[Toruń]: Darkroom Cinema
Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności w Toruniu pragnie serdecznie zaprosić wszystkich chętnych na inaugurację pokazów filmów z serii Darkroom Cinema , która odbędzie się 8 kwietnia (środa) w klubie Czeski Sen od godziny 18,30. Po pokazie przewidujemy after party!
Oto filmy, które prezentowane będą podczas pokazu:
Terrorystki – Dewiantki z Teksasu / U.S.A. 2005 / reżyseria: bug Davidson & Holly M. Lewis / scenariusz: Holly M. Lewis / występują: Miss Leah Ross, Amber Rademacher, Skip Scheer, Thom Kirk / 25 min. / DVD.
Ten 25-minutowy quasi-dokument z elementami found footage składa się na wizję wszystkich heteronormatywnych lęków, jakie wywołują geje, lesbijki oraz wszelcy transgenderowi odmieńcy: od surrealistycznych wizji morderczych feministek i lesbijek, przez proroctwa rozpadu rodziny i deprawacji najmłodszych, po koniec cywilizacji i rodzaju ludzkiego. Pseudonaukowy komentarz spoza kadru hipnotyzuje swoim głosem, opowiadając, jak wielkim zagrożeniem są tytułowe Dewiantki. Gdyby nie fakt, że ten film został zrobiony przez dwie młode reżyserki, które wniosły do niego tony sarkazmu, kampu, czarnego humoru na granicy dobrego smaku, a przede wszystkim godnego podziwu dystansu do samych siebie i do kwestii stosunku władz oraz reszty obywateli do lesbijek, gejów i osób transgenderowych, można by go potraktować jako narzędzie propagandowe rodem z najbardziej homofobicznych państw...
Rozwiązane języki / USA 1990 / reżyseria: Marlon Riggs / 57 min.
Ciemnoskórzy homoseksualiści z USA doświadczają podwójnej dyskryminacji: ze strony środowiska Afroamerykanów z powodu swej orientacji seksualnej oraz ze strony społeczności białych gejów z powodu koloru skóry. Są potępiani przez ciemnoskórych kaznodziei i traktowani z góry przez białych gejów, dostrzegających w nich co najwyżej egzotyczną „hiperpotencję” seksualną – nie wspominając o relacjach społecznych między białą większością a ciemnoskórą mniejszością. Rozwiązane języki zmarłego na AIDS Marlona Riggsa są eksperymentalnym filmem dokumentalnym, aktem dodania sobie siły w sytuacji tożsamościowego rozdarcia, przy tym jednym z pierwszych głosów przełamujących milczenie tej grupy ludzi. Film pokazuje formy ekspresji Afroamerykanów: wykorzystuje rytm rapowanej poezji, sekwencję pstrykania palcami [SNAP DIVA!] i tańca vogue. Bohaterowie "Rozwiązanych języków" w sposób głośny i wyraźny, a przy tym niepozbawiony bólu i prawdziwie szczerych emocji, dekonstruują mechanizmy, za sprawą których znaleźli się na marginesie.
Let’s enjoy !