Cenzura na świecie

Świat | Represje

Organizacja Reporterzy bez Granic opublikowała coroczny raport o wolności prasy. Polska plasuje się na 58. miejscu. Od czasów pierwszego raportu w 2002 roku Polska systematycznie spada na liście (z pozycji 30. i wskaźnika 7,50 do pozycji 58. ze wskaźnikiem 14,00). Na pierwszym miejscu (ze wskaźnikiem 0,50) lokują się Finlandia, Islandia, Irlandia i Holandia. W krajach tych nie ma gróźb wobec reporterów, dziennikarze nie są poddawani represjom ze strony władz.

Ubiegłoroczny lider, Dania , dziś uzyskał pozycję 19. Ma to związek z publikacją karykatur Mahometa, których autorzy byli szykanowani. Sprawa karykatur przyczyniła się także do represji wobec dziennikarzy w Jemenie, Indiach, Indonezji, Algierii i Jordanii. Rosja jest najdalszym na liście krajem europejskim (miejsce 147) – prezydent Putin nie ukrywa zresztą, że wolność słowa nigdy nie była mu na rękę.

Najniżej wolność prasy oceniono w Azji – najgorzej jest w Korei Północnej, Turkmenistanie, Erytrei, w Birmie i Chinach. Systematycznie obniża się USA (z miejsca 17. w 2002 roku do 53. w tegorocznym raporcie). Jest to związane z Bushowską „wojną z terroryzmem”, w której nie ma miejsca na krytykę władz. Dziennikarze nie pochwalający metod tej wojny są traktowani jako podejrzani, zgodnie z dogmatem „bezpieczeństwa narodowego”. Terytoria zarządzane przez administrację Busha także notują dramatycznie niski wynik.

Reporterzy Bez Granic publikują swój raport w oparciu o pięćdziesiąt kryteriów, takich jak: morderstwa dziennikarzy, kary pozbawienia wolności, ataki i pogróżki, zakazy publikacji i kary dla wydawców, cenzura, zabór mienia i narzędzi pracy reporterów, monopolizacja mediów, reakcje i wypowiedzi lokalnych autorytetów, różnice w ocenie wydarzeń pomiędzy publikacjami w danym kraju, a poza jego granicami.

Szczegółowe wyniki znajdują się na stronie Reporterów bez Granic: http://www.rsf.org/article.php3?id_article=19388

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.