Ludwik „Krwawy” Dorn stosuje lokaut?

Kraj | Prawa pracownika

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji straszy strajkujących pracowników z podległego mu szpitala MSWiA w Łodzi. Dorn zapowiedział likwidację szpitala, jeśli będzie trwał tam nadal strajk okupacyjny. W związku z akcją protestacyjną prowadzoną w szpitalu MSWiA w Łodzi, minister Ludwik Dorn polecił opracowanie analizy na temat możliwości i ewentualnych skutków likwidacji tej placówki.

Rzecznik wojewody łódzkiego Sławomir Przybyłowicz powiedział, że minister polecił również, aby "kontrola prowadzona w tym szpitalu przez Departament Kontroli MSWiA została zintensyfikowana". W czwartek lekarze ze szpitala MSWiA w Łodzi rozpoczęli strajk okupacyjny. Dyrekcja placówki zwróciła się do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) o zbadanie jego legalności.

Lokaut w Polsce jest obecnie nielegalny, ale partia Dorna potajemnie pracuje nad nowym Kodeksem Pracy, w którym ta forma walki ze strajkującymi pracownikami będzie dozwolona.

Lokaut (z ang. - lockout) - forma walki pracodawców z pracownikami polegająca na masowym zwalnianiu pracowników w celu zmuszenia ich do przyjęcia gorszych warunków pracy. Lokaut może być również zastosowany w odpowiedzi na strajk lub w celu jego zapobieżenia. Lokaut najczęściej stosowany jest w okresach kryzysu.
Wyróżniane są dwa podstawowe rodzaje lokautu: ofensywny (prewencyjny) i defensywny. Celem pierwszego jest zapobieżenie zapowiedzianemu strajkowi, drugi stosowany jest przez pracodawcę w odpowiedzi na strajk.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.