Bankowość Islamska i Nasdaq dążą do monopolizacji rynków giełdowych świata

Świat | Gospodarka

Właściciele amerykańskiej giełdy papierów wartościowych Nasdaq i giełdy Dubaju połączyli swoje siły w celu przejęcia szwedzkiej giełdy OMX i dalszych planów zmierzających do zmonopolizowania światowych rynków giełdowych. 20 września podpisano umowę, w wyniku której nabyte przez Borse Dubai udziały OMX zostaną w późniejszym terminie wymienione na 20% udziałów w spółce Nasdaq. Międzynarodowa giełda w Dubaju DIFX zmieni nazwę na Nasdaq i będzie wykorzystywać technologię spółki Nasdaq. Ponadto, Borse Dubai dokona zakupu 28% udziałów w giełdzie w Londynie za sumę 1,6 miliarda USD.

Systemy bankowe krajów islamskich formalnie muszą przestrzegać prawa Szariatu w dziedzinie bankowości, co oznacza m.in. zakaz lichwy i równy udział w zyskach i stratach kredytodawcy i kredytobiorcy. W praktyce jednak działania banków islamskich niewiele różnią się od działań konwencjonalnych banków.

Zamiast odsetek kredytowych stosuje się system dodatkowych opłat za udzielenie pożyczek. Zasada współdzielenia ryzyka oznacza, że stopa procentowa pożyczki dla firmy może być uzależniona od stopy zwrotu inwestycji tej firmy. Zakaz handlu udziałami spółek produkujących alkohol i wieprzowinę nie daje się utrzymać w przypadku nabywania coraz większej części światowego rynku giełdowego przez giełdy Emiratów Arabskich.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.