DOŁĄCZ DO MIĘDZYNARODOWEJ KAMPANII WSPIERANIA ALEKSANDRA KOLCHENKI!

Świat | Antyfaszyzm | Represje

Aleksander Kolchenko to krymski anarchista, antyfaszysta i aktywista społeczny, który został aresztowany przez rosyjskie władze. Razem z innym krymskim aktywistą, Kolchenko został porwany przez rosyjskie FSB (dawne KGB) i jest teraz przetrzymywany jako polityczny więzień w moskiewskim więzieniu Lefortovo. Jest oskarżony o popełnianie aktów terroryzmu i przynależność do grupy terrorystycznej.

Dlaczego Aleksander Kolchenko jest w więzieniu?

Aleksander, który przez wiele lat udowodnił niezaprzeczalnie swą antyfaszystowską postawę, otrzymał niedorzeczne oskarżenia o przynależność do Prawego Sektora, czyli ukraińskiej, radykalnie prawicowej organizacji, której prawdziwa rola w ukraińskich wydarzeniach jest rozdmuchiwana przez rosyjską propagandę.

We współczesnej Rosji wszyscy aktywiści lewicowi, anarchistyczni czy lewicowo-liberalni mogą zostać pomówieni o bycie członkami lub sympatykami Prawego Sektora. Jest to sytuacja porównywalna do polowania na nieistniejących trockistów za Stalina lub na komunistów za Mc Carthy’ego. Putinowski autorytarny i nacjonalistyczny reżim, który stosuje w propagandzie wszystko (od religijnych uprzedzeń, poprzez teorie spiskowe, aż po jawny rasizm), bezwstydnie kradnie antyfaszystowską retorykę. Stąd każdy uważany za kłopotliwego jest określany jako “faszysta”, nawet jeśli on/ona stoi po przeciwnej stronie politycznego spektrum.

Sprawa przeciwko antyfaszyście Aleksandrowi Kolchenko, a także przeciwko obywatelskiemu aktywiście i reżyserowi Olegowi Sentsovowi (przesłuchujący wpisali ich do tej samej grupy przestępczej), jest polityczna. To oznacza, że władza dąży do zastraszenia mieszkańców Krymu i złamania wszelkiego oporu na półwyspie. Po aneksji Krymu stosuje się najbardziej autorytarne metody represji wobec wszystkich niezadowolonych. Wiele osób zostało zmuszonych do opuszczenia Krymu, ponieważ ich życie i wolność były zagrożone: prawnicy, lewicowi aktywiści, studenci, związkowcy, anarchiści, antyfaszyści i Tatarzy, którzy padli ofiarą etnicznej dyskryminacji.

Co grozi Aleksandrowi Kolchenko?

20 lat ciężkiego więzienia grozi Aleksandrowi Kolchenko za przynależność do nieistniejącej grupy terrorystycznej, w której działania nie był oczywiście zaangażowany. Kolchenko i inni ukraińscy więźniowie polityczni są zatrzymywani w celu rozbicia opozycji poprzez procesy sądowe. Ich wolność jest powiązana bezpośrednio ze stabilizacją reżimu putinowskiego: jeśli chcemy zachwiać pewność siebie Putina, więźniowie muszą zostać uwolnieni. Nie ma nadziei na to, że Kolchenko, Sentsov i inni będą sądzeni zgodnie z prawem. Ich aresztowanie jest bezprawne, a oskarżenia przeciwko nim – naciągane. Nie ma tu pomyłki, reżim doskonale wie, co robi.

Jak możesz pomóc Aleksandrowi Kolchenko?

Wzywamy międzynarodową lewicę wolnościową do pomocy. Możesz organizować akcje protestu i solidarności, pisać listy do Kolchenki, wysyłać paczki z żywnością lub wsparcie finansowe na prawników. Możesz wspierać jego rodzinę. Ważne jest także szerzenie informacji o tym przypadku. Ponadto, musimy odciąć się od jakiegokolwiek wspierania agresywnej ekspansji rosyjskiego nacjonalizmu, nawet jeśli oni używają lewicowej i antyimperialistyczej retoryki. Putinowski reżim poradzi sobie bez twojej sympatii. Zachowaj ją dla tych, którzy są jego ofiarami.

Kiedy zacząć?

Zacznij od teraz: propaguj ten tekst, przetłumacz go na inne języki, roześlij swoim towarzyszom. Bardzo zachęcamy również do organizowania demonstracji wsparcia dla Kolchenki i innych politycznych więźniów w Rosji między 1 a 7 kwietnia 2015 r. W pierwszej połowie kwietnia dystrykt więzienny Lefortovo w Moskwie zdecyduje, czy Kolchenko i Sentsov mają czekać na proces w więzieniu, czy czeka ich areszt domowy. Jedynie silna, masowa presja na reżim Putina poprzez protesty na całym świecie mogą dać szansę na wyjście naszych towarzyszy na wolność. Żądamy ich natychmiastowego uwolnienia i cofnięcia zarzutów!
Grupa na facebooku:

facebook.com/groups/1444685555784296/

Źródło: http://161crew.bzzz.net/dolacz-do-miedzynarodowej-kampanii-wspierania-al...