusku, norwesku, słowacku, hiszpańsku.

Oto tekst ulotki rozdawanej pracownikom "nie-pracownikom" wychodzącym na lunch pod siedzibą Roche:

BULLSHIT-CHEK - jednorazowy jak Ty!

Śmieć-umowa Ciebie czeka, jak tam Twoja hipoteka?

Rewolucyjna metoda Dr. Hoffmana! Dzięki naszym rewelacyjnym paskom do pracometru „BULLSHIT-CHEK” jesteśmy w stanie z wielką precyzją określić, czy wylecisz z pracy z dnia na dzień bez okresu wypowiedzenia.
(Wersja Premium podaje również informację o tym, jak to wpłynie na Twoją umowę hipoteczną.)

Nasze produkty były już testowane przez 4800 pracowników zwolnionych globalnie przez Roche.
Następny możesz być Ty! To globalna pandemia! Musisz się zabezpieczyć! Już jutro możesz się znaleźć po złej stronie racjonalizacji!

Dr. Hoffman ma na to lekarstwo: UMOWA O PRACĘ. Mając stałą umowę o pracę, korzystasz z przynajmniej miesięcznego okresu wypowiedzenia jeśli pracujesz w firmie minimum przez pół roku. Ponadto przysługują Ci płatny urlop i zwolnienie chorobowe. W razie egezkucji komorniczych, komornik nie może zająć całości Twojego wynagrodzenia, jak w przypadku umów śmieciowych. Jeśli firma odmawia podpisania z Tobą umowy o pracę, wystąp do Sądu Pracy o uznanie stosunku pracy.

Związek Syndykalistów Polski – Międzynarodowe Stowarzyszenie Pracowników

A może spytać tych samozatrudnionych?

Wbrew temu bełkotowi nie łatwo byłoby znaleźć osobę, która nie byłaby z tego układu (całkiem zresztą legalnego) zadowolona. Właśnie dzięki oczywistym korzyściom finansowym.

Jesteś przedsiębiorcą,

Jesteś przedsiębiorcą, więc stanowczo nie jesteś adresatem tego przekazu. Nie są adresatami tego przekazu również osoby, które aktualnie nie mają problemów z zatrudnieniem. Być może, gdy Roche postanowi dokonać masowych zwolnień, komuś coś zaświta i zorientuje się w swojej realnej sytuacji. Być może moment oświecenia nastąpi później, gdy mając czterdzieści parę lat, ów rycerz fikcyjnego samozatrudnienia zorientuje się, że już nie nadąża za najnowszymi technologiami, a stawki poszły na tyle w dół, że jednak jakaś siatka zabezpieczeń by się przydała. Ten moment nie musi przyjść tak późno. Nie musimy szukać daleko. Ty sam uznałeś, że mając 37 lat jestem już za stary do pracy.

Co do "oczywistych korzyści" - pracownik o którym mowa miał taki sam poziom zarobków na kontrakcie jak i na umowie, więc trudno mówić tu o korzyściach płynących z kontraktu.

Sama kwestia legalności jest nie do końca określona. Owszem nie jest to wprost nielegalne, jednak byle sąd pracy może podważyć taki układ na podstawie art. 22 Kodeksu Pracy. Sama świadomość tego faktu przyda się pracownikom w momencie gdy będą zwalniani.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.