Dokumenty o inwigilacji policyjnej w Nowym Jorku opublikowane

Świat | Represje

16 maja policja przegrała sprawę sądową i musiała opublikować dokumenty o inwigilacji przed protestami przeciwko Zjazdowi Partii Republikańskiej w 2004 r. To tylko dokumenty policyjne, a nie dokumenty FBI. Od 2003 do 2004 r. policja prowadziła masową akcję inwigilacyjną i okazuje się, że inwigilowała nie tylko anarchistów, ale także m.in. niektórych polityków, kilka związków (w tym policjantów i strażników, którzy chcieli protestować przeciw Bushowi), weteranów przeciw wojnie, partię Libertariańską, Zielonych i Sojalistów, kilka kościołów, Falun Gong, organizację na Rzecz Planowania Rodziny i nawet gwiazdy muzyki pop jak Jay Z i Alicja Keys.

Ponad 1800 ludzi zostało aresztowanych w 2004 r. podczas protestów przeciw zjazdowi Partii Republikańskiej w Nowym Jorku. Wielu ludzi założyło sprawy przeciw policji za bezprawne zatrzymanie. Policja próbowała uzasadnić te zatrzymania mówiąc, że radykałowie „coś zaplanowali” i mówili, że mieli na to „dowody” zebrane w czasie inwigilacji.

Organizacja ACLU (Amerykański Związek Swobód Obywatelskich) i gazeta New York Times pozwały policję. Sąd Federalny orzekł, że policja ma opublikować te dokumenty. W trakcie bardzo podejrzanego postępowania, FBI stwierdziło, że chce „sprawdzić”, czy policja nowojorska złamała prawa obywatelskie i próbuje namówić prawników, żeby udostępnili im zapis wideo pokazujący ich klientów podczas demonstracji. Oczywiście FBI nie jest naprawdę zainteresowana prawami obywatelskimi i pewnie chodzi o dokładne obejrzenie zapisów wideo, by zobaczyć czy nie ma tam dowodów na kogoś innego.

Ponad 600 stron dokumentów znajduje się na serwerach policji. Gazeta New York Times bardzo ładnie zrobiła spis najciekawszych dokumentów, które zostały opublikowane w postaci plików PDF.
http://www.nytimes.com/ref/nyregion/RNC_intel_digests.html

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.