CNN: Rekordowo niskie poparcie dla Busha

Świat

Najnowszy sondaż przeprowadzony na zlecenie sieci telewizyjnej CNN wykazuje, że popularność prezydenta USA George'a W.Busha spadła jeszcze niżej w porównaniu z ostatnimi, rekordowo słabymi ocenami.

Opublikowane w poniedziałek wieczorem wyniki wskazują, że Busha popiera teraz tylko 32 procent obywateli, co jest najsłabszą oceną w trakcie dwóch jego kadencji prezydenckich. Natomiast aż 60 procent krytycznie ocenia sposób, w jaki sprawuje on obecnie swój urząd.

Wskaźniki popularności Busha i jego polityki obniżyły się w ostatnich miesiącach i zeszły poniżej granicy 40 procent, głownie za sprawą krytycznych ocen wobec jego polityki irackiej oraz rosnącej dezaprobaty wobec wojny w tym kraju.

Dalsze przyczyny spadku popularności prezydenta wiążą się z błędami popełnionymi przez administrację centralną i stanową podczas akcji przezwyciężania skutków tragicznego huraganu Katrina na początku jesieni.

Amerykanie krytycznie podchodzą też do rosnących cen ropy, gazu i paliw, a zwłaszcza najważniejszego z nich - benzyny, której cena na stacjach, odczuwalna dla wszystkich obywateli kraju, skazanych w zdecydowanej większości na korzystanie z samochodu, doszła do 3 dolarów za 3,8 - litrowy galon.

Najnowszy sondaż CNN jest niższy nawet od niedawnego sondażu sondażu telewizji Fox News sprzed kilku dni, który wykazywał że już tylko 33 procent obywateli aprobuje politykę Busha i sposób sprawowania przez niego urzędu, a 57 procent wyraża dezaprobatę.

Jeszcze trzy tygodnie temu sondaż Fox News dawał Bushowi 36 procent poparcia, a w połowie marca 39 procent. Rok temu 47 procent pozytywnie oceniało jego prezydenturę. Inne sondaże wykazują ostatnio podobny spadkowy trend.

źródło: Gazeta Wyborcza

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.