1 lipca wchodzą w życie przepisy o Małym Ruchu Granicznym

Kraj

Strefa przygraniczna to jest obszar Polski i Ukrainy nie dalej niż 30 kilometrów od wspólnej granicy. Jednostki podziału administracyjnego, uznane za strefę przygraniczną, (nawet jeżeli część takie] jednostki położona jest w odległości między 30 a 50 kilometrem od linii granicy), zostały wskazane w Załączniku nr 1 do umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o zasadach małego ruchu granicznego, sporządzonej w Kijowie dnia 28 marca 2008 r.

Mieszkańcami strefy przygranicznej są wszystkie osoby mieszkające w strefie legalnie nie krócej niż trzy lata, nawet jeśli nie są obywatelami Polski i Ukrainy. Zezwolenie na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego to specjalny dokument uprawniający jego posiadacza do wielokrotnego przekraczania granicy polsko-ukraińskiej wyłącznie w ramach małego ruchu granicznego. Zezwolenie wydawane jest przez wyznaczonego umową konsula.

Jednorazowy pobyt w strefie przygranicznej RP może trwać nie dłużej niż 60 dni od dnia przekroczenia granicy, ale nie więcej niż 90 dni łącznie w okresie każdych 6 miesięcy liczonych od dnia pierwszego przekroczenia granicy.

Mieszkańcy strefy przygranicznej mogą przekraczać granicę polsko-ukraińską w ramach małego ruchu granicznego pod warunkiem, że nie stanowią "zagrożenia dla porządku publicznego", bezpieczeństwa wewnętrznego, zdrowia publicznego lub stosunków międzynarodowych.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.