Antymilitaryzm na Ukrainie

Świat | Militaryzm

Ukraińscy rekruci masowo odmawiają wymarszu na wojnę do Donbasu. Zastępca komisarza wojskowego z Odessy stwierdził, że w regionie Odessy więcej niż jedna trzecia rekrutów unika służby wojskowej. Jednocześnie, jak powiedział, "Region Odessa był najlepszy w mobilizacji w kraju" - w innych regionach sytuacja z poborem jest jeszcze gorsza.

Przemawiając na posiedzeniu Rady Regionalnej, zastępca komisarza Walery Iszczenko powiedział, że około 6000 osób w tym regionie zostało powołanych podczas trzech fal mobilizacji od kwietnia do września, z czego ponad 2500 odmówiło służby. "Jest problem z obdżektorami” - przyznał. „W statystykach mamy ich 2500 od marca. 919 z nich odmówiło uzyskania dokumentów poboru i 1200 z nich nie stawiło się". Zgłoszono 898 przypadków odmowy służby wojskowej do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy w celu weryfikacji informacji i możliwych działań karnych. Ale żadnego postępowania karnego nie rozpoczęto do dziś.

http://ua-reporter.com/novosti/155814 | https://news.pn/ru/public/113912

W regionie Odessy w ostatnich miesiącach odbyły się protesty przeciw wojnie w Donbasie. W lipcu, mieszkańcy dwa razy spowodowali eksplozje i pożary w dwóch budynkach wojskowych, w których prowadzony jest pobór w Odessie.

W dniu 11 września poinformowano, że po raz trzeci Ukrainie nie udało się zmobilizować nowych rekrutów. W Kijowie tylko 800 osób zostało powołanych do wojska podczas mobilizacji, ale byli to woluntariusze, a nie rekruci z poboru.

http://www.gorod.lv/novosti/243180-bolee-treti-prizyvnikov-odesskoi-obla

Źródło: http://www.aitrus.info/node/3928